Podporiť čarovnú poličku je možné prostredníctvom zobrazovania reklám. Zvážte prosím možnosť vypnutia adblocku a pomôžte nám prevádzkovať túto službu aj naďalej.
Vaša podpora je pre nás veľmi dôležitá a vopred vám ďakujeme za prejavenú ochotu.

Marenčin PT (540 kníh )

  • Slavo Kalný Svedkovia mojej doby

    Tých svedkov má autor, niekdajší šéfredaktor Smeny, celú galériu. . . a nie obyčajných. Stretával sa s novinármi, literátmi, športovcami, politikmi. Vďaka svojim osobným kontaktom čitateľov pútavou formou zoznámi s „prípadmi“ svojich svedkov – s protagonistami doby. Patrí k nim Bohuslav Chňoupek , Šaňo Mach, Gavril Gryzlov, Ladislav Mňačko, futbalový tréner Ferdinand Daučík, slávny Laco Kubala, rozhlasáčka Ota…

  • Svetlana Majchráková Vodník Čľupko

    Vodník Čľupko je dobrosrdečný, vynachádzavý, odvážny, priateľský, čestný a rád pomáha druhým. Škriatkom, vílam a zvieratkám pomôže prinavrátiť čarovnú tôňu, obnoviť vyschnutú studničku v lese. Poradí si v každej situácii. Šesť veselých, bohato ilustrovaných príbehov plných šibalstiev, humorných situácií a vtipných postrehov.

  • Martin Vašš Zlatá bohéma

    V Bratislave sa na začiatku dvadsiatych rokov minulého storočia etablovala prvá generácia slovenskej umeleckej bohémy. Tvorili ju spisovatelia a výtvarníci, tzv „zlatá bohéma“. Dvadsiate a tridsiate roky predstavovali obdobie bez politických obmedzení a nevídaného kultúrneho a spoločenského rozvoja. Zlatá bohéma pod vedením Tida J. Gašpara sa stala legendárnou už v čase vzniku vďaka zábavnému štýlu, ktorý uznávali…

  • Ivana Gibová Barbora, Boch & Katarzia

    „Ako sa stať dobrým človekom, keď sa narodíš do sveta, kde boch, deti aj štetky rozprávajú rovnakým jazykom?“ Romanticko-eklekticko-pankáčsky príbeh o tom, ako Barbora hľadá peknotu, počúva operné árie a chce zažiť katarziu, ako Barborina babka kŕmi vtáčiky, ako Sylvia žije v zdanlivej morálnej špine a má veľké srdiečko a bielu pečeň, ako sú tu aj iní ľudia a láska a ešte asi boch?

  • Siniša Novac Djordje

    Jestvujú veru filmy, ktoré človeka poznačia na celý život a takisto aj seriály. V Djordjeho prípade to boli hneď dva, Baywatch a Knight rider. Djordje bol totiž najväčším „obožavatelom“ (zbožnovateľom) Davida Hasselhoffa...

  • Mirka Manáková Slzy pre Araba

    Keď Sára spozná cez sociálnu sieť Hassana, je presvedčená o tom, že našla toho pravého. Odchádza do Dubaja, aby sa tam mohla za neho vydať. Toto rozhodnutie zmení celý jej život. Padne až na dno samotného pekla...

  • Peter Salner Minulý rok v Jeruzaleme

    Budúci rok v Bratislave... Tieto slová sú viac než len parafrázou každoročného pesachového požehnania. Stali sa názvom knihy, najmä však tmelom fóra židovských emigrantov, ktorí odišli zo Slovenska po auguste 1968. Nápad stretnúť sa opäť v miestach svojej mladosti sa dlho javil ako krásny, no nesplniteľný sen. Keď sa v máji 2005 napokon vytúžené stretnutie úspešne uskutočnilo, zdalo sa, že skupina stratila dôvody…

  • Tomáš Janovic Drevený tato

    Deväť skvelých vtipných a sebakritických rozprávok o tatovi pre deti a ich rodičov. Kniha, plná deťom blízkej fantázie a invencie na ktorej vyrástli dve generácie, dostáva sa teraz do rúk tretej. Drevený tato je živým dôkazom, že dobrá literatúra nikdy nezdrevenie. Nové vydanie vychádza s pôvabnými ilustráciami Martiny Matlovičovej.

  • Daniil Charms Mačkin zabil Kočkina

    Cez zdanlivú komickosť, anekdotickosť Charmsových próz presakuje tragickosť každodennej existencie človeka a pocit nezmyselnosti života. Námetom jeho próz sú situácie groteskné, absurdné, často až panoptikálne. Pri čítaní Charmsove poviedky máme pocit, že autor je miestami až bezohľadný cynik. No z jeho denníkových záznamoch ho poznávame ako citlivého, hlboko trpiaceho človeka. Meno ruského spisovateľa Daniila…

  • Ján Kalina Odpočúvaj v pokoji

    Ján Kalina (1913 – 1981) vyrástol v Prešove, študoval právo v Prahe. Pracoval ako asistent réžie na Barrandove, prispieval do časopisov a do rozhlasu. Počas vojny ho pred deportáciou zachránili pracovníci bratislavského rozhlasu, kde písal pod rôznymi pseudonymami. Po vojne bol umeleckým šéfom filmovej výroby, neskôr dramaturgom Tatra revue a zakladateľom katedry dramaturgie na VŠMU. Spolupracoval s rozhlasom,…

  • Ján Kalina Zavinili to židia a bicyklisti

    Druhá časť autobiografickej trilógie zachytáva atmosféru predvojnového Československa až po nástup fašizmu na Slovensku. Kalina, autor kníh Svet kabaretu a Tisíc a jeden vtip, s humorom jemu vlastným kladie vedľa seba idylické obrázky zo židovského prostredia a realitu „riešenia židovskej otázky“ koncom tridsiatych rokov a počas vojny. Kniha je bohato ilustrovaná dobovými fotografiami.

  • Vladimí Segeš Remeslá a cechy v starom Prešporku

    Remeselníci a ich záujmové združenia - cechy zohrávali dôležitú úlohu v niekdajšom slobodnom kráľovskom meste Prešporku, ktoré istý čas bolo metropolou Uhorského kráľovstva. Autor približuje atmosféru mesta od stredoveku až po zánik cechov, zloženie mestskej spoločnosti s dôrazom na remeslá a ich postavenie v hospodárskom, politickom i kultúrnom živote mesta. Opisuje vnútorný život prešporských cechov, pracovný…

  • Tomáš Janovic Neber to osobne!

    Milan Lasica pred časom napísal: Tomáš Janovic? Ako málo slov a koľko myšlienok! Obyčajne to býva naopak! Aj novinka Neber to osobne!, obohatená o výber z Janovicovej glosátorskej tvorby, potvrdzuje tieto slová. Aspoň jeden príklad z novej knižky: Charita po našom? Ale sme mu dali!

  • Ľubo Olach Guvernér

    Život Imricha Karvaša je príbeh o smutnom osude človeka, ktorý pre Slovensko urobil viac ako mnohí pred ním a aj po ňom. Koncom päťdesiatych rokov ho odsúdili za práce o ekonómii, v ktorých poukazoval na bezperspektívnosť komunistickej...

  • Henning Mankell O krok vpredu

    Traja mladíci usporiadajú oslavu na čistinke v prírodnej rezervácii v Hagestade. Prezlečú sa do kostýmov, venujú sa tajným hrám, no za stromom na nich striehne neznáma osoba a večierok sa skončí katastrofou. Na policajnej stanici v Ystade vládne uhorková sezóna. Kurt Wallander chce prejsť na zdravší životný štýl, no jedného dňa nájdu zavraždeného policajta a jedinou stopou je fotografia mladých ľudí v dobovom…

  • Juraj Šebo Pionierske 50. roky

    Kniha je prepracovaná verzia (remake) knihy Budovateľské 50. roky, ktorá vyšla v roku 2010 a autor za ňu dostal cenu kritiky Zlaté pero. Juraj Šebo napísal knihu o svojej rannej mladosti, ktorú prežil ako žiak základnej školy, ako pionier. Autor spoľahlivo a hodnoverne zaregistroval a zapísal mladícke skúsenosti, ale aj pochabosti, zážitky a príhody neľahkej doby, ako živé a dôveryhodné, hoci v čomsi aj náhodné…

  • Kristína Šudová-Tomčániová Tajomstvá mojej ulice

    Rímsky tábor pod vaším domom? Konská železnica pred susedným dvorom? Stará bosorka na tenisových kurtoch? Bezhlavý muž pod oknami? Ohnivý kôň na zastávke autobusu? Záhady a tajomstvá starého Prešporka čakajú na odhalenie. Sedemnásť kapitol hravou formou mapuje sedemnásť mestských častí, ich legendy a povesti, dejiny, zaujímavosti, erby, pôvodné názvy a ich vznik, slávnych obyvateľov, rozlohu, zvyky a osobitosti.

  • Walter Malaschitz Zuckermandel mojej mladosti

    Walter Malaschitz vyrastal na Zuckermandli pod ruinami Hradu, na divom, neregulovanom brehu Dunaja. Táto romantická časť Bratislavy zanechala v jeho chlapčenskej duši nezmazateľné stopy, keď sa po rokoch rozpamätáva na ľudské osudy, na domy a ulice, ktoré čas dávno zniesol zo sveta. Jeho prekvapujúco presné svedectvo, jeho presvedčivo podané osobné dejiny sa stávajú súčasťou dejín generácie, spoločnosti, krajiny,…

  • Juraj Šebo Slobodné 90. roky

    Socializmus skončil. Deväťdesiate roky priniesli eufóriu politických zmien. Zrazu sme mohli bez problémov cestovať do zahraničia, protestovať na uliciach, pozrieť si filmy či kúpiť knihy označované ako trezorové alebo zakázané. Emigranti mohli po rokoch znovu navštíviť svoju vlasť. Mnohí ľudia sa chopili šance a začali podnikať či pôsobiť v politike. Národ sa rozdelil na úspešných a menej úspešných. Luxusné auto sa…

  • Zuzana Francová, Želmíra Grajciarová, Marta Herucová Bratislavský umelecký spolok

    Publikácia je prvou súhrnnou prezentáciou histórie jedného z našich najvýznamnejších umeleckých spolkov, ktorý zohral jedinečnú úlohu v rozvoji výtvarného umenia a kultúry nielen v Bratislave, ale aj na celom Slovensku. Spolok, zameraný na organizovanie výstav a podporu umelcov, založili v roku 1885 z iniciatívy vtedajšieho prešporského župana grófa Štefana Esterházyho. Ako prvý na území dnešného Slovenska podľa…

  • Roman Holec Hlinka - Otec národa?

    Kniha o životnom príbehu Andreja Hlinku, o jeho postojoch, ambíciách, úspechoch i prehrách. Ide o kontroverznú osobnosť, ktorá tak počas svojho života, ako aj desaťročia po ňom rozdeľovala spoločnosť i historikov...

  • Juraj Bončo, Ján Čomaj Búranie Podhradia

    Unikátny dokument o búraní podhradia a stavbe Mosta SNP. Keď si v roku 1968 mladý zamestnanec Slovenskej televízie, ktorá sídlila v budove synagógy na Rybnom námestí, kúpil fotoaparát, začal fotiť najbližšie okolie. To sa hrozivým tempom menilo každý deň. Na jednom brehu Dunaja ťažké mechanizmy búrali mesto, na druhom rástla konštrukcia mosta. Zaujímavé sú aj spomienky a názory architektov.