Podporiť čarovnú poličku je možné prostredníctvom zobrazovania reklám. Zvážte prosím možnosť vypnutia adblocku a pomôžte nám prevádzkovať túto službu aj naďalej.
Vaša podpora je pre nás veľmi dôležitá a vopred vám ďakujeme za prejavenú ochotu.

Marenčin PT (541 kníh )

  • Igor Janota Prešporské rozprávky

    Prešporské rozprávky sú výberom povestí, legiend, rozprávok a mýtov z autorovej milovanej Bratislavy. Zákutia starého Prešporka ožívajú v jeho rozprávaní o starej radnici, hradnom duchovi, Ganymédovej fontáne, o chodbe pod Dunajom, o striebornom orlovi, starej synagóge, vodníkovi z Prievozu, o strašidlách, alchymistovi, krvavej studničke, o Floriánovi, o poklade bezhlavého mnícha a ďalších miestach, udalostiach,…

  • Daniel J. Dančík Odkazy z minulosti

    Počas necelých dvanástich hodín dôjde v Bratislave k niekoľkým brutálnym vraždám. Súkromný detektív Severín Sincilery pomáha polícii vyšetrovať vraždu Petra Schmidla, predsedu židovskej organizácie. Stoja za vraždou neonacisti? Alebo ju spáchal profesor, ktorý zavraždeného krátko predtým navštívil? Násilná smrť ďalšej významnej osobnosti zďaleka nie je posledná. Sériu záhadných vrážd spája tragický osud Židov, ktorí…

  • Gustáv Murín, Gustáv Murín Mafiánsky gang Sýkorovcov

    Práca kriminalistov je beh na dlhé trate. Občas pri nej narazia na nečakané svedectvo priamo od aktérov mafiánskych zločinov z 90. rokov. To prebúdza prokuratúru k tomu, aby otvorila zdanlivo neriešiteľné kauzy a dáva súdom šancu...

  • Kálmán Mikszáth Čierne mesto

    Kálmán Mikszáth (1847 – 1910) svoju poslednú rozsiahlu románovú fresku (vyšla posmrtne 1910) vytvoril na podklade staršej anekdotickej legendy spišskej rodiny Görgejovcov z Hrhova pri Levoči...

  • Lajos Grendel Padlí anjeli

    Posledný autorský výber Lajosa Grendela (1948-2018) obsahuje romány, ktoré prvýkrát vychádzajú v slovenčine v preklade Karola Wlachovského: Théseus a čierna vdova (1991), Posledné ráno (2013), Cesta doprázdna (2014), Padlí anjeli...

  • Juraj Hradský Bratislavskí majstri kati

    Až do konca 19. storočia sa v Prešporku verejne popravovalo. Dnes tieto ponuré miesta exekúcií pripomínajú už iba záznamy v súdnych knihách. Popravovalo sa na Hlavnom námestí, pri Kostole sv. Trojice, na Krížnej ulici, na rohu Trnavskej a Vajnorskej ulici, na Somárskom vrchu nad Hradom. Bratislavské privilégiá, mestská justícia, právo, zločiny a tresty, mená bratislavských majstrov katov, zápisnice, v ktorých sú…

  • Ernest Jünger Na mramorových útesoch

       Román je oslavou strateného raja i alegóriou hrôz uplynulého storočia.Dej tohoto filozofického románu, jedného z najýznamnejších diel nemeckej literatúry 20. storočia, sa odohráva vo fiktívnej krajine, pripomínajúcej prechod medzi Stredozemným morom a severom. Šťastný život dvovh bratov, zasvätený štúdiu botaniky, naruší náhla zmena: do Arkádie vtrhne despota, ktorý rozvráti jej vnútorný poriadok. V…

  • Yehuda Lahav Odvrátená tvár konfliktu

    Izraelsko-palestínsky konflikt je už niekoľko desaťročí spájaný s atentátmi, leteckými útokmi, krviprelievaním, nenávisťou. Ale odvrátená strana týchto vzťahov, ktorá sa v médiách objavuje zriedkakedy, je omnoho nádejnejšia. Kto tu žije a má oči otvorené, vie, že na oboch stranách sú ľudia, ktorí si želajú žiť v mieri. Kniha v krátkych črtách približuje každodenný život Izraelčanov a Palestínčanov.

  • Johan Theorin Smršť

    Na ostrove Öland zavládne chladný ponurý október. Začína sa obdobie snehových búrok. Joakim, učiteľ zo Štokholmu, sa so svojou rodinou nasťahuje do starej usadlosti Aludden v blízkosti dvoch majákov. Dom bol postavený z dreva vraku lode. Povráva sa, že muži, ktorí stavali majáky, počuli z domu výkriky utopených ľudí. Vždy na Vianoce sa tam vracajú duše mŕtvych zo stroskotanej lode. Joakimovej dcére Tilde sa zdá, že…

  • Igor Janota Príbehy bratislavských fontán a studní

    Šesťdesiat príbehov o najznámejších, dodnes existujúcich, ale aj o tých zaniknutých bratislavských fontánach, studniach a studničkách, ktoré oddávna vzrušovali fantáziu Bratislavčanov. Rolandova fontána, radničná studňa, fontána Čiernej panej, fontány v záhradách, v Reťazovom dome, krvavá studnička na Kalvárii a ďalšie, ktoré autor literárne oživil, a predstavil nám Bratislavu aj ako mesto plné striekajúcich a…

  • Tomáš Černák Husák - Mladé roky Gustáva Husáka 1913 – 1939

    Príbeh odohrávajúci sa v rokoch mladosti prvého i posledného Slováka na Pražskom hrade, ktorý sa do povedomia verejnosti zapísal už v druhej polovici 30. rokov 20. storočia ako vysokoškolský líder bojujúci za zlepšenie sociálneho postavenia študentov. Gustáv Husák totiž nebol vždy iba vysokým komunistickým funkcionárom či prezidentom republiky. Jeho cesta do sfér vysokej politiky začala ešte v období medzivojnovej…

  • Juraj Šebo Reálne 80. roky

    Po zlatých 60., normálnych 70. prichádzajú reálne 80. roky. Málokto ešte do polovice 80. rokov veril v zmenu. Niečo však viselo vo vzduchu. Starú garnitúru v Kremli vystriedal Gorbačov, na západe Reagan s Thatcherovou pritvrdili, pápež Ján Pavol II. prinášal nádej nielen veriacim. Šebo nám však podáva aj množstvo detailov z každodenného života. Jeho kniha vystihuje farby, vône, chute a pocity tej doby.

  • Ján Čomaj Čakanie na koniec

    Kniha o veľkých prípadoch ponovembrovej kriminality na Slovensku, za ktoré súdy vyniesli najťažší možný trest – doživotné väzenie. Skúsený autor však nekĺže len po povrchu dramatického deja a nevyžíva sa v jeho ukrutnostiach, ale nevtieravo a presvedčivo dáva zločin do psychologických, sociologických a sociálnych súvislostí – najmä v tom je Čomajovo majstrovstvo, pútavosť a novosť jeho knihy. Vo svojej novej zbierke…

  • Števa Opremčáková Tanec na hrane

    Mladá žena so starým mužom vyvoláva úsmev. Stará žena a mladý muž tiež, lenže celkom iný úsmev. Keď sa to však stane vám, prestanete sa škľabiť. Najprv sa vám nechce uveriť, že ten zbožňujúci, lačný a veľmi mladý pohľad patrí len vám, potom s kámoškami rozoberiete všetko na drobné, a napokon, keď to prijmete ako prirodzenú vec, príde aj šťastie. Úsmevy sú tu stále, ale tie vám už nevadia. Ste v tom až po uši. Príbeh…

  • Ján Rozner Výlet na Devín

    Rozprávanie Jána Roznera, založené na zážitkoch z niekoľkých návštev hradu Devín. Spočiatku to boli výlety loďou s matkou a bratom kvôli zdravotným problémom. Potom sa tam dostal v dramatických rokoch nástupu fašizmu, keď sa bratislavskí Nemci schádzali na Devíne na politických manifestáciách. Napokon v povojnovom období, keď sa na Devíne konali všeslovanské slávnosti s patričnými politickými prejavmi a vystúpeniami…

  • Mara Stanková zLotta

    Tri novely zLotta, Dom a Mesto. O živote súčasných mladých ľudí s množstvom intertextuálnych odkazov i iných návykových látok. Autorka rieši ich aktuálne „problémy“ – osamelosť, odcudzenosť, sklony k závislostiam, hľadanie...

  • Vladimír Reisel Vidím všetky dni

    Spomienky básnika, prekladateľa, člena skupiny nadrealistov Vladimíra Reisela (1919 - 2007) na ľudí, literárne, spoločenské a politické okolnosti, ktoré utvárali jeho život. Už na gymnáziu publikoval svoje básne. Neskôr, počas štúdia na Karlovej univerzite v Prahe, sa zoznámil s významnými českými literátmi a zapojil sa do kultúrneho diania. Po nútenom odchode z Prahy pokračoval v štúdiu na bratislavskej…

  • Joseph Klatzman Židovský humor

    Židovské anekdoty sú posolstvom z dávnej minulosti pre budúcnosť. Zahŕňajú trpké skúsensti ahasverovského putovania; ako svojská kronika židovského života i živorenia sú ich nepísanými dejinami bez letopočtov i dodnes neprekonanou psychologickou štúdiou národnej mentality. Ale aj studnicou múdrosti nielen zázračných rabínov (v neúctivej anekdotickej verzii neskonale komických), no predovšetkým generácií bezmenných…

  • Tivadar Ortvay Ulice a námestia Bratislavy - Ferdinandovo mesto

    Tivadar Ortvay – historik, vysokoškolský učiteľ (Ciclava Monta, 19. 11. 1843 – Budapešť 8. 7. 1916), pochovaný v Bratislave. Študoval v bohosloveckom seminári v Temešvári, bol kaplánom v čanádskej diecéze, profesorom na gymnáziu v Lugoši. Od roku 1875 bol učiteľom histórie na Právnickej akadémii v Bratislave. Absolvoval študijné cesty po Európe a Palestíne. Venoval sa starovekej a stredovekej histórii. Jeho diela,…

  • Bratislava – Pozsony – Pressburg 1907

    „Z hľadiska pozdvihnutia cudzineckého ruchu v našom meste sa už dlho pokladá za želateľné a potrebné vydať šikovnú a cenovo dostupnú publikáciu, zodpovedajúcu potrebám cestujúcich, ktorá priblíži Prešporok a jeho prekrásne okolie slovom aj obrazom...“ Toto sú úvodné slová z praktického sprievodcu secesnou Bratislavou z roku 1907, v čase, keď do Viedne a Budapešti jazdilo denne desaťkrát viac vlakov ako do Žiliny,…

  • Hugo Gold Židovská náboženská obec v Bratislave v minulosti a súčasnosti

    Druhá časť knihy Huga Golda prináša obraz duchovného života a vnútornej diferenciácie bratislavskej židovskej komunity pred holokaustom. Tvorili ju ortodoxné, neologické i sionistické organizácie. Medzi nimi vynikala svetoznáma ješiva (rabínska škola), ktorá ešte sedem desaťročí po svojom zániku šíri slávu mesta v židovskom svete. Pôsobili tu aj iné vzdelávacie inštitúcie a početné humanitárne, náboženské či…

  • Katarína Machová LoveC

    Atraktívny Matej nemá o ženy núdzu, ba tie sa mu priam samé vrhajú do náručia, ochotné ísť aj pod svoju cenu... On však po sklamaní v manželstve nemá o city záujem a s výrokom jemu vlastným, že mu je „všetko jednóóó“ pláva životom...

  • David Púchovský Unesené

    Triler s happyendom; na hranici reálnych možností; skutočný príbeh. Unikátne svedectvo novinára, ktorý našiel tri unesené deti. Našiel deti, ktoré ukrývali ich vlastní otcovia. Nikto netušil, či sú vôbec nažive. Dve z nich, ktoré ich otec odvliekol do Panamy, našiel po viac ako štyroch rokoch. Ako objavil obyčajný novinár Andreja Gajdára, po ktorom márne pátral Interpol a policajné orgány po celom svete? Dostal tip,…