Podporiť čarovnú poličku je možné prostredníctvom zobrazovania reklám. Zvážte prosím možnosť vypnutia adblocku a pomôžte nám prevádzkovať túto službu aj naďalej.
Vaša podpora je pre nás veľmi dôležitá a vopred vám ďakujeme za prejavenú ochotu.

Literárne informačné centrum (55 kníh )

  • Viliam Marčok Dejiny slovenskej literatúry III

    Dielo mapuje základné dobové tendencie, prináša prvé kompletnejšie informácie aj o alternatívnej a disidentskej tvorbe, ako aj o literárnych úsiliach našich krajanov a emigrantov. Popri poézii, próze, dráme, literárnej vede a tvorbe pre deti a mládež prvýkrát osobitne registruje aj nové druhy ako je literatúra faktu alebo sci-fi.

  • Zuzana Stanislavová Dejiny slovenskej literatúry pre deti a mládež po roku 1960

    Dejiny slovenskej literatúry pre deti a mládež po roku 1960 nadväzujú na dielo Ondreja Sliackeho Dejiny slovenskej literatúry pre deti a mládež do roku 1960. Koncepčne identické s hodnotovou reflexiou klasickej detskej literatúry, sú podrobnou žánrovou analýzou prózy, poézie, literatúry faktu a odbornej literatúry v jej modernom vývinovom období. Ich autorka Zuzana Stanislavová, ktorá je dôvernou znalkyňou moderného…

  • J. Tužinský Bledomodrý svet

     Eseje príslušníka strednej spisovateľskej generácie, ktoré sú reakciami na slovenské duchovné reality a vyznačujú sa britkosťou súdov a filozofickou hĺbkou.

  • Mila Haugová Archívy priestorov

    Kniha je poetickým dokumentom z autorkiných denníkových záznamov – od osobných, cestovateľských až po rastlinné. Ich súčasťou sú sny, lyrizovaná próza, básne či osobné čítania filozofov (Martin Heidegger), výtvarníkov...

  • E. Štolbová Navrávačky s Dominikom Tatarkom

    Kniha je prepisom 20. audiokaziet, ktoré vznikali v rokoch 1985 - 1986. Špecifikom nahrávok (a teda aj knihy) bol vzťah medzi oboma aktérmi; nebol totiž osobne neutrálny, ale charakterizovala ho silná citová väzba medzi Tatarkom a Štolbovou. Navrávačky, ktoré mali podľa pôvodného zámeru suplovať Tatarkove pamäti... Tatarka v rozhovoroch odkrýva svoje vnútro, svoj vzťah k svetu, svoju životnú filozofiu, svoj…

  • Jozef Cíger Hronský Zažíhanie svetiel

     Výber z publicistických článkov spisovateľa, ktoré uverejňoval v exilových novinách Slovák v Amerike v rokoch 1959 - 1960.

  • Daniel Hevier Štúr bedeker

    Toto je „hipštúrska kniha do ruksaku. Bedeker o Ľudovítovi Štúrovi, ktorý je zobrazený ako krajina, masív s mnohými vrstvami, končiarmi aj priepasťami. Inšpiratívny sprievodca pre každého, kto ho doteraz nepoznal. Národný buditeľ sa v tejto knihe prebudil z mramorového zakliatia a vydal sa s nami do dnešných ulíc. Autor Daniel Hevier pregúglil jeho život, preštúral jeho dielo a podáva ho ako fascinujúce…

  • Daniel Hevier Škola po škole

    Texty knihy vychádzali na pokračovanie v časopise Slniečko. Teraz vychádzajú po prvý raz knižne s ilustráciami Miloša Koptáka. Autor v nich obsiahol očami detí školský svet, od učiteľov, školníkov či žiakov, školákov i poškolákov, tých, čo čítajú pod lavicou i tých, čo robia rôzne neplechy. Prózy i básne hravou formou približujú detský svet a majú svoj hlboký mravný apel k hodnotám vzdelávania, poznávania a…

  • Kultúrny život a slovenská jar 60.rokov

     Zborník obsahuje referáty a spomienky redaktorov ako aj prispievateľov, ktorí sa nezabudnuteľne zapísali do 23 - ročnej histórie Kultúrneho života.

  • Drahoslav Machala Návrat do Itaky

     Životné osudy genarála J. Ambruša, letca - akrobata, počas 2. svetovej vojny veliteľa 312. československej stíhacej perute RAF.

  • Viktor Timura Peter Jaroš

    Cieľom monografie je postihnúť základný zmysel diela známeho spisovateľa.Východiskom tohoto prístupu je tesná spätosť Jarošovho diela s dobou, s historickými a spoločenskými udalosťami, v ktorých vzniká a v ktorých sa ocitajú jeho postavy.

  • L. Ťažký Literárne vrásky

     Spomienkové prózy spisovateľa z roku 1976 o spolupráci s filmovým štúdiom Koliba, ako aj o Lacovi Novomeskom a Alexandrovi Matuškovi s aktualizačným doslovom z roku 1996.

  • Drahoslav Machala Otvorené okná literárneho týždenníka I.

     Rozhovory s 13 známymi spisovateľmi, ktoré publikoval Literárny týždenník v rokoch 1989 - 1990. Zostavil Drahoslav Machala.

  • Milan Rúfus Život básne a báseň života. (Úvahy o umení)

       Záverečná časť reprezentačného výberu nebásnického diela Milana Rúfusa Život básne a báseň života. Po knihách Epištoly staré i nové a Rozhovory so sebou i s tebou prináša tento výber Rúfusove úvahy o literatúre a výtvarnom umení. V desiatich častiach tohto súboru autor od všeobecných úvah o básnickej tvorbe prechádza k významných slovenským osobnostiam, komentuje vlastnú tvorbu, cez rad portrétov sa venuje českej…

  • J. Smrek Sme živý národ I., II.

    Dvojzväzkový výber ponúka texty Smrekových článkov uverejnenýchv novinách, časopisoch a zborníkoch. Prvý zväzok obsahuje esejistickú tvorbu z rokov 1920 - 1934, druhý zväzok z rokov 1935 - 1947.

  • Medzi dvoma domovmi 1

    Antológia Medzi dvoma domovmi 1 je prvým komplexným pohľadom na modernú slovenskú poéziu, ktorá vznikala v zahraničí najmä v druhej polovici 20. storočia. (V nasledujúcich dvoch rokoch vyjdú ešte zväzky antológií prózy a eseje.) Antológia je spoločným knižným projektom Svetového združenia Slovákov v zahraničí, Literárneho informačného centra, Národného inštitútu slovenského jazyka a literatúry Matice slovenskej a…

  • M.Gáfrik Martin Rázus I.

     Prvý zväzok monografického diela o výraznej osobnosti novodobých slovenských dejín (1888 - 1923).

  • Augustín Maťovčík Život a dielo Antona Bernoláka

     Kniha obsahuje základné štúdie a biografické a bibliografické prehľady o tomto dejateľovi.

  • Dominik Tatarka Písačky pre milovanú Lutéciu

    Písačky pre milovanú Lutéciu sú jedným z kľúčových diel Dominika Tatarku. Kniha odhaľuje intímne duchovné hľadanie vnútri ženského sveta na pozadí dobových reálií. V metaforickom zmysle je mravným príkladom protikomunistického vzdoru a intelektuálnej nepoddajnosti.

  • Vladimír Petrík Ján Johanides - prozaik ľudského údelu

    Autor a zostavovateľ publikácie, známy literárny kritik Vladimír Petrík predstavuje život a dielo prozaika a esejistu Jána Johanidesa. Kniha je textovo pestrá a odborne fundovaná, pritom čitateľsky prístupná. Plastickosť portrétu dotvárajú dve ukážky z Feldekovho románu Van Stiphout, v jeho titulnej postave autor zobrazil práve Jána Johanidesa. Takto zostavený výber má priblížiť Johanidesovo dielo najmä študentom a…

  • Stanislav Šmatlák Dejiny slovenskej literatúry II

    Druhý zväzok Dejín slovenskej literatúry pokrýva z časového hľadiska 19. storočie (klasicizmus, romantizmus a realizmus) a prvú polovicu 20. storočia.

  • M. Augustín Hľadanie vzťahov I.

     Prvá časť trilógie, v ktorej sa autor zamýšľa nad príchodom Slovanov na naše územie, vzťahoch k Avarom, Veľkou Moravou, Uhorským štátom a slovensko - maďarskými vzťahmi.

  • Derek Rebro Ženy píšu Poéziu, muži tiež

    Kniha sa zameriava na skúmanie inovatívnych kompetencií poetického jazyka vybraných autoriek: L. V.-Gavorníkovej, T. Lehenovej, S. Repar, N. Ružičkovej, K. Kucbelovej a M. Ferenčuhovej. Autor prináša do slovenského diskurzu uchopenie väčšinou prehliadaného (i feministicky podnetného) rozmeru básní autoriek, a teda ukážku iného - aj rodovo poučenejšieho - čítania umeleckých textov.

  • Hlboký lov (slov)

    Kolektív autorov Anton Baláž, Mária Bátorová, Miroslav Brück, Ján Buzássy, Ján Gavura, Marián Grupač, Mila Haugová, Anton Hykisch, Peter Krištúfek, Juraj Kuniak, Peter Macsovszky, Eva Maliti Fraňová, Anna Ondrejková, Peter Šulej, Miroslava Vallová, Ján Zambor, ako aj osobnosti kultúrneho života, vedy a umenia, vyjadrujú svoje umelecké postoje k prínosu Ľudovíta Štúra nielen pre minulosť, súčasnosť, ale aj pre…