Kalligram (769 kníh )
-
Ilma Rakusa Ostrov
Ilma Rakusa v novele Ostrov opisuje príbeh rozchodu dvojice z perspektívy muža.Ann ho opustila. On odcestoval na niekoľko mesiacov na grécky ostrov Patmos, kde sa usiluje nájsť seba a zároveň sa vyrovnať s traumatickým zážitkom rozchodu. ...pred čitateľom sa vynárajú obrazy ako z pôsobivého filmu, vyjadrené presným, citlivým, výnimočne umeleckým jazykom.
-
Marco Arcelli Ostrov, ktorý nebol
Večierky u priateľov, pôvabné janovské uličky a námestia, milánske bulváre, ale aj zachmúrené londýnske parky – tam všade stretávame mladého Paola, hrdinu tejto prózy, ako hľadá svoju lásku, hľadá seba? Kniha ako denník prechádza svetom jeho vnímania všetkého, čo sa ho hlboko dotkne a ako ruka ženy na jeho pleci zanechá v ňom ľahký dotyk. Vyhýba sa Paolovi pravá láska a má o nej vôbec správne predstavy? Život ho…
-
Anikó Polgár Ovidius redivivus
V dejinách maďarského umeleckého prekladu zohrávajú preklady antických klasikov, najmä z latinčiny, kľúčovú rolu. Autorka monografie Ovidius redivivus sa v rámci antickej literatúry upriamila na maďarskú recepciu a preklady rímskej poézie, v prvom rade Ovidia. Jej pracovná metóda má opisný (deskriptívny) charakter, v duchu tzv. manipulation studies: jej prvoradým cieľom je opis metód, na základe ktorých boli…
-
Dezső Kosztolányi Pacsirta
A kiadó egyik legrangosabb vállalkozása Kosztolányi Dezső műveinek kritikai kiadása, amely eddig igen komoly szakmai visszhangot és elismerést váltott ki. A Pacsirta az életműben is kiemelt fontosságú regény, így filológiailag hű...
-
József Demmel Panslávi v kaštieli
Kniha maďarského historika Józsefa Demmela odkrýva doteraz málo známu alebo úplne neznámu kapitolu zo slovenských dejín - osudy slovenskej šľachty v 19. storočí, v storočí nabitom nacionalizmom a nacionálnymi konfliktmi. Na príklade hlavne Turčianskej župy a predovšetkým tamojších šľachtických rodín zachytáva prelomové obdobie, keď sa stavovská multietnická krajina mení na štát s dominantným a privilegovaným…
-
Hans Blumenberg Paradigmy k metaforológii
Paradigmy k metaforológii, ktoré po prvý raz vyšli v roku 1960, možno považovať za kľúčové dielo nemeckého filozofa Hansa Blumenberga. Blumenberga zaujíma spôsob filozofickej artikulácie nášho sebaporozumenia a porozumenia svetu. V desiatich kapitolách Paradigiem formuluje na pozadí filologických, filozofických a teologických poznatkov dejinnofilozofické a dejinnovedné analýzy vzťahu medzi pojmovým, nepojmovým a…
-
Péter Nádas Paralelné príbehy I. - III. (Komplet 3 ks)
Péter Nádas (1942), maďarský prozaik, dramatik, fotograf, nositeľ viacerých národných aj medzinárodných ocenení, má už na slovenskom knižnom trhu jeden impozantný román - Knihu pamätí. Paralelné príbehy sú ešte monumentálnejšie z hľadiska rozsahu, na druhej strane však autor výrazne zjednodušil svoj štýl aj jazyk - stačí si prečítať prvé strany, ktoré pripomínajú skôr detektívku než Nádasovo sofistikované písanie.…
-
Ignác Romsics Parížska mierová zmluva z roku 1947
Parížska mierová zmluva z roku 1947 až na jednu malú zmenu obnovila maďarské hranice spred roka 1938, ako boli stanovené v trianonskej mierovej zmluve z roku 1920. Zmena sa týkala slovensko-maďarskej hranice pod Bratislavou. Maďarsko muselo na tomto území odstúpiť Československu ďalšie tri obce – Jarovce, Rusovce a Čunovo. Známy maďarský historik Ignác Romsics sa vo svojej knihe venuje maďarským strategickým cieľom…
-
Eco Umberto Päť úvah o morálke
Texty uverejnené v tomto zväzku vznikli ako prednášky na aktuálnu tému. Zaoberajú sa etikou, teda tým, čo by bolo dobré robiť, čo by sa robiť nemalo a čo sa nesmie robiť za nijakých okolností.
-
Vladimír Barborík Pavel Hrúz
Monografia solitéra novodobej slovenskej literatúry, ktorý si za svoju spisovateľskú a občiansku aktivitu vyslúžil v rokoch normalizácie dlhodobý dištanc od publikačných možností, ba i stratu zamestnania. Kvalita jeho prozaickej tvorby potvrdzuje, že ide o dielo hodnotovo situované do centra modernej slovenskej literatúru.
-
Peter Darovec Pavel Vilikovský
Zasvätená monografia súčasného slovenského spisovateľa Pavla Vilikovského je podľa slov autora viac hľadaním problémov ako ich riešením; viac navrhovaním možností, ako nazerať na Vilikovského texty, ako hodnotením jeho tvorby. Prozaické výkony tohto spisovateľa sú najmä v ostatných rokoch predmetom obsiahlej diskusie, ktorá sa okrem vlastného Vilikovského diela týka i podstaty a možností slovenskej literatúry a…
-
Ján Bakoš Periféria a symbolický skok
Bakošove state sústredené v tejto knihe sa vyslovujú nielen k základným metodologickým otázkam výskumu umenia a jeho dejín (k problémom štýlu, vývoja, vplyvu, tradície či interpretácie), ale vstupujú aj do diskusie o kľúčových problémoch kultúrnych dejín Slovenska.
-
Pavel Vilikovský Pes na ceste
Táto kniha je o jednom Slovákovi, lebo tak o tom rozhodli jazyk a kultúra. Je aj o jednom mužovi, lebo tak to zariadila príroda. Byť Slovákom a súčasne mužom nie je ťažké, najmä keď človek nemá na výber, ale rozprávať o tomto odľahčenom bytí až také ľahké nie je. A tak si Vilikovského textové Ja s dvojitou identitou musí vypomáhať citátmi svojich kolegov, požičiavať slová zo susedných jazykov a vďaka tejto pomoci…
-
Piesok v presypacich hodinach
Reprezentatívny výber z poľskej esejistiky dvadsiateho storočia zachytáva texty najvýznamnejších autorov, pričom v celej tematickej škále prezentuje základné spoločenské, historické či filozofické problémy tejto spoločnosti v búrlivých dobových premenách. V úvodnej časti sa majú čitatelia šancu oboznámiť s pálčivou otázkou národnej identity či vytvorenia národného štátu (Brzozowski, Boy Żeleński), vyrovnania sa s…
-
Pierre Blet Pius XII. a druhá svetová vojna
Pápeža Pacelliho druhý deň po jeho smrti (9. októbra 1958) velebili s obdivom, úctou a vďakou. O niekoľko rokov neskôr sa však stal hlavnou postavou čiernej legendy, podľa ktorej sa počas vojny z politickej vypočítavosti alebo z malodušnosti stal chladnokrvným a nemým účastníkom na zločinoch proti ľudskosti, hoci jeho jediný príhovor ich možno mohol zastaviť. Archívy Štátneho sekretariátu obsahujú dokumenty …
-
Milan Čorba Plameň sviečky slnku jasu nepridá
46 dialógov Pesimistu s Optimistom, ktoré obsahuje táto kniha, napísal Milan Čorba zrejme v záverečnom období svojho života. Odzrkadľuje sa v nich jemu vlastný odľahčený pohľad na život, na svet a na seba samého. Formou dialógov vystihuje otázky každodenného života človeka v stredoeurópskom priestore modernej a postmodernej doby. Neprikláňa sa však k jednoznačným riešeniam,ponúka skôr orientáciu v rôznododých…
-
George C. Williams Plán a účel v prírode
Považujeme sa za najvyspelejší biologický druh na tejto planéte, je však náš dizajn naozaj optimálny? Prečo nemáme na temene hlavy tretie oko? Táto fascinujúca kniha sa líši od všetkých predchádzajúcich kníh o evolučnej biológii. Williams používa rybu Leognathus s jej svietiacim bruchom ako príklad dokonalej evolučnej záhady, pomocou ktorej odhaľuje vnútorné zákonitosti dizajnu v prírode.
-
Adam Michnik Plávať proti prúdu
Adam Michnik (1946) žijúci klasik poľskej politickej žurnalistiky, zápalisto a zmysluplne uvažujúci a diskutujúci obranca občianskej spoločnosti, jedna z najvýznamnejších osobností súčasnej politicky aktívnej esejistiky, niekdajší disident a spoluzakladateľ Výboru na obranu práv robotníkov, ako aj nezávislého odborového hnutia Solidarita, zakladateľ a dlhoročný šéfredaktor mienkotvorného denníka Gazeta Wyborcza,…
-
Miroslav Michela Pod heslom integrity
Slovensko-maďarské vzťahy sa postupne od 19. storočia stali jedným z najčastejšie tematizovaných problémov v novodobom slovenskom politickom diskurze. Následkom zániku rakúsko-uhorskej monarchie a vznikom Československej republiky (ČSR) došlo k vymedzeniu Slovenska ako územno-právnej jednotky na politickej mape Európy. Tento fakt potvrdili zmluvy, ktoré vzišli z rokovaní Parížskej mierovej konferencie v rokoch 1919…
-
John Suart Mill Poddanstvo žien
Mill v súlade so svojím presvedčením zdôrazňuje, že samotný princíp spravodlivosti vyžaduje, aby ženám boli priznané tie isté práva, aké patria mužom a že rovnosť žien a mužov v rovine práv povedie k spravodlivému usporiadaniu ich vzťahov.
-
Podoby autobiografickej literatúry 19. storočia
Slovenská literárna historiografia v súvislosti s bohatým korpusom autobiografickej literatúry 19. storočia dlhodobo zdôrazňovala jej dokumentárny a historický rozmer, pričom literárne vlastnosti jednotlivých textov reflektovala len okrajovo. Táto antológia má zámer pripomenúť vybrané autobiografické texty predovšetkým ako literárne diela. Okrem toho chce ukázať, ako sa v nich kryštalizujú a prezentujú kolektívna a…
-
Jozef Jablonický Podoby násilia
Súdne a mimosúdne perzekúcie skutočných alebo domnelých politických odporcov boli neoddeliteľnou súčasťou komunistického totalitného režimu. V štúdiách Jozefa Jablonického nevystupuje anonymná ŠtB, ale konkrétne osoby zodpovedné za kruté povojnové osudy niektorých popredných odbojárov, cirkevných hodnostárov či tzv. slovenských buržoáznych nacionalistov.