Marenčin PT (747 kníh )
-
Igor Janota Prešporské rozprávky
Prešporské rozprávky sú výberom povestí, legiend, rozprávok a mýtov z autorovej milovanej Bratislavy. Zákutia starého Prešporka ožívajú v jeho rozprávaní o starej radnici, hradnom duchovi, Ganymédovej fontáne, o chodbe pod Dunajom, o striebornom orlovi, starej synagóge, vodníkovi z Prievozu, o strašidlách, alchymistovi, krvavej studničke, o Floriánovi, o poklade bezhlavého mnícha a ďalších miestach, udalostiach,…
-
Patrik Baxa Prešporský duch
V Dóme sv. Martina sa nachádza doska a dve plátna s vypálenými odtlačkami ruky. Tieto znamenia mal po sebe zanechať duch nebohého Jána Clementa, ktorý sa v Prešporku zjavoval v rokoch 1641 – 1642 mladej Regine Fischerin. Clement zavraždil človeka a jeho duša pykala v očistci. Od dievčaťa žiadal aby sa dala zhotoviť súsošie Piety pre Dóm. Jeho duša bola napokon vyslobodená a vznikol kult „zázračnej“ Piety. Zanikol v…
-
Juraj Linzboth Prešporský kaleidoskop
Rozprávanie J. Linzbotha oživuje nenávratne stratené kultúrne pamiatky a ulice starej Bratislavy, pretože do nich vracia pôvodných obyvateľov. Hoci ho k nim do značnej miery viaže rodinná tradícia, robí to nepateticky, za pomoci archívnych dokumentov a fotografií. Výsledkom je živá galéria ľudských osudov a charakterov, v ktorej sú rovnako dôležité životopisné fakty ako drobné epizódy i dobromyseľné klebietky. Aj…
-
Karl Benyovszky, Joseph Grünsfeld Pressburger Ghettobilder DE
Bratislavský (prešporský) rodák Karl Benyovszky (1886 – 1962) systematicky mapoval svoje rodné mesto. V tejto dokumentácii minulosti a súčasnosti nemohla chýbať židovská komunita. Obrázky prešporského geta približujú dejiny i súčasnosť starobylej, dnes už neexistujúcej časti Bratislavy. Ilustrujú kultúru a myslenie, určované Tórou, ovplyvňované modernou dobou. Tieto ilustrácie však Karl Benyovszky “nekreslil” sám,…
-
Ľubo Olach Prezident
Závratná kariéra Juraja Makoša sa začala už od stredoškolských čias. Cestu za mocou a slávou si často kliesnil podvodmi až sa mu napokon podarilo posadiť do kresla prezidenta Slovenskej republiky. Predtým však mnohokrát zmenil politické tričko. Nevyhol sa zákerným zákulisným ťahom, kde svoju úlohu zohrali aj ženy. Príbeh podľa skutočných udalostí sa začína v roku 1967 a končí v roku 2014, aj mnohé mená a postavy sú…
-
Romi Cohn, Leonard Ciacio Prežil aby odriekal kadiš
Spomienky bratislavského rodáka A. Romi Cohna na jeho detstvo a mladosť. Narodil sa v Bratislave koncom 20-tych rokov (rodina bývala na Vysokej ulici). V prvých kapitolách sa sústreďuje na rodinný život, spomína na vtedajšie pomery v Bratislave. V druhej polovici 30-tych rokov. Na základe svojich skúseností opisuje, ako sa po nástupe nacistickej ideológie menil vzťah bratislavských úradov a obyvateľov voči židom.…
-
Igor Janota Príbehy bratislavských fontán a studní
Šesťdesiat príbehov o najznámejších, dodnes existujúcich, ale aj o tých zaniknutých bratislavských fontánach, studniach a studničkách, ktoré oddávna vzrušovali fantáziu Bratislavčanov. Rolandova fontána, radničná studňa, fontána Čiernej panej, fontány v záhradách, v Reťazovom dome, krvavá studnička na Kalvárii a ďalšie, ktoré autor literárne oživil, a predstavil nám Bratislavu aj ako mesto plné striekajúcich a…
-
Viera Obuchová Príbehy z dejín Bratislavy
Dvadsať príbehov o pamiatkach a pamätihodnostiach Prešporka-Bratislavy. Sú medzi nimi zaujímavosti o kráľovskej pokladnici či o zasadaní uhorského snemu v budove Kráľovskej uhorskej komory na Michalskej ulici, o oslave víťazstva nad Turkami, o Kalvárii, o protinapoleonských valoch neďaleko nákupného centra v Petržalke, o kaplnke sv. Rozálie v Lamači, ktorou sa poďakovali obyvatelia mesta za ochranu pred morom, o…
-
Emíre Khidayer Príbehy zo Sumhuramu
V exotickej krajine, ktorá sa rozprestiera v dnešnom Ománe, v Sumhurame, bývalo letné sídlo kráľovnej zo Sáby. Tu oddávna žili džinovia, čo pomáhali ľuďom. V príbehoch, ktoré voňajú kadidlom, hýria farbami, hudbou a tancom, bojuje dobro so zlom a čary majú obrovskú moc. Prenesieme sa na pobrežia Indického oceánu, ktorý brázdil bájny Sindibád, aj do nehostinnej púšte, kde hľadáme stratené mesto...
-
Viera Obuchová Priemyselná Bratislava
Na miestach, kde ešte nedávno stáli fabriky, priemyselné objekty, robotnícke štvrte, ktoré svojou architektúrou a atmosférou pripomínali industriálny rozmach mesta na prelome 19. a 20. storočia, dnes vyrastá nová zástavba. Priemyselná Bratislava už ostane len na starých fotografiách: Marschallova továreň na koče, fabrika na kefy bratov Grünebergovcov, Feitzelmayerova fabrika, výroba klavírov Wernerovcov, Dynamitka,…
-
Eva Kollárová Princezná so žltou hviezdou
Skutočný príbeh malého židovského dievčatka Sáry. Narodila sa v idylickom prostredí. Keď mala šesť rokov, všetko sa zrazu zmenilo. Rodičia boli označení žltou hviezdou, dom aj obchod im zobrali. Rozpútala sa vojna a vtedy malej Sáre zmenili meno...
-
Dana Hlavatá Priznanie
Vzťah dvoch nevlastných sestier, dospievajúcej školáčky Vierky a dvadsaťročnej kozmetičky Simony nikdy nebol ideálny. Skomplikuje sa ešte väčšmi, keď ich matka odchádza do Švajčiarska, aby sa mohla ako sociálna sestra starať o starých ľudí. Simona sa zamiluje do rozvedeného Dávida, ktorý, ako sa zdá, má šialenú bývalú ženu a neznesiteľne žiarlivú dcéru Lindu. Za každú cenu sa jedna i druhá snažia prekaziť vzťah…
-
Martin Jurík Projekt Zenta
28. júna 1914 došlo v Sarajeve k atentátu na následníka trónu habsburskej monarchie – arcivojvodu Františka Ferdinanda d’Este. Útočník Gavrilo Princip vtedy strieľal zo vzdialenosti len niekoľkých metrov a – netrafil. Arcivojvoda sa onedlho stal rakúsko-uhorským cisárom. Za jeho dlhej éry došlo k dramatickému novému usporiadaniu monarchie i k prudkému rozvoju vedy a umenia. Dvadsiate storočie sa všeobecne považuje…
-
Ivana Dobrakovová Prvá smrť v rodine
Debutová zbierka príbehov, v ktorých dominujú medziľudské vzťahy, predovšetkým intímne vzťahy milenecké a rodinné, najmä komplikovaný vzťah dcéry s otcom. Hrdinkou príbehov je mladé dievča, ktoré musí čeliť komplikovaným životným situáciám. Dôležitými a často sa opakujúcimi motívmi sú telo, jeho premeny, ba až popieranie vlastného tela, duševné poruchy, smrť či sexuálna a sociálna fóbia. Poviedky plné napätia a…
-
Henning Mankell Psi z Rigy
Jedného dňa sa ku švédskemu pobrežiu priplaví záchranný čln s dvoma mŕtvymi mužmi v obleku. Ich telá sú prepletené, akoby sa navzájom ochraňovali pred neodvratným koncom. Kde sa vzali? Ako sa tam dostali? Všetko nasvedčuje tomu, že pochádzajú z Pobaltia. Švédskej polícii príde na pomoc krátkozraký lotyšský major Karlis Liepa. Keď ho zavraždia, komisár Kurt Wallander je nútený vycestovať do Rigy, aby preskúmal, čo sa…
-
Soňa Bulbeck Púšť pod oknom
Sú krajiny Blízkeho Východu naozaj také nebezpečné? A Dubaj taký drahý? Je Srí Lanka naozaj tropickým rajom alebo skutočným Rajom na Zemi? A nad Niagarskými vodopádmi je naozaj večná dúha? Všetko toto, ale aj omnoho viac, sa dozviete v knihe, ktorá vám priblíži život v šestnástich krajinách štyroch kontinentov na pár stranách... A možno vám tak pomôže vybrať tú vašu vysnívanú, kde by ste sa chceli pozrieť, alebo…
-
Soňa Bulbeck Púštne srdce
Tisícky kilometrov od Slovenska, v srdci nekonečnej arabskej púšte, leží Rijád, hlavné mesto Saudskej Arábie. Z jeho skoro sedem miliónov obyvateľov je Slovákov možno tak päťdesiat...
-
Henning Mankell Pyramída
Tento príbeh sa začína v roku 1969. Mladý Kurt Wallander je pochôdzkárom v Malmö. Wallander nenávidí službu hliadky a chce čo najskôr prejsť na oddelenie trestného vyšetrovania. Keď jeho sused za záhadných okolností spácha samovraždu, Wallander začína vyšetrovať na vlastnú päsť a nakoniec poskytne rozhodujúci impulz k objasneniu prípadu. Hoci je neskúsený a napriek varovaniam nadriadených, aby nikdy súkromne…
-
Lynn Hankinson Nelson, Jack Nelson Quine
Willard van Orman Quine (1908 – 2000), filozof, ktorý zásadným spôsobom ovplyvnil filozofiu druhej polovice dvadsiateho storočia. Prakticky celý svoj profesionálny život prežil na Harvardskej Univerzite v USA, kde v roku 1932 získal doktorský titul. Venoval sa epistemológii, metafyzike, logike, filozofii jazyka a filozofii matematiky. Táto kniha sa zaoberá hlavnými črtami Quinovej filozofie, predovšetkým jeho…
-
Silvia Antalíková Racioláska
Najsilnejším afrodiziakom sú peniaze. Platí, že sex = láska a láska = sex? Treba ešte v dnešnej dobe k sexu lásku, či len kreditku? Existujú ešte hranice medzi „obchodným vzťahom“ a láskou? Sú peniaze všemocné? Príbeh o dvoch priateľkách. Jedna z nich má sestru, ktorej chce pomôcť. Získa pre ňu peniaze, avšak sama sa pritom zapletie do obchodu s láskou...
-
Eva Hrašková Rande so svokrou
Alena Naďová, napriek perfektným jazykovým schopnostiam, začína svoju kariéru za katedrou. A neštrajkuje. Naoko ideálny vzťah s Dušanom Petrovičom má mnoho hendikepov, pred ktorými si zakrýva oči. Ten najväčší je, že ešte nikdy nevidela jeho rodinu. Dlho očakávaná návšteva u budúcich svokrovcov sa mení na lavínu útokov, obvinení a intríg. Práve prvé stretnutie rozohrá nepríjemnú hru. Novodobý trojuholník. Trpko…
-
Iris Kopcsayová, Pavel Branko Ráno sa zobudím a nie som mŕtvy
Kniha rozhovorov Iris Kopcsayovej s Pavlom Brankom obsahuje debaty na spoločenské, politické a filozofické témy: o konzumnej spoločnosti, o utečencoch, o slovenskom štáte, o filme, o viere v boha, ateizme, eutanázii či o zmysle života. Odkrýva Brankove postoje k osobnejším otázkam, ako sú vernosť, láska, manželstvo či problematický vzťah k ženám. Sú to všetko originálne názory vzdelaného človeka, ktorý má za sebou…
-
Egor Indiani Rauš
V malomeste plynie život podľa svojich vlastných pravidiel - čo sa však stane, keď naložíš tomu nesprávnemu náckovi? Vlado Valas, mladý skrachovaný filozof, uteká zo svojho rodného mesta a vydáva sa na podivuhodnú cestu do Bratislavy, plnú pochybných existencií a stroskotancov, kráčajúc po stopách svojej spackanej mladosti, aby zistil, že každé dno sa dá nakoniec preraziť. Rauš je temná paródia na motivačné romány o…
-
Jean Echenoz Ravel
Posledných desať rokov života hudobného skladateľa Mauricea Ravela autor opisuje s dokumentárnou presnosťou: Ravelov dom v Montforte, jeho šatník, denný režim, cestu po Amerike, spolupracovníkov, ženy, ktoré sa oňho starali, nevydarené priateľstvo s Paulom Wittgensteinom, príbeh slávnej skladby Bolero, autonehodu, ktorá skladateľa pripravila o možnosť pracovať, čítať i spať. Nevynecháva jeho dandyovské obsesie,…