Podporiť čarovnú poličku je možné prostredníctvom zobrazovania reklám. Zvážte prosím možnosť vypnutia adblocku a pomôžte nám prevádzkovať túto službu aj naďalej.
Vaša podpora je pre nás veľmi dôležitá a vopred vám ďakujeme za prejavenú ochotu.

Kalligram (769 kníh )

  • Stanislava Chrobáková Repar Mila Haugová

       Život a dielo slovenskej poetky a prekladateľky Mily Haugovej z pera Stanislavy Chrobákovej - Repar, ktorá a svojej práci v úvode knihy píše:Z teoretického hľadiska bola azostáva pre mňa provokujúca najmä básnická reč Mily Haugovej s jej invariantou a súčasne mnohodimenzionálnou charakteristikou v rozpätí dvoch desaťročí a na priestore 13 básnických kníh. Nielenže nejde o reč klasicizujúcu, literárnu alebo…

  • Anna Grusková Milý pornograf

    Práca s akcentom na stredoeurópsky kontext a multikulturalitu sa venuje v prvej časti charakteristike duchovnej klímy Viedne na prelome 19. a 20. storočia so zreteľom na život a dielo Arthura Schnitzlera, v druhej autorka sleduje recepciu tohto diela na Slovensku do roku 1945 a v tretej sa venuje analýze a interpretácii divadelných inscenácií realizovaných v rokoch 1988 – 1997.

  • Alain Claude Sulzer Mimo rytmu

    Návštevníci koncertu zažijú prekvapenie: klavírny virtuóz Marek Olsberg náhle prestane hrať, vstane a odíde z pódia. Koncert je katalyzátorom, ktorý rozjatrí životné rany štrnástich románových postáv. Všetky navonok žijú usporiadane, no ich spokojnosť podkopáva neopätovaná láska, nevera, zrada a nedôvera. Postavy, miesta a udalosti sa prelínajú. Svet vypadol z rytmu a osudy všetkých lúčovito smerujú k bodu zlomu,…

  • Andrei Pleşu Minima moralia

    Súhrn poznámok z oblasti etiky, ku ktorým autora priviedli rozmanité okolnosti každodenného života: zúfalstvo, eufória, intelektuálny zápal i zmätok v duši, stretnutia s priateľmi i nepriateľmi, hnev, láska, bezradnosť i nádej. Začať treba od seba, od akútnej potreby usporiadať si myšlienky.

  • Lev Šestov Moc kľúčov

    Jedno zo zlomových diel ruskej náboženskej filozofie začiatku dvadsiateho storočia sa považuje za prácu inklinujúcu k existencialistickým trendom vo filozofii. Paradoxnosť Šestova spočívala v tom, že bol filozof, teda človek mysliaci a poznávajúci, a tragédiu ľudskej existencie spoznával negujúc poznanie. Bojoval proti tyranii rozumu, moci poznania, ktorá vyhnala človeka z raja na územie samotného poznania, pričom…

  • Michel Foucault Moc, subjekt a sexualita

       Výber obsahuje Foucaultove články a rozhovory, ktoré zachytávajú posledné obdobie jeho tvorby. Ukazuje sa v nich tematická šírka Foucaultových teoretických záujmov, do ktorých popri filozofii vstupovala problematika filmu, hudby, architektúry, literatúry a politiky. Tieto práce sú svedectvom posunu autorovho myslenia k poslednému veľkému okruhu jeho analýz: k otázkam subjektu, sexuality a morálky. Nájdeme tu…

  • Zygmunt Bauman Modernosť a holokaust

    Kniha známeho svetového sociológa hovorí o tom, čo nás môže sociológia naučiť o holokauste, no sústreďuje sa najmä na lekciu, ktorú holokaust ponúka pre sociológiu. Holokaust podľa Baumana treba chápať ako neoddeliteľne spojený s podstatou modernosti – nebola to ani ojedinelá udalosť na strane jednej, ani fenomén spojený s pretrvávajúcim „barbarstvom“ na strane druhej.

  • Ludwig Wittgestein Modrá a hnedá kniha

       Wittgenstein (1889-1951) je jedným z najvýznamnejších filozofov našej doby. Modrá a hnedá kniha, ako väčšina Wittgensteinových prác vrátane Filozofických skúmaní, ktoré v najkoncentrovanejšej podobe reprezentujú jeho neskoršiu filozofiu, vyšli až po jeho smrti. Napriek podtitulu avšak nie sú iba poznámkami, vďaka ktorým možno ľahšie porozumieť Filozofickým skúmaniam, ale samostatnými a originálnymi prácami.

  • Elisa Prati Moja kniha o Vianociach

    Príbeh plyšového medvedíka Bubiho, ktorý na vianočnej ceste za svojím budúcim majiteľom spoznáva vianočné bytosti a postavičky, rozmanité tradície osláv Vianoc a všetko, čo robí tieto výnimočné sviatky čarovné a tajuplné. S Bubim sa môžu deti spolu s rodičmi poučiť, ale aj zabaviť pri kreslení, vyrábaní milých darčekov, pri vystrihovaní šablónok na vianočné ozdoby a pri varení vynikajúcich jedál.

  • Rudolf Chmel Moja maďarská otázka

    Zápisky česko-slovenského veľvyslanca v Maďarsku v rokoch 1990 - 1992.

  • Lajos Grendel Moja vlasť, Absurdistan

    V centre Grendelovej pozornosti stoja bytostné problémy Slovákov a Maďarov na Slovensku, „absurdistanské“ črty stredoeurópskeho regiónu, najmä vo vzťahu k literatúre. Reflexie tohto vynikajúceho spisovateľa charakterizuje silne prítomný subjektívny prvok, osobnostný zápal pre riešenie dobových spoločenských problémov.

  • Tomáš Štrauss Moje Košice

    Najnovšia kniha Tomáša Štraussa Moje Košice je historickou esejou o meste a jeho umení, pričom sa opiera o autorove vlastné výskumy a osobné zakúšanie jedinečnej slobodomyseľnej atmosféry Košíc daného obdobia.

  • Rudolf Chmel Moje slovenské pochybnosti

    V zbierke esejí, ktoré vznikali za posledných 10 rokov, Rudolf Chmel vyslovuje svoje slovenské pochybnosti, ktoré nespochybňujú, iba problematizujú naše uvažovanie o tom, akí sme, najmä však, odkiaľ ideme a kam smerujeme.

  • John Palka Moje Slovensko, moja rodina

    Prevoz ostatkov môjho starého otca Dr. Milana Hodžu z amerického Chicaga na Národný cintorín v Martine v roku 2002 bola udalosť, ktorá zasiahla nielen mňa a moju rodinu, ale vzbudila veľký záujem aj v mojom okolí. Mnohí známi sa chceli dozvedieť viac o krajine a histórii mojich predkov. Začala vo mne klíčiť myšlienka, že pripravím knihu, v ktorej by som zhrnul životy a osudy svojich predkov (okrem Milana Hodžu sú…

  • Paul Lendvai Moje tri životy

    Nová kniha autora bestselleru Maďari. Pre generáciu, ktorá zažila bipolárny svet, je rakúsky komentátor Paul Lendvai, rodák z Budapešti, legendou. Východ mu v mnohom vďačí za to, že nebol v období studenej vojny Západom zabudnutý a jeho prenikavé postrehy boli majákom objektívnej žurnalistiky aj po páde železnej opony. Kniha rozhovorov s novinárkou Zsófiou Mihancsik je výpoveďou odhaľujúcou motívy a zlomové…

  • Jurij Andruchovyč Moskoviáda

    Moskoviáda - román hrôzy je rozprávanie o jednom dni zo života ukrajinského literáta s čudným menom Otto von F. v Moskve. Nezvyčajná zmes niekoľkých prozaických štýlov - thrilleru, čierneho realizmu, parodickej love story či politického pamfletu zaujme čitateľov dynamikou a špecifickou autorskou poetikou.

  • Dušan Šimko Mramor a granit

    Mladá reštaurátorka Barbora žije v Prahe v čase vrcholiaceho stalinizmu. Cestou do práce míňa stavbu pomníka J.V. Stalinovi na Letnej, ktorého autorom je sochár Otakar Švec ( 1892 - 1955). Pamiatkový ústav ju poverí výskumom barokových sôch v Kukse pri Dvore Králové. Geniálny sochár Matyáš Bernard Braun (1684 - 1738) je autorom celej plejády sôch v sídle čudáckeho grófa Františka Antona Šporka ( 1662 - 1738).…

  • Pál Száz Mŕtva zem, mŕtve dievčatá

    Experimentálne ladené prózy mladého talentovaného autora nadväzujúce na poetiku nového románu. Spoločným motívom jednotlivých poviedok je hľadanie zmyslu života, tvorby, viery v Boha i viery v seba.

  • Bora Ćosić Musilov notes

    Krátky román Boru Ćosića Musilov notes sa venuje problematike vzťahu spisovateľa a okolitého sveta, pričom kladie dôraz najmä na úvahy o zmysle a význame umeleckej výpovede. Terst na počiatku storočia je javiskom pre jednoročný výsek z fiktívnej autobiografie významného rakúskeho spisovateľa.

  • John R. Searle Myseľ, jazyk, spoločnosť

    V tejto knihe sa filozof so špeciálne vymedzeným chápaním filozofie podujal preskúmať tzv. rámcové otázky prostredníctvom analýzy pojmov, analýzy jazyka. Presnejšie, podujal sa preskúmať štruktúru vzájomných vzťahov medzi mysľou, jazykom a spoločnosťou, teda vlastne štruktúrne väzby troch vzájomne prepojených rámcov, prostredníctvom analýzy vzťahov medzi základnými pojmami týchto rámcov.

  • Jozef Kelemen Myslenie a stroj

    Ako myslenie ovplyvňovalo a ovplyvňuje našu predstavu o strojoch? Ako naša predstava o strojoch a stroje sami ovplyvňovali a ovplyvňujú naše premýšľanie a našu predstavu o sebe a o svete okolo nás? Kniha predstavuje fragmenty vedeckého a technického, intelektuálneho a kultúrneho kontextu, ktoré vytvárajú užitočný rámec na chápanie zmyslu dvoch zásadných otázok súčasnej euroatlantickej civilizácie. V tomto…

  • Libuša Vajdová Myslenie o preklade

    Kniha štúdií o recepcii prekladu prezrádza, ako rozmýšľali o prekladaní známi odborníci v jednotlivých jazykových oblastiach; zoznamuje čitateľov s rôznymi teóriami prekladu, osvetľuje jednotlivé aspekty prekladateľskej práce, všíma si prekladateľské postupy, funkciu prekladu a jeho nové postavenie.