Podporiť čarovnú poličku je možné prostredníctvom zobrazovania reklám. Zvážte prosím možnosť vypnutia adblocku a pomôžte nám prevádzkovať túto službu aj naďalej.
Vaša podpora je pre nás veľmi dôležitá a vopred vám ďakujeme za prejavenú ochotu.

Kalligram (259 kníh )

  • Krzysztof Varga Guláš z turula CZ

    Krzysztof Varga má otca Maďara a matku Poľku. Narodil sa roku 1968 vo Varšave, v Poľsku žije a po poľsky píše - je popredným predstaviteľom literárnej generácie, ktorá sa prihlásila o slovo po prevrate z roku 1989. Vydal niekoľko prozaických a esejistických kníh (Chlapci neplačú, Smrteľnosť, Tequilla, Náhrobok z terazza, Bildungsroman), ktoré boli vysoko ocenené. Čerpajú námety z poľského prostredia a sú časťou…

  • Brigita Schmögnerová Na dohľad či v nedohľadne?

    Kniha rozhovorov, prednášok a štúdií Brigity Schmögnerovej prevažne z rokov 2002 - 2007. Autorkinou ambíciou je provokovať na diskusiu o otázkach, ako hospodárske a sociálne reformy druhej vlády Mikuláša Dzurindu, či programové zámery terajšej vlády Roberta Fica v súvislosti s možnosťou realizácie sociálnodemokratického modelu rozvoja spoločnosti. Autorka sa zároveň venuje európskemu sociálnemu modelu, zamýšľa sa…

  • Imre Kertész Vyhnaný jazyk - druhé vydanie

    Z jeho úvah, zo slov, ktoré sú podľa neho také bezmocné, vyžaruje múdry vnútorný jas, za ktorý bolo treba zaplatiť neslýchanú cenu, ale ktorý teraz vyžaruje nedefinovateľnú silu a vyrovnanosť, potrebnú na ceste človeka dejinami. Na vlastnej koži zažil čas, ktorý sa v dejinách označuje ako 20. storočie. Pre toto hrozné storočie straty hodnôt, keď sa všetko, čo bolo kedysi hodnotou, stalo ideológiou, je príznačné,…

  • Ignác Romsics Parížska mierová zmluva z roku 1947

    Parížska mierová zmluva z roku 1947 až na jednu malú zmenu obnovila maďarské hranice spred roka 1938, ako boli stanovené v trianonskej mierovej zmluve z roku 1920. Zmena sa týkala slovensko-maďarskej hranice pod Bratislavou. Maďarsko muselo na tomto území odstúpiť Československu ďalšie tri obce – Jarovce, Rusovce a Čunovo. Známy maďarský historik Ignác Romsics sa vo svojej knihe venuje maďarským strategickým cieľom…

  • Anna Remišová Etika a ekonomika

    Jedna z najkomplexnejších kníh z oblasti podnikateľskej etiky ako teoretickej disciplíny vychádza v treťom, výrazne doplnenom a prepracovanom vydaní. Podnikateľská etika sa zaoberá prienikom etiky a ekonomiky na všetkých úrovniach hospodárstva a vo všetkých jeho sférach, preto autorkiným cieľom bolo predstaviť základné okruhy problémov v oblasti podnikateľskej etiky, analyzovať ich príčiny a načrtnúť východiská v…

  • New imagined communities CZ

    The volume ‘New Imagined Communities’, Identity Making in Eastern and South-Eastern Europe, edited by Libuša Vajdová and Róbert Gáfrik, is the proceedings from the international conference ‘New Imagined Communities’: Identity Build-up in Eastern and South-Eastern Europe organised by Institute of World Literature of Slovak Academy of Science (Ústav svetovej literatúry SAV), Bratislava, and ICLA Research Committee on…

  • Jurij Andruchovyč Moskoviáda

    Moskoviáda - román hrôzy je rozprávanie o jednom dni zo života ukrajinského literáta s čudným menom Otto von F. v Moskve. Nezvyčajná zmes niekoľkých prozaických štýlov - thrilleru, čierneho realizmu, parodickej love story či politického pamfletu zaujme čitateľov dynamikou a špecifickou autorskou poetikou.

  • Daniel Furrer Kam aj kráľ chodí pešo

    Je to vlastne nanajvýš ľudská potreba a práve tak aj spôsob, ako si s ňou človek poradil. Kus každodennej histórie - a predsa ju zvyčajne preskakujeme. Daniel Furrer však nielen skúma, ako sa telesná potreba vykonávala v rozličných epochách, spoločnostiach a spoločenských vrstvách, ale zaoberá sa aj rozmanitými otázkami, ktoré sa v tejto súvislosti bezprostredne vynárajú: problém hanblivosti či sociálnych…

  • Ladislav Mednyánszky Denníky 1877 - 1918

    Ladislav Mednyánszky patrí medzi významných predstaviteľov maliarstva poslednej tretiny 19. storočia a prvej tretiny 20. storočia v strednej Európe. Svojím veľkým talentom mal vplyv na niekoľko generácií maliarov. Dôležitým prameňom k jeho tvorbe a životu sa stali písomné záznamy – denníky, ktorých sa zachovalo niekoľko zošitov v maďarských a slovenských zbierkach. Sú písane v maďarskom alebo nemeckom jazyku…

  • Pavel Vilikovský Prózy - Pavel Vilikovský

    Výber z literárnej tvorby Pavla Vilikovského zahŕňa vybrané poviedky a prózy. Výber zobrazuje autorov vývin zhruba do začiatku deväťdesiatych rokov: prvý cyklus poviedok reflektuje o. i. problém cesty za šťastím, a to dosť zreteľne v intenciách dobového generačného pocitu mladých ľudí šesťdesiatych rokov, ďalšie dva cykly poviedok sú zo začiatku sedemdesiatych rokov (Vilikovského tu zaujíma problém tela a telesna…

  • Franz Kafka Listy Milene

    Vášnivý, komplikovaný a nenaplnený – takto možno charakterizovať vzťah Franza Kafku k viedenskej novinárke Milene Jesenskej. Sme radi, že Vám môžeme ponúknuť výber z ich korešpondencie prvýkrát v slovenskom preklade Milana Žitného.

  • Lajos Grendel Láska na diaľku

    Príbeh o nenaplnenej láske a vyrovnávaní sa s minulosťou nazvaný Láska na diaľku akcentuje potrebu čistých medziľudských vzťahov, návrat k tradičným hodnotám a potrebu široko chápanej ľudskosti.

  • Daniel Hevier Kniha, ktorá sa stane

    Nateraz posledné dielo tohto spisovateľa je situované do hlavného mesta - Bratislavy. Možno ho zaradiť k tzv. mestskému románu. Hlavný hrdina Fictus je vášnivý čitateľ a zberateľ kníh, ktorý uprostred rodinných problémov s dospievajúcou dcérou Havrankou a manželkou Annou dostáva lukratívnu ponuku - napísať sériu kníh najkrajších citátov. Fictus sa konečne dostáva k práci, ktorá ho napĺňa. Stratí sa v nej natoľko,…

  • Inge Hrubaničová Ako zjesť žabu

    Pod názvom Ako zjesť žabu sa ukrýva upravený výber z glos a úvah Inge Hrubaničovej o súčasnom jazyku a súčasnej reči, ktoré boli publikované v denníku Sme v rokoch 2010 – 2013.

  • Daniel Hevier Správca podstaty

    Nenazývam tieto texty poviedkami. Poviedka je útvar pomerne presne definovaný a usiloval som sa prekračovať hranice tohto určenia. Mohli by sa teda nazvať neutrálne iba textami, ale ja som ich nechcel rozprávať neutrálnym spôsobom. Naopak, chcel som ich podať tak, ako keď sa do starého múru rýpe kúskom skla. A tak by som mohol svoj spôsob písania pomenovať ako vrypy do suroviny. Alebo ako vylomeniny, ak zabudneme na…

  • Margita Figuli Výber z diela - Margita Figuli

    Výber z diela Margity Figuli (1909 – 1995) sa sústreďuje na tú časť spisovateľkinej tvorby, ktorá zohrala dôležitú rolu vo vývine modernej slovenskej prózy. V tridsiatych a štyridsiatych rokoch 20. storočia bolo jej dielo neoddeliteľnou súčasťou generačného úsilia mladších slovenských literátov o nový pohľad na človeka a jeho životný svet a o rekonštrukciu a modernizáciu tvárnych a významových vlastností prózy.…

  • Mihály Babits Kalif bocianom / Syn Virgilia Timára

       Dva príbehy vynikajúceho maďarského spisovateľa. Prvý z nich bol napísaný v duchu najvýraznejšieho prúdu doby - freudizmu. Kalif Bocianom, román, ktorý vyšiel v r. 1916 je príbehom o rozpoltenej osobnosti hlavného hrdinu, čo odkazuje na vplyv Freuda. Ako vzor však Babitsovi v prvom rade slúžil Wildov Portrét Doriana Graya. Syn Virgila Timára, vydaný v r. 1922, je už román s klasicky uzavretou štruktúrou. Je to…

  • Július Barč-Ivan Prózy - Július Barč-Ivan

    Július Barč-Ivan je známy predovšetkým ako dramatik. Zväzok Prózy predstavuje ďalšiu oblasť jeho spisovateľskej činnosti – prozaické dielo z tridsiatych a zo štyridsiatych rokov 20. storočia. Výber obsahuje novely zo súborov Pohádka, Predposledný život a Úsmev bolesti, román Železné ruky, ako aj doteraz neuverejnené filmové scenáre a rozprávky z pozostalosti. Do zväzku sú zaradené aj Barčove-Ivanove publicistické a…

  • Anna Remišová Etika médií

    „Vo svojej koncepcii etiky médií vychádzam z týchto teoretických východísk: etiku médií chápem ako aplikovanú etiku, ktorá sa teoreticky vyvinula z etiky žurnalistiky. K žurnalistike pristupujem ako k jednej z pracovných činností v rámci monumentálnej deľby práce ľudského rodu, bez ktorej už dnes nemôže existovať. Tak ako každá iná pracovná činnosť, aj mediálna tvorba je spojená s morálkou, ktorá je jedným z…

  • Slovník diel slovenskej literatúry 19. storočia

    Slovník diel slovenskej literatúry 19. storočia pripravený kolektívom vedeckých pracovníkovÚstavu slovenskej literatúry SAV je lexikografická literárnohistorická príručka, koncipovaná ako výberové kompendium k problematike slovenskej literatúry daného obdobia. Formou samostatných hesiel približuje vybrané diela slovenskej poézie a prózy vznikajúce v 19. storočí, hoci vo viacerých prípadoch došlo k ich reálnemu…

  • Magda Vášáryová Hlavička štátu

    Načo potrebujeme prezidenta, keď sme parlamentnou republikou? Čo prezident robí? Čo by malo byť jeho najdôležitejšou vlastnosťou? Koho teda máme voliť? A hlavne, načo to všetko? Magda Vášáryová si vo svojej knihe kladie tieto a ďalšie otázky súvisiace s postom hlavy štátu.Ako prvá Slovenka sa v roku 1999 sama uchádzala o prezidentský úrad a v tejto knihe sa snaží nenáročnou a zábavnou formou opísať, o čom ten úrad…

  • Filip Florian Malíčky

    V noci, nie nasledujúcu, ale ďalšiu noc, mrholilo a fúkal vietor. Popri múroch hradiska sa obšmietala silueta, možno pes, napredovala nehlučne, načúvala, zakrádala sa, najprv sa priblížila k jedinej tamojšej hliadke, podľa rytmu dychu alebo podľa polohy tela musela vycítiť, že vojak spí, potom sa rovnako krátkymi a opatrnými pohybmi vybrala opačným smerom, zastavila sa na okraji masového hrobu, nebol to pes, bol to…

  • Jozef Špetko Človek v sieťach

    Autor mapuje pôsobenie viacerých emigračných vĺn v rámci vysielania rozhlasových staníc Slobodná Európa a Hlas Ameriky. Táto kniha je o ľudoch pred mikrofónom a o ľudoch pri prijímačoch. O ľudoch a ich odhodlaní žiť v pravde a v slobode.