Kalligram (769 kníh )
-
Ivan Halász Uhorsko a podoby slovenskej identity v dlhom 19. storočí
Práca slovenského historika, právnika a slavistu načrtáva problematiku viacerých alternatív vývoja slovenskej národnej identity v zložitých podmienkach mnohonárodnostného Uhorska 19. storočia.
-
Anikó N. Tóth Úlomky svetla
Na pomyselnej fotke nás vidím odzadu. Otec je o pol hlavy nižší ako ja a zavalitejší. Pomaly na nás padá hmla súmraku. Sivé závoje na napnutých plachtách. Medzi nami stúpajúce oblaky pary a skrehnuté ticho. Portrét a krajina. Mal som sa pýtať. Kým kôra stromov definitívne nevybledne.
-
Jean-Yves Leloup Umenie pozornosti
Jean-Yves Leloup (1950) je dôležitou postavou súčasného medzináboženského dialógu a spirituálneho života, patrí k osobnostiam, ktoré sa usilujú napomáhať praktickým spôsobom v duchovnom rozvoji iným ľuďom. Podľa názoru tohto autora žijeme v excitovanom svete: stres nás má presvedčiť o hodnote aktivity, pričom nie je ničím iným ako brzdou nášho šťastia. Leloup v tejto publikácii ponúka liek: pozornosť. Jedine tento…
-
Marta Breichová Lapčáková Ústava a ústavné zákony
Publikácia analyzuje problematiku vzťahu Ústavy Slovenskej republiky a ústavných zákonov a zameriava sa na zodpovedanie otázky prípadnej protiústavnosti ústavných zákonov. Autorka približuje vývoj ústavnoprávnej úpravy a právnej teórie od prijatia Ústavy Československej republiky z roku 1920 do rozpadu Českej a Slovenskej Federatívnej Republiky. Načrtáva tiež podobu ústavného systému Slovenskej republiky a kritiku…
-
František Novosád Útržky o Slovensku
V akej spoločnosti to vlastne žijeme, ako sme na tom? Čo z nás urobili dejiny a čo sme urobili sami zo seba? To sú otázky, ktorým sa nikto, kto sa chce aspoň trochu vyznať vo svete, v ktorom žije, nemôže vyhnúť, ani na Slovensku nie, v krajine, o ktorej neraz počujeme, že je spojením múzea a experimentálneho štúdia. Je to však múzeum, ktorého kustódi nemajú dobrý prehľad o tom, čo všetko im zverené zbierky obsahujú,…
-
Rudolf Chmel Úvod do pamäti
Kniha Rudolfa Chmela Úvod do pamäti je svojráznou memoárovou reflexiou autora — literárneho vedca, verejného intelektuála, diplomata a politika, v ktorej sa cez jeho individuálnu pamäť zrkadlí aj kolektívna reflexia, národná aj štátna...
-
Christina Viraghová V apríli
Román V apríli Christiny Viraghovej je fascinujúcou štúdiou jednej tajomnej lúky vo Švajčiarsku. Rozpráva o jej premenách v priebehu niekoľkých storočí: Začiatkom 15. storočia má lúka zlú povesť, pretože tu došlo k záhadnej vražde. V 20. rokoch 20. storočia už pozemok obkolesujú viaceré domy. Z domu Schacherovcov utečie mladý Schacher a celé leto je na vandrovke s varietným umelcom pánom Brunom. V 60. rokoch 20.…
-
Raffaele Cantone V mene spravodlivosti
V mene spravodlivosti je autobiografický príbeh zanieteného bojovníka s cammorou Raffaela Cantoneho. Cantone (1963, Neapol) vyrastal v regióne, ktorý bol pod silným vplyvom camorry. Vyštudoval právo a v rokoch 1999 - 2007 pôsobil ako vedúci štátny zástupca v oddelení boja s mafiou v Neapole. Cantone podáva svedectvo o práci obrancov zákona, ktorých sa camorra pokúša odstrániť, o práci sprevádzanej stratou súkromia…
-
V službe demokracie
Súbor 70 textov stredoeurópskych intelektuálov a 48výtvarných diel vychádza pod názvom V službe demokracie ako pamätnica k sedemdesiatke Martina Bútoru.
-
John Hedley Brooke Veda a náboženstvo
Kniha Johna Hedleyho Brooka uvádza čitateľa do kontextu jedného z najzaujímavejších a stále aktuálnych problémov vo vývoji moderného sveta – vzťahu medzi vedeckým myslením a náboženskou vierou - a zároveň je čitateľovým kritickým sprievodcom v tejto oblasti. Je všeobecne známe, že západné spoločnosti prežívali obdobia krízy, keď nové vedecké poznatky ohrozovali tradičnú autoritu cirkvi. Dvomi najznámejšími príkladmi…
-
George Soros Vek omylnosti
Soros sa venuje téme, ktorá ho zamestnáva od roku 2001: stav Ameriky. Všíma si osudné chyby nielen súčasnej vlády USA, ale aj širšieho amerického pohľadu na svet. Predkladá doteraz najdôraznejší a najprenikavejší obraz, ako krajina, ktorá by mala celému svetu slúžiť ako príklad dobrého spravovania verejných vecí, poblúdila. Tvrdí, že Amerika musí prejsť zmenou cítenia. A vraví, že ak hľadáme, odkiaľ začať, mali by…
-
Elmore Leonard Veľké rošambo
Najväčší autor kriminálnych románov od čias Raymonda Chandlera, ktorý sa stal kedysi inšpiračným zdrojom Quentina Tarantina, ale aj ďalších filmárov, ponúka po detektívke Buď v pohode v edícii Krimi ďalšie zo svojich strhujúcich a autentických svedectiev zo sveta zločinu. Jack Ryan, hlavný hrdina tohto príbehu považuje život za plážové dobrodružstvo – ako surfera a príležitostného zlodeja ho v havajskom Oahu…
-
Anders Aslund Veľké znovuzrodenie
Štúdie, obsiahnuté v knihe obsahujú najúspešnejšie stratégie v jednotlivých štátoch v procesoch prechodu na prosperujúce trhové hospodárstva.
-
Tomas Rosenboom Verejné práce
Thomas Rosenboom (ročník 1956) patrí k najvýznamnejším predstaviteľom súčasnej nizozemskej prózy. Publikuje od začiatku osemdesiatych rokov, za svoje dielo bol viackrát ocenený domácimi literárnymi cenami. Jeho poviedky a romány (o. i. Ľudia doma, 1983; Umývané mäso, 1994; Verejné práce, 1999; Nový muž, 2003; Sladké ústa, 2009; Červený behúň, 2012) sa vyznačujú silným príklonom k psychologickému neorealizmu a…
-
Janko Jesenský Verše a próza
Predkladaný výber z poetickej a prozaickej tvorby Janka Jesenského, ktorý zostavili Marcela Mikulová a Valér Mikula, predstavuje popri známych Jesenského textoch (Slnečný kúpeľ, Štvorylka, Pani Rafiková) aj doteraz menej povšimnuté, no nie menej dôležité texty. Profil autora dokresľujú prehľadne spracovanéčasti, v ktorých nájdetevýber z korešpondencie, spomienky Jesenského súčasníkov, ohlas literárnej kritiky a…
-
Márius Kopcsay Veselé príhody z prázdnin
Najnovšia kniha spisovateľa, scenáristu, publicistu a hudobníka v jednej osobe Máriusa Kopcsaya Veselé príhody z prázdnin už svojím zdanlivo naivným titulom naznačuje odstup od valcujúcej reality, s akou sa stretávame v tomto štádiu nepretržitej reklamnej kampane na budúcnosť. Autorov zmysel pre zachytenie skrivených portrétov „hrdinov našich čias“ má už svoj okruh obdivovateľov, no Veselé príhody z prázdnin…
-
Ján Čarnogurský Videné od Dunaja
Výber z článkov, prejavov a rozhovorov známeho slovenského politika, niekdajšieho predsedu KDH a predsedu vlády SR v rokoch 1991–1992. Texty Jána Čarnogurského majú autentickú silu a dokumentárnu hodnotu i vďaka osobne zaujatému autorovmu svedectvu.
-
Pavel Matejovič Vladimír Mináč a podoby literárneho diskurzu druhej polovice 20. storočia
Už titul monografie signalizuje, že jej obsahom nie je len literárnohistorická reflexia Mináčovej tvorby. Zmeny Mináčovej poetiky sú totiž tesne späté s dobovým kontextom, ktorý ju spoluvytváral. Preto autor monografie upriamuje svoju pozornosť aj na sekundárne texty o Mináčovej tvorbe, prostredníctvom ktorých sa zviditeľňuje dobová rétorika, predstava o úlohe písania a spoločenskej funkcii spisovateľa. S takto…
-
Dacia Maraini Vlak poslednej noci
Vlak poslednej noci je venovaný dvom veľkým dramatickým témam dvadsiateho storočia: vraždeniu židov v nacistických táboroch a potláčaniu nepokojov vo východnej Európe. Protagonistka románu Amara Sironi cestuje do východnej Európy, aby vypátrala, čo sa stalo s jej priateľom z detstva Emanuelom Orensteinom a presvedčila sa, ako sa žije za železnou oponou. Ide tam v roku 1956, keď sa v Budapešti pokúsili zmeniť osud…
-
Virginia Woolf Vlastná izba
Výber z esejí, ktoré ani napriek časovému odstupu nestratili nič zo svojej pôsobivosti. Vypätá, rozjatrená vnímavosť i štylistická bravúra pri zachytávaní najjemnejších pochodov mysle, ktoré poznáme z Woolfovej próz, sa tu uplatňujú pri portrétoch významných anglických i svetových spisovateľov.
-
Pavel Vilikovský Vlastný životopis zla
Nové dielo moderného klasika slovenskej literatúry sa časovo rozprestiera od 50. rokov minulého storočia po súčasnosť, môžeme ho označiť za historický román. Jozefa Karstena, hlavného hrdinu prvej časti románu nazvanej Krátka extrémna osamelosť Jozefa K., vyláka štátna bezpečnosť z malej rakúskej dediny do ruskej zóny Viedne, bez ťažkostí ho prevezú späť do Bratislavy a uväznia v konšpiračnom byte. Vydieraním, že…
-
Martin Cruz Smith Vlky žerú psy
Hlavný hrdina detektív Arkadij Renko vstupuje do privilegovaného sveta novej triedy ruských miliardárov. Najbohatší z nich, dynamický podnikateľ Paša Ivanov sa podľa všetkého zabil, keď vyskočil zo svojho luxusného ultramoderného obytného domu v Moskve. Po vražde sa nenašli žiadne stopy, no v Ivanovej spálni sa nájde znepokojujúci a záhadný dôkaz - hrudka soli... Ivanova smrť napokon zavedie Renka do „sveta mŕtvych…
-
Friedrich Nietzsche Vôľa k moci ako poznanie
Nietzscheho sestra Elisabeth Forster-Nietzsche píše v úvode k jeho posmrtne vydanej práci Vôľa k moci (Der Wille zur Macht), že hoci Nietzsche pokladal za svoje hlavné, ale básnické dielo prácu Tak hovoril Zarathustra, chcel mať aj prozaické hlavné dielo a rozhodol sa napísať rozsiahlu Vôľu k moci, ktorú aj v rokoch 1884-88 napísal. Sú to však zväčša iba poznámky k budúcim prácam, ktoré však už nestihol dokončiť…