Podporiť čarovnú poličku je možné prostredníctvom zobrazovania reklám. Zvážte prosím možnosť vypnutia adblocku a pomôžte nám prevádzkovať túto službu aj naďalej.
Vaša podpora je pre nás veľmi dôležitá a vopred vám ďakujeme za prejavenú ochotu.

Marenčin PT (747 kníh )

  • Dana Hlavatá Nič nemusím

    Medzi mladými manželmi Kamilou a Dušanom to v poslednom čase poriadne škrípe. Dcéra Vanesska bola donedávna pre oboch centrom vesmíru, no po tom, ako Dušana žena upodozrieva, že si našiel milenku, rodina sa rozsypáva. Žiarlivá Kamila sa dopúšťa fatálnych chýb v snahe zachrániť manželstvo. Je hysterická a koná skratovo. Na nálade jej rozhodne nepridáva Ivona, bývalá manželka Dušana, ktorá ju neustále prenasleduje.…

  • Erika Hornáková Nikdy nehovor nie

    Lucia je mladá mestská žena, ktorá miluje módu, vysoké lodičky a všetok luxus, ktorý sa jej ponúka. Na oslave narodenín svojich rodičov sa zoznámi s Dušanom. Ten je úplne iný, než muži, na ktorých mala doposiaľ šťastie. Dušan prichádza o prácu. Konečne si však môže splniť svoj sen – podnikať na vlastnej farme. Dokáže Lucia vymeniť pohodlný život v meste za tvrdý život na myjavských kopaniciach?

  • Albert Marenčin Nikdy, Návraty na Muráň

    Nikdy a Návraty na Muráň - autobiografická koláž, spomienky a úvahy, snové záznamy, životopisné a memoárové texty, básne a prózy spisovateľa, básnika, surrealistu, prekladateľa a kolážistu, člena patafyzického kolégia Alberta Marenčina, v ktorých sa vracia k otázkam ľudskej slobody a umeleckej tvorivosti na pozadí svojej básnickej a kolážovej tvorby. Kniha je bohato ilustrovaná autorovými kolážami a fotografiami.…

  • Ján Rozner Noc po fronte

    Prózy z pozostalosti: Prvá noc po fronte, O otcovi, O matke, Martin potom a niekoľko krátkych próz z posledných rokov sú tematicky pestré, súvisia s povojnovou realitou a autor ich situoval do Bratislavy, kde sa narodil a prežil väčšiu časť života. Ukazuje sa čoraz zreteľnejšie, že Rozner bol výnimočný prozaický talent a je škoda, že jeho dielo sa slovenskej verejnosti dostáva až po autorovej smrti. Jeho texty…

  • Juraj Šebo Normálne 70. roky

    Voľné rozprávanie o dobe, zážitkoch, významných miestach, postavách a postavičkách, ktoré pomaly upadajú do zabudnutia. Aké vlastne boli 70. roky? Po zlatých 60. rokoch boli pre mnohých obdobím beznádeje. Začali sme sa uzatvárať pred svetom a v súkromí sme trpeli sklamaním z nenaplnených ideálov. Život sa spomalil. Práca, krčma, cez víkend chata alebo záhradka. 70. roky mali nové modly: Sex pistols, Black Sabath,…

  • Petra Nagyová Džerengová Nové začiatky

    Čo urobíte, ak zistíte, že vašu najlepšiu priateľku podvádza manžel? Máte sa do toho zamiešať, alebo sa radšej tváriť, že o ničom neviete? Je nutné jej za každú cenu povedať pravdu?...

  • Juraj Thal Nôž

    Nerozluční kamaráti, ktorých priateľstvo sa končí smrťou. Na scéne sa objavuje dvojica detektívov. Kto beštiálne zavraždil mladého chlapca? Je do toho zapletené podsvetie? Jeho otec? Alebo najlepší kamarát?

  • Alexander Matuška O duchovnom kolaborantstve

    Výber z Matuškových statí a brilantných esejí o mravných či nemravných činoch v hraničných politických a osobných situáciách. Texty založené na mravnom imperatíve z nich robia nový celok. Pritom nemoralizuje, vie o ľudskom správaní, o našich zlyhaniach (ale i o nečakanej odvahe) všetko – preto je vecný a – povedzme spravodlivý. Duchovné kolaborantstvo nie je typicky slovenský problém. V danom období to bol fenomén v…

  • Henning Mankell O krok vpredu

    Traja mladíci usporiadajú oslavu na čistinke v prírodnej rezervácii v Hagestade. Prezlečú sa do kostýmov, venujú sa tajným hrám, no za stromom na nich striehne neznáma osoba a večierok sa skončí katastrofou. Na policajnej stanici v Ystade vládne uhorková sezóna. Kurt Wallander chce prejsť na zdravší životný štýl, no jedného dňa nájdu zavraždeného policajta a jedinou stopou je fotografia mladých ľudí v dobovom…

  • Ivana Urgelová O mackovi Maťkovi

    Malý medvedík Maťko sa hrá v lese až zablúdi. Zažije rôzne dobrodružstvá, zoznámi sa s motýľom i veveričkou, pochutná si aj na sladkých malinách. V lese sa už stmieva a malý macko sa začína báť. Práve vtedy stretne nezvyčajného tvora. Pomôže mu dostať sa k starej mame a rodičom?

  • Peter Pavonič O mŕtvych len v dobrom

    Mladého spisovateľa Daniela Dárskeho zastihne telefonát vo chvíli, keď priletí na pracovnú dovolenku do Fínska. Slovenská kriminálka ho žiada, aby sa okamžite vrátil domov pre podozrenie z vraždy historika Milana Hromnicu...

  • Martin Kasarda O rozmnožovaní a iných ťažkostiach

    Veselý realistický román o súčasnom svete médií. Čarodejnice, plastickí chirurgovia, moderátorky a predavači zbraní do krajín tretieho sveta tvoria spoločnosť, kde každý na každého niečo vie. Hovorí sa v ňom o ťažkostiach, ktoré môžu stretnúť novinárskeho spasiteľa sveta, keď sa zaľúbi do emancipovanej ženy. Na ceste za šťastím stretne troch ľudí s kapucňami na hlavách. Je to príbeh o rozmnožovaní, či román o tom,…

  • Kálmán Mikszáth Obliehanie Bystrice

    Anekdotické rozprávanie maďarského klasika je donkichotiádou zo slovenského prostredia horného Považia. Vtipná románová fikcia je koncipovaná na skutočnom donkichotstve posledného pána Nededzského hradu Štefana Pongráca (1835 – 1886). Oneskorený, vrtošivý uhorský feudál však nevedel zastaviť čas a koleso dejín, lebo nimi hýbalo aj praktické myslenie a príčinlivosť Slovákov z grófovho okolia. Tak sa stalo, že…

  • Karl Benyovszky, Josef Grünsfeld Obrázky z prešporského geta

    Bratislavský (prešporský) rodák Karl Benyovszky (1886 – 1962) systematicky mapoval svoje rodné mesto. V tejto dokumentácii minulosti a súčasnosti nemohla chýbať židovská komunita. Obrázky prešporského geta približujú dejiny i súčasnosť starobylej, dnes už neexistujúcej časti Bratislavy. Ilustrujú kultúru a myslenie, určované Tórou, ovplyvňované modernou dobou. Tieto ilustrácie však Karl Benyovszky “nekreslil” sám,…

  • Svetlana Žuchová Obrazy zo života M

    Životný príbeh hlavnej hrdinky Marisie, ktorá sa po smrti matky rozhodla vrátiť z Viedne na Slovensko a pracuje ako zdravotná sestra, jej spomienky na matkino umieranie a začleňovanie do rodiny partnera. Každodenný, banálny život sa strieda s výnimočnými životnými situáciami, pričom každodennosť víťazí. Marisia sa stretáva s nájdeným nevlastným bratom, o ktorom dovtedy nevedela. Hlavným motívom rozprávania sú…

  • Jozef Hanák Obsadenie Bratislavy (1918-1920)

    Mimoriadne zaujímavé rozprávanie o málo známych súvislostiach so vznikom 1. ČSR. Autor na veľmi veľkom množstve historických skutočností približuje situáciu v budúcom hlavnom meste Slovenska. Po skončení 1. svetovej vojny a Trianone maďarská vláda nechcela opustiť mesto, až ju napokon vytlačili čs legionári z talianskeho frontu a regulárna čs armáda. Ide o krátke obdobie, kedy sa Bratislava volal Wilsonovo, kedy po…

  • Lajos Grendel Obsažné batožiny

    Autorský výber z kratších próz Lajosa Grendela. Tri literárne batožiny sa vlastne zhodujú s tromi etapami (rozhranie tvoria roky 1989 a 2014) autorovho prístupu k vnímanej a zažitej realite života a jeho obrazu v tvare literárnej fikcie s výrazným...

  • Dana Hlavatá Obžalovaná, seďte!

    Detektívny príbeh písaný odľahčeným perom z atraktívneho televízneho prostredia, kde sa dejú čudné veci. Istá nemenovaná televízia pripravuje pre diváka množstvo zaujímavých relácií, na ktorých sa podieľa kvantum ľudí rôznych profesií. Každý z nich má inú letoru. Od moderátorov, cez dramaturgov, režisérov, kameramanov, osvetľovačov, po maskérky a kostymérky. Medzi kolegami nepanuje len kolegiálnosť, otvorenosť,…

  • Ján Kalina Obzri sa s úsmevom

    Úsmevné spomínanie na detstvo a mladosť v predvojnovej prvej Československej republike známeho humorisu, autora kníh Svet Kabaretu, Tisíc a jeden vtip, Jána Kalinu. Vyše sto fotografií kolážovým spôsobom dokresľuje medzivojnovú atmosféru na Slovensku.

  • Michal Havran st. Od arabskej jari po Islamský štát

    Na samom počiatku v roku 2011 sa vo svetových médiách objavilo takmer fascinujúce spojenie Arabská jar. Malo ísť o sériu tzv. demokratických revolúcii v rozsiahlom regióne arabského sveta. Projekt nadväzoval na americkú intervenciu v Iraku, ktorá si vyžiadala státisíce mŕtvych. Po obesení irackého prezidenta Saddáma Husajna sa však žiadna demokracia nekonala, a preto stratégovia dvoch amerických prezidentov Georga…

  • Štefan Povchanič Od sentimentalizmu k symbolizmu

    Najznámejšie literárne prúdy vo francúzskej literatúre 19. storočia, počnúc sentimentalizmom cez preromantizmus k romantizmu zavŕšili urputný boj s pretrvávajúcim klasicizmom predchádzajúcich storočí...

  • Daniel J. Dančík Odkazy z minulosti

    Počas necelých dvanástich hodín dôjde v Bratislave k niekoľkým brutálnym vraždám. Súkromný detektív Severín Sincilery pomáha polícii vyšetrovať vraždu Petra Schmidla, predsedu židovskej organizácie. Stoja za vraždou neonacisti? Alebo ju spáchal profesor, ktorý zavraždeného krátko predtým navštívil? Násilná smrť ďalšej významnej osobnosti zďaleka nie je posledná. Sériu záhadných vrážd spája tragický osud Židov, ktorí…

  • Ján Kalina Odpočúvaj v pokoji

    Ján Kalina (1913 – 1981) vyrástol v Prešove, študoval právo v Prahe. Pracoval ako asistent réžie na Barrandove, prispieval do časopisov a do rozhlasu. Počas vojny ho pred deportáciou zachránili pracovníci bratislavského rozhlasu, kde písal pod rôznymi pseudonymami. Po vojne bol umeleckým šéfom filmovej výroby, neskôr dramaturgom Tatra revue a zakladateľom katedry dramaturgie na VŠMU. Spolupracoval s rozhlasom,…

  • Yehuda Lahav Odsúdení spolu žiť

    Chápem, že masmédiá dávajú priestor skôr drámam - a naozaj ich na Blízkom východe nie je nedostatok. U čitateľov a divákov vo vzdialených krajinách sa preto môže vytvoriť dojem, že nič iné sa tu nedeje, iba dramatické udalosti. Kto však žije na mieste činu a má otvorené oči, vie že na oboch stranách virtuálnych barikád žijú ľudia, ktorí by viac ako čokoľvek iné chceližiť v mieri a vo vzájomnom porozumení. A hoci…