Podporiť čarovnú poličku je možné prostredníctvom zobrazovania reklám. Zvážte prosím možnosť vypnutia adblocku a pomôžte nám prevádzkovať túto službu aj naďalej.
Vaša podpora je pre nás veľmi dôležitá a vopred vám ďakujeme za prejavenú ochotu.

Marenčin PT (529 kníh )

  • Tomáš Berka Blumentálske blues

    Detstvo v okolí Avionu a priestor medzi Firšnálom, Fišbekom, Kollárkom a Račkom tvoria kulisu k rozprávaniu o živote generácie zlatých šesťdesiatych rokov – bigbiťákov, umelcov, flákačov na korze, bohémov. Detí usporiadanej prvorepublikovej generácie, keď sa ešte doma hovorilo po česky, nemecky, maďarsky či po bulharsky... keď vyrastali v záhradách a dvoroch domových blokov, keď blumentálska veža bola najvyššou…

  • Matúš Šrámek Taká bola Karlova Ves

    Obec Karlsdorf neďaleko Bratislavy sa spomína už v 18. storočí ako osada medzi prešporskými a devínskymi vinohradmi. Jej zakladateľ gróf Karol Jozef Hieronym Pálfi dal na svojich pozemkoch postaviť želiarske domy v dedine pomenovanej po ňom ako Karlova Ves. Pôvodne nemecká osada sa postupne menila na slovenskú. Preslávila sa najmä chutným ríbezľovým vínom. Autor približuje históriu obce a každodenný život jej…

  • Peter Procházka Legenda V klub

    Véčko, hlavné mesto najlepšieho miesta vo vesmíre – našej mladosti. Večer čo večer to bolo miesto rituálneho postávania, sácania, hladkania, tárania, bozkávania, tancov a popíjania s fajčením. Vytváral sa véčkarsky parfum, ktorý bol namiešaný z vône umytých vlasov, červeného vína a šťastného potu. Boli sme to my, naše lásky, naše hry, straty a nálezy. Tá miestnosť je tam stále, ale Véčko zmizlo. Zmizlo spolu s nami…

  • Ivan Bútora, Eduard Nižňanský Stratené mesto

    Stratené mesto je časť bývalého bratislavského Podhradia, ktorá bola zbúraná v šesťdesiatych rokoch 20. storočia. Nenávratne sa stratili ulice bývalého židovského geta, Vydrice aj Zuckermandlu. Zbúraná bola veľká časť Rybného námestia. Stratené mesto, to nie sú len kulisy, ale aj duch a atmosféra unikátneho mnohonárodného, viacjazyčného mesta. V knihe sú uvedené štúdie o národoch, ich osudoch a stope, ktorú…

  • Martina Monošová, Martina Monošová Ples u vojvodkyne

    Píše sa rok 1531. Na francúzskom zámku Anet sa za dramatických okolností objaví mladučká šľachtičná, ktorá nielenže stratila pamäť, ale ani nerozpráva. Jej príchod zasiahne do života majiteľky zámku, dvornej dámy...

  • Katarína Hradská Slobodomurárske lóže v Bratislave

    Koncom devätnásteho a začiatkom dvadsiateho storočia bol Prešporok a neskôr Bratislava vďaka liberálnej klíme miestom stretávania rakúskych, maďarských a slovenských slobodomurárskych lóží. Schádzali sa v chýrnych reštauráciach hotela National, Savoy, Lerchner a ďalších, neskôr v slobodomurárskych domoch. O čom bratia slobodomurári rokovali? Kto to boli a aký mali vplyv na vtedajšie dianie? Veď mená ako Riegele,…

  • Katarína Hradská Židovská Bratislava

    Židia, ich tradície a náboženské zvyky boli od nepamäti neodmysliteľnou súčasťou Bratislavy. Na jej území sa vzmáhali, budovali a tvorili kultúrne a duchovné hodnoty, ale tiež prežívali dramatické chvíle svojej existencie, ktoré vyústili takmer až do zániku židovskej komunity.

  • Ján Kalina Obzri sa s úsmevom

    Úsmevné spomínanie na detstvo a mladosť v predvojnovej prvej Československej republike známeho humorisu, autora kníh Svet Kabaretu, Tisíc a jeden vtip, Jána Kalinu. Vyše sto fotografií kolážovým spôsobom dokresľuje medzivojnovú atmosféru na Slovensku.

  • Alica Rynke Na hrane

    Sú mladé a naivné. Myslia si, že ich za hranicami čaká lepší život. Prevádzači im zoberú pasy a predajú ich. Tatiana sa dostane do Ejlatu a pracuje v reštaurácii. Keď polícia začne lov na ilegálnych pracovníkov, predajú ju ďalej. Marianu pošlú do bordelu, kde otehotnie. Natašu nechali prevádzači po uštipnutí hadom zomrieť na púšti. Podarí sa jej uniknúť istej smrti?

  • Dana Hlavatá Zabi tú mrchu

    Neznesiteľná ženská, ktorá pije krv nielen manželovi a celej rodine, ale aj susedom v dome, je pre mnohých nielen otravnou mrchou, ale aj personou non grata. Dokáže niekomu z nich liezť vtieravá, klebetná a zlomyseľná žena v rokoch na nervy, byť pre kohosi natoľko nebezpečná, že ju znesie zo sveta triviálnym spôsobom bez mihnutia oka? Otázkou pre dvojicu vyšetrovateľov je, kto siahol na život žene a kto to urobil s…

  • Tivadar Ortvay Ulice a námestia Bratislavy – Mesto Františka Jozefa

    Tretí mestský obvod sa začiatkom 20. storočia nazýval Mesto Františka Jozefa (Franz Josefstadt, Ferencz-József-város) na počesť cisára Františka Jozefa I. Patrilo sem 45 ulíc a námestí. Autor, historik, znalec mesta a vynikajúci rozprávač, nás sprevádza na prechádzke po nábreží Dunaja, cez dnešné Hviezdoslavovo námestie, po Dunajskej ulici až k Ondrejskému cintorínu, cez Poľnú ulicu k Malej stanici na Mlynských…

  • Ester Anaswah Imidž šelmy

    Príbeh mladej ženy, ktorú život donútil prekročiť svoj tieň a prijať prácu v sexbiznise. Upätá, neskúsená a seriózna učiteľka je prinútená zmeniť svoje vnútorné nastavenie a zvyknúť si na zvrátené požiadavky mužov...

  • Richard Pupala Čierny zošit

    Strašidelné príbehy. V každom vzťahu a aj v tej zdanlivo najobyčajnejšej situácii sa občas objaví čosi, čo sa vymkne realite, zabehanému chodu vecí. Autor nepotrebuje spektakulárne kulisy ani efektné monštrá z cudzích galaxií, aby navodil atmosféru strachu či pocit ohrozenia. Čo sa stane, keď sa začnú zhmotňovať predstavy malého chlapca, ktorého fascinujú levy? Je nočný škriatok realitou, alebo len výplodom unavenej…

  • Jü Chua Bratia I.

    Súčasný čínsky román o osudoch dvoch chlapcov v čase tzv. kultúrnej revolúcie v šesťdesiatych rokoch 20. storočia. Chlapci prežívajú búrlivé detstvo v zapadnutej čínskej dedinke na pozadí politických udalostí, ktoré zničili milióny životov. Román, ktorý v súčasnej čínskej literatúre nemá obdoby, sa stal bestsellerom, ale je kritizovaný komunistickou propagandou. Vynikajúca reflexia čínskej spoločnosti v uplynulých…

  • Ján Hlavinka, Peter Salner Tábor smrti Sobibor

    Kniha Sobibor – tábor smrti (dejiny a odkaz) vznikla pri príležitosti 75. výročia povstania väzňov v tábore smrti Sobibor a následného zničenia tohto miesta hrôzy. Toto miesto má osobitný význam pre Slovensko, pretože práve tu bolo...

  • Viera Obuchová Ondrejský cintorín

    Prechádzka po jednom z najstarších zachovaných cintorínov na území Bratislavy. Vznikol okolo roku 1784 a sú tu pochované významné prešporské rodiny, remeselníci, umelci, podnikatelia a mnohé vynikajúce osobnosti. V knihe sa spomína viac ako 170 osobností a množstvo umelecky zaujímavých náhrobkov, ktoré sú zobrazené na vyše 200 dobových fotografiách. Mená ako Pálffy, Esterházy, Feigler, Ortvay, Manderla, Palugyay,…

  • Vasilij Aksionov Moskva-kva-kva

    Politfantasy – autor na pozadí historickej a politickej reality vymýšľa a fantazíruje, no predovšetkým ironizuje všetko a všetkých. Moskva-kva-kva je akčný príbeh a zároveň drsná groteska. Moskva, začiatku 50-tych rokov, hlavná hrdinka: Glika Novotkannaja, športovkyňa, komsomolka, krásavica a navyše symbol sovietskej panenskosti. Uchádzajú sa o ňu básnik-laureát Smeľčakov, chýrny letec Mokkinakki, ktorý po nociach…

  • Hana Hanus Zabiť matku

    Explodujúce sexuálne vzťahy. Neurózy a závislosti od výmyslu sveta. Opakované návštevy psychológov a psychiatrov, ktoré hraničia s absurdnom. Tragédie (aj antických rozmerov) miestami prešpikované humorom...

  • Lucia Olrinková Plakať je dovolené

    Odkedy Rosie odišla do Londýna, denne bojuje s myšlienkami na návrat. Začína si uvedomovať, že odchod zo Slovenska bol unáhlený. Chýbajú jej kamaráti, chýba jej práca a život, ktorý žila a hlavne, chýba jej Filip...

  • Lucia Olrinková Plakať som si zakázala

    Krásna, sebavedomá, milujúca slobodu. Taká je Rosie, ktorá sa po rokoch v zahraničí vracia naspäť na Slovensko. Po niekoľkých kopancoch a pádoch sa zdá, že jej život nabral smer, ktorým sa chcela vždy uberať. Až do chvíle, kým nespozná Filipa...

  • Ivana Havranová Bosorka

    V chudobnom kroji zišla žiť z lazov do mesta, medzi mešťanov. Ana, žena pastiera Jana. A priniesla si so sebou všetky schopnosti a vedomosti. Z dvora vyháňala zlé sily, ovládala démonov, uriekla ľudí so srdcom ako skala, liečila... Nik v meste nedokázal vyhnať z tela chorobu pilulkami tak, ako Ana bylinami. Pretože bylinám a ich sile vládla od detstva. Báli sa jej bosorovania, potrebovali ju však v chorobách.…

  • Lao Še Rikšiar

    Rikšiar (1936) je klasické dielo modernej čínskej literatúry. Lao Še v ňom s láskou a súcitom opisuje neľahký život mladého a čestného dedinčana Sianga, ktorý ujde do Pekingu, aby sa tu stal rikšiarom. Napriek jeho dobrej vôli a usilovnej práci ho postupne ničí spoločnosť, v ktorej panujú len peniaze. Zamiluje sa do mladej krásnej dievčiny, ktorá z biedy začne pracovať ako prostitútka a stihne ju tragický osud.…

  • Jean-Paul Brighelli Sade - život - legenda

    Spomedzi slávnych ľudí je Sade najmenej známy, najmenej o ňom vieme. Ako potomok starej provensalskej šľachty je pre svoje veľkopánske libertínske výčiny a zhýralosť už pred Veľkou Revolúciou viackrát väznený. Po Revolúcii, za konzulátu, keď sa obnovil politický a mravný poriadok, je ako jeden z aktívnych účastníkov a strojcov Revolúcie opäť väznený. Z tých čias pochádza temná legenda, ktorá opriadla jeho meno aj…

  • Monica Kristensen Hľadanie

    Malé dievčatko zmizne v závejoch snehu a ľadu na Špicbergoch. Nie je však jediná, kto sa bez stopy stratil v extrémnej krajine večného arktického chladu. Obyvatelia miestnej komunity žijú v blízkom vzťahu, ale zdá sa, že chladná príroda zaviala medzi nich tajomstvá o ktorých navzájom netušia. Známy, sused a blízky priateľ sa menia na cudzincov. Nikto však nemôže zmiznúť bez stopy, aj keď ju zaveje sneh... Kriminálna…