Podporiť čarovnú poličku je možné prostredníctvom zobrazovania reklám. Zvážte prosím možnosť vypnutia adblocku a pomôžte nám prevádzkovať túto službu aj naďalej.
Vaša podpora je pre nás veľmi dôležitá a vopred vám ďakujeme za prejavenú ochotu.

Hudobné centrum (76 kníh )

  • Roger Scruton Hudobná estetika

    Scrutonova Hudobná estetika je azda prvým súhrnným výkladom hudby a jej významu z perspektívy modernej filozofie; je zároveň jediným textom o tejto téme, ktorý obsahuje relevantné hudobné príklady. Autor svoje úvahy otvára metafyzikou zvuku, podáva dištinkciu medzi zvukom a tónom, analyzuje rytmus, melódiu a harmóniu a dospieva k novému chápaniu hudby ako intencionálneho objektu obrazotvorného vnímania. Kniha sa…

  • Eugen Suchoň Hudobnoteoretické dielo

    Hudobná tvorba Eugena Suchoňa tvorí ťažiskový pilier novodobej slovenskej hudobnej kultúry. Suchoň bol však po desaťročia aktívny aj ako pedagóg a vo svojej pedagogickej práci sa opieral o...

  • Nikolaus Harnoncourt Hudobny dialog

    Kniha Hudobný dialóg je výsledkom Harnoncourtovej dlhoročnej pedagogickej činnosti na Hudobnej univerzite Mozarteum v Salzburgu. Autor sa v nej sústreďuje na diela Monteverdiho, Bacha a Mozarta, ktoré tvoria ťažisko jeho dirigentskej činnosti. Okrem mnohých praktických informácií o interpretačnej praxi v dobe, kedy títo skladatelia žili, tu čitateľ nájde aj dirigentov osobný postoj k úlohe súčasného interpreta…

  • Zuzana Godárová, Ján Vyhnánek Hudobný sprievodca po Bratislave / A Musical Guide to Bratislava

    Ambíciou publikácie v slovenskom a anglickom jazyku je zmapovať miesta, osobnosti, súbory a udalosti, ktoré v Bratislave – nazývanej aj „mestom hudby“ – súvisia s klasickou hudbou, ako aj s ďalšími hudobnými žánrami. Kapitoly „Hudobné prechádzky“ a „Miesta posledného odpočinku hudobníkov“ sa vracajú do minulosti, pričom záujemca sa môže vydať po stopách slávnych i menej známych osobností, ktoré v našom meste…

  • Zuzana Godárová, Ján Vyhnánek Hudobný sprievodca po Bratislave / Guide de la musique à Bratislava

    Ambíciou publikácie je zmapovať miesta, osobnosti, súbory a udalosti, ktoré v Bratislave - nazývanej aj „mestom hudby“ - súvisia s klasickou hudbou, ako aj s ďalšími...

  • Zuzana Godárová, Ján Vyhnánek Hudobný sprievodca po Bratislave / Musikführer Bratislava

    Ambíciou publikácie v slovenskom a nemeckom jazyku je zmapovať miesta, osobnosti, súbory a udalosti, ktoré v Bratislave – nazývanej aj „mestom hudby“ – súvisia s klasickou hudbou, ako aj s ďalšími hudobnými žánrami. Kapitoly „Hudobné prechádzky“ a „Miesta posledného odpočinku hudobníkov“ sa vracajú do minulosti, pričom záujemca sa môže vydať po stopách slávnych i menej známych osobností, ktoré v našom meste pôsobili…

  • Norman Lebrecht Keď hudba zmĺkne... CZ

    Vo svojich dejinách hudobného biznisu Norman Lebrecht nazerá pod pokrievku a tvrdí, že za úpadok vážnej hudby sú zodpovedné nadnárodné korporácie, ktoré ju ovládajú. Bežní milovníci hudby sa vytrácajú z koncertov, orchestre čelia bankrotom, noví skladatelia a umelci nie sú schopní nájsť si publikum – a napriek tomu hŕstka hviezd na tom mimoriadne bohatne. Keď hudba zmĺkne… je vyčerpávajúci pohľad do zákulisia…

  • Charles Rosen Klasicizmus

    Autor s obdivuhodným pochopením podstaty problematiky odhaľuje rôzne aspekty hudobného klasicizmu vo svojich vrcholných prejavoch.

  • Štefan Németh-Šamorínsky Klavírne skladby I.

    Slovenský klavirista, organista, komorný hráč, hudobný skladateľ a pedagóg venoval veľkú časť svojej tvorby deťom, zborovým telesám a folklórnym súborom. K tejto tvorbe ho inšpirovala najmä...

  • Štefan Németh-Šamorínsky Klavírne skladby II

    Štefan Németh-Šamorínsky bol významným klaviristom, organistom, organárom, dirigentom i skladateľom v slovenskej hudbe 20. storočia. Hru na klavíri vyštudoval u Alexandra Albrechta a v Budapešti u Béla Bartóka, pričom s oboma ho spojilo...

  • Diether de la Motte Kontrapunkt

    Kontrapunkt Diethera de la Motteho vychádza z rovnakej didaktickej metódy ako jeho v zahraničí úspešná Náuka o harmónii: učebnica, ktorá nestanovuje žiadne pravidlá, ale ukazuje, ako komponovali určití skladatelia v rôznych obdobiach...

  • Miloš Jurkovič Kruhy

    Kniha spomienok Kruhy Miloša Jurkoviča predstavuje ďalší hodnotný príspevok k budovaniu hudobnej a kultúrnej pamäti Slovenska predovšetkým v druhej polovici minulého storočia. Mimoriadne široké spektrum autorových aktivít, skúseností a umeleckých...

  • Agata Schindler Maličká slzička

    Hudobné centrum predstavuje novú knihu muzikologičky Agaty Schindlerovej, ktorá je výsledkom vyše dvadsaťročného bádania v archívoch po celom svete. Kniha prináša životné príbehy šiestich hudobníkov a tanečnice, pochádzajúcich z bývalého Československa, ľudí, ktorí milovali umenie, ale aj bojovali o svoj holý život. Niektorí z tých, čo a vrátili z koncentračných táborov začali nový život, v ktorom sa im podarilo…

  • Jacques Féréol Mazas, Viliam Kořínek Melodické etudy - op. 36, 1. zošit

    Francúzsky skladateľ, dirigent, huslista a pedagóg Jacques Féréol Mazas (1782 – 1849) zanechal po sebe dielo, z ktorého vynikajú skladby pre adeptov hry na husliach, a to najmä súbor sedemdesiatich piatich etúd (études mélodiques et progressives) zoskupených podľa náročnosti do troch zošitov. Prvý z nich sa vďaka Viliamovi Kořínkovi, ktorý hudobný text doplnil podrobnými technickými pokynmi, stal súčasťou repertoára…

  • Alexander Albrecht Missa in C pre miešaný zbor, sláčikový orchester a organ (Partitúra)

    Konvolút MUS LVI 68 z hudobnej pozostalosti Alexandra Albrechta, uloženej v Hudobnom múzeu Slovenského národného múzea, obsahuje autorovu juvenilnú vokálno-symfonickú skladbu...

  • Štefan Németh-Šamorínsky Missa Posoniensis pre sóla, zbor, orchester a organ (1940)

    Missa posoniensis pre sóla, miešaný zbor, orchester a organ Štefana Németha-Šamorínskeho vznikla v roku 1940 a premiéru mala roku 1943 na charitatívnom koncerte v prospech vdov a pozostalých...

  • Juraj Beneš O harmónii

    Odborná publikácia z oblasti muzikológie, v ktorej skladateľ a pedagóg Juraj Beneš načrtáva koncept harmónie rozvádzajúci do zaujímavých dôsledkov myšlienky svojich kolegov Jozefa Kresánka a Romana Bergera.

  • Eduard Hanslick O hudobnom krásne

    Slovenskému záujemcovi o estetiku hudby sa dostáva do rúk jeden z najslávnejších a najcitovanejších hudobnoestetických textov 19. storočia. Od svojho prvého vydania v roku 1854 tento spis vyvolával búrlivé súhlasné, ale aj vášnivé polemické a kritické reakcie. Jeho autor Eduard Hanslick patril k najrenomovanejším hudobným kritikom a vedcom 19. storočia. V základnom postoji k dielu zdôrazňuje realistický racionálny…

  • Ferdinand Klinda Organ v kultúre dvoch tisícročí

    Kniha poskytuje v populárno-vedeckej forme komplexný súbor informácií o organe. Svojím obsahom oslovuje širokú komunitu priaznivcov organa, organistov, študentov, cirkevných činiteľov a každého, kto si chce rozšíriť svoje poznatky o zaujímavom a komplikovanom „kráľovi nástrojov“.

  • Johann Sebastian Bach Pätnásť dvojhlasných invencií, Pätnásť trojhlasných sinfónií

    Jedna zo základných „čítaniek“ umenia hry na klávesovom nástroji. Nenahraditeľná pomôcka pre pedagógov a ich žiakov. Revidovala: Katarína Dibák

  • Ondrej Demo Pavol Tonkovič

    PhDr. Ondrej Demo, CSc., významný slovenský etnomuzikológ, bol blízkym spolupracovníkom Pavla Tonkoviča a je pokračovateľom jeho koncepcie prístupu k ľudovej hudbe. Vo svojej monografii podáva komplexný obraz o Tonkovičovi ako o zakladateľovi našej povojnovej scény folklórnej hudby. Pavol Tonkovič sa do slovenskej hudby zapísal ako citlivý a cieľavedomý zakladateľ viacerých tradícií, či už ide o koncepciu javiskovej…

  • Ján Levoslav Bella Piesne pre nižší hlas a klavír

    Podstatným prínosom Jána Levoslava Bellu do slovenskej piesňovej tradície, ktorá v druhej polovici 19. storočia stavala na sentimentálnom a revolučnom romantizme a na ponáškovej tvorbe, je tak okrem novej tematickej oblasti intímnej ľúbostnej lyriky predovšetkým vysoký individuálny štýl. Po zväzku C.I zo súborného vydania Bellovho diela hudobná verejnosť dostáva predkladaným zväzkom ďalšiu možnosť spoznať z…

  • Erik Rothenstein Progresívna škola hry na saxofóne

    Progresívna škola hry na saxofóne je prvou svojho druhu na Slovensku. Autor sa v nej snažil využiť svoje praktické skúsenosti interpreta i pedagóga a určil ju začínajúcim študentom ako aj stredne pokročilým hráčom, ktorí sa zaujímajú o populárnu hudbu (jazz, funk a pod.).

  • Andrej Kmeť Prostonárodné vianočné piesne

    Zbierka Prostonárodné vianočné piesne, ktorú zostavil v 60. rokoch 19. storočia Andrej Kmeť je významným hudobno-literárnym prameňom a právom jej možno pripísať hodnotu národnej kultúrnej pamiatky. Ako pozoruhodná antológia slovenského vianočného repertoáru (obsahuje duchovné vianočné piesne, legendické piesne, pastorálne piesne, árie, kantáty, omše a omšové časti) ostala dokladom ojedinelého zberateľského činu,…