Podporiť čarovnú poličku je možné prostredníctvom zobrazovania reklám. Zvážte prosím možnosť vypnutia adblocku a pomôžte nám prevádzkovať túto službu aj naďalej.
Vaša podpora je pre nás veľmi dôležitá a vopred vám ďakujeme za prejavenú ochotu.

Literárne informačné centrum (162 kníh )

  • Olga Slavnikova 2017

    Román Olgy Slavnikovej 2017 je antiutópia s detektívnou zápletkou, obohatená fantastickými prvkami z uralských rozprávok a povestí, ale aj ostrou sociálnou kritikou. Autorka získala za román ruskú Booker Prize. Z ruštiny preložili Igor Otčenáš a Zuzana Lorková. Kniha je ďalším literárnym príspevkom v mapovaní slovanskej literatúry v rámci medzinárodného projektu 100 slovanských románov. Sprostredkúva výmenu medzi…

  • Zora Prušková Ako si porozumieť s literatúrou

    Literárna teoretička a kritická Zora Prušková v monografii Ako si porozumieť s literatúrou ponúka možnosti uchopenia textu cez vlastnú čitateľskú a interpretačnú skúsenosť s dielami Leopolda Laholu, Dominika Tatarku, Juraja Špitzera, Jána Johanidesa, Dušana Kužela, Rudolfa Slobodu, Pavla Vilikovského, Alty Vášovej a Juraja Briškára. Kniha pozostáva z troch častí: Semiotické modely autorstva, Autor a žáner a Autor v…

  • Mila Haugová Archívy priestorov

    Kniha je poetickým dokumentom z autorkiných denníkových záznamov – od osobných, cestovateľských až po rastlinné. Ich súčasťou sú sny, lyrizovaná próza, básne či osobné čítania filozofov (Martin Heidegger), výtvarníkov...

  • Ľubica Schmarcová Autor a subjekt

    Monografia venovaná jednému z nosných literárnoteoretických pojmov je výsledkom diskurzu deviatich renomovaných slovenských literárnych vedcov o fenoméne autorského subjektu. Dôslednou textovou analýzou zameranou na konštitutívne prvky autobiografie odkrývajú nevdojak mentalitu autorskej osobnosti, jej názorové postoje i životné peripetie. Monografia vypovedá mnohoznačne o dobovej literárnej kultúre a estetickom…

  • J. Zambor Báseň a ticho

     Autorove práce o poézii slovenských, ruských a španielskych básnikov.

  • Michal Habaj Básnik v čase

    Básnik a literárny vedec Michal Habaj v monografii Básnik v čase sleduje tvorbu našich moderných básnikov medzivojnového obdobia Jána Smreka, Emila Boleslava Lukáča, Laca Novomeského a...

  • J. Tužinský Bledomodrý svet

     Eseje príslušníka strednej spisovateľskej generácie, ktoré sú reakciami na slovenské duchovné reality a vyznačujú sa britkosťou súdov a filozofickou hĺbkou.

  • M. Hronský Boj o Slovensko a Trianon 1918 - 1920

     Zámerom práce je osvetliť jedno z kľúčových období našich najnovších národných dejín.

  • Ján Štrasser Byť svoj

    Kniha rozhovorov dvoch básnikov, bývalých kolegov z priekopníckej Mladej tvorby, zainteresovanými otázkami Jána Štrassera a veľmi osobnými odpoveďami Jána Buzássyho ponúka čitateľovi pohľad na život a tvorbu jedného z najvýraznejších „intelektuálnych“ básnikov našej súčasnej literatúry v kontexte celej jeho generácie. Ide o druhý titul z edičného radu memoárových kníh (po spomienkovej knihe Alberta Marenčina Čo…

  • J. Bob Čas kniežat veľkomoravských

     S podtitulom Filmové eseje vychádzajú originálne spracované príbehy veľkomoravských kniežat v rokoch 833 - 870.

  • Viliam Turčány Cestami poézie I

    Prvý zväzok knižného výberu z literárnovedného diela významnej osobnosti súčasnej slovenskej literatúry má podtitul Za obraznosťou básnictva. Prináša autorov zasvätený pohľad na dielo vrcholných zjavov európskej poézie Vergília, Ovídia, Horatia, Danteho, Patrarku, Michelangela a ďalších autorov a svojimi interpretáciami ukazuje vzájomné tvorivé dotyky s najväčšími básnikmi novodobej slovenskej poézie.

  • Viliam Turčány Cestami poézie II.

    Druhý zväzok knižného výberu má podtitul Pri domácich prameňoch zahŕňa Turčányho literárnovedné práce o Š.F. Seleckom, J. Hollom, J. Kollárovi, S.H. Vajanskom, P.O. Hviezdoslavovi, I. Kraskovi a J. Jesenskom. Prináša aj state a štúdie, ktoré boli od 60. rokov publikované v odborných literárnych periodikách. Výrazne zjednocujúcim činiteľom autorovho diela je skúmateľský postup, dôsledne sústredený na prenikanie do…

  • Čítanka Slniečka

    Druhé vydanie. Výber umelecky najhodnotnejších textov z doterajších ročníkov Slniečka. Čítanka je koncipovaná ako alternatíva k existujúcej Čítanke pre 4. ročník ZŠ. Jej cieľom je uviesť do učebnovzdelávacieho procesu...

  • Čítanka Slniečka pre štvrtý ročník základných škôl a pre všetky deti

    Výber umelecky najhodnotnejších textov z doterajších ročníkov Slniečka. Čítanka je koncipovaná ako alternatíva k existujúcej Čítanke pre 4. ročník ZŠ. Jej cieľom je uviesť do učebnovzdelávacieho procesu najvýznamnejšie literárne texty, ktoré vznikli v Slniečku a vyvolali ohlas medzi detskými čitateľmi. Ide predovšetkým o reprezentatívne autorské rozprávky D. Heviera, J. Uličianskeho, E. J. Grocha, Š. Moravčíka, J.…

  • Čo zostalo z básnika?

     Zborník obsahuje štúdie, referáty a diskusné príspevky, ktoré odzneli na konferencii k storočnici básnika E. B. Lukáča (1900 - 1979).

  • Vladimir Tasić Dar na rozlúčku

    Román srbského spisovateľa Dar na rozlúčku sa roku 2001 rozhodnutím poroty Druhého programu Rádia Belehrad stal knihou roka. Je o odchodoch z vlastnej krajiny a nedobrovoľnom zrastaní s inou kultúrou. Je to smutné, ale aj ironické a vtipné rozprávanie o (samo)vyhnanstve a o spomienkach, o jednej celej generácii ľudí, ktorá v 90. rokoch ušla z morbídneho regiónu na koniec sveta. Svoje myšlienky transformuje cez…

  • Miloš Ferko Dejiny slovenskej literárnej fantastiky

    Miloš Ferko publikoval od polovice deväťdesiatych rokov štúdie venované literárnej fantastike v zborníkoch Krutohlav a Mlok, takisto tam uverejnil aj poviedky v rámci žánra fantastiky. V roku 2001 sa podieľal na napísaní knihy Ondrej Herec - Miloš Feko: Slovenská fantastika do roku 2000. Vo svojich vlastných dejinách vymedzuje, čo nepokladá za fantastiku, zužuje svoj záber výlučne na literatúru a mapuje túto oblasť…

  • Stanislav Šmatlák Dejiny slovenskej literatúry I

    Štvrté vydanie syntetických dejín národnej literatúry od jej počiatkov, od obdobia stredoveku, humanizmu a renesancie, baroka, po obdobie osvietenstva. Základný učebný text na vysokých školách.

  • Stanislav Šmatlák Dejiny slovenskej literatúry II

    Druhý zväzok Dejín slovenskej literatúry pokrýva z časového hľadiska 19. storočie (klasicizmus, romantizmus a realizmus) a prvú polovicu 20. storočia.

  • Stanislav Šmatlák Dejiny slovenskej literatúry II.

       Druhý zväzok pokrýva z časového hľadiska 19. storočie (klasicizmus, romantizmus a realizmus) a prvú polovicu 20. storočia.

  • Viliam Marčok Dejiny slovenskej literatúry III

    Dejiny slovenskej literatúry druhej polovice 20. storočia nadväzujú na Dejiny slovenskej literatúry I, II od literárneho vedca Stanislava Šmatláka a završujú tak syntetický a relatívne ucelený pohľad na slovenskú literatúru v celom jej historickom vývine. Autori si za východisko zvolili povojnové roky v ktorých doznieval starý typ pluralizmu, a za záver 90. roky (až po rok 2000), v ktorých už funguje pluralizmus…

  • Ondrej Sliacky Dejiny slovenskej literatúry pre deti a mládež

    2. rozšírené vydanie. Prvé literárnohistorické dielo o vývine slovenskej literatúry pre deti mládež od osvietenských počiatkov do polovice 60. rokov 20. storočia. Druhé vydanie autor rozšíril o nové pramenné literárnovedné výskumy v najstaršom období, keď vznikali prvé „knižečky“ pre deti. V publikácii nejde len o chronologické zoraďovanie faktov, ale aj o výklad jednotlivých literárnych javov.

  • Zuzana Stanislavová Dejiny slovenskej literatúry pre deti a mládež po roku 1960

    Dejiny slovenskej literatúry pre deti a mládež po roku 1960 nadväzujú na dielo Ondreja Sliackeho Dejiny slovenskej literatúry pre deti a mládež do roku 1960. Koncepčne identické s hodnotovou reflexiou klasickej detskej literatúry, sú podrobnou žánrovou analýzou prózy, poézie, literatúry faktu a odbornej literatúry v jej modernom vývinovom období. Ich autorka Zuzana Stanislavová, ktorá je dôvernou znalkyňou moderného…

  • Tomáš Janovic Dínom-dánom

    To najlepšie z tvorby Tomáša Janovica pre deti nájdete v knihe Dínom-dánom, ktorú ilustroval Tomáš Klepoch a dizajnovo vybavil Palo Bálik. Retro básne a rozprávky hovoria o tom, že fantázia je priestor pre tvorivý dialóg a pre dieťa je stále najdôležitejšou istotou fungujúca, celistvá, milujúca rodina.