Podporiť čarovnú poličku je možné prostredníctvom zobrazovania reklám. Zvážte prosím možnosť vypnutia adblocku a pomôžte nám prevádzkovať túto službu aj naďalej.
Vaša podpora je pre nás veľmi dôležitá a vopred vám ďakujeme za prejavenú ochotu.

Kalligram (769 kníh )

  • Umberto Eco Babylonský rozhovor

    Kniha, ktorej čisté a triezve stránky, nezaťažené fetišistickým uspokojením, by mohli pomôcť opätovne nájsť zdravší zmysel citového vzťahu a omladiť nenávistné či nudné spolužitie muža a ženy, ochudobnené o zmysel základných hodnôt.

  • Zbigniew Herbert Barbar v záhrade

    Čím je táto kniha v mojej predstave? Zbierkou čŕt. Správou z cesty. Prvá cesta je reálne putovanie po mestách, múzeách a ruinách. Druhá je cesta prostredníctvom kníh o navštívených miestach.Tieto dve videnia alebo dve metódy sa navzájom prepletajú.

  • Alessandro Baricco Barbari

    30 esejí, ktoré autor publikoval na pokračovanie medzi májom a októbrom 2006 v novinách La Republica. Autor analyzuje zásadné problémy našej doby.

  • Janko Kráľ Básne - Janko Kráľ

    Antológia Básne Janka Kráľa prináša čitateľský výber z tvorby jedného z najvýznamnejších predstaviteľov slovenského romantizmu. Cieľom je priblížiť čitateľom najzaujímavejšie a najoriginálnejšie texty básnika, ktorého autorská poetika prešla výraznými premenami a predstavuje tak pars pro toto dynamiku nášho členitého romantického hnutia, presahy a prestupy jednotlivých jeho línií a prúdov.

  • Samo Chalupka Básne a starožitnosti

    Samo Chalupka (1812 - 1883) je známy predovšetkým ako básnik, autor skladby Mor ho! a ďalších hrdinských básní - spevov, ako ich nazval v titule jediného knižného výberu zo svojej básnickej tvorby. Jeho prózy, rozprávky, historické astate, etnologické, etnografické a jazykovedné poznámky, ktoré (okrem rozprávok) v druhom vydaní doteraz neboli publikované a mnohé z nich (predovšetkým jazykovedné) sú iba v rukopisoch,…

  • Laco Novomeský Básne a úvahy

    Výber z Novomeského básní a úvah sa zaraďuje ku knihám-dokumentom. Prináša úplné vydanie autorových medzivojnových zbierok, výber z neskoršej básnickej tvorby, kľúčové publicistické články a názory a množstvo dokumentačných materiálov, z ktorých viaceré sa v knižnom vydaní objavujú po prvý raz. Kniha Básne a úvahy ponúka nielen objektívny pohľad na kultúrneho publicistu Laca Novomeského, zachováva si aj charakter…

  • Dana Kršáková Básnické dielo - Ivan Krasko

    Básnické dielo Ivana Kraska prináša výberový prierez jeho básnickou, prozaickou, vedeckou i publicistickou tvorbou. Kraskov portrét dotvára i malý výber z jeho listov, predovšetkým ľuďom, s ktorými ho spájali pracovné, priateľské či citové väzby, a ako autentický dokument vlastný životopis z roku 1952. Z obsahu: Poézia Próza Štúdia Úvahy Ivan Krasko o sebe Ivan Krasko v kritike a spomienkach Výber zostavila…

  • Ján Botto Básnické dielo - Ján Botto

    Básnické dielo Jána Bottu v edícii Ľubomíra Kováčika je závažnou prácou nielen vďaka editorovej dôkladnosti a jeho zmyslu pre primeranosť, prejavujúcim sa v komponovaní knihy, ale aj pre jeho sústredené úsilie o posun literárnohistorického vnímania tvorby tohto romantického autora.

  • Ján Smrek Básnické dielo - Ján Smrek

    Ján Smrek vstúpil do slovenskej poézie začiatkom dvadsiatych rokov 20. storočia a dlhé desaťročia si udržiaval renomé najpopulárnejšieho básnika. Svedčia o tom opakovane vo veľkých nákladoch vydávané a ním samým zostavované knižné výbery Moje najmilšie a Maličká je báseň daktorá. Debutoval v roku 1922 zbierkou básní Odsúdený k večitej žízni, v ktorej reálny zážitok (život polosiroty, vojnová skúsenosť) prekryla vôľa…

  • Janko Silan Básnické dielo - Janko Silan

    Básnik a katolícky kňaz, redaktor vydavateľstva Verbum, Janko Silan (1914 – 1984), je najreprezentatívnejším autorom katolíckej moderny v slovenskej literatúre. Jeho dielo treba rozumieť v kontexte modernej slovenskej literatúry a európskej katolíckej literatúry. V oboch totiž nachádza svoje zdroje a zároveň je originálnou odpoveďou na ich výzvy. Janko Silan nielen filozoficky, ale aj tvarovo vzdialil svoje dielo od…

  • Valér Mikula Básnické dielo - Miroslav Válek

    Miroslav Válek ostáva jednou z najkontroverznejších osobností slovenskej literatúry 20. storočia. Táto kniha chce k jeho lepšiemu pochopeniu prispieť tým, že umožní čitateľovi zoznámiť sa s Válkom básnikom, publicistom a politikom. Významným prínosom je časť Ostatné básne a varianty, kde je celý rad pozoruhodných a dnešnému čiateľovi neznámych básní. Časť V zrkadle kritiky je obsažným prierezom kritickej…

  • Peter Káša Básnické dielo - Pavol Jozef Šafárik

    Výber textov vystihuje Šafárikov prínos v literárnoteoretickej, literárnohistorickej i slavistickej problematike. Zvláštny oddiel tvoria výroky literárnych kritikov a historikov o Šafárikovej tvorbe. Jeho jediná básnická zbierka Tatranská Múza s lýrou slovanskou (1814) je tu publikovaná po prvý raz v pôvodnej jazykovej podobe a zrkadlovo v preklade do modernej slovenčiny, čo treba pokladať za veľký prínos. Z…

  • Ján Gbúr Básnické dielo - Pavol Országh Hviezdoslav

    Zámerom zostavovateľa Jána Gbúra zjavne nebolo potvrdiť Hviezdoslavov status maturitného autora par excellence v podobe akejsi povinnej čítanky školského hviezdoslavovského kánonu. Oproti takémuto kultotvornému zámeru odráža koncepcia výberu skôr snahu zachytať reálny význam Hviezdoslavovho diela pri úsilí o jeho faktické priblíženie súčasnému čitateľovi. Zostavovateľovi išlo teda o vyzdvihnutie hodnotového jadra…

  • Štefan Strážay Básnické dielo - Štefan Strážay

    Básnické dielo prináša súbor všetkých dosiaľ publikovaných zbierok Štefana Strážaya (1940) doplnený o knižne nevydané básne z časopisov a doslovy a predhovory.

  • Vojtech Mihálik Básnické dielo - Vojtech Mihálik

    Milan Hamada, významný historik staršej literatúry a zároveň jeden z najintegrálnejších kritikov slovenskej literatúry 20. storočia, sa ujal neľahkej úlohy – zostaviť knižný výber z tvorby mimoriadne talentovaného, no značne kontroverzného básnika Vojtecha Mihálika (1926 – 2001), ktorý vstúpil do slovenskej literatúry po druhej svetovej vojne. Eruptívna zmyslová obrazotvornosť, jemné intelektuálne verše preniknuté…

  • Søren Kierkegaard Bázeň a chvenie

    S odstupom necelých dvoch rokov po Zvodcoch denníka predstavujeme Bázeň a chvenie, ďaľšie závažné dielo z tvorby dánskeho filozofa Søren Kierkegarda (1813 - 1855). Autor ju vydal pod pseudonymom Johannes de Silentio v roku 1843, takmer paralelne s knihami Buď - alebo a Opakovanie. Bázeň a chvenie býva označované ako najúprimnejšie, najradikálnejšie dielo dánskeho filozofa. Niektorí ho pokladajú za klúč k jeho…

  • Sándor Márai Bejbi alebo prvá láska

    Máraiho román Bejbi alebo prvá láska vyšiel po prv raz v roku 1928. Po zbierkach poézie a publicistiky to bol prvý román, ktorý zaznamenal výrazný úspech. Napísal ho ešte ako mladý autor na začiatku svojej nesmierne bohatej tvorby. Denník starnúceho, osamelého, citovo umŕtveného profesora latinčiny, ktorý sa zamiluje do svojej žiačky a tento emotívny šok ho doslova pripraví o rozum, pôsobí ako experiment mladého…

  • Juliusz Słowacki Beniowski a iné básne

    Prosím ťa! Múza! Chcem tvoj úsmev milý! Aby si zástup mohol robiť špásy. Keď zo srdca si závoj poodchýli, nie je to slnko jantárovej krásy; a jednak vďačím dávnej svetlej chvíli a vďačím dávnej láske, vínnej čaši, čo na smrť spíja, potom opäť kriesi. Chcem učiť láske! No ty, zástup, kde si? V devätnástom storočí Poliaci uznali za svojich prorokov troch básnikov – Mickiewicza, Słowackého a Krasińského. Pokiaľ…

  • Miklós Almási Bevezetés a 21. századba

    A 21. század mindent felborított, radikálisan új világot hozott, mindent lecserélt, ami a 20. században otthonos volt. Almási Miklós könyvélményein (művészet, zene, irodalom, építészet, filozófia, társadalomismeret, film)...

  • Pascal Bruckner Bieda prosperity

    Filozof Pascal Bruckner (1948) sa preslávil ako autor kriticko-teoretických esejí o súčasnej spoločnosti, je však aj slávnym románopiscom. Esej Bieda prosperity sa koncentruje na súčasné podoby ekonomizmu a úchylky trhovej spoločnosti. Bruckner filozoficky hodnotí súčasné univerzum človeka ako jednotlivca i ako člena ľudskej spoločnosti. Podľa neho je ekonómia jediná sféra, ktorá odoláva v čase všeobecnej krízy…

  • István Bibó Bieda východoeurópskych malých štátov

       Ak si položíme otázku, či Ištván Bibó bol kresťanskodemokratickým, alebo liberálnym mysliteľom, odpoveď môže znieť iba tak, že bol aj tým aj tým. Navyše v takej forme originálnej syntézy, pre ktorú v dejinách ideí iných európskych krajín neexistuje príklad. Táto Bibóva syntéza je dočista pôvodný fenomén, či ho už porovnávame so západoeurópskymi, či východoeurópskymi príkladmi. Hovoríme o syntéze, a nie o…

  • György Dragomán Biely kráľ

    Rumunsko v roku černobyľskej katastrofy. Jedenásťročnému chlapcovi pred očami tajná polícia odvlečie otca. Viera v jeho návrat je zo dňa na deň slabšia. Táto udalosť pretrhne niť bezstarostného detstva hlavného hrdinu, ktorý sa dojímavo pokúša nahradiť matke muža, skrývajúc pred ňou vlastné trápenia a šikanovanie v škole. Atmosféra je nabitá cynickou pretvárkou a všadeprítomným strachom zo zrady, trestu či…

  • Ephraim Kishon Blahoslavený, kto uverí

       V knihe ide o krk politike s jej mnohorakými stavovskými predstaviteľmi. Veľmajster humoru konečne vyslovil to, čo si mnohí utápení súčasníci už dávno mysleli o tajnej diktatúre nadpočetných úradníkov a prostoduchých politických špičiek...