Podporiť čarovnú poličku je možné prostredníctvom zobrazovania reklám. Zvážte prosím možnosť vypnutia adblocku a pomôžte nám prevádzkovať túto službu aj naďalej.
Vaša podpora je pre nás veľmi dôležitá a vopred vám ďakujeme za prejavenú ochotu.

Kalligram (769 kníh )

  • Margita Figuli Výber z diela - Margita Figuli

    Výber z diela Margity Figuli (1909 – 1995) sa sústreďuje na tú časť spisovateľkinej tvorby, ktorá zohrala dôležitú rolu vo vývine modernej slovenskej prózy. V tridsiatych a štyridsiatych rokoch 20. storočia bolo jej dielo neoddeliteľnou súčasťou generačného úsilia mladších slovenských literátov o nový pohľad na človeka a jeho životný svet a o rekonštrukciu a modernizáciu tvárnych a významových vlastností prózy.…

  • Sándor Márai Výber z publicistiky

    Sándor Márai sa stal korešpondentom Frankfurter Zeitung und Handelsblatt už vo veku 19 rokov. V najlepších časoch sa tieto noviny vyrovnali v popularite dnešným The New York Times. Bol dopisovateľom týchto novín z takých miest ako Londýn, Paríž, Jeruzalem či Káhira. Písal tiež pre Kassai Napló a Kassai Újság. Výber z publicistiky zahŕňa články reagujúce na dobové súvislosti v najplodnejších rokoch Máraiovej…

  • Dževad Karahasan Východný diwán

    V románovom obraze dialógu medzi kultúrami Východu a Západu siaha autor do vzdialenej minulosti, presnejšie, utieka sa až k vznikajúcemu perzsko-arabskému modelu kultúry a literatúry, aby tento kulturologický model skombinoval s duchovnými vzorcami súčasnej západnej civilizácie.

  • Szilárd Borbély Vydedenci

    Autor svoj román označil za životopisnú fikciu. Rozprávačom je malý chlapec, ktorý sa narodil a žije v ponižujúcich existenčných podmienkach niekde na maďarskom vidieku. Zo svojej perspektívy úprimne rozpráva o svete dospelých, ktorý mu neponúka inú možnosť, iba bezpodmienečnú integráciu alebo útek z domova. Román sa stal literárnym bestsellerom v Maďarsku a Nemecku a okamžite sa tak zaradil ku knihám, ktoré sa už…

  • József Gazdag Výhľad na strieborné smreky

    Deväť sugestívnych, znepokojujúcich, istou rukou napísaných poviedok o strate životných perspektív predstavuje azda najkompaktnejšiu, starostlivo vybudovanú prozaickú zbierku v maďarčine v novom tisícročí. Spisovateľská askéza Józsefa Gazdaga má jasne rozoznateľný cieľ: objavovať a opísať hraničnú fázu ľudského bytia, ktorú si nikto iný v súčasnej maďarskej literatúre netrúfa spracovať, a ak áno, nerobí to s takou…

  • Imre Kertész Vyhnaný jazyk

       Imre Kertész na vlastnej koži zažil čas, ktorý sa v dejinách označuje ako 20. storočie. Pre toto hrozné storočie straty hodnôt, keď sa všetko, čo bolo kedysi hodnotou, stalo ideológiou, je príznačné, že sa politika a kultúra dostali nielen do protikladu, ale aj do vzájomného nepriateľstva. Politika, ktorá sa odtrhla od kultúry a prostredníctvom moci nadobudla neobmedzenú (a všetkého schopnú) totalitnú podobu, je…

  • Imre Kertész Vyhnaný jazyk - druhé vydanie

    Z jeho úvah, zo slov, ktoré sú podľa neho také bezmocné, vyžaruje múdry vnútorný jas, za ktorý bolo treba zaplatiť neslýchanú cenu, ale ktorý teraz vyžaruje nedefinovateľnú silu a vyrovnanosť, potrebnú na ceste človeka dejinami. Na vlastnej koži zažil čas, ktorý sa v dejinách označuje ako 20. storočie. Pre toto hrozné storočie straty hodnôt, keď sa všetko, čo bolo kedysi hodnotou, stalo ideológiou, je príznačné,…

  • Daniel Kehlmann Vymeriavanie sveta

    Roku 1828 sa na kongrese prírodovedcov v Berlíne stretávajú dvaja géniovia, Alexander von Humboldt (1769-1859) a Carl Friedrich Gauß (1777-1855). Gauß, matematik a astronóm, prichádza na pozvanie nemenej známeho prírodovedca a geografa Alexandra von Humboldta s nevôlou, pretože z duše nenávidí spoločnosť a cestovanie. Po namáhavej ceste z Göttingenu sa Gauß uloží do postele, zatiaľ čo Humboldt skúma pod lupou medenú…

  • Rudolf Carnap Význam a nevyhnutnosť

    Rudolf Carnap (1891–1970) patrí k vedúcim osobnostiam analytického prúdu vo filozofii 20. storočia. V knihe Význam a nevyhnutnosť sa pokúsil nájsť vhodné definície bežných sémantických pojmov a podať sémantickú analýzu významu a modalít. Ide o priekopnícke dielo v oblasti intenzionálnej logiky.

  • Pavel Vilikovský Vyznania naivného milovníka

    Knižka predstavuje výber článkov a recenzií posledných desiatich rokov, rozdelených do troch častí. Prvá, nazvaná ...doma najlepšie, je venovaná slovenským autorom a dielam. Druhá, Z národov hoc' sme rôznych, prináša recenzie a úvahy o preložených knihách, a v tretej, nazvanej Na cudzích hruškách sa pisateľ opovážlivo, ale s roztrasenými nohami púšťa na mimoliterárne územia a vyslovuje sa k širšírm kultúrnym, alebo…

  • Sándor Márai Vzbúrenci

    Vojna už trvá dlho a je ďaleko od mesta, ale potichu zabíja aj tak. Najmä charaktery dospelých. Otcovia sú buď na fronte, alebo sa z neho vracajú nalomení, matky trpia chorobami, samotou, alebo umreli. Štyria maturanti sa búria proti prechodu medzi týchto ľudí, ktorý ich čaká. Po skončení školy majú pred sebou jedinú cestu - odvedú ich na vojnu. A oni predsa majú iné problémy, chcú zistiť, ako funguje sloboda, čo…

  • Ruth Benedict Vzory kultúry

    Vzory kultúry sú dielom pre tých, ktorí chcú spoznať tajomstvo kultúrnej antropológie. Autorka vo svojej práci nachádza abstraktný jednotiaci rámec každej kultúry na úrovni subjektívneho myslenia vo vzoroch správania jej nositeľov. Svojím dielom významne prispela k udomácneniu antropologického chápania kultúry a ponúkla svoju predstavu o kultúre ako integrovanom celku.

  • Niall Ferguson Vzostup peňazí

    Bubáky, fuky, love, prachy, šupy. Nazývajte si ich, ako chcete, dnes na nich záleží viac ako kedykoľvek predtým. Vo Vzostupe peňazí známy britský historik Niall Ferguson ukazuje, že za celou históriou treba vidieť dejiny financií. Od bankárskej dynastie, ktorá financovala taliansku renesanciu, až po bublinu na akciovom trhu, ktorá zapríčinila Francúzsku revolúciu, je to rozprávanie o konjunktúrach a krachoch, o…

  • Willard V.O. Quine Z logického hľadiska

    Dielo jedného z najvplyvnejších amerických filozofov vychádza z logického empiricizmu Rudolfa Carnapa a ďalších predstaviteľov Viedenského krúžku; knihu Z logického hľadiska tvorí súbor deviatich Quinových statí, ktoré okrem iného obsahujú náčrty pozícií, aké zastával vo svojich ďalších prácach (ontologický záväzok, pojmy analytickosti, synonymie, existencie, významu, referencie, modality a pod.)

  • Sigmund Freud Za princípom slasti

    V psychoanalytickej teórii vychádzame bezpochyby z toho, že priebeh duševných procesov je automaticky regulovaný princípom slasti, myslíme si teda, že ho zakaždým podnecuje nepríjemné napätie, a potom sa uberá takým smerom, aby sa jeho konečný výsledok zhodoval so znížením tohto napätia, teda s vyhnutím sa strasti alebo s vytvorením slasti.

  • Saverio Lodato Zabil som Giovanniho Falconeho

    Životopisný príbeh najsmutnejšie presláveného väzňa Talianska Giovanniho Bruscu, vyrozprávaný v prvej osobe. Zabijak zo sicílskeho mafiánskeho klanu z Corleone, ktorý vlastnoručne odpálil bombu pri krvavom atentáte na slávneho sudcu Falconeho. Na svedomí má životy mafiánov z konkurenčných klanov, predstaviteľov štátu, ale aj žien a detí, čím porušil odveké zásady Cosa Nostry. Strhujúce čítanie o chladnokrvnom…

  • Víťo Staviarsky Záchytka

    Knižku tvoria tri prózy, ktoré spája prostredie a protagonista - ošetrovateľ na záchytke. Ich východiskom sú autorove zážitky v tomto povolaní.

  • Andrej Findor Začiatky národných dejín

    Andrej Findor vo svojej knihe skúma reprezentácie začiatkov národných dejín v slovenských učebniciach dejepisu publikovaných od roku 1920 po rok 2001. Začiatky národných dejín - vymedzené sťahovaním národov a vytvorením uhorského štátu - zahrnujú aj Samovu ríšu a Veľkú Moravu, ktoré po celé storočie slúžili ako historické referenty spoločnej československej, slovenskej či českej a slovenskej štátnosti a národnej…

  • Czesław Miłosz Záhrada vied

       Miłoszova analýza 20. storočia, zástoja umenia a literatúry v ňom, vychádza z vlastného postoja k úlohe tvorcu, ktorý si za svoje médium zvolil slovo. A je jedno - v prípade Miłosza to platí viacnásobne - či sa vyjadruje poéziou alebo prózou, či má jeho výpoveď podobu eseje.

  • Džamál al-Gítání Zajní Barakát CZ

    Román egyptského spisovateľa sa odohráva na sklonku vlády mamlúckej dynastie. Jeho atmosféra je presiaknutá podozreniami a konšpiráciami, v meste, v ktorom vládne všeobjímajúca paranoja. Kniha je zásadným dielom modernej arabskej literatúry.

  • Immanuel Kant Základy metafyziky mravov

    Kniha Základy metafyziky mravov vznikla za vlády Fridricha II. (Pruského) roku 1785. Zmizla z kníhkupectiev tak rýchlo, že už o rok neskôr vyšlo druhé vydanie. Ide fakticky o prvý Kantov spis, v ktorom sa venuje problémom morálky a morálneho konania. Základy sú podľa samého autora vyhľadaním a určením najvyššieho princípu morálnosti a vo svojom zámere sú iba jedinou ucelenou a od všetkých ostatných mravných skúmaní…

  • Zakresľovanie do mapy

    Antológia tvorby básnikov Azorských ostrovov – spoločným menovateľom pre nich je pocit stratenosti v mori, láske, večný nepokoj. Čitateľsky podnetné predstavenie poézie a kultúry pričlenenej k malému portugalskému národu. Preklad: Ivan Štrpka a Peter Zsoldos

  • Denis de Rougemont Západ a láska

       Ťažiskové dielo švajčiarskeho frankofónneho filozofa histórie a kultúrneho a literárneho historika. Kniha je fascinujúcim prienikom do európskej kultúry, videnej cez prizmu lásky. Dielo Západ a láska je jedným zo základných diel o koreňoch, smerovaní i zmysle západného človeka a jeho civilizácie a kultúry.

  • Alexander Bröstl Zapísané na manžetu

    Aforizmy Alexandra Bröstla sa už dávno presadili u rozhlasových poslucháčov (napr. košického Maratónu), no majú čo povedať i čitateľom, zostávajú trvalým svedectvom o tom, že humor prichytáva klamstvo in flagranti. Glosátor okolitého sveta s postrannými úmyslami, ako sa sám označuje, cibrí náladu, podáva návod, ako pristupovať k starostiam i radostiam vlastného života.