Marenčin PT (747 kníh )
-
Tibor Ébert Bratislavská fantázia
Bratislavský rodák Tibor Ébert nazval svoj román Bratislavská fantázia. Rozčlenil ho na štyri časti podľa jednotlivých období svojho života. V každej zachytáva osobné udalosti, ktoré boli preňho podstatné a najdôležitejšie – od narodenia r. 1926 až do obdobia po skončení druhej svetovej vojny, kedy opustil svoje rodné mesto a presídlil sa do Budapešti. Na pozadí osobných zážitkov prebiehajú reálne dejiny tejto…
-
Ivan Szabó Bratislavská lýra
Najúspešnejší festival populárnej hudby v Československu vznikol v roku 1966 a trval až do polovice deväťdesiatych rokov. Na jeho pódiu sa striedali naši a svetoví interpreti. Na pesničkách Bratislavskej lýry vyrástlo niekoľko generácií, koncerty sa vysielali v priamom prenose v československej televízii. Kniha je živým dokumentom tridsaťročnej histórie s množstvom fotografií z pódia a zo zákulisia.
-
Marián Tkáč Bratislavské banky
Krátka, ale zaujímavá je história bratislavských bánk od vzniku Československa po koniec 40. rokov s exkurzom do čias monarchie. Hoci sme mali málo bankárov, najvýznamnejší z nich, americký Slovák Michal Bosák, založil v Bratislave vlastnú banku a jeho podpis figuruje dokonca aj na americkom dolári. Medzi známymi bankovými úradníkmi a bankármi boli aj osobnosti, ako Hviezdoslav, Tajovský, Hodža, Blaho, Juriga,…
-
Peter Salner Bratislavské kaviarne a viechy
Spoločenský život Bratislavy vrcholil v období pred 2. svetovou vojnou. Dobová tlač, memoáre i spomienky súčasníkov približujú nezabudnuteľnú atmosféru spoločenskej zábavy a tolerancie. Od začiatku 20. storočia boli v meste obľúbené kaviarne s modernými interiérmi, kvalitnou obsluhou, širokou ponukou káv a rôznych nápojov, domácimi i zahraničnými časopismi, hudobnou produkciou a mnohými inými lákadlami. Denne…
-
Juraj Šebo Bratislavské korzo
Tentoraz sa autor spomienkových kníh zameral na Bratislavské korzo, čo bol voľakedy pojem. Nebola to len náhodná spleť niekoľkých na seba nadväzujúcich ulíc. Korzo – to bol fenomén. Korzo bolo spontánnym, živým spoločenským organizmom a preto bolo obľúbené. Čím bolo výnimočné? Korzo bolo vrcholom mnohouholníka, kde sa stretávali všetci. Večer čo večer sa priestory medzi Michalskou bránou a Hviezdoslavovým námestím a…
-
Jozef Hanák Bratislavskí fotografi
Prvý dôkladný a ucelený pohľad na rozvoj portrétnej, dokumentárnej, technickej, reklamnej a výtvarnej fotografie v našom hlavnom meste. Dejiny prešporskej a bratislavskej fotografie od vynálezu dagerotypie po rozvoj súkromných ateliérov v prvých desaťročiach 20. storočia – od Klemensa po Kozicsa, Kožehubu, Apfelovcov a ďalších. Kniha je výsledkom niekoľkoročnej bádateľskej práce autora, zberateľa dobových…
-
Roman Holec Bratislavskí Habsburgovci
Príbeh troch generácií tzv. židlochovicko-těšínskej línie Habsburgovcov v 19. a v prvej polovici 20. storočia. Podstatná časť života druhej generácie (arcivojvodský pár Fridrich a Izabela) bola spojená s Bratislavou (Prešporkom), keď tvorili vyše dvoch...
-
Juraj Hradský Bratislavskí majstri kati
Až do konca 19. storočia sa v Prešporku verejne popravovalo. Dnes tieto ponuré miesta exekúcií pripomínajú už iba záznamy v súdnych knihách. Popravovalo sa na Hlavnom námestí, pri Kostole sv. Trojice, na Krížnej ulici, na rohu Trnavskej a Vajnorskej ulici, na Somárskom vrchu nad Hradom. Bratislavské privilégiá, mestská justícia, právo, zločiny a tresty, mená bratislavských majstrov katov, zápisnice, v ktorých sú…
-
Štefan Žáry Bratislavský chodec
Štefan Žáry (1918), básnik, prozaik, prekladateľ poézie, pochádza z Banskej Bystrice. Koncom tridsiatych rokov prišiel do Bratislavy. Bratislava zaujíma v jeho tvorbe významné postavenie. Je autorom povestí O rytierovi Rolandovi, O alchymistovi Aureolovi, esejí Snímanie masiek, Zlatoústi rozprávači, Stovežatý básnik, Rande s básnikmi. Básnická skladba Múza oblieha Tróju je autorovým najväčším vyznaním mestu. …
-
Lajos Kemény Bratislavský hrad a Podhradie
Zaujímavé detaily z archívov o Hrade v jeho starej podobe i stáročných premenách. Autor nás zavedie do komnát so vzácnymi umeleckými dielami a rozpráva o živote obyvateľov Hradu. Oživí kráľovské návštevy, zásnuby, svadby, veľkolepé slávnosti na počesť hradného panstva. Nazrieme do podzemných žalárov, kde trpeli účastníci protihabsburského boja za slobodu. Prejdeme sa po malebnom Podhradí s domami bohatých mešťanov,…
-
Mária Pötzl-Malíková Bratislavský hrad za Márie Terézie
Bratislavský hrad bol dôležitou pevnosťou, príležitostnou rezidenciou uhorských kráľov a sídlom významných úradov. Za panovania Márie Terézie (1740-1780) jeho význam vyvrcholil. Nasledoval rýchly úpadok. Hrad stratil pôvodné historické funkcie a po požiari v roku 1811 ostal chátrajúcou ruinou. V tereziánskom období bol nákladne prestavaný a zariadený ako rezidencia pre uhorský miestodržiteľský pár. Svoje miestnosti…
-
Martin Győrik Bratislavský okrášľovací spolok 1868 - 1918
Publikácia k 50. výročiu Bratislavského okrášľovacieho spolku, vyšla roku 1918, ešte za Rakúsko-Uhorska. Hoci Bratislava – Prešporok, Pressburg, Pozsony bolo odjakživa krásne mesto, v roku 1868 niekoľkí skalní Prešporčania založili okrášľovací spolok. Autor, opierajúc sa o vierohodný materiál i osobnú skúsenosť (bol dlhoročným členom výboru), realisticky opisuje polstoročie nezištnej a obetavej práce spolku, ktorý…
-
Zuzana Francová, Želmíra Grajciarová, Marta Herucová Bratislavský umelecký spolok
Publikácia je prvou súhrnnou prezentáciou histórie jedného z našich najvýznamnejších umeleckých spolkov, ktorý zohral jedinečnú úlohu v rozvoji výtvarného umenia a kultúry nielen v Bratislave, ale aj na celom Slovensku. Spolok, zameraný na organizovanie výstav a podporu umelcov, založili v roku 1885 z iniciatívy vtedajšieho prešporského župana grófa Štefana Esterházyho. Ako prvý na území dnešného Slovenska podľa…
-
Juraj Šebo Budmerice: História - Osobnosti - Spomienky
Malá obec Budmerice na úpätí Malých Karpát neďaleko Bratislavy má bohatú históriu. Obci dominuje pálffyovský kaštieľ, ktorý sa v druhej polovici 20. storočia navždy zapísal do našich kultúrnych dejín ako Domov slovenských spisovateľov. Niekoľko generácií spisovateľov tu vytvorilo svoje diela, stretávali sa na literárnych podujatiach s umelcami z celého sveta. Autor zozbieral množstvo fotografií, faksimilií rukopisov…
-
Peter Salner Budúci rok v Bratislave
Budúci rok v Jeruzaleme… Tieto slová Pesachovej hagady každoročne zaznievajú v židovských domácnostiach, v ktorých si pri sederovej večeri pripomínajú vyslobodenie z egyptského otroctva. Budúci rok v Bratislave… Tieto slová sa postupne stali zaklínadlom skupiny židovských emigrantov, ktorí odišli zo Slovenska po 21. auguste 1968. Našli nové domovy v rôznych štátoch a svetadieloch. Postavili tam domy, zasadili…
-
Martin Kasarda Budúcnosť na predaj
Traja frustrovaní ľudia: tréner plávania, ktorého túžbou je napísať erotický román, autistický výtvarník a šéfredaktorka ženského ezoterického magazínu sa rozhodnú spoločne podnikať. Otvoria obchod, v ktorom predávajú odpovede na akékoľvek otázky. Nejde o veštenie, ale o hru ako predať nádej, víziu či poznanie budúcnosti. Obchod je populárny a stále častejšie sa na neho obracajú ľudia s bežnými problémami: vzťahy,…
-
Juraj Bončo, Ján Čomaj Búranie Podhradia
Unikátny dokument o búraní podhradia a stavbe Mosta SNP. Keď si v roku 1968 mladý zamestnanec Slovenskej televízie, ktorá sídlila v budove synagógy na Rybnom námestí, kúpil fotoaparát, začal fotiť najbližšie okolie. To sa hrozivým tempom menilo každý deň. Na jednom brehu Dunaja ťažké mechanizmy búrali mesto, na druhom rástla konštrukcia mosta. Zaujímavé sú aj spomienky a názory architektov.
-
Jaroslav Straka Čachtický hrad a Alžbeta Báthoryová
Čachtické panstvo a jej obyvatelia prežili mnohé pohromy: tatársky vpád, husitské vojny, turecké rabovanie, lúpežných rytierov, Kurucov aj Labancov, prírodné katastrofy aj morové epidémie. Čachtický hrad sa spomína už krátko po vpáde tatárov v listine...
-
Jana Beňová Café Hyena
Café Hyena, tradičná kaviareň v centre Bratislavy, v ktorej sa miešajú turisti so štamgastami a milencami. Kniha o tom, aké dôležité je odprevádzať a chrániť milované bytosti. Zvlášť na ceste petržalským bludiskom. Zvlášť po tom, čo sa z neho nenápadne vytratil Minotaurus.
-
Ján Čomaj Čakanie na koniec
Kniha o veľkých prípadoch ponovembrovej kriminality na Slovensku, za ktoré súdy vyniesli najťažší možný trest – doživotné väzenie. Skúsený autor však nekĺže len po povrchu dramatického deja a nevyžíva sa v jeho ukrutnostiach, ale nevtieravo a presvedčivo dáva zločin do psychologických, sociologických a sociálnych súvislostí – najmä v tom je Čomajovo majstrovstvo, pútavosť a novosť jeho knihy. Vo svojej novej zbierke…
-
Fedor Malík Camembert Sauvignon
Autor úsmevným spôsobom rozpráva o vôni a chuti lákavých jedál a skvelých vín. Píše o ľuďoch, ich gastronomických zvyklostiach a miestnych špecialitách: tapas zo Španielska, frkacúle z Modry, skalické zázvorníky, vyprážaný netopier z Kittsee, jablká zo Sodomy, rezance s mušľami, krokety z býčieho chvosta, moravské müsli a k tomu uhorkové bowle, macedónska cipara s tramínom, srbská gibanica, dudovača a dunjevača,…
-
Amélie Nothomb Catilinaria
Amélie Nothomb je jedna z najznámejších a najčítanejších súčasných belgických autoriek. Fascinuje a šokuje nielen originalitou a pestrosťou tvorby, ale aj výzorom, vystupovaním a životným štýlom. Mnohí ju považujú za grafomanku: napísala už viac ako štyridsať románov, z ktorých vyše desať vydala vo francúzskych vydavateľstvách. Každý rok na jeseň vydáva nový román. Samota vo dvojici v domčeku na okraji lesa, dožiť…
-
Kristína Ježovičová Červená jej pristane
Svet sa potkol na povrchnosti a zlomil si pritom členok už dávno. Napriek tomu, že kríval, Zem sa točila ďalej. Škaredé zranenie sa pri rýchlom pokroku nemalo šancu zrásť do pôvodného stavu a ľudia ho jednoducho nevládali zrehabilitovať. Dali mu barličky v podobe pushupiek, výrazných líčidiel, umelých rias, anorexie, či čohokoľvek, čo by ich urobilo krajšími. A mužov prestalo zaujímať, aká je žena vo vnútri, pokým…