Kalligram (769 kníh )
-
Robert Menasse Blažené časy, krehký svet
Román Blažené časy, krehký svet sa všeobecne pokladá za kultový a generačne reprezentatívny opus - autor zaň dostal prestížnu Dodererovu cenu. Autorpíše o generácii rakúskych (a európskych) intelektuálov v 70. a 80. rokoch minulého storočia, teda v období pred revolučnými udalosťami vo východnej Európe a pred zásadnou premenou vtedajšieho sveta. Pritom sú v hre všetky atribúty, ktorými sa vtedajšia mladá generácia…
-
August Strindberg Bláznova obhajoba
Romány Bláznova obhajoba, Kláštor a Sám predstavujú nekonvenčnú literárnu spoveď, ktorá ponúka nezanedbateľný kľúč k pochopeniu diela i života Augusta Strindberga. Samotný Strindberg bol buričom, kritikom skostnatelej meštiackej spoločnosti, ale i nešťastným milencom, manželom, otcom.Bláznova obhajoba je vzrušujúcou spoveďou, subjektívnym obrazom nielen jeho prvého manželstva s herečkou Siri von Essen. Veď v…
-
John F. Haught Boh po Darwinovi - Evolučná teológia
Autor vo svojej práci tvrdí, že evolučná biológia a teologické presvedčenie sa môžu navzájom obohacovať. Jeho argumenty sú živé a presvedčivé.
-
Miloslav Szabó Boh v ofsajde
Vzťah náboženstva a politiky sa v uplynulých rokoch stal predmetom diskusie aj v zdanlivo sekularizovaných spoločnostiach západného sveta. Dôvodom tohto oživeného záujmu akiste nie je len nárast nabožensky motívovného násilia. Sociológovia nás totiž dlhšie upozorňujú na celosvetovú renesanciu náboženstiev. Štúdie v predkladanom zborníku autor napísal ako prípravu na väčší projekt, v ktorom sa pokúša priblížiť…
-
Rudolf von Ihering Boj za právo
Kniha významného nemeckého znalca rímskeho práva a právneho teoretika 19. storočia Rudolfa von Iheringa (1818 – 1892), ktorá je rozšírenou podobou jeho prednášky vo Viedni v roku 1872, bola svojho času jedným z mála bestsellerov v rámci právnickej literatúry. Jej preklady obleteli svet v dovtedy nepoznaných nákladoch a opakovaných vydaniach. Podľa Iheringa právo nie je pojem, ale živá sila: právo vníma ako výsledok…
-
Jorge Luis Borges Borges ústne
Esejistické majstrovstvo tohto veľkého poviedkára sa tentoraz prezentuje v knihe prednášok o filozofických témach (Nesmrteľnosť, Čas), ale i o diele Emanuela Swedenborga či detektívnom žánri v literatúre. Formálna dokonalosť jednotlivých prednášok a zmysel pre nachádzanie nových kontextov sú potvrdením Borgesovho prejavu, ako ho poznáme z jeho prozaických prác, ba v mnohom môžu čitateľa prekvapiť.
-
László Márton Bratstvo
Historická trilógia pozoruhodného maďarského autora, ktorý nadväzuje na tradície barokovej literatúry, pričom vyzdvihuje základné ľudské hodnoty; v románe ide o riešenie spleti dobových spoločenských vzťahov (po oslobodení Budína spod tureckej nadvlády). Príbeh baróna Sándora Károlyiho, ktorý hľadá vo Viedni svojho brata po jeho údajnom úteku z tureckého zajatia; rozprávanie pokračuje spoločným odchodom oboch bratov…
-
F.W.J. Schelling Bruno alebo O božskom a prirodzenom princípe vecí
F. W. J. Schelling (1775–1854) patrí medzi najvýzamnejších predstaviteľov nemeckej klasickej filozofie. Túto knihu napísal ako dvadsaťšesťročný, krátko po nástupe na miesto profesora univerzity v Jene, ktoré získal na základe Goetheho odporúčania. Autor v rozhovoroch fiktívnych postáv vlastne interpretuje a porovnáva štylizované názory Leibniza, Spinozu, Giordana Bruna, Fichteho so svojimi vlastnými.
-
Bruselenie valašiek
Ide o zvláštnu knihu. Je to kniha o zahraničnej politike, ale nenapísali ju ani diplomati ani analytici ministerstva zahraničných vecí. Autormi sú ľudia, ktorí sa jej venujú ako tvorcovia ideí a koncepcií, konzultanti, žurnalisti, poradcovia, občianski aktivisti, experti, pedagógovia. Niekedy ju dokonca ovplyvňujú výraznejšie než nejeden zamestnanec oficiálnych štruktúr. Vypestovali si schopnosť pracovať s faktami,…
-
Peter Šajda Buberov spor s Kierkegaardom
Autor prezentuje precíznu analýzu Buberovho a Kierkegaardovho prínosu k riešeniu otázky človeka, jeho vzťahu k Bohu a k iným ľuďom. Sprostredkúva správu o duchovnej situácii Európy v prvej polovici minulého storočia ako aj úvod do filozofických koncepcií, ktoré chápu dialóg ako kľúč k pochopeniu človeka, jeho prirodzenosti a podstaty. Peter Šajda objavuje prekvapujúce prepojenia medzi teológiou, filozofiou a…
-
George Soros Bublina americkej nadvlády
Odvážna, polemická kniha, v ktorej George Soros (1930) ukazuje, ako postoje niektorých ľudí vo Washingtone ohrozujú mechanizmy, ktoré nás vytvorili – kapitalizmus silného trhu, vládu zákona a našu morálnu autoritu. Je to aktuálna, naliehavá a dôkladná kritika, ponúkajúca potrebnú nápravu, ktorá by mohla predísť kolapsu amerického globálneho vplyvu.
-
Søren Kierkegaard Buď - alebo
Reprezentatívne vydanie prináša jednu z ústredných prác kultového dánskeho filozofa 19. storočia Sørena Kierkegaarda. Je súčasťou filozofickej trilógie, ktorá v podstatnej miere ovplyvnila vývin moderného myslenia a otvorila témy – neskôr na ne nadviazal existencializmus. Spis Buď – alebo vyvolal veľký ohlas už v čase svojho vzniku a ani po viac ako poldruha storočí nestratil na čitateľskej príťažlivosti.…
-
Elmore Leonard Buď v pohode
Hollywoodsky producent Chili Palmer, bývalý gangster, zažil veľký triumf a veľké fiasko. Zúfalo hľadá nový filmový hit. Keď dávny spoločník skončí s guľkou v hlave, Chilimu sa otvárajú nové možnosti. Smrť nahrávacieho mogula zavedie Chiliho do pokryveného sveta rockových hviezd, popových primadon a hiphopových gangstríkov, sveta plného drám, žiarlivosti a zrady. Chili Palmer začína s novým filmom a ľudia…
-
Magda Vášáryová Buďme poriadni
Autorka napísala túto knižočku počas svojho pôsobenia v Poľsku. Je to kniha o životnom štýle, s praktickými radami, napísaná ľahšou formou, obohatená o vtipné ilustrácie výtvarníka Dušana Polakoviča.
-
Fareed Zakaria Budúcnosť slobody
Pre ľudí na Západe demokracia znamená „liberálnu demokraciu“, t. j. politický systém, ktorý sa vyznačuje nielen slobodnými a regulárnymi voľbami, ale aj právnym poriadkom, deľbou moci a ochranou základných slobôd prejavu, zhromažďovania sa, náboženstva a súkromného vlastníctva. Tento balík slobôd, ktorý možno označiť aj ako „ústavný liberalizmus“, nemá v skutočnosti nič do činenia s demokraciou, nie vždy išli ruka v…
-
Ildikó Lovas Cenzúra alatti
Hogyan lesz egy aradi vagonlakóból a megnyíló Broadway mozi gépésze? Megalázó-e segítséget kérni és bűn-e belekapaszkodni a kínálkozó lehetőségbe egy rossz korban? Milyen nagyanya lesz abból a tanító nőből, aki szíve szerint apáca lett volna, ha nem...
-
Sara Bullardová Cesta k tolerancii
Kniha nie je podrobným receptom na zmenu, ale všeobecným návodom na pochopenie, kto sme ako ľudské bytosti a akí môžeme byť rodičia, ktorí chcú dať svojim deťom lepšiu šancu.
-
Teodor Münz Cesta za skutočnosťou bez metafyziky
Nietzsche ma zaujal už dávno, mal som proti nemu výhrady vždy, ale aj ma strhol, obidivoval som ho a obdivujem dodnes. Pokladám ho za veľducha, ktorý sa nerodí ani raz za sto rokov. Je viac než dôstojným nástupcom a pokračovateľom môjho niekdajšieho vzoru Feuerbacha. Ako v predchádzjúcej knižke, ani teraz sa nevzdávam racionálnej viery nielen v existenciu od nás nezávislej skutočnosti, ale ani dnes už vo filozofii…
-
Ladislav Nádaši–Jégé Cesta životom a iné prózy
Prozaik Ladislav Nádaši-Jégé (1866 – 1940) má v generácii slovenského literárneho realizmu výnimočné postavenie. Prívrženec naturalizmu nemilosrdne zobrazuje ľudské nedostatky a slabosti, o ktorých je presvedčený, že vyplývajú z našej povahy, pretože je v nej ešte veľa zvieracieho a málo ľudského. Demonštruje to na situáciách, kde v jeho postavách prevláda sexuálna pudovosť a nie sú schopné racionálneho či etického…
-
Cestopisná a memoárová literatúra 16. – 18. storočia
Cestovanie v 16. a 18. storočí malo pre súvekého človeka viacero významov. Niekedy bolo poznávaním a dobrodružstvom spojeným so stretávaním sa s cudzími kultúrami. Tiež symbolicky znázorňovalo putovanie dočasným pozemským životom. Memoáre a cestopisy slovenských protestantov obsahujú obidve formy. Zápisky humanistického vzdelanca Jána Dernschwama, člena diplomatického sprievodu vyslaného panovníkom Ferdinandom I. k…
-
Milan Rúfus Chlapec maľuje dúhu a iné
Milan Rúfus bol žijúcim klasikom slovenskej umeleckej spisby. Výber Chlapec maľuje dúhu a iné, ktorý edične pripravila literárna vedkyňa Eva Jenčíková, sa usiluje v rámci daných možností jedného – hoci rozsiahleho – zväzku predstaviť básnické dielo Milana Rúfusa a jeho osobnosť čo najúplnejšie. Takto koncipovaný súbor umožňuje čitateľovi vytvoriť si predstavu o šírke básnikovho tematického záberu, o bohatosti…
-
Katarina Mazetti Chlapík od vedľajšieho hrobu
Román Chlapík od vedľajšieho hrobu približuje život v dnešnom Švédsku z netradičného uhla pohľadu a svojím univerzálnym posolstvom je rovnocenným konkurentom súčasnej aj u nás populárnej švédskej kriminálnej prózy.
-
Marina Čarnogurská Čínske odpovede
Kniha prináša zaujímavé svedectvo o čínskej láske k múdrosti, o jej odpovediach na filozofické a metafyzické otázky, aké si kládli filozofickí predstavitelia rôznych svetových civilizácií. Kniha posúva našu europocentrickú predstavu o líniách svetovej filozofie do východnejších končín a dokazuje prínos čínskej múdrosti do pokladnice svetového kultúrneho dedičstva. Preklad: Marina Čarnogurská Návrh obálky: Tibor…
-
Paul Zulehner, Peter Neuner Cirkev v dnešnom svete
Cirkev v dnešnom svete - potreba alebo prežitok je výsledkom niekoľkoročného nepravidelného cyklu prednášok, ktoré odzneli v Národnom katolíckom kňazskom seminári v Číne. Prof. Zulehner z Viedne spolu s prof. Neunerom z Mníchova prijali pozvanie tamojšieho dekana teologickej fakulty Dr. Chena Binshana do Pekingu a svoje rozsiahle vedomosti a skúsenosti ponúkali budúcim kňazom, rehoľným sestrám, ako aj kňazom v…