Podporiť čarovnú poličku je možné prostredníctvom zobrazovania reklám. Zvážte prosím možnosť vypnutia adblocku a pomôžte nám prevádzkovať túto službu aj naďalej.
Vaša podpora je pre nás veľmi dôležitá a vopred vám ďakujeme za prejavenú ochotu.

Kalligram (769 kníh )

  • Vilmos Csányi Marci, a beszélő kutya

    „Képzeld el, hogy ha már sok ilyen Marci lesz, és az egyedül élő öreg nénikék majd szépen elbeszélgetnek velük, mint eddig, csak ezután a kutyák válaszolnak is, az milyen szép lesz.” A 2008-ban napvilágot látott Kannibálok. Tör

  • Milan Šútovec Maslo na našich hlavách

    Maslo na našich hlavách je zbierkou fejtónov a iných vecí Milana Šútovca písaných pre noviny a časopisy medzi rokmi 2002 až 2010. Chronické problémy našej krajiny a doby autor komentuje vážnejším i nevážnejším tónom a odkrýva tak nedostatky nielen domácej politickej scény, ale aj nie najšťastnejšie zmenenej paradigmy dnešného sveta.

  • Géza Csáth Matkovražda

       Príbeh, v ktorom autor cez pozlátku každodenného života zostupuje až na dno duševného sveta človeka a vynáša na povrch skryté, hrozné, divoké a bolestivé obsahy, pričom záhady duševna odhaľuje v rámci prirodzených ľudských vzťahov.Csáth je výnimočný zjav; jedna z najobnaženejších záhad literatúry na prelome storočí. Jeho životné dielo, vtesnané do krátkych 32 rokov, sa vo chvíli úplnej otvorenosti s tragickou…

  • Pavol Rankov Matky

    Vo svojom v poradí druhom románe nastoľuje Pavol Rankov znova raz tému silného prepojenia individuálnych ľudských osudov s dobou, v ktorej sú žité a ktorá ich stavia pred často absurdné rozhodnutia. V románe sa odvíja príbeh materstva vo viacerých líniách. V príbehu tehotnej Slovenky Zuzany, ktorá bola osloboditeľskou armádou odvlečená do sovietskeho koncentračného tábora Artek, kde porodila syna. Jej príbeh…

  • Misha Glenny McMafia

    Organizovaný zločin je súčasťou celého nášho sveta – často bez toho, aby sme o tom vedeli. McMafia je výletom po novom svete medzinárodného organizovaného zločinu, od pašerákov zbraní na Ukrajine až po pranie peňazí v Dubaji, prostredníctvom drogových syndikátov v Kanade a superpočítačových zločincov v Brazílii. Počas svojho skúmania vnútri temnej časti sveta sa Misha Glenny rozpráva s mnohými gangstrami, policajtmi…

  • Ľudmila Ulická Medea a jej deti

    Román Medea a jej deti ruskej prozaičky Ľudmily Ulickej, známej vo svete aj u nás, patrí k najlepším dielam ruskej prózy konca 20. storočia.Medea a jej deti je príbehom krymskej Grékyne Medey, príbehom trpkej zrady, očakávaní a rozchodov, krátkeho ženského šťastia a dlhých rokov tiesnivej samoty, no predovšetkým tichej lásky napĺňajúcej ľudské životy. Zároveň je svojráznou ságou rozvetvenej rodiny, ktorej ľudské…

  • Márius Kopcsay Medvedia skala

    Novela ladená v tónoch letnej existenčnej depresie s nešťastným začiatkom a so šťastným koncom. Od súčasného slovenského spisovateľa. Márius Kopcsay vyniká spomedzi iných súčasníkou brilantnou iróniou a sebairóniou hlavného hrdinu.

  • Ľubomír Lipták Medzi Berlínom a Bagdadom

    Ľubomír Lipták nebol klasickým hospodárskym historikom, no vo svojich prácach sa hospodárskym dejinám často venoval. V poradí štvrtý zväzok výberu z diela tohto významného slovenského historika predstavuje jedenásť textov z oblasti hospodárskych dejín, ktoré boli publikované medzi rokmi 1960 - 2002.

  • Józef Tischner Medzi slobodou a porobou

    Po Etike solidarity (Kalligram 1998) sa Józef Tischner (1931–2000) predstavuje slovenskému čitateľovi výberom z esejí, ktoré vznikali od konca sedemdesiatych do konca deväťdesiatych rokov. V centre Tischnerovej pozornosti je najmä problematika ľudskej slobody, vzťahu človeka k moci, vzťahu cirkvi a štátu, miesta náboženstva a cirkvi v súčasnom svete.

  • László F. Földényi Melanchólia

       Melanchólia je rezignované poznanie, že nikdy nebudeme schopní rozhodnúť,. či nekonečno pociťujeme ako klietku, alebo ako slobodu. Autor, historik a filozof, narúša stereotypné názory, ktoré melancholikov umiestňovali do tmavých, odľahlých kútov a predpisovali im tráviť dni i noci vzdychaním nad márnosťou sveta. Autor na historickom materiály konkretizuje vnútorne protikladnú a ambivalentnú povahu melanchólie.

  • Tove Skutnab-Kangas Menšina, jazyk a rasizmus

    Kniha sa zaoberá problémami vzťahu jazyka k mimojazykovej skutočnosti, vynikajúci úvod do otázok súvisiacich s dvojjazyčnosťou a jazykovými ľudskými právami.

  • Éva Bánkiová Mesto dažďa

    Román Evy Bánkiovej je rodinný román dvoch maďarských rodín z južného Slovenska, ktorý ponúka pohľad na jednotlivé generácie v priebehu búrlivých dejinných udalostí uplynulého storočia. Je to príbeh dvoch bohatých sedliackych rodov, ktoré nežijú v navzájom v práve najlepších vzťahoch, vyznávajú rôzne hodnoty a svetonázor, ich jednotliví členovia sa avšak napriek tomu neustále zaplietajú do ľúbostných vzťahov z…

  • Miroslav Marcelli Mesto vo filozofii

    Čím pre nás kedysi bolo mesto? Mysleli sme si, že je naším dielom, že ho môžeme založiť a utvárať podľa vlastných predstáv, že v sebe stelesňuje rozumný plán usporiadania spoločenstva, ktoré sa vytrhlo spod vlády prírody a prijalo vlastné zákony. Dlho sme si mysleli, že rast miest potrvrdzuje našu prevahu nad prírodou a približuje nás stavu, keď vo svete definitívne zavládnu zákony obce. Filozofia nás pripravovala…

  • Arthur Schopenhauer Metafyzika pohlavnej lásky

    Milostná túžba, ktorú sa nespočetnými slovnými spojeniami ustavične pokúšajú vyjadriť básnici všetkých dôb, no svoj predmet nevyčerpávajú, ba nemôžu mu dostáť, táto túžba, ktorá s vlastnením nejakej určitej ženy spája predstavu nekonečnej blaženosti, a s myšlienkou, že je nedosiahnuteľná, nevýslovnú bolesť - táto túžba lásky a bolesť lásky nemôže brať svoju látku z potrieb efemérneho indivídua, ale je vzdychom ducha…

  • Gérard Genette Metalepsa

    Autor známy svojimi štrukturalistickými teóriami o kritikovi a umelcovi sa v tejto knihe venuje problematike metalepsy v priestore fikcie a na príkladoch literárnych diel, píše o rozširovaní možností rozprávania, ako aj interpretácie sveta.

  • Tomáš Štrauss Metamorfózy umenia 20. storočia

    Dvojjazyčné nemecko-slovenské eseje známeho slovenského kunsthistorika zaoberajúce sa postmodernými otázkami súčasnej kultúry..

  • Vladimír Sorokin Metelica

    Aký strašný bolívijský vírus vyvolal epidémiu v ruskej dedine? Kde sa vzali v snehu uprostred polí a lesov priezračné pyramídy? Kto sú vitaminátori prežívajúci svoje zvláštne životy v domoch zo živorodej plsti? A ako sa skončí príbeh jednej cesty dedinského doktora Garina, ktorý sa začal počas metelice na malej prepriahacej stanici, kde nikdy nie sú k dispozícii odpočinuté kone.

  • Sönke Stanschus Metódy v klinickej dysfagiológii

    Dysfagiológia je mladá veda, no záujem o ňu je nebývalý, pretožemnožstvu pacientov (dospelých aj detí) s poruchami prehĺtania vracia nádej na komfortnejší život a často im život aj zachráni. Po publikáciách, ktoré by sa zaoberali diagnostikou a terapiou dysfágie, je v súčasnosti veľký dopyt u nás rovnako ako vo všetkých postkomunistických krajinách. Nie je ich však veľa. Minulý rok vyšla v Čechách v slovenčine aj v…

  • János Kis Mi a liberalizmus?

    Kis János életműsorozatának 2. kötete a liberalizmusról szóló írásainak java részét tartalmazza.

  • Gudrun Schuryová Miazga života

    Kniha, ktorá napriek mnohým faktom nepôsobí prehustene, ale nesnaží sa ani za každú cenu riadiť vkusom konzumnej spoločnosti. Autorka sa úspešne vyrovnala s nebezpečenstvom profesorského tónu a jej štýl je príjemne rozptyľujúci.

  • Miroslav Marcelli Michel Foucault

    Francúzsky filozof Michel Foucault svojimi knihami, politickými aktivitami i spôsobom života neprestáva ani dnes priťahovať záujem filozofov, ale i širšej kultúrnej verejnosti. Autor monografie sa k tejto pozoruhodnej osobnosti približuje cez jej trvalé úsilie po inakosti.

  • Iván Lipovecz Miénk (lett volna) a tér?

    Ez a kötet azokról a politikainak mondható napi- és hetilapokról szól, amelyek 1989 elején már, és 1999-ben még mindig életben voltak (és amelyek – kevés kivétellel – ma is léteznek). Számukra ez a tíz esztendő a privatizáció...

  • Miroslav Marcelli Miesto, čas, rytmus

    Podobne ako v predchádzajúcich monografiách tohto autora Filozofi v meste a Mesto vo filozofii, aj v tejto je predmetom záujmu proces, akým mesto formovalo a formuje človeka, v dôsledku čoho vzniká osobitý druh, homo urbanus. Tentoraz však tento proces vystúpi pred nami z hľadiska, ktoré sa predtým objavovalo iba okrajovo a nesústavne. Zatiaľ čo v predchádzajúcich štúdiách sa pozornosť sústreďovala na tie premeny,…