Podporiť čarovnú poličku je možné prostredníctvom zobrazovania reklám. Zvážte prosím možnosť vypnutia adblocku a pomôžte nám prevádzkovať túto službu aj naďalej.
Vaša podpora je pre nás veľmi dôležitá a vopred vám ďakujeme za prejavenú ochotu.

Kalligram (769 kníh )

  • Sándor Márai Rozvod v Budíne

    Mladý perspektívny sudca žije s manželkou a deťmi v jednej z budínskych štvrtí a zodpovedne vykonáva profesiu, ktorá sa v tejto rodine dedí z pokolenia na pokolenie. Jeho vcelku pokojný život váženého mešťana raz v noci naruší nečakaná návšteva, ktorá prebudí k životu zdanlivo zabudnuté spomienky a vyplaví na povrch starostlivo ukrývané tajomstvá. Na pozadí dramatických zvratov sa formuje príbeh, v ktorom Sándor…

  • Zora Prušková Rudolf Sloboda

    Dielo Rudolfa Slobodu (1938–1995) ponúka čitateľsky zaujímavý opus, rovnako pre bežného čitateľa, ako i pre literárneho odborníka. Slobodove texty sú skvelý odpozorovaním a prepísaním sveta, a zároveň sprievodcom po najnápadnejších záhyboch a zákutiach človeka. Jeho portrét je kultivovaným úvodom do meandrov významovo košatej, vrstevnatej Slobodovej prózy

  • Lucian Boia Rumunsko - krajina na hranici Európy

    V knihe Rumunsko - krajina na hranici Európy dáva autor komplexnú, historicky podloženú odpoveď na otázku - Čo je Rumunsko? Približuje tak túto krajinu z geografického, historického a kultúrneho zreteľa širokému spektru čitateľov. Profesor Lucian Boia, narodený v Bukurešti 1. februára 1944, pôsobí na Fakulte histórie Bukureštianskej univerzity. Jeho bohaté a pestré dielo obsahuje tituly, ktoré vyšli v Rumunsku a…

  • Protojerej Alexander Meň Ruská náboženská filozofia

    Celé životné dielo Alexandra Meňa je preniknuté solovjovovským duchom, nadväzoval na Solovjova ako zakladateľa celej genealógie ruskej náboženskej filozofie. V jeho šľapajách sa uberali také individuality, akými boli N. A. Berďajev, S. Bulgakov, P. Florenskij – práve týmto osobnostiam otec Alexander venoval pozornosť v cykle svojich verejných prednášok, dnes v preklade sprístupnených slovenským čitateľom.

  • Ruské eseje

    Široko koncipovaná, rozsiahla antológia esejistických textov najvýznamnejších autorov súčasného Ruska zahŕňa žeň z publikácií posledného decénia minulého storočia a z prvých rokov nového tisícročia. V spektre problémov a otázok, aké zaujímali jednotlivých autorov, možno nájsť také témy ako sociálno-kultúrna povaha terorizmu či diskusia o čečenskej vojne a s ňou súvisiace problémy migrácie a nových diaspor, ale aj…

  • Jozef Jablonický Samizdat o odboji

    Kniha obsahuje autentické znenie štúdií nezávislej historiografie, v ktorých J. Jablonický zobrazil udalosti a jednotlivých aktérov druhého odboja, ale aj ich vážne životné osudy po oslobodení. Odrážajú ducha svojej doby a zároveň sú nesmiernym prínosom pre historiografické spracovanie druhého odboja. Jablonického záber je veľmi široký a siaha od takých problémových okruhov, ako je zlyhanie Bratislavy v prípravách…

  • Jozef Jablonický Samizdat o odboji 2

    Druhý diel knihy Samizdat o odbojiSamizdat o odboji obsahuje ďalšie štúdie, v ktorých Jozef Jablonický v 70. a 80. rokoch 20. storočia oponoval oficiálnemu marxisticko-leninskému výkladu protifašistickej rezistencie. Poukazoval na príčiny a dôsledky dejinných udalostí druhého odboja. Jeho cieľom bolo vyvážene deskribovať jednotlivých aktérov týchto dejov. Zároveň v čase normalizácie upozorňoval na neopodstatnené…

  • Hubert Klimko-Dobrzaniecki Samota

    Autor novely Samota pracuje v bielych rukavičkách so zbíjačkou – materiál, ktorý roztĺka, fŕka nevyberavo na všetky strany, betón konvencií, betón zmechanizovaných vzťahov, betón zatvrdnutých tradícií a povier sa drví a drobí, odkrýva citlivú existenciálnu dreň individuálneho ľudského osudu vystaveného spočiatku chlácholivému, no postupom času čoraz ničivejšiemu pôsobeniu osamelosti. Hlavný hrdina sa v…

  • Alfonz Talamon Samuel Borkopf: Mojim priateľom z predtrianonskej krčmy

    Samuel Borkopf, aleter ego Alfonza Talamona, rozpráva o skutkoch legendárnych postáv malého mesta. Život mestečka na začiatku minulého storočia pripomína sladkú nostalgiu zahnednutých fotografií, no v pozadí sa vynára prízrak deštrukcie, démon dvadsiateho storočia. Tento román je najdramatickejším, najpestrejším i najzábavnejším dielom autora.

  • Miroslav Mojžita Sarajevo

    S fotografiami Pavla Demeša.

  • Jacek Dehnel Saturn

    Najnovší románový opus Jacka Dehnela prináša vzrušujúce rozprávanie o živote v tieni génia. Autor hovorí o zničujúcom tlaku, aký na syna vyvíja mocný a despotický otec – maliar Francisco Goya, na začiatku devätnásteho storočia na vrchole slávy a na prahu staroby. Francisco chce formovať syna, ktorý nemá v pláne kráčať v otcových stopách; otec rozhoduje nielen o budúcom zameraní, rozhoduje aj o jeho ženbe, ba neskôr…

  • Csehy Zoltán Satyricon

    Az antik prózairodalom egyik legérdekesebb és legértékesebb darabját Csehy Zoltán hexameterekben magyarította...

  • Milan Šútovec Semióza ako politikum alebo „pomlčková vojna“

    Kniha venovaná štátu, ktorý za predchádzajúce storočie osemkrát zmenil meno a ktorý si nevedel nájsť svoju identitu, a aj preto sa nedožil ani svojich osemdesiatych narodenín.

  • Dragan Velikić Severná stena

    Román jedného z najprekladanejších autorov súčasnej srbskej literatúry v dvoch hlavných dejových líniách podáva svedectvo o osude jednotlivca-vyhnanca vo víre dejinných udalostí na začiatku a na konci dvadsiateho storočia. Hlavným hrdinom tohto diela je írsky spisovateľ James Joyce (najmä jeho pobyt v Pule a Terste v predvečer prvej svetovej vojny), ale aj osudy ďalších relevantných postáv zo súčasnosti.

  • Gábor Németh Si Žid?

    Adresátom otázky Si Žid? je sám rozprávač, ktorý vlastne celkom nevie, kým, čím je. Komunistická asimilácia Židov, ktorí prežili, nebola po druhej svetovej vojne oveľa menej nešikovná a falošná ako ich predvojnová kresťansko-národná asimilácia. Prebudenie z tej druhej bolo smrteľné, z prvej ironické. Z maďarských Židov narodených v päťdesiatych rokoch mnohí až do svojho dospievania nevedeli, že sú Židia, len…

  • Gaetano Savatteri Sicílčania

    Zámerom Savatteriho bolo priblížiť čitateľom ducha, podstatu či jadro „sicílskosti”. Pokúsil sa rozbiť sklo, cez ktoré sa mnohí obvykle pozerajú na obyvateľov a zvyky Sicílie, a nastaviť skutočné zrkadlo tejto uzavretej spoločnosti, ktorú iba málokto pozná do hĺbky. Iba na Sicílii je totiž biele v skutočnosti čierne, dobrák je zločincom, kňaz vydieračom, hlupák mudrcom, chudák boháčom, priateľ nepriateľom. Jeho…

  • Karl Jaspers Šifry transcendencie

    Tato knižka obsahuje texty posledných Jaspersových prednášok z letného semestra v roku 1961. ...Keď sa teraz zamyslíme nad tisícročiami, nad tým, čo človeka stretlo, a potom sa opýtame, tak čo je teda človek, výsledok je nesporný: každý obraz človeka je nedostatočny. Máme hojnosť obrazov človeka, ktoré sa dajú načrtnúť, až po obrazy dnešné, ktoré robia človeka predmetom výskumu antropológie, psychológie a…

  • Adam Bžoch Signály z diaľky

    Adam Bžoch je známy ako literárny vedec, kritik, prekladateľ a kritický pozorovateľov rozličných fenoménov kultúry súčasnosti. Výber jeho úvah a esejí je orientovaný na aktuálnu knižnú produkciu zo svetovej literatúry, ale i na špecifické problémy moderny, avantgardy či osobnosti kultúry 20. storočia.

  • János Kornai Silou mysle

    Memoáre známeho ekonóma Jánosa Kornaiho, ktoré boli doposiaľ publikované v prekladoch do mnohých svetových jazykov, vyšli práve vo vydavateľstve Kalligram v slovenskom preklade Juraja Šebestu pod názvom Silou mysle s podtitulom Netradičné spomienky na intelektuálnu púť.

  • Alfonz Bednár Sklený vrch

    Výber z próz, filmových scenárov a autobiografických textov Alfonza Bednára sa zameriava na obdobie päťdesiatych a šesťdesiatich rokov, v ktorých mal Bednár mimoriadne tvorivé obdobie a bol čitateľom najbližšie. Kniha zároveň zohľadňuje aj jeho tvorbu pre film. Z kongeniálnej spolupráce s režisérom Štefanom Uhrom, kameramanom Stanislavom Szomolányim a skladateľom Iljom Zeljenkom vzišlo uznanie slovenskej filmovej…

  • Hugolín Gavlovič Škola kresťanská

    Známy výrok Terentiana Maura Habent sua fata libelli (Aj knihy majú svoje osudy) je akoby na mieru vyšitý v osude Gavlovičovej Školy kresťanskej, ktorej sa nedostávalo príležitosti v plnom znení ukázať svoje kvality slovenskému literárnemu prostrediu. Boli sme odkázaní na stručné výťahy a výbery v antológiách alebo na sprostredkované názory literárnych bádateľov. Doterajšiu nepriaznivú situáciu vystihla samotná…

  • Thomas Berhhard Skrachovanec

    Skrachovanec je príbehom stretnutia troch klavírnych virtuózov Glenna Goulda, Wertheimera a anonymného rozprávača. Všetci traja sú výnimoční, ale Goldbergovské variácie dokáže geniálne zahrať iba jeden - Američan Glenn. Práve jeho klavírna genialita má na obidvoch priateľov a spolužiakov skazonosný účinok; hudba v Bernhardovom spracovaní nemá upokojujúci vplyv, neposkytuje estetický zážitok, ale naopak, dokáže aj…

  • Lidija Dimkovska Skrytá kamera

    Fiktívny denník z trojmesačnej umeleckej stáže vo Viedni – zaujímavé spolužitie reprezentantov rôznych civilizačných okruhov, prezentované citlivo a so sympatickou dávkou irónie. Po dlhom čase inšpirujúce prozaické dielo z málo známej macedónskej literatúry, román mladej autorky, ktorý slávi úspechy v prekladoch do angličtiny, nemčiny a španielčiny.