Podporiť čarovnú poličku je možné prostredníctvom zobrazovania reklám. Zvážte prosím možnosť vypnutia adblocku a pomôžte nám prevádzkovať túto službu aj naďalej.
Vaša podpora je pre nás veľmi dôležitá a vopred vám ďakujeme za prejavenú ochotu.

Kalligram (283 kníh )

  • Margita Figuli Výber z diela - Margita Figuli

    Výber z diela Margity Figuli (1909 – 1995) sa sústreďuje na tú časť spisovateľkinej tvorby, ktorá zohrala dôležitú rolu vo vývine modernej slovenskej prózy. V tridsiatych a štyridsiatych rokoch 20. storočia bolo jej dielo neoddeliteľnou súčasťou generačného úsilia mladších slovenských literátov o nový pohľad na človeka a jeho životný svet a o rekonštrukciu a modernizáciu tvárnych a významových vlastností prózy.…

  • Mihály Babits Kalif bocianom / Syn Virgilia Timára

       Dva príbehy vynikajúceho maďarského spisovateľa. Prvý z nich bol napísaný v duchu najvýraznejšieho prúdu doby - freudizmu. Kalif Bocianom, román, ktorý vyšiel v r. 1916 je príbehom o rozpoltenej osobnosti hlavného hrdinu, čo odkazuje na vplyv Freuda. Ako vzor však Babitsovi v prvom rade slúžil Wildov Portrét Doriana Graya. Syn Virgila Timára, vydaný v r. 1922, je už román s klasicky uzavretou štruktúrou. Je to…

  • Rudolf Chmel Slovenský komplex

    Autor v publikácii rozoberá témy, ktoré z pohľadu súčasnej reality reflektujú otázky demokracie a slobody, národnej identity, národa a národnostných menšín v stredoeurópskom ale aj medzinárodnom kontexte vzťahov Slovákov a Maďarov, Slovenska a Maďarska, zatvorenej a otvorenej spoločnosti, ale aj mýtov, predsudkov a komplexov, ktoré ovplyvňujú vedomie slovenskej spoločnosti a visegrádsky priestor osobitne. Odpovede,…

  • Július Barč-Ivan Prózy - Július Barč-Ivan

    Július Barč-Ivan je známy predovšetkým ako dramatik. Zväzok Prózy predstavuje ďalšiu oblasť jeho spisovateľskej činnosti – prozaické dielo z tridsiatych a zo štyridsiatych rokov 20. storočia. Výber obsahuje novely zo súborov Pohádka, Predposledný život a Úsmev bolesti, román Železné ruky, ako aj doteraz neuverejnené filmové scenáre a rozprávky z pozostalosti. Do zväzku sú zaradené aj Barčove-Ivanove publicistické a…

  • Anna Remišová Etika médií

    „Vo svojej koncepcii etiky médií vychádzam z týchto teoretických východísk: etiku médií chápem ako aplikovanú etiku, ktorá sa teoreticky vyvinula z etiky žurnalistiky. K žurnalistike pristupujem ako k jednej z pracovných činností v rámci monumentálnej deľby práce ľudského rodu, bez ktorej už dnes nemôže existovať. Tak ako každá iná pracovná činnosť, aj mediálna tvorba je spojená s morálkou, ktorá je jedným z…

  • Slovník diel slovenskej literatúry 19. storočia

    Slovník diel slovenskej literatúry 19. storočia pripravený kolektívom vedeckých pracovníkovÚstavu slovenskej literatúry SAV je lexikografická literárnohistorická príručka, koncipovaná ako výberové kompendium k problematike slovenskej literatúry daného obdobia. Formou samostatných hesiel približuje vybrané diela slovenskej poézie a prózy vznikajúce v 19. storočí, hoci vo viacerých prípadoch došlo k ich reálnemu…

  • Magda Vášáryová Hlavička štátu

    Načo potrebujeme prezidenta, keď sme parlamentnou republikou? Čo prezident robí? Čo by malo byť jeho najdôležitejšou vlastnosťou? Koho teda máme voliť? A hlavne, načo to všetko? Magda Vášáryová si vo svojej knihe kladie tieto a ďalšie otázky súvisiace s postom hlavy štátu.Ako prvá Slovenka sa v roku 1999 sama uchádzala o prezidentský úrad a v tejto knihe sa snaží nenáročnou a zábavnou formou opísať, o čom ten úrad…

  • Filip Florian Malíčky

    V noci, nie nasledujúcu, ale ďalšiu noc, mrholilo a fúkal vietor. Popri múroch hradiska sa obšmietala silueta, možno pes, napredovala nehlučne, načúvala, zakrádala sa, najprv sa priblížila k jedinej tamojšej hliadke, podľa rytmu dychu alebo podľa polohy tela musela vycítiť, že vojak spí, potom sa rovnako krátkymi a opatrnými pohybmi vybrala opačným smerom, zastavila sa na okraji masového hrobu, nebol to pes, bol to…

  • Jozef Špetko Človek v sieťach

    Autor mapuje pôsobenie viacerých emigračných vĺn v rámci vysielania rozhlasových staníc Slobodná Európa a Hlas Ameriky. Táto kniha je o ľudoch pred mikrofónom a o ľudoch pri prijímačoch. O ľudoch a ich odhodlaní žiť v pravde a v slobode.

  • Breda Smolnikar Keď sa hore zazelenajú brezy

    ... nadvihla som sukne presne ako popoludní v parku, netušíš, aký je mocný, celú ma dvíhal ako pierko, a dvíhal a spúšťal, dvíhal, spúšťal, a prirážal... a ja som si myslela, že má drievko vo vrecku, dusila Rozina smiech vo voňavých perinách, celá v Teriných čipkách, a chytila som ho, iba jemnučko, aby sa neurazil, že mu snorím po vreckách, netušila som, čo by to mohlo byť, a tak som začala hľadať obidvomi rukami,…

  • Tove Skutnab-Kangas Menšina, jazyk a rasizmus

    Kniha sa zaoberá problémami vzťahu jazyka k mimojazykovej skutočnosti, vynikajúci úvod do otázok súvisiacich s dvojjazyčnosťou a jazykovými ľudskými právami.

  • Fedor Matejov Fragmenty

    Nikto nenapísal a trúfam si povedať, že už ani nenapíše také dielo o našom kritickom myslení ako Fedor Matejov. Je to rozsiahla štúdia – esej (skladá sa z niekoľkých častí), ktorá sa síce nevznáša nad ľuďmi a nad vecami, ako je to u nás zvykom od čias Alexandra Matušku, ale preniká do ľudí a do vecí, nedbá na „krásu“, ale chvíľami vzplanie zvláštnym ohňom, z akého vzniká sama báseň.

  • Pavel Vilikovský Vlastný životopis zla

    Nové dielo moderného klasika slovenskej literatúry sa časovo rozprestiera od 50. rokov minulého storočia po súčasnosť, môžeme ho označiť za historický román. Jozefa Karstena, hlavného hrdinu prvej časti románu nazvanej Krátka extrémna osamelosť Jozefa K., vyláka štátna bezpečnosť z malej rakúskej dediny do ruskej zóny Viedne, bez ťažkostí ho prevezú späť do Bratislavy a uväznia v konšpiračnom byte. Vydieraním, že…

  • Jozef Bžoch Literárne štvrtky

    Svedectvo o každodennom fungovaní literatúry, ako ho podávajú úvahy a kritiky nestora slovenskej literárnej kritiky zozbierané z novín a časopisov za roky 2001 – 2005, potvrdzuje, že Bžochove názory nestrácajú platnosť a aktuálnosť, nepodliehajú podenkovým dobovým módam, sú výbornou pomôckou pre literárnu históriu.

  • Ladislav Ballek Letiace roky

    Spisovateľ Ladislav Ballek vo svojich reflexiách rozmýšľa najmä o kvalite dnešného i budúceho života. Apeluje za zodpovednosť, predostiera pred čitateľov humanistickú a občiansku predstavu národa proti prázdnemu a veľkohubému vlastenčeniu.

  • Roberto Saviano Gomora

    Neapolská mafia má prsty v medzinárodnom obchode s drogami, zarába ťažké peniaze na pašovaní jedovatého odpadu a na nelegálnej výrobe textilu, drží si monopol pri obchodovaní so stavebnými materiálmi a spolieha na vysoké kontakty v Nemecku, Škótsku alebo Číne. 29-ročný taliansky novinár Roberto Saviano riskoval vlastný život a pracoval pre mafiu, aby odhalil jej brutálne praktiky. Výsledkom jeho rešerší je absolútny…

  • Juraj Dolník Jazyk, človek, kultúra

    Autor rozoberá rozmanité prejavy vzájomnej zviazanosti človeka s kultúrou s dôrazom na úlohu jazyka v tomto vzťahu. Na jazyk nazerá ako na aktívny živel, ktorý určuje kvalitu kultúry, stvárňuje človeka a riadi vzájomné pôsobenie jednotlivca a kultúrnej society, a tak zobrazuje svet človeka ako univerzum konštruované jazykom. Kniha je nasiaknutá pradávnou skúsenosťou z poznávania jazyka, ktorá pripomína, že jazyk sa…

  • Hansjörg Schneider Čo stvára Hunkeler

    Bazilejský kriminálny komisár Peter Hunkeler, ktorý márne pátra po vrahovi prostitútky Barbary Amslerovej, nájde cestou z nočného baru domov mŕtvolu kamaráta Hardyho. Pátranie sa uberá dvoma smermi. Hunkelerov kolega Madörin je presvedčený, že obe vraždy spolu nesúvisia. Podľa neho za Hardyho vraždou stojí albánska drogová mafia a za Barbarinu smrť môže jej povolanie. Hunkeler naopak nepovažuje podobnýspôsob…

  • John Polkinghorne Jeden svet

    V spoločnosti prevláda názor, že veda a náboženstvo sa zakladajú na odlišných princípoch a stoja zákonite proti sebe. Táto kniha argumentuje v prospech ich vzájomného prepojenia. Autorom je rev. Dr. John Polkinghorne, významný teoretik v oblasti matematickej fyziky, bývalý profesor v Cambridge a anglikánsky kňaz. Preslávil ho jeho prístup k teológii ako k prírodnej vede, ktorým podnietil mnohých fyzikov a teológov k…

  • Gaetano Savatteri Sicílčania

    Zámerom Savatteriho bolo priblížiť čitateľom ducha, podstatu či jadro „sicílskosti”. Pokúsil sa rozbiť sklo, cez ktoré sa mnohí obvykle pozerajú na obyvateľov a zvyky Sicílie, a nastaviť skutočné zrkadlo tejto uzavretej spoločnosti, ktorú iba málokto pozná do hĺbky. Iba na Sicílii je totiž biele v skutočnosti čierne, dobrák je zločincom, kňaz vydieračom, hlupák mudrcom, chudák boháčom, priateľ nepriateľom. Jeho…

  • Nicola Gratteri, Antonio Nicaso Pokrvní bratia

    Nicola Gratteri, známy taliansky prokurátor bojujúci proti ’ndranghete a Antonio Nicaso, taliansky novinár a spisovateľ, medzinárodne uznávaný expert v oblasti boja s organizovaným zločinom, prichádzajú s aktualizovaným vydaním knihy Pokrvní bratia, v ktorej odhaľujú šokujúce skutočnosti o najobávanejšej a najsilnejšej mafii na svete ’ndranghete. Kniha je svedectvom o zvykoch, správaní a logike tejto talianskej…

  • Salvatore Lupo Dejiny mafie

    Zaujímavá kniha o mafii - ako o talianskom probléme, ktorého riešenie sa však dotýka celého sveta. Kniha by mala byť povinným čítaním bankárov, policajtov, sudcov, prokurátorov, ako aj predstaviteľov štátnej správy. Autor knihy je Sicílčan.

  • Raffaele Cantone V mene spravodlivosti

    V mene spravodlivosti je autobiografický príbeh zanieteného bojovníka s cammorou Raffaela Cantoneho. Cantone (1963, Neapol) vyrastal v regióne, ktorý bol pod silným vplyvom camorry. Vyštudoval právo a v rokoch 1999 - 2007 pôsobil ako vedúci štátny zástupca v oddelení boja s mafiou v Neapole. Cantone podáva svedectvo o práci obrancov zákona, ktorých sa camorra pokúša odstrániť, o práci sprevádzanej stratou súkromia…