Marenčin PT (544 kníh )
-
Martin Kasarda O rozmnožovaní a iných ťažkostiach
Veselý realistický román o súčasnom svete médií. Čarodejnice, plastickí chirurgovia, moderátorky a predavači zbraní do krajín tretieho sveta tvoria spoločnosť, kde každý na každého niečo vie. Hovorí sa v ňom o ťažkostiach, ktoré môžu stretnúť novinárskeho spasiteľa sveta, keď sa zaľúbi do emancipovanej ženy. Na ceste za šťastím stretne troch ľudí s kapucňami na hlavách. Je to príbeh o rozmnožovaní, či román o tom,…
-
Magdaléna Pirožeková Iba nádej nestačí
Hoci si Ema myslela, že uväznením Martina sa problémy upokoja, osud už rozhodol za ňu. Z agentúry, kde pracuje Adam, uniknú dôležité informácie. Vedenie sa rozhodne situáciu preveriť. Adam dostane príkaz na pár dní „upratať“ Emu. Využije príležitosť a unesie ju ďalej, než bolo v pláne. Chce získať čas a zabojovať o jej srdce... Volné pokračovanie knihy Nádej v utajení.
-
Tina Čorná V postmodernom svete – Rozhovory
Rozhovory s pozoruhodnými umelcami, historikmi, vedcami a intelektuálmi vznikali v období rokov 2006 až 2014. Ich spoločným znakom je snaha pomenovať čo najpresnejšie stav našej spoločnosti.
-
Mariana Daxner ... a iné odtiene ženy
Čoho všetkého je žena schopná, aby vzbudila u muža záujem? Aby si udržala partnera aj v dlhoročnom manželstve? Je túžba po romantickej láske trvalým postihnutím? A je sex skutočne najlepším liekom na manželské problémy? Na tieto a iné otázky vám odpovie ľahko satirický román o mladej zlatokopke, neskôr zanedbávanej manželke. Prvá časť Aj ružová má svoje odtiene je určená skôr ženám, avšak na druhej časti Odtiene…
-
V zajatí hriechu
Hriech. Slovo, ktoré samo o sebe pôsobí ako výkričník, či zdvihnutý prst Boží. Tak často vidíme hriechy iných a zabúdame na svoje. Pritom hriešnosť je našou súčasťou už od narodenia a počas života rozširujeme repertoár o ďalšie pochybenia...
-
Fedor Malík 100 najlepších slovenských vín 2010
Reprezentatívny výber suchých a polosuchých slovenských vín, ktoré prichádzajú na trh v roku 2010. Vína hodnotené odbornou komisiou stobodovou metódou sú prehľadne usporiadané s charakteristikou a vínnou etiketou. Jedinečné minerálne zloženie pôdy, geologické podložie, južné slnečné polohy vinohradníckych svahov ohraničené riekami a horskými masívmi vytvárajú podmienky pre vznik výnimočných slovenských vín. V…
-
Martin Podolan Kniha citátov
Praktický sprievodca - 14 000 citátov, 500 tém Citáty od tisícov autorov od staroveku do dnešných dní. Čo povedali a napísali o bežných problémoch života? Aký majú postoj k viere a vede? Čo odporúčajú pri výchove detí? Aký postoj zaujali ku kontroverzným témam? Čo je podľa nich zmysel života? Čo povedali o rozvode, egu, pokore, zodpovednosti, podvedomí alebo o dnešnom modernom veku? Dá sa vôbec vyznať v spleti…
-
Michal Havran ml. Ukradnutý prejav Nikitu Chruščova
Po smrti Stalina v roku 1953 sa po zákulisných politických bojoch na čelo Sovietskeho zväzu dostal Nikita Chruščov. Ako generálny tajomník strany sa spolu s ďalšími spolupracovníkmi rozhodol postupne zmeniť atmosféru v spoločnosti...
-
Števa Opremčáková Arabská sexzóna
Hylda chodieva behať, športuje, má perfektnú postavu a jedného dňa si kúpi dovolenku v Egypte. Letí sama, cestou na letisko si zraní ruku. V rezorte ju stále bolí, tak navštívi miestneho lekára Monta, s ktorým nadviaže priateľský vzťah.
-
Paul Reboux Zvieratá a láska
Paul Reboux, francúzsky autor knihy krátkych poviedok, či skôr charakteristík zvierat ako sa správajú v naiintímnejších okamihoch. V mnohom pripomínajú ľudí a autor im prisúdil ľudské vlastnosti. Už názvy jednotlivých poviedok naznačujú autorov zámer: Vydedenci: ustrice, Neuspokojivé: vrabce a býky, Melancholické: medvede a kanáriky, Nežné: havrany a hady, Frázisti: cvrčky, Tanečníci: morské koníky, Nádherné: pávy…
-
Olivier Guez Mengeleho zmiznutie
Píše sa rok 1949. Jozef Mengele prichádza loďou do Argentíny. Skrytý za rôznymi pseudonymami sa bývalý doktor-mučiteľ z Osvienčimu nádeja, že si bude žiť nový bezstarostný život v Buenos Aires. Perónova Argentína je benevolentná...
-
Ivan Szabó Smiech a slzy - Tatra revue
Tatra revue - najslávnejší kabaret v novodobých dejinách slovenského divadla vznikol koncom 50. rokov a zanikol začiatkom 70. rokov po nástupe normalizácie. Počas desaťročnej bohatej histórie tam pôsobili vynikajúci umelci, herci, hudobníci: Kalina, Rell, Hanúsek, Belák, Hegerová, Sychra, Lonská, Kristínová, Laiferová, Szabová, Berczeller, Šlitr, Suchý, Lasica, Satinský a ďalší. Popularita Tatra revue zatienila…
-
Ján Rozner Sedem dní do pohrebu
Ján Rozner, významný publicista, novinár, prekladateľ. Po emigrácii v 70. rokoch začal písať memoárovú knihu Sedem dní do pohrebu. Niektoré jej časti vyšli začiatkom 90. rokov v Slovenských pohľadoch. Ide o reflexiu na začiatok 70. rokov, po smrti prekladateľky Zory Jesenskej, jeho prvej manželky. V texte sa vracia do jej rodného domu v Martine. V rámci príprav na pohreb spomína na jednotlivé momenty spoločného…
-
Jaroslav Ďuríček Klaun z Firšnálu
Úsmevné príbehy herca, klauna, zabávača, ktorý prežil detstvo v pavlačovom dome na Kollárovom námestí a na blízkom Firšnáli. Jeho rozprávanie prozaicky mapuje dejiny minulej Bratislavy, povojnové roky, ale i roky, keď autor pôsobil ako herec.
-
Fedor Malík Oškvarky vo fľaši
Sto fejtónov o víne od popredného slovenského enológa, znalca domácich a svetových vín. Autor opisuje svoje vinárske a gurmánske zážitky a dáva vzácne rady, aké víno piť k akému jedlu, pri akých príležitostiach aké víno podávať. Malík nás prevedie celou vinárskou Európou - od Francúzska po Balkán. Rozpráva o ľuďoch, o ich zvyklostiach a miestnych špecialitách. Píše aj o slovenských výrobcoch a ich vínach, spomína…
-
Ivana Dobrakovová Toxo
Hrdinkami príbehov sú zväčša mladé Slovenky, ktoré hľadajú svoje miesto v zahraničí, vo vzťahoch s cudzincami, a neskôr objavujú aj radosti a strasti materstva a rozporuplné pocity voči ostatným matkám a deťom. Medzi zlomyseľnými upratovačkami, večne zaneprázdnenými manželmi a impertinentnými predavačmi mladé ženy prichádzajú k poznaniu, že si musia pomôcť samy, a niekedy s hrôzou a prekvapením odkrývajú aj temné a…
-
Henning Mankell Pyramída
Tento príbeh sa začína v roku 1969. Mladý Kurt Wallander je pochôdzkárom v Malmö. Wallander nenávidí službu hliadky a chce čo najskôr prejsť na oddelenie trestného vyšetrovania. Keď jeho sused za záhadných okolností spácha samovraždu, Wallander začína vyšetrovať na vlastnú päsť a nakoniec poskytne rozhodujúci impulz k objasneniu prípadu. Hoci je neskúsený a napriek varovaniam nadriadených, aby nikdy súkromne…
-
Katarína Mayer Sama za seba
Niekedy robíme rozhodnutia, o ktorých si myslíme, že sú správne. V skutočnosti však nie sú správne. A nie sú ani naše. Niekedy žijeme celý život v klame, ktorý sme prijali, lebo to bolo ľahšie, atraktívnejšie alebo sa to od nás očakávalo...
-
Jozef Mikloško Ľudia a doba
Spomienky na detstvo, dospelosť a starobu, na cesty po svete, zaujímavé aj zabudnuté osobností. V rozhovoroch a úvahách o ľuďoch, rokoch a udalostiach Jozef Mikloško hodnotí dobu a prežitý život. Svoje poznania a skúsenosti opisuje otvorene a optimisticky, nikdy nestráca humor a neberie život, ani seba, príliš vážne.
-
Ľuboš Jurík Choď za svojím snom
Ľuboš Jurík (1947), spisovateľ, novinár, autor viacerých kníh rozhovorov a poviedok z prostredia starej Bratislavy (Na Poľnej ulici). Popularitu si získali najmä jeho kriminálne príbehy s hlavným hrdinom, reportérom Bratislavských novín AZ, ktoré sa odohrávajú v tridsiatych rokoch minulého storočia. Za vraždou známeho redaktora Bratislavských novín AZ priamo v tlačiarni sa skrýva niekoľko motívov : je to pomsta…
-
Albert Marenčin Čo nevošlo do dejín
Spomienky na moje životné príbehy a na tých, čo ma pri nich sprevádzali. Boli to roky dospievania a mladosti, keď som sa usiloval využívať všetky svoje tvorivé schopnosti a ambície. Snažil som sa uplatniť v každej činnosti, ktorá sa mi ponúkla – od básnických a výtvarných pokusov až po noviny a film. Skúšal som všetko, čo ma provokovalo a lákalo, a so všetkým neznámym som si meral sily. Boli to takpovediac moje…
-
Jana Oršulová Heraldické pamiatky Bratislavy
Pri prechádzke ulicami Starého mesta si na priečeliach budov môžeme všimnúť množstvo heraldických pamiatok. Od 13. storočia erby a heraldické znaky dotvárali vzhľad cirkevnej a svetskej architektúry, ale nachádzame ich aj na plastikách, pomníkoch, fontánach, epitafoch či vitrážach v kostoloch. Erby šľachticov, svetských a cirkevných hodnostárov, štátne symboly, stoličné a mestské erby, znaky cechov a reholí…