Podporiť čarovnú poličku je možné prostredníctvom zobrazovania reklám. Zvážte prosím možnosť vypnutia adblocku a pomôžte nám prevádzkovať túto službu aj naďalej.
Vaša podpora je pre nás veľmi dôležitá a vopred vám ďakujeme za prejavenú ochotu.

Hudobné centrum (76 kníh )

  • 100 slovenských skladateľov

    Publikácia poskytuje spoľahlivý, v čase vydania úplný a praktický zdroj informácií, týkajúcich sa skladateľskej, pedagogickej a organizátorskej činnosti jednotlivcov, ktorých naše prostredie vníma ako slovenských skladateľov. Editori spolu s dvadsaťštyričlenným tímom autorov sa snažili zozbierať všetky dostupné informácie o živote a diele slovenských skladateľov, pričom z chronologického hľadiska si za východiskový…

  • Henry Lemoine 50 Etud

    Lemoinove etudy, obľúbený inštruktívny titul, na Slovensku vychádzajú po dlhej prestávke. Cieľom tohto vydania je predložiť pedagógom a žiakom notový text, ktorý rešpektuje pôvodné prstoklady a tempové, dynamické, artikulačné a frázovacie pokyny autora. Editorkou titulu je Magdaléna Bajuszová.

  • Bystrík Režucha, Ivan Parík Ako dirigovať

    Prvou „praktickou príručkou“ tejto autorskej dvojice bola publikácia Ako čítať partitúru. Už vtedy sa zamýšľali nielen nad tým, čo partitúra v podstate je a ako túto „správu o hudbe“ v podobe grafického záznamu dešifrovať, aby mohla nakoniec reálne zaznieť. Rovnako dôležitou sa javila aj otázka, aká je cesta od zvukovej predstavy skladateľa až po jej „doručenie“ poslucháčovi. Publikácia Ako dirigovať je teda…

  • Peter Zagar, Miloš Valent Album skladieb

    V snahe podporiť komornú hru na Základných umeleckých školách a v širokej obci milovníkov hudby Hudobné centrum vydalo Album skladieb, v ktorom editori Peter Zagar a Miloš Valent zhromaždili pätnásť upravených i pôvodných skladieb zo svetového repertoáru pre dve flauty alebo dvoje huslí (alebo kombináciu týchto nástrojov), klavír alebo basso continuo. Huslisti, flautisti a klaviristi v ňom nájdu populárne melódie…

  • Juraj Fazekaš Album skladieb pre violončelo a klavír

    Hudobné centrum pokračuje vo vydávaní inštruktívnej literatúry pre adeptov hry na hudobných nástrojoch. Tento titul je určený najmä poslucháčom konzervatórií, ale i mierne pokročilým amatérom. Dlhoročný pedagóg Konzervatória v Bratislave, Juraj Fazekaš, doňho vybral praxou overené skladby, ktoré sú zamerané na riešenie špecifických problémov hry na violončele. Milovníci hudby si tu nájdu obľúbené diela, ako…

  • Iacobus Gallus Angeli laetantur de mirando

    Tvorba Iacoba Gallusa (1550–1591), významného skladateľa druhej polovice 16. storočia, sa vo svojej dobe tešila veľkej obľube v celom stredoeurópskom regióne. Svedčí o tom rozšírenosť jeho tlačí, ako aj množstvo rukopisných odpisov jeho skladieb v dobových prameňoch. Výnimkou nie je ani územie dnešného Slovenska, kde na základe množstva zachovaných skladieb môžeme hovoriť o tom, že jeho dielo bolo v 16. a 17.…

  • Richard H. Hoppin Antologia stredovekej hudby

    Rozsiahla Antológia stredovekej hudby, zostavená americkým muzikológom Richardom H. Hoppinom, je neodmysliteľným doplnkom autorovej ťažiskovej práce Hudba stredoveku (Hudobné centrum 2007), pre ktorú tvorí zdroj ilustračných príkladov, s mnohými odkazmi v analýzach. Antológia poskytuje užitočný a reprezentatívny prehľad stredovekých foriem a štýlov od gregoriánskeho chorálu až po rytmicky zložitú polyfóniu neskorého…

  • Christoph Cox (editor), Daniel Warn (editor) Audiokultúra

    Hudba na počiatku tretieho milénia už dávno nie je iba hierarchickým vzťahom medzi skladateľom, interpretom a poslucháčom. Tradíciou ustálené roly všetkých troch subjektov tohto trojuholníka 20. storočie dokonale spochybnilo. Dá sa však zrozumiteľne hovoriť o tom, čo sa za posledných sto rokov v hudbe udialo? Editori zborníka Audiokultúra Christoph Cox a Daniel Warner zhromaždili päťdesiatšesť textov od…

  • Tibor Tallián Béla Bartók

    Monografia významného maďarského muzikológa Tibora Talliána o živote a tvorbe Bélu Bartóka je prvou rozsiahlou prácou o tejto výnimočnej európskej skladateľskej, etnomuzikologickej, pedagogickej a interpretačnej osobnosti prvej polovice 20. storočia vychádzajúcou v slovenskom jazyku. Maďarský originál vyšiel v roku 1981, slovenský preklad je v istom zmysle novou prácou: popri zachovaní pôvodného konceptu i…

  • Ján Litecký-Šveda Blues in Slovakia EN

    Prvá systematickejšia práca venovaná žánru blues u nás. Zostavovatelia a autori textov - medzi nimi popredné osobnosti bluesovej scény u nás - si dali za cieľ zhrnúť poznatky o reáliách blues na Slovensku.

  • Roman Berger Cesta s hudbou

    Významný slovenský hudobný skladateľ poľskej národnosti Roman Berger (1930) sa okrem komponovania venuje aj teoretickej a esejistickej činnosti. Predkladaný výber textov z rokov 1969 – 2009 Cesta s hudbou. Od Palacha po Obamu – a po Štefánika voľne nadväzuje na knihy Hudba a pravda. „...tak takto nesmieš myslieť!...“ Výber textov z rokov 1977 – 1987 (1997) a Dráma hudby. Prolegomena k politickej muzikológii. Výber…

  • Ján Albrecht Človek a umenie

    Roky 1957–1996 ohraničujú štyri desaťročia publikačnej činnosti slovenského estetika, muzikológa, pedagóga a violistu Jána Albrechta (1919-1996). Výber z úvah, štúdií či esejí Jána Albrechta vyšiel pri príležitosti autorových nedožitých osemdesiatych narodenín. Edičnou snahou bolo sprístupniť autorove (zväčša už publikované) texty z celého obdobia jeho publikačnej činnosti. Súbor článkov sa delí podľa tém na…

  • Miriam Gažová Darina Laščiaková

    Autorka Miriam Gažová predstavuje v životopisnej publikácii Darinu Laščiakovú (nar. 1931), legendárnu interpretku slovenských ľudových piesní, etnografku a rozhlasovú redaktorku...

  • Marek Spusta Etudy pre altovú zobcovú flautu

    Cyklus etúd pre altovú flautu vznikol na základe požiadavky rozšírenia študijného materiálu z tvorby slovenských autorov. Doposiaľ' na Slovensku absentuje slovenská škola na...

  • Ernest Zavarský Eugen Suchoň

    Druhé vydanie Zavarského monografie Eugen Suchoň, profil skladateľa, prichádza po vyše päťdesiatich rokoch od prvého a je príspevkom Hudobného centra k Storočnici Eugena Suchoňa 2008. Knihu sme rozšírili o doteraz nepubliovanú štúdiu Príspevok k vývinu hudobnej reči Eugena Suchoňa z konca 50. rokov, ktorá podáva podrobnú melodickú a harmonickú analýzu modálnej hudobnej reči skladateľa, so snahou o jej zaradenie do…

  • Michael Nyman Experimentálna hudba: Cage a iní

    Zámerom knihy bolo identifikovať a zmysluplne utriediť celú oblasť hudby, ktorá sa vymyká nielen klasickej tradícii, ale aj ortodoxným avantgardným smerom, čo z tradície vychádzali.

  • Miloš Janoušek Folk na Slovensku

    Príbeh slovenského folku z pera jedného z jeho hlavných predstaviteľov, pesničkára M. Janouška a jeho priateľov. Obsahuje aj CD slovenských pesničkáPríbeh slovenského folku z pera jedného z jeho hlavných predstaviteľov, pesničkára M. Janouška a jeho priateľov. Obsahuje aj CD slovenských pesničkárov. rov.

  • Oskár Elschek Fujara – The Slovak Queen of European Flutes EN

    Kniha je výsledkom záujmu a spolupráce mnohých kolegov, priateľov a spolupracovníkov. Opisuje samotný nástroj a jeho kontext, akustické vlastnosti, repertoár a dejiny jeho vývoja.

  • Kornel Klatt Hral som s Warchalovcami

    Violista Kornel Klatt strávil v Slovenskom komornom orchestri tridsať rokov svojho života a boli to zároveň tie najslávnejšie roky orchestra, ktorý založil a viedol Bohdan Warchal. Kniha spomienok, nazvaná Hral som s Warchalovcami, opisuje obdobie rokov 1966 až 1995 a podáva farbistý obraz o činnosti a svetových úspechoch SKO, a to nielen vymenúvaním zájazdov, ale aj opisom každodenného života členov orchestra na…

  • Jozef Kresánek Hudba a človek

    Jozef Kresánek zavŕšil svoje celoživotné muzikologické dielo monumentálnou trilógiou, ktorú koncipoval a písal počas posledných dvoch desaťročí svojho života. Štúdia Hudba a človek uzatvára túto trilógiu.

  • Richard H. Hoppin Hudba stredoveku

    Americký muzikológ Richard Hallowell Hoppin (1913 – 1991), absolvent Harvardovej univerzity (1952), bol dlhoročným profesorom hudobných dejín na Ohio State University. Táto kniha je plodom jeho celoživotného záujmu o stredovekú hudbu a svojím zasväteným a jasne podaným ponorom do problematiky si získala postavenie kľúčového textu o vývine hudby od skorého kresťanského chorálu až po viachlas zo začiatku 15. storočia.…

  • Howard Mayer Brown Hudba v renesancii

    Howard Mayer Brown napísal túto knihu s cieľom priblížiť hudbu renesančnej epochy západnej civilizácie univerzitným študentom, kolegom z iných odborov a milovníkom hudby zaujímajúcim sa o túto tému. Snažil sa v nej zodpovedať niekoľko zásadných otázok: Aké sú najvýznamnejšie črty renesančnej hudby? Kto boli jej najväčší skladatelia? Prečo boli veľkí? Čo robí túto hudbu zmysluplnou aj v našej dobe? Hodnotové súdy…

  • Pavol Zelenay, Ladislav Šoltýs Hudba, tanec, pieseň

    Publikácia systematicky zameraná na dejiny slovenskej populárnej hudby.