Podporiť čarovnú poličku je možné prostredníctvom zobrazovania reklám. Zvážte prosím možnosť vypnutia adblocku a pomôžte nám prevádzkovať túto službu aj naďalej.
Vaša podpora je pre nás veľmi dôležitá a vopred vám ďakujeme za prejavenú ochotu.

Literárne informačné centrum (162 kníh )

  • Vyznania

     Reprezentačná publikácia k Roku slovenskej literatúry obsahuje texty - vyznania 35 osobností slovenskej literatúry, ktoré sprevádzajú ilustrácie popredných slovenských výtvarníkov.

  • Ján Zambor Vzlyky nahej duše

    Monografia Jána Zambora Vzlyky nahej duše. Ivan Krasko v interpretáciách je fundovaným sprievodcom najvýznamnejšieho básnika slovenskej moderny a slovenského symbolizmu. Kraskosvoje lyrické verše charakterizoval ako „vzlyky nahej duše“. Ján Zambor ukazuje cestu, ako sa do týchto veršov ponoriť. Monografiu dopĺňajú bohaté biografické a bibliografické fakty autora.

  • Z minulosti Slovenského Komlóša (1746 - 1996)

     Slovenské vydanie vybraných príspevkov zo zborníka Dejiny a národopis Slovenského Komlóša.

  • Ondrej Herec Z teórie modernej fantastiky

    Zbierka štúdií, esejí a článkov o modernej fantastike od autora, ktorý patrí k zakladateľským osobnostiam teórie tohto literárneho žánru. Okrem úvodnej všeobecnej štúdie kniha obsahuje texty: Pocit zázraku, Čo prinieslo 20. storočie do modernej fantastiky, Upírska erotika, Pôvab hrôzy, Globalizácia ako science fiction a Pár slov mimochodom o horore a iných hnusobstvách. Eseje o fantastike sú príspevkom k dejinám…

  • Vladimír Mináč Zakázané prózy

    Kniha obsahuje texty, ktoré sa našli v Slovenskom národnom archíve. Zakázala ich zverejniť komunistická cenzúra pre ich ideologicky neprijateľný obsah. Pôvodne mali vyjsť vo vydavateľstve Slovenský spisovateľ v roku 1957 pod názvom Z nedávnych čias. V knihe je aj satirická próza Koza rohatá a somár cenzúra zakázala uverejniť v časopise Kultúrny život. Mináčove prózy dopĺňa úvodná štúdia Pavla Matejoviča a doslov…

  • František Štraus Základy slovenskej verzológie

    Kniha literárneho vedca Františka Štrausa má charakter syntetickej monografie, zaoberajúcej sa problematikou verša. Ide o základné dielo slovenskej verzológie, ktorým autor završuje svoju dlhodobú a sústavnú výskumnú prácu, v ktorej sa vedecká náročnosť organicky prepája s komplexnosťou poznávacieho prístupu k otázkam slovenskej verzológie. Štrausova práca veľmi dobre spĺňa aj poslanie pedagogické - pri univerzitnom…

  • Július Vanovič Zápisky z mŕtveho času - Antimemoáre

    Autor v Antimemoároch pútavým, esejisticko-rozprávačským štýlom rozprestiera pred nami svoj život a ruptúry svojej doby od oslobodenia 1945 cez dlhé roky komunistického režimu. Je to odysea cez stalinské 50. roky plné bezprávia, vzápätí znesiteľnejšie 60. roky a po dubčekovskej jari a okupácii: pracovné degradovanie a zákaz publikovania. V jeho denníkoch ožíva temná konsolidačná doba, rozprávanie prepletá reflexiami…

  • Dana Podracká Zatykač na Štúra

    K roku 200. výročia narodenia Ľudovíta Štúra vydalo LIC triptych kníh. Esejistická kniha Dany Podrackej je pokusom nájsť v Štúrovom diele duchovnú zem a zrekonštruovať za pomoci jeho myšlienok, ako aj myšlienok jeho rovesníkov, čím je a čím by mohol byť duchovný štát ako vedomá kultúrna voľba. Názov esejistickej knihy je hľadaním odpovede na otázku, prečo trvá zatykač na Štúra dodnes. Jedni mu vyčítajú zbytočné…

  • Jozef Cíger Hronský Zažíhanie svetiel

     Výber z publicistických článkov spisovateľa, ktoré uverejňoval v exilových novinách Slovák v Amerike v rokoch 1959 - 1960.

  • K. Pospíchalová, J. Čomaj Žena menom Katarína

     Autentické spomienky Slovenky, ktorá pred vypuknutím 2. svetovej vojny odišla do Londýna a istý čas pracovala aj v americkej vojenskej spravodajskej službe.

  • Derek Rebro Ženy píšu Poéziu, muži tiež

    Kniha sa zameriava na skúmanie inovatívnych kompetencií poetického jazyka vybraných autoriek: L. V.-Gavorníkovej, T. Lehenovej, S. Repar, N. Ružičkovej, K. Kucbelovej a M. Ferenčuhovej. Autor prináša do slovenského diskurzu uchopenie väčšinou prehliadaného (i feministicky podnetného) rozmeru básní autoriek, a teda ukážku iného - aj rodovo poučenejšieho - čítania umeleckých textov.

  • Ján Štrasser Žiť svoju báseň

    Kniha rozhovorov Žiť svoju báseň vypovedá o živote a diele Ivana Štrpku od jeho detstva, literárnych začiatkov v časopise Mladá tvorba a vzniku dnes už legendárnej básnickej skupiny Osamelí bežci až dodnes. Dôležitou súčasťou...

  • Rudolf Krajčovič Živé kroniky slovenských dejín

    Rudolf Krajčovič nám poskytuje možnosť vnoriť sa do našich dejín, zostúpiť k predchodcom, do našich veľkomoravských a stredovekých časov. Odhaľuje stopy po veľmožoch, panovníkoch i služobníkoch, ktoré po nich ostali ešte aj dnes v názvoch obcí a miest. Nemusí teda mýtizovať, môže sa opierať o presné a nezvratné dôkazy, ktoré uchoval jazyk vo svojej pamäti.

  • Augustín Maťovčík Život a dielo Antona Bernoláka

     Kniha obsahuje základné štúdie a biografické a bibliografické prehľady o tomto dejateľovi.

  • Milan Rúfus Život básne a báseň života. (Úvahy o umení)

       Záverečná časť reprezentačného výberu nebásnického diela Milana Rúfusa Život básne a báseň života. Po knihách Epištoly staré i nové a Rozhovory so sebou i s tebou prináša tento výber Rúfusove úvahy o literatúre a výtvarnom umení. V desiatich častiach tohto súboru autor od všeobecných úvah o básnickej tvorbe prechádza k významných slovenským osobnostiam, komentuje vlastnú tvorbu, cez rad portrétov sa venuje českej…

  • Milo Urban Živý bič

    Román Živý bičje protestom proti vojne a za sociálnu spravodlivosť. Jedno z najúspešnejších diel slovenskej literatúry prichádza ako prvý zväzok novej edície (Ne)povinné čítanie.

  • Soňa Balážová, Dávid Marcin Zlatý zub

    Knižné vydanie komiksu pripravili autori Soňa Balážová a ilustrátor Dávid Marcin na základe seriálu Zlatý zub, ktorý vychádzal na pokračovanie v časopise Slniečko. Pozývajú objavovať čitateľov tajomstvá školskej pivnice...

  • J. Vanovič Znamenie domova

     Výber z autorovej esejistickej, publicistickej a literárnokritickej tvorby zo 60-tych rokov.