Matica slovenská (420 kníh )
-
Maša Haľamová ...a poďakujem sa životu
Pri príležitosti nedožitej storočnice neobyčajnej turčianskej poetky Maše Haľamovej prinášame v edícii Knižnica Matice slovenskej pre všetkých milovníkov poézie sviežu kyticu jej spomienok, zamyslení, vyznaní a najmä nádherných básní, z ktorých niektoré ešte neboli publikované. Maša Haľamová verila v silu poézie i v jej nesmrteľnosť. My zase veríme, že nahliadnutie do jej trinástej komnaty bude obohatením pre…
-
Tomáš Winkler ...dlho budeme mŕtvi
Priamy účastník (či skôr obeť?) dramatických udalostí spred štyroch desaťročí – Pražskej jari a a normalizačných perzekúcií – sa v románe, ktorý nezapiera množstvo autentických autobiografických prvkov, vracia do čias svojej nezabudnuteľnej mladosti. Perfektne namiešaným koktailom historickej a literárnej pravdy odhaľuje anomálie doby, ktorá deštruovala charaktery a drasticky, nezvratne vstupovala do života ľudí, do…
-
Viliam Apfel ...lebo len prach si
Čitateľsky atraktívny mix príbehov známych osobností je obohatením strohých dejepisných informácií. Stretávame Matúša Čáka Trenčianskeho, slávneho sochára Majstra Pavla z Levoče, rebela z Terchovej Juraja Jánošíka, nechýba ani pátranie po hrobe kňaza a politika Andreja Hlinku. Pätnásť príbehov predznamenáva práve toľko záhad.
-
Štefan Moravčík Abeceda spať mi nedá
Abeceda je večnou témou predškolákov a prváčikov. Tentoraz si ju zobral na mušku skutočný čarodej slovných hier, očarujúcich rýmov a vtipných metafor. Každému písmenku venoval vtipnú veršovanku, tak, aby si ho malý čitateľ nielen rýchlo a lepšie zapamätal, ale aj pochopil, kam konkrétne písmeno abecedy patrí, ako a prečo v spojení s ďalšími písmenami dokáže vytvoriť slovo a následne ako slová vytvárajú vety.…
-
Angela Nanetti Adalbertov denník
Narodil som sa v siedmom mesiaci. Bol som taký malý, že by som sa ľahko vošiel aj do rukáva a ešte by tam bolo dosť miesta. Nemal som vlasy, moja pokožka mala farbu mrkvy a bol som prvý chlapec v rodine žien. Keď ma moja mama, babka a tety zbadali, zhíkli:´Bože môj!´ Iba otec mal dosť odvahy a povedal pravdu: ´Je škaredý ako dedo Alberto, ešte škaredší... ´ Jedenásťročný Adalbert sa zložito vyrovnáva so svojimi…
-
Lívia Muntágová, Miroslav Knap (ilustrácie) Ako sa žirafa Karolína učila čítať (pracovný zošit)
Pracovný zošit Ako sa žirafa Karolína učila čítať je vynikajúcou pomôckou pre každého rodiča či učiteľa, ktorý chce svojmu dieťaťu alebo žiakovi uľahčiť vstup do tajuplného sveta písmen, slabík, slov a viet. Osobitne poslúži pri...
-
Ľuboš Jurík Alexander Dubček / Rok dlhší ako storočie
Kniha Rok dlhší ako storočie je nielen biografický román o najznámejšom Slovákovi Alexandrovi Dubčekovi od jeho narodenia až po tragickú smrť, ale mapuje aj spoločenskú a politickú atmosféru v Československu šesťdesiatych rokov, najmä udalosti, ktoré viedli k obrodnému procesu, priebeh Pražskej jari, okupáciu vojskami Varšavskej zmluvy a potom nemilosrdné normalizačné roky až k Nežnej revolúcii 1989.
-
Ladislav Hrubý Amulet, dvojzubec a Hviezdy univerza
Partia mladých tínedžerov si prišla užiť prázdniny na starú usadlosť neďaleko Trnavy, kam ich pozvala Kamila. Osada Tarma s niekoľkými nízkymi domami a polorozpadnutým kaštieľom nie je pre chalanov na prvý pohľad ničím zaujímavá. Počiatočná nuda ich však rýchlo opúšťa vo víre nečakaných udalostí, stretnutí a zistení. V dedine sa zoznámia s členmimiestnej skupiny mladých dobrodruhov skupiny Hviezdy univerza, ktorej…
-
Jozef Labuda Andrej Kmeť - sitniansky rytier
PhDr. Jozef Labuda, CSc. - absolvent archeológie na Filozofickej fakulte UK v Bratislave patrí k priekopníkom samostatného vedného odboru montánnej archeológie, zameraného na poznanie najstarších počiatkov banských regiónov Slovenska, osobitne Banskej Štiavnice. Je vynikajúcim znalcom a obdivovateľom mnohorozmerného, priekopníckeho bádateľského diela Andreja Kmeťa v kraji pod Sitnom. Celý môj doterajší život sa…
-
Peter Olexák, Anna Safanovičová Antológia časopiseckých a novinových článkov Andreja Hlinku
K racionalizácii poznania a výskumu dejín prispievajú autentické dobové dokumenty, ktoré sú základným prameňom pre štúdium historikov a ich vydanie môže byť pohodlnou a ľahko dostupnou príručkou pre všetkých čitateľov a záujemcov o národné dejiny a ich kľúčové osobnosti, ku ktorým Andrej Hlinka nepochybne patrí. Súhrnné vydanie publicistických prác A. Hlinku chce prispieť k odbornému poznaniu a intelektuálnej…
-
Marián Gešper Apoštoli národného ducha
Knihu Apoštoli národného ducha tvorí výber z publicisticky JUDr. Mariána Gešpera. Ide o biografické a kultúrnohistorické články, črty, reflexie a štúdie, ktoré sa týkajú známych i opomínaných osobností, udalostía míľnikov moderných slovenských dejín 19. a 20. storočia. Gešperove príspevky prinášajú nové pohľady a deklarujú historickú kontinuitu štúrovského, národniarskeho a odbojového vlasteneckého hnutia počas…
-
Peter Huba Architekt svitajúcich časov
Zápas o národné prežitie v posledných desaťročiach 19. a prvých desaťročiach 20. storočia je nerozlučne spojený aj s menom Blažeja Félixa Bullu. Keď v roku 1883 prišiel do Martina, kde si otvoril staviteľskú kanceláriu, akoby s ním tam zavial vánok sviežeho vzduchu. Projektoval, staval, spieval v Slovenskom spevokole, písal divadelné hry, hral, zbieral ľudové piesne a nadchýnal sa ľudovou architektúrou. Historik…
-
Marika Smoroňová Asi zo mňa nikdy nebude sexbomba
Keď sme sa prvý raz stretli, mala štrnásť, v očiach pubertálnu drzosť a v ústach jazyk, ktorý rozhodne nedržala na uzde a veľkú časť z neho mi otrčila. Ty si teda živel, pomyslel som si a veľmi dobre sa pobavil. Živel, to je to správne. Spontánna, nespútaná, ale pritom dievčenská, obdarená kreativitou, situačným výmyselníctvom, dobra k metle aj k peru. Bohémska, nekonvenčná, ale priateľská a večne vysmiata. Marika…
-
Viliam Marčok Autori a ich svety
Literárne dielo nemá jediný univerzálny zmysel. Ten je v ustavičnom pohybe a jediným autentickým obrazom spisovateľa je jeho dielo. Analytické štúdie o niektorých autoroch 20. storočia (Krasko, Urban, Jarunková, Bednár, Štepka, Jaroš, Moravčík, Mitana, Novomeský či Horák) z pera uznávaného a významného literárneho vedca sú potvrdením týchto jeho myšlienok a zároveň upriamujú pozornosť čitateľa na význam a zmysel…
-
Dalimír Hajko Básnický svet Jána Šimonoviča
Úsilím autora tejto knihy bolo preniknúť do myšlienkovej podstaty básnickej tvorby Jána Šimonoviča, básnika z okruhu tvorcov patriacich k Trnavskej skupine, ktorí výrazným spôsobom určovali tvár slovenskej poézie druhej polovice...
-
Dušan Mikolaj Belo Kapolka - Citlivá tatranská žula
Drsno-krásny svet Vysokých Tatier vyformoval viacero výnimočných osobností: vetrom ošľahaných horalov i citlivých umelcov, horských nosičov i literátov, filozofov, bádateľov – a často sa tieto prívlastky spojili v jednej osobe. Takým bol aj Belo Kapolka, človek s rušným životom a náhlym, nečakaným odchodom... Mnohorozmerný Belov svet vtesnať do jednej knižky bola pre jej autora neľahká úloha, ale o to bohatší je…
-
Marián Tkáč Bernolák
Ing. Marián Tkáč, PhD., je autorom viac ako dvadsiatky čitateľsky úspešných kníh zo žánrového okruhu literatúry faktu a historickej beletrie – spomeňme aspoň Pravdivý slovenský príbeh (2009), Turzovci (2010), Päť slovenských rodov (2012). Anton Bernolák – jeden z priekopníkov slovenského národného obrodenia a prvý kodifikátor spisovnej slovenčiny – bol človekom s pozoruhodnými životnými osudmi. Nevšedným spôsobom…
-
Jozef Ondrej Markuš Biblické ženy Starej a Novej zmluvy
Dejiny sveta i biblické dejiny napohľad možno čítať ako dejiny mužov, v ich pozadí sú však neprehliadnuteľné ženské postavy. Boží plán stvorenia dal mužom i ženám spoločné úlohy. Túto líniu sleduje kazateľ J. O. Markuš tisícročiami, predkladá portréty žien v celej protirečivosti - aby, ako píše, neraz aj z tmavého obrazu vyťažil pre čitateľa poznanie, poučenie i povzbudenie. Biblické ženy od pramatky Evy sprevádzajú…
-
Ladislav Hrubý Biele deti na úteku
Podivné chodníčky tuláka Marcela a žilinskej partie výrastkov, čo sa zhrčili okolo bradatého alkoholika Viktora, sa pretnú v opustenej chalupe na kysuckých kopaniciach. Aký bude ich ďalší osud? Román Ladislava Hrubého je znepokojivou správou o existenciálnej bezvýchodiskovosti mladých. Hrdinami sú ľudia na okraji spoločnosti, zároveň so svojimi túžbami, ideálmi, s čerstvou láskou.. Biele deti moderných čias, deti…
-
Peter Maruniak, Genovéva Grácová Bližšie k poznaniu pravdy
Publikácia Bližšie k poznaniu pravdy je výsledkom vedeckovýskumného a popularizačného úsilia pracoviska MS pre výskum života a diela slovenského exilu po roku 1945. Jeho predmetom záujmu neboli len jubileá a tvorivé počiny našich exulantov, dosiaľ žijúcich v zahraničí, ale aj významné osobnosti na Slovensku, ktorých práca bola zameraná na opätovné získanie slobody náboženskej, politickej i národno-štátnej, a na…
-
Katarína Mikolášová Bojnickí búbeli
Videli ste už niekedy búbeľov? Ani jedného? Ani sa nečudujem! Búbeľov môže vidieť iba ten, komu to dovolia. Sú veľmi opatrní a pred ľuďmi sa skrývajú. Žijú iba v sladkých vodách – ale nie v hocijakých! Voda musí mať zázračné účinky a predovšetkým musí byť teplá, lebo búbeli sú nesmierne zimomraví... A aké podivuhodné dobrodružstvá zažila urodzená búbeľka Vilhelmina de Travertini v čudesnej krajine zázračných teplých…
-
Ondrej Sliacky Braček jelenček
Štyridsať najkrajších rozprávkových skvostov slovenského Homéra Pavla Dobšinského vybral a pre uši dnešných detí citlivo upravil Ondrej Sliacky – jeden z najlepších súčasných znalcov tradičnej slovenskej rozprávky a jej skrytej múdrosti. Pod jeho umnou rukou staré príbehy znovu ožívajú a vlievajú do detských sŕdc svoju zázračnú múdrosť, krásu, tajomstvo: tri holúbky zmenia život švárnej siroty, tri zázračné kone…
-
Ladislav Hrubý Brána do zabudnutého údolia
Mladí dobrodruhovia netušia, kam ich až zavedie tajná prázdninová výprava do opustených osád. Zábavné putovanie sa čoskoro mení na zápas s nástrahami divokej prírody, s prenasledovateľmi i s tajuplnými útočníkmi, ktorí ich zahnali až na to záhadné miesto, kde sa stretávajú časové dimenzie. Súperiace skupiny detí sa odrazu ocitajú v minulosti, na hornatom vidieku pred dvoma storočiami, keď život dedinčanov bol…
-
Matúš Kučera Bratislava a starí Slováci
Nechajme sa zaviesť naslovovzatým odborníkom až do obdobia, keď sa na križovatke obchodných magistrál, na najlepšom brode cez Dunaj, utváralo čosi, čo v európskych dejinách nazývame mesto. Aj po páde Západorímskej ríše, až do 7. – 8. stor., pretrvalo v Podunajsku dedičstvo antickej spoločnosti. Rímska Bratislava sa rozkladala po oboch brehoch Dunaja a predstavovala akýsi stred strednej Európy. Rozbitie avarskej ríše…