Marenčin PT (540 kníh )
-
Michal Havran ml. Ukradnutý prejav Nikitu Chruščova
Po smrti Stalina v roku 1953 sa po zákulisných politických bojoch na čelo Sovietskeho zväzu dostal Nikita Chruščov. Ako generálny tajomník strany sa spolu s ďalšími spolupracovníkmi rozhodol postupne zmeniť atmosféru v spoločnosti...
-
Števa Opremčáková Arabská sexzóna
Hylda chodieva behať, športuje, má perfektnú postavu a jedného dňa si kúpi dovolenku v Egypte. Letí sama, cestou na letisko si zraní ruku. V rezorte ju stále bolí, tak navštívi miestneho lekára Monta, s ktorým nadviaže priateľský vzťah.
-
Paul Reboux Zvieratá a láska
Paul Reboux, francúzsky autor knihy krátkych poviedok, či skôr charakteristík zvierat ako sa správajú v naiintímnejších okamihoch. V mnohom pripomínajú ľudí a autor im prisúdil ľudské vlastnosti. Už názvy jednotlivých poviedok naznačujú autorov zámer: Vydedenci: ustrice, Neuspokojivé: vrabce a býky, Melancholické: medvede a kanáriky, Nežné: havrany a hady, Frázisti: cvrčky, Tanečníci: morské koníky, Nádherné: pávy…
-
Olivier Guez Mengeleho zmiznutie
Píše sa rok 1949. Jozef Mengele prichádza loďou do Argentíny. Skrytý za rôznymi pseudonymami sa bývalý doktor-mučiteľ z Osvienčimu nádeja, že si bude žiť nový bezstarostný život v Buenos Aires. Perónova Argentína je benevolentná...
-
Ivan Szabó Smiech a slzy - Tatra revue
Tatra revue - najslávnejší kabaret v novodobých dejinách slovenského divadla vznikol koncom 50. rokov a zanikol začiatkom 70. rokov po nástupe normalizácie. Počas desaťročnej bohatej histórie tam pôsobili vynikajúci umelci, herci, hudobníci: Kalina, Rell, Hanúsek, Belák, Hegerová, Sychra, Lonská, Kristínová, Laiferová, Szabová, Berczeller, Šlitr, Suchý, Lasica, Satinský a ďalší. Popularita Tatra revue zatienila…
-
Ján Rozner Sedem dní do pohrebu
Ján Rozner, významný publicista, novinár, prekladateľ. Po emigrácii v 70. rokoch začal písať memoárovú knihu Sedem dní do pohrebu. Niektoré jej časti vyšli začiatkom 90. rokov v Slovenských pohľadoch. Ide o reflexiu na začiatok 70. rokov, po smrti prekladateľky Zory Jesenskej, jeho prvej manželky. V texte sa vracia do jej rodného domu v Martine. V rámci príprav na pohreb spomína na jednotlivé momenty spoločného…
-
Jaroslav Ďuríček Klaun z Firšnálu
Úsmevné príbehy herca, klauna, zabávača, ktorý prežil detstvo v pavlačovom dome na Kollárovom námestí a na blízkom Firšnáli. Jeho rozprávanie prozaicky mapuje dejiny minulej Bratislavy, povojnové roky, ale i roky, keď autor pôsobil ako herec.
-
Fedor Malík Oškvarky vo fľaši
Sto fejtónov o víne od popredného slovenského enológa, znalca domácich a svetových vín. Autor opisuje svoje vinárske a gurmánske zážitky a dáva vzácne rady, aké víno piť k akému jedlu, pri akých príležitostiach aké víno podávať. Malík nás prevedie celou vinárskou Európou - od Francúzska po Balkán. Rozpráva o ľuďoch, o ich zvyklostiach a miestnych špecialitách. Píše aj o slovenských výrobcoch a ich vínach, spomína…
-
Ivana Dobrakovová Toxo
Hrdinkami príbehov sú zväčša mladé Slovenky, ktoré hľadajú svoje miesto v zahraničí, vo vzťahoch s cudzincami, a neskôr objavujú aj radosti a strasti materstva a rozporuplné pocity voči ostatným matkám a deťom. Medzi zlomyseľnými upratovačkami, večne zaneprázdnenými manželmi a impertinentnými predavačmi mladé ženy prichádzajú k poznaniu, že si musia pomôcť samy, a niekedy s hrôzou a prekvapením odkrývajú aj temné a…
-
Henning Mankell Pyramída
Tento príbeh sa začína v roku 1969. Mladý Kurt Wallander je pochôdzkárom v Malmö. Wallander nenávidí službu hliadky a chce čo najskôr prejsť na oddelenie trestného vyšetrovania. Keď jeho sused za záhadných okolností spácha samovraždu, Wallander začína vyšetrovať na vlastnú päsť a nakoniec poskytne rozhodujúci impulz k objasneniu prípadu. Hoci je neskúsený a napriek varovaniam nadriadených, aby nikdy súkromne…
-
Katarína Mayer Sama za seba
Niekedy robíme rozhodnutia, o ktorých si myslíme, že sú správne. V skutočnosti však nie sú správne. A nie sú ani naše. Niekedy žijeme celý život v klame, ktorý sme prijali, lebo to bolo ľahšie, atraktívnejšie alebo sa to od nás očakávalo...
-
Jozef Mikloško Ľudia a doba
Spomienky na detstvo, dospelosť a starobu, na cesty po svete, zaujímavé aj zabudnuté osobností. V rozhovoroch a úvahách o ľuďoch, rokoch a udalostiach Jozef Mikloško hodnotí dobu a prežitý život. Svoje poznania a skúsenosti opisuje otvorene a optimisticky, nikdy nestráca humor a neberie život, ani seba, príliš vážne.
-
Ľuboš Jurík Choď za svojím snom
Ľuboš Jurík (1947), spisovateľ, novinár, autor viacerých kníh rozhovorov a poviedok z prostredia starej Bratislavy (Na Poľnej ulici). Popularitu si získali najmä jeho kriminálne príbehy s hlavným hrdinom, reportérom Bratislavských novín AZ, ktoré sa odohrávajú v tridsiatych rokoch minulého storočia. Za vraždou známeho redaktora Bratislavských novín AZ priamo v tlačiarni sa skrýva niekoľko motívov : je to pomsta…
-
Albert Marenčin Čo nevošlo do dejín
Spomienky na moje životné príbehy a na tých, čo ma pri nich sprevádzali. Boli to roky dospievania a mladosti, keď som sa usiloval využívať všetky svoje tvorivé schopnosti a ambície. Snažil som sa uplatniť v každej činnosti, ktorá sa mi ponúkla – od básnických a výtvarných pokusov až po noviny a film. Skúšal som všetko, čo ma provokovalo a lákalo, a so všetkým neznámym som si meral sily. Boli to takpovediac moje…
-
Jana Oršulová Heraldické pamiatky Bratislavy
Pri prechádzke ulicami Starého mesta si na priečeliach budov môžeme všimnúť množstvo heraldických pamiatok. Od 13. storočia erby a heraldické znaky dotvárali vzhľad cirkevnej a svetskej architektúry, ale nachádzame ich aj na plastikách, pomníkoch, fontánach, epitafoch či vitrážach v kostoloch. Erby šľachticov, svetských a cirkevných hodnostárov, štátne symboly, stoličné a mestské erby, znaky cechov a reholí…
-
Juraj Šebo Zlaté 60. roky
Vrátime sa o viac ako štyridsať rokov späť, aby sme vychutnali pôvaby a atmosféru staršej a veru aj originálnejšej Bratislavy ako je dnes. Zažijeme neopakovateľný závan slobody a nádeje, ktorú potom tak brutálne potlačili sovietske tanky a doničil normalizačný komunizmus. Autor spomína mnoho vecí, na ktoré sme už dávno zabudli, miesta, kam sa chodievalo, ľudí, udalosti, detaily každodenného života, ktoré odvial čas…
-
Philippe Brenot Chvála masturbácie
Priznávam sa verejne a kajúcne: Áno, masturboval som... a neraz! Priznanie k tomuto odpornému zločinu, navyše opakovanému by ma v Španielsku v časoch inkvizície stálo život, v 18. storočí väzenie, v 19. palicovanie a kaličenie tela a ešte nedávno by som čelil opovrhnutiu a prudkému nesúhlasu. Dnes sú voči nemu viacerí ľahostajní, no mnohých ešte stále uvádza do pomykova, pretože nevedia, čo si majú myslieť, tvrdí…
-
Juraj Šebo Krízové 30. roky
Tridsiate roky. Z pohľadu udalostí dosť dramatická doba, poznačená svetovou krízou, predvojnovým stavom, ale i novými technologickými vymoženosťami ako rozhlas a film. Medzi médiami dominovali noviny a časopisy. Rád listujem v starých, zožltnutých novinách a časopisoch. Človek v nich nájde niečo, čo sa v učebniciach nikdy nedozvie. Na prvých stránkach sú väčšinou reakcie na hlavné udalosti v krajine a v meste, ale…
-
Albert Marenčin Básnici a rebeli
Portréty desiatich francúzskych básnických osobností, ktoré považuje prekladateľ Albert Marenčin za zakladateľov modernej francúzskej poézie a za rebelov búrajúcich staré modely, šablóny a konvencie. Osobnosti ako Apollinaire, Jarry, Breton, Cocteau, Ferry, Michaux, Césaire, Ionesco, Péret alebo Robbe-Grillet sú stále nositeľmi pozitívneho myslenia a tvorivosti, vrátane fantázie – najväčších hodnôt, aké človek…
-
Otakar Kořínek Pozývací list 1968
Kniha novinára, prekladateľa a spisovateľa, ktorý pôsobil ako zahraničný spravodajca slovenskej agentúry TASR vo Washingtone v rokoch 1992 – 1998, prináša málo známe alebo doteraz neznáme skutočnosti o zákulisí intervencie vojsk Varšavskej zmluvy do Československa v auguste 1968. Jadrom knihy sú prepisy denníkových záznamov Piotra Šelesta, ktorého Leonid Brežnev poveril na tajné rokovania s Vasiľom Biľakom, a…
-
Henning Mankell Číňan
Mankellov nový román Číňan čitateľovi umožní nazrieť do prostredia švédskeho vidieka, Spojených štátov amerických devätnásteho storočia, predolympijského Pekingu, Zimbabwe aj Londýna súčasnosti. To všetko v pútavom kriminálnom románe s aktuálnym politickým motívom. V januári 2006 odhalí polícia v malom švédskom meste Hudiksvall strašný masaker, keď niekto brutálným spôsobom zavraždil 19 ľudí. Keď sa o vraždách…