Podporiť čarovnú poličku je možné prostredníctvom zobrazovania reklám. Zvážte prosím možnosť vypnutia adblocku a pomôžte nám prevádzkovať túto službu aj naďalej.
Vaša podpora je pre nás veľmi dôležitá a vopred vám ďakujeme za prejavenú ochotu.

Historický ústav SAV (19 kníh )

  • Juraj Benko Boľševizmus

    V centre pozornosti autora stojí politická doktrína ruských boľševikov. Všíma si ju od jej vzniku na okraji ruského politického života až po jej ideologické a politické presadenie sa na pôde revolučne orientovanej medzinárodnej organizácie - Tretej (komunistickej) internacionály - po prvej svetovej vojne.

  • Žofia Lysá Bratislava na ceste k privilégiu 1291

    Kniha sa zaoberá štúdiom dejín stredovekých miest, najmä Bratislavy. Dôraz kladie hlavne na obdobie 13. - 14. storočia.

  • Jan Němeček Československo-sovětská smlouva 1943 CZ

    Československo-sovětská smlouva podepsaná v Moskvě 12. prosince 1943 vyvolává především v české a slovenské publicistice a historiografii stále celou řadu emocí. Ba co víc, její existence se promítá i do oblasti politiky a jejím prostřednictvím je ovlivněn častokrát i celospolečenský postoj. Bylo tomu tak od samého jejího vzniku, počínaje mezinárodním vyjednáváním o jejím podpisu v roce 1943. Výzkum tohoto tématu…

  • Miroslav Londák Ekonomické reformy v Československu v 50. a 60. rokoch 20. storočia a slovenská ekonomika

    V najnovšej publikácii, na pozadí snáh o ekonomické reformy, s ktorými sa komunistický režim v Československu prichádzal v 50. a 60. rokoch 20. storočia, autor prináša príbeh slovenskej ekonomiky, ktorý nebol ani zďaleka taký optimálny, za aký ho režim s obľubou vyhlasoval.

  • Adam Hudek Najpolitickejšia veda

    Adam Hudek, PhD, (1979), od roku 2003 pracuje v Oddelení dejín vied a techniky Historického ústavu Slovenskej akadémie vied v Bratislave. Venuje sa predovšetkým dejinám a teórií historiografie so zameraním na český a slovenský vývoj v 20. storočí. Skúma problematiku konštruovania obrazu národných dejín a dejín vedeckovýskumných inštitúcií v stredoeurópskom regióne. Je autorom viacerých štúdií publikovaných doma aj v…

  • Dušan Kováč O historiografii a spoločnosti

    ...jednotlivé kapitoly knihy predstavujú samostatné štúdie, ktoré vznikli v rôznych situáciách a v rôznych časových intervaloch po roku 1989. Je to vlastne pojednanie o dejinách, historiografii, myslení o dejinách ako aj o témach a úlohách, ktoré stáli a vo veľkej väčšine prípadov ešte stále stoja pred slovenskou historickou vedou. Dušan Kováč

  • Martin Štefánik Obchodná vojna kráľa Žigmunda proti Benátkam

    Stredoveký boj o trhy medzi uhorsko-nemeckým kráľom a Republikov svätého Marka.

  • Jaroslava Roguľová Od osmičky k osmičke

    Kniha autorského kolektívu má ambíciu zachytiť problematiku Slovenska v prvej Československej republike z netradičných, nových pohľadov.

  • Jozef Leikert Politik s dušou filozofa

    Monografia o prvom československom prezidentovi.

  • Elena Londáková Rok 1968

    Kniha sa podrobne zaoberá osobnosťami slovenskej žurnalistiky v prelomovom období po roku 1968. CD obsahuje zvukový záznam konferencie (Novinári v roku 1968 - Predznamenanie roku 1989) zo 4.11.2008.

  • Ivan Kamenec Spoločnosť, politika, historiografia

    Kniha významného slovenského historika. Hľadá pravdivý obraz dejín slovenskej spoločnosti v dvadsiatom storočí.

  • Ján Lukačka, Martin Štefánik Stredoveké mesto ako miesto stretnutí a komunikácie

    Dejinám stredovekých miest patrí v slovenskej historiografii čestné miesto. Túto pozíciu si mestá vydobyli celkom spontánne svojím zástojom v hospodárskom a kultúrnom vývoji. Pritom sa privilegované mestá v stredoeurópskom priestore objavujú pomerne neskoro, až v samom závere 12. a v priebehu 13. storočia. Na území Slovenska existovali veľmi vhodné podmienky pre ich vznik.

  • Dagmar Čierna-Lantayová Tradícia a dejiny

    Z autorovho úvodu: "Témy, na ktoré sa v tomto výbere sústreďujem, prinášajú veľké množstvo najrozličnnejších rozporných otázok, načrtávajú prístup vedúcich politikov ČSR, Slovenska, Maďarska a Ruska k formovaniu zahraničnej...

  • Matej Hanula Za roľníka, pôdu a republiku

    Obsah - Úvod - Základné princípy a východiská medzinárodného a slovenského agrarizmu - Etablovanie sa agrárnej strany na Slovensku a v politickom systéme (1919-1922) - Vo vládach celonárodnej koalície (1922-1925) - Obdobie pravicových vlád (1926-1929) - Komplex pridružených organizácií agrárnej strany na Slovensku

  • Pavol Petruf Zahraničná politika Slovenskej republiky 1939 - 1945

    Práca sa usiluje podať ucelený obraz o základných otázkach súvisiacich so zahraničnou politikou a diplomaciou Slovenskej republiky v rokoch 1939-1945, ako aj o okolnostiach, príčinách a dôsledkoch jej vzniku.

  • Karol Hollý Ženská emancipácia

    Dejiny ženskej emancipácie nemožno vnímať izolovane od iných fenoménov politických, sociálnych a intelektuálnych dejín. V knihe autor sleduje fenomén emancipácie žien primárne z pozície dejín ideí, ktoré boli nevyhnutne súčasťou dobového nacionalistického myslenia. Predmetom jeho záujmu je myšlienkový svet slovenskej národoveckej society na konci 19. a začiatku 20. storočia. V tomto kontexte sleduje rozvoj ideí…

  • Diana Duchoňová, Michal Duchoň Zločin v meste

    Monografia, ktorá sa zaoberá každodenným životom ľudí na okraji spoločnosti. Zaoberá sa kriminalitou mesta Pezinok, ale nevynecháva aniiné slovenské mestá v období 17. storočia.