Podporiť čarovnú poličku je možné prostredníctvom zobrazovania reklám. Zvážte prosím možnosť vypnutia adblocku a pomôžte nám prevádzkovať túto službu aj naďalej.
Vaša podpora je pre nás veľmi dôležitá a vopred vám ďakujeme za prejavenú ochotu.

Kalligram (282 kníh )

  • Dana Kršáková Básnické dielo - Ivan Krasko

    Básnické dielo Ivana Kraska prináša výberový prierez jeho básnickou, prozaickou, vedeckou i publicistickou tvorbou. Kraskov portrét dotvára i malý výber z jeho listov, predovšetkým ľuďom, s ktorými ho spájali pracovné, priateľské či citové väzby, a ako autentický dokument vlastný životopis z roku 1952. Z obsahu: Poézia Próza Štúdia Úvahy Ivan Krasko o sebe Ivan Krasko v kritike a spomienkach Výber zostavila…

  • Norbert Schneider Dejiny estetiky od osvietenstva po postmodernu

       Postmoderné teórie umenia a krásy, rétorika, poetika, artes liberales, teória expresie a napodobenia, funkcie estetiky a významové potenciály estetična... Knižka predstavuje názory a estetické teórie formované v jednotlivých filozofických systémov mysliteľov od 18. storočia, počínajúc Alexandrom Gottliebom Baumgartenom a končiac Jacquesom derridom.

  • Matúš Pošvanc Edov príbeh

       Milí čitatelia, skôr ako sa rozhodnete prečítať si túto knihu, rád by som vás upozornil na tri veci: 1. Táto kniha sa zakladá na pravdivom príbehu, ktorý však nemá nič spoločné s príbehmi tety Danky Štýlovej. 2. Nie je to typická beletria. 3. nenájdete tu nič o tom, ako má správny politik vyzerať, či má mať čierne vlasy, okuliare, peknú sekretárku alebo asistenta. Zistíte, aké názory by mal mať správny…

  • David Hume O práve a politike

    Výber z prác ústredného predstaviteľa britského empirizmu je zameraný na základné problémy morálky, najmä na kategórie: spravodlivosť, vlastníctvo a sloboda. Publikácia predstavuje klasické práce z oblasti liberálneho myslenia a zapĺňa biele miesto v prezentovaní tradície politického uvažovania.

  • Immanuel Kant Základy metafyziky mravov

    Kniha Základy metafyziky mravov vznikla za vlády Fridricha II. (Pruského) roku 1785. Zmizla z kníhkupectiev tak rýchlo, že už o rok neskôr vyšlo druhé vydanie. Ide fakticky o prvý Kantov spis, v ktorom sa venuje problémom morálky a morálneho konania. Základy sú podľa samého autora vyhľadaním a určením najvyššieho princípu morálnosti a vo svojom zámere sú iba jedinou ucelenou a od všetkých ostatných mravných skúmaní…

  • René Bílik Historický žáner v slovenskej próze

    Kniha Historický žáner v slovenskej próze je prvou monograficky konštruovanou reflexiou historického žánru v kontexte slovenskej literatúry a literárnej vedy. Autor sa v nej sústreďuje na dva základné rozmery problematiky: na odkrytie žánrotvorných princípov historického žánru, teda na rozmer genologický a na analyticko-interpretačné čítanie reprezentatívnych próz napísaných v tomto žánri v slovenskej literatúre,…

  • Milan Hamada Nadrealizmus - Avantgarda 38

    Antológia KSL - Nadrealizmus Avantgarda 38 obsahuje tak isto básne, ako dokumenty, poskytuje všestranný a komplexný obraz o nadrealistickom hnutí, tvorbe, kritickej reflexii i príbuzenstvách z voľby, a to obraz reliéfny a nuansovaný.

  • Ján Johanides Prózy - Ján Johanides

    Snáď s výnimkou prvých časopiseckých próz a čiastočne aj debutu Súkromie sú všetky prózy Jána Johanidesa zvláštnou alianciou veľkej histórie a komornej dramatickej situácie. Už Johanidesov debut však ukazuje dva okruhy jeho námetových preferencií. Príklon k veľkej histórii zastupujú novely Nerozhodný, Súkromie, Postoj. Druhým okruhom sú dramatické sondy do krajných podôb ľudskej existencie, problém voľby,…

  • Sándor Márai Sviece zhoria do tla

    Tento sugestívny román plný veľkých vášní, vydaný prvý raz roku 1942 – skvostný dôkaz autorovho štylistického majstrovstva – oslepujúcim jasom osvetľuje vír priateľstva, vernosti a zrady. Dvaja dávni priatelia sa po desaťročiach znovu stretnú a celú noc sa rozprávajú. Pri pohľade do minulosti sa z jedného stane obvinený, z druhého žalobca: jeden z nich kedysi zradil, dokonca takmer zabil svojho priateľa, zviedol…

  • Sándor Márai Sviece dohárajú

    Dielo vynikajúceho maďarského spisovateľa, košického rodáka Sándora Máraia (1900 – 1989), bolo preložené do väčšiny svetových jazykov a teší sa mimoriadnej čitateľskej obľube. Príbeh ľúbostného trojuholníka konfrontovaného pri náhodnom stretnutí niekdajších sokov v láske zo štyridsaťročného časového odstupu na zdanlivo jednoduchom pozadí predostiera nebanálne a večné témy priateľstva a lásky, pričom akcentuje trvalé…

  • Protojerej Alexander Meň Ruská náboženská filozofia

    Celé životné dielo Alexandra Meňa je preniknuté solovjovovským duchom, nadväzoval na Solovjova ako zakladateľa celej genealógie ruskej náboženskej filozofie. V jeho šľapajách sa uberali také individuality, akými boli N. A. Berďajev, S. Bulgakov, P. Florenskij – práve týmto osobnostiam otec Alexander venoval pozornosť v cykle svojich verejných prednášok, dnes v preklade sprístupnených slovenským čitateľom.

  • Rudolf Steiner Friedrich Nietzsche, bojovník proti svojej dobe

    Práca rakúskeho mysliteľa Rudolfa Steinera Friedrich Nietzsche, bojovník proti svojej dobe je jednou z prvých monografií o Nietzschem vôbec. Už v predslove k nej Steiner explicitne formuluje svoj zámer vytvoriť ňou protiváhu k dodnes populárnej knihe Nietzscheho „priateľky“ Lou Andreas-Salomé Friedrich Nietzsche vo svojich dielach a postaviť sa tak proti psychologizácii, patologizácii a mystifikácii Nietzscheho…

  • Arthur Peacocke Teológia pre vedecký vek

    Arthur Peacocke (1924 - 2006) bol jedným z najvplyvnejších a najuznávanejších vedcov a teológov v jednej osobe v 20. storočí. Právom ho označovali za jedného z priekopníkov moderného dialógu medzi vedou a teológiou (náboženstvom). Ako významný odborník v oblasti fyzikálnej biochémie viedol laboratóriá na univerzitách v Birminghame a Oxforde, ktoré sa sústredili najmä na výskum DNA a termodynamiku fyzikálnych…

  • Jarmila Drozdíková Na ceste k Armageddonu

    Posledné dielo autorky celého radu odborných a vedeckých statí či publikácií Dr. Jarmily Drozdíkovej sa pozerá na dianie na území Izraela (Palestíny) a na židovsko-muslimské spory z trochu menej tradičného, ale o to dôležitejšieho uhla. Kniha približuje vzťah židovstva a islámu z perspektívy eschatologických vízií a ich vplyvu na spoločensko-politický vývoj na Blízkom východe. Ako autorka správne poznamenáva, zápas…

  • Massimo Montanari Hlad a hojnosť

    Jedna z talianskych kroník zo 14. storočia rozpráva o krutom osude sedliaka z bolonského vidieka, ktorý každú noc chodil kradnúť broskyne zo záhrady svojho pána. Keď ho prichytia, obaria ho vriacou vodou a vyhrešia: „Druhý raz nechaj na pokoji ovocie svojho pána a jedz, čo ti prísluší – repu, cesnak, pór, cibuľu a šalotku s cirokovým chlebom!“ Broskyne boli aristokratickým jedlom, jemné, vyberané jedlá boli…

  • Michel Foucault Moc, subjekt a sexualita

       Výber obsahuje Foucaultove články a rozhovory, ktoré zachytávajú posledné obdobie jeho tvorby. Ukazuje sa v nich tematická šírka Foucaultových teoretických záujmov, do ktorých popri filozofii vstupovala problematika filmu, hudby, architektúry, literatúry a politiky. Tieto práce sú svedectvom posunu autorovho myslenia k poslednému veľkému okruhu jeho analýz: k otázkam subjektu, sexuality a morálky. Nájdeme tu…

  • Michel Foucault Dozerať a trestať

     Foucaultove pozoruhodné analýzy odhaľujú mocenské pôsobenie vo vnútri inštitúcií, ktoré sa podieľajú na formovaní moderného človeka..  

  • Ludwig Wittgenstein O istote

    Posledná systematická práca L. Wittgensteina, v ktorej sa zaoberá problematikou definovania pojmu poznanie. Jeho názory sú kritické voči súdobým teóriám poznania, ale ukazuje, že nie je možné podať vyčerpávajúce vymedzenie tohto pojmu. Kniha bola prínosom nielen v rámci špecializovanej teórie poznania, ale umožnila aj prehodnotiť pozície prvej fázy vývinu analytickej filozofie.

  • Czesław Miłosz Záhrada vied

       Miłoszova analýza 20. storočia, zástoja umenia a literatúry v ňom, vychádza z vlastného postoja k úlohe tvorcu, ktorý si za svoje médium zvolil slovo. A je jedno - v prípade Miłosza to platí viacnásobne - či sa vyjadruje poéziou alebo prózou, či má jeho výpoveď podobu eseje.

  • József Demmel Ľudovit Štúr

    Domnievam sa, že Štúrov život a činnosť sú vynimočné a jedinečné nielen v slovenských, ale aj uhorských dejinách 19. storočia, navyše práve jemu najviac prospeje, ak spochybníme a spresníme zjednodušenia, falošné a sploštené tvrdenia historickej pamäti. Kritické poznámky v knihe nie sú namierené proti Štúrovi, snažia sa len odhaliť zjednodušnia s ním spojeného historického kanónu. Spochybnenie kánonických prvkov ma…

  • Daša Drndić Sonnen schein

    Dokumentárny román o tzv. Lebensborn programe nacistov, prevýchova detí v árijskych rodinách.

  • Aristoteles Aténska ústava

    Diogenes Laertios vo svojom známom diele Životy, názory a výroky slávnych filozofov zaradil do zoznamu Aristotelových prác aj spis Ústavy 158 obcí, ktorý skúma demokratické, oligarchické a aristokratické zriadenie, kráľovstvo i tyraniu. Objavenie textu Aténskej ústavy koncom 19. storočia v Britskom múzeu na zvitkoch kúpených v Egypte znamenalo vedeckú senzáciu. Edíciu tzv. Londýnskeho papyrusu uverejnil začiatkom…

  • Laco Novomeský Básne a úvahy

    Výber z Novomeského básní a úvah sa zaraďuje ku knihám-dokumentom. Prináša úplné vydanie autorových medzivojnových zbierok, výber z neskoršej básnickej tvorby, kľúčové publicistické články a názory a množstvo dokumentačných materiálov, z ktorých viaceré sa v knižnom vydaní objavujú po prvý raz. Kniha Básne a úvahy ponúka nielen objektívny pohľad na kultúrneho publicistu Laca Novomeského, zachováva si aj charakter…