Podporiť čarovnú poličku je možné prostredníctvom zobrazovania reklám. Zvážte prosím možnosť vypnutia adblocku a pomôžte nám prevádzkovať túto službu aj naďalej.
Vaša podpora je pre nás veľmi dôležitá a vopred vám ďakujeme za prejavenú ochotu.

Herba (97 kníh )

  • Marian Bátovský Aktuality v gastroenterológii 2013

    Krátke dejiny biologickej liečby IBD sa začali písať r. 1999, keď bol v Európskej únii do liečby Crohnovej choroby zavedený infliximab. R. 2006 bol schválený aj pre liečbu ulceróznej kolitídy. R. 2007 pribudol do biologickej liečby CD adalimumab, ktorý bol r. 2012 schválený aj pre UC pacientov. Už r. 2007 prekročil počet pacientov užívajúcich infliximab 1 milión, pričom väčšina z nich ho užívala pre reumatoidnú…

  • Marian Bátovský Aktuality v gastroenterológii 2016

    Obsah: Manažment pacienta s akútnym nevarikóznym krvácaním do horného úseku tráviaceho traktu (Andrej Orságh)...

  • Marian Bátovský, Tomáš Melichar Aktuality v gastroenterológií 2017

    1 Novinky z IBD priečinka Vývoj nových liekov v terapii nešpecifických črevných zápalov (IBD) Nové biomarkery a indexy prispievajúce k včasnému začatiu terapie Sliznicové zhojenie - grál liečby IBD? Omický prístup - vzdialený sen alebo blízka realita? Záver 2 Prevencia nešpecifických črevných zápalov (IBD) Definícia predklinického štádia IBD Paralely s inými autoimunitnými chorobami Štúdie predklinického…

  • Marian Bátovský Aktuality v gastroenterológii 2018

    Obsah: Pele-mele z IBD literatúry (M. Bátovský) 1. Epidemiológia a liečba IBD vo vzťahu k mikrobiómu 2. Prečo vzniká leukopénia a infekcie po azatiopríne aj u IBD pacientov s normálnym...

  • Milan Kokavec Aktuality z detskej ortopédie I.

    Systémové ochorenia skeletálne dysplázie, ochorenia spojivového tkaniva a ostatné geneticky podmienené ochorenia a syndrómy s ortopedickými prejavmi, zápalové ochorenia kosti, vrodené chyby končatín - uhlové a dĺžkové deformity, vrodené a získané ochorenia nohy, vrodené a získané ochorenia kolena a predkolenia, vrodené a získané ochorenia bedra, neuroortopédia...

  • Aktuality z ortopedickej protetiky I

    Ortopedická protetika je medicínsko technický, dynamicko sa rozvýjajúci odbor, čo je podmienené zdokonaľujúcimi sa diagnostickými metódami , ako aj prienikom nových technológii spracovania materiálov a praktickou aplikáciou nových informačných technológii( PC riadené protézy, ortézy).

  • Jozef Čižmárik Alois Borovanský

    Kniha pojednáva o živote farmaceutického chemika Aloisa Borovanského.

  • Silvia Plačková, Blažena Cagáňová Antidotárium

    Antidotárium bolo napísané s cieľom uľahčiť orientáciu v používaní antidot (protijedov) pri akútnych intoxikáciách. V odborných článkoch sú uvedené indikácie, dávkovanie, mechanizmy účinku, farmakokinetika, kontraindikácie, nežiaduce účinky a dostupnosť jednotlivých antidot. Zvláštna pozornosť sa tu venuje aj účinnosti konkrétnych eliminačných metód, ktoré umožňujú odstrániť toxickú látku z organizmu a liečbe…

  • Boris Šteňo Artroplastika bedrového kĺbu

    Aktuality z ortopédie zameranej na zhrnutie najnovších poznatkov a najmodernejších trendov v diagnostike a liečbe ochorení a úrazov v odbore ortopédia a jej subšpecializáciách. Ochorenia pohybového aparátu patria celosvetovo medzi najčastejšie príčiny vyhľadania lekára, a to najmä v spojitosti so starnutím populácie.

  • Anita Jančovičová Bylinková abeceda

    Knižka pre deti, ktorá hravým spôsobom približuje deťom svet liečivých rastlín. Krátne riekanky jednoducho a veselo opisujú účinok liečivých rastlín zoradených v abecednom poradí. Knižka je plná pre deti zábavných ilustrácií, ktoré sa môžu vyfarbovať, čím sa deti naučia charakteristické rysy každej liečivej rastliny.

  • Miroslav A. Šašinka Chronická obličková choroba

    Od vydania prvého zväzku Dieškovej edície - Nefrológia zostavovateľského kolektívu prof. Dzúrik, prof. Šašinka, prof. Kovács a prof. Mydlík uplýnulo takmer desať rokov. Za toto obdobie pribudlo veľké množstvo poznatkov v oblasti objasňovania nových patomechanizmov pri chronickom ochorení obličiek, pribudli nové epidemiologické dáta, bolo publikovaných množstvo ako experimentálnych, tak aj klinických štúdií.…

  • Miroslav A. Šašinka, Katarína Furková, Tibor Šagát Dedičné nefropatie

    Obsah: I. ÚVOD, KLASIFIKÁCIA DEDIČNÝCH CHORÔB OBLIČIEK A. Charakteristika dedičných nefropatií B. História dedičných nefropatií C. Zriedkavé dedičné nefropatie D. Kongenitálne anomálie E. Špecifické problémy dedičných nefropatií F. Polygénové choroby G. Progresia dedičných nefropatií H. Klasifikácia dedičných nefropatií CH. Terapia I. Perspektívy

  • Jozef Michalov Dejiny filozofie 20. storočia

    V predošlých rokoch predstavil som vám filozofiu jednotlivých dejinných úsekov (renokresťanský,scholastický, barok a renesancia, osvietenstvo, 19. storočie), teraz prichádzam s filozofiou 20. storočia. Verím, že touto cestou prispejem k rozšíreniu vášho poznania a myslenia v časoch, kedy európsky kontinent zasiahli dve strašné svetové vojny. Snažil som sa zachytiť čo najpodrobnejšie snahu o obnovenie toho, čo v…

  • Štefan Krajčík, Eva Bajanová Dekubity prevencia a liečba v praxi

    Dekubity predstavujú závažný medicínsky, sociálny a ekonomický problém. Riziko ich vzniku je najväčšie na začiatku a konci ľudského života. Rast počtu starých ľudí vedie ku geriatrizácií medicíny a starí ľudia tvoria značnú časť pacientov väčšiny klinických odborov.

  • Mária Voleková Domáca parenterálna výživa

    Domáca parenterálna výživa (DPV) je náhradnou formou výživy pacientovho pri zlyhaní výživy cestou tráviaceho traktu a to pri redukcii alebo poškodení absorpčnej plochy tenkého čreva. Najčastejšie ide o syndróm krátkeho čreva po rozsiahlej resekcii, o radiačné poškodenie, nepriechodnosť pri nádorovej infiltrácii alebo obštrukcii. DPV umožňuje dlhodobé prežívanie a zásadným spôsobom zlepšuje kvalitu života. Vo svete…

  • Rudolf Kotula Endodoncia - filozofia a prax

    Najdôležitejšou úlohou stomatológa je udržať stomatognátny systém v optimálnej funkcii po celý život človeka. Snaha endodoncie sa zameriava na udržanie optimálneho zdravia pulpy. Pri pretrvávajúcom masovom výskyte zubného kazu v súčasnosti treba stále zdôrazňovať potrebu správnej životosprávy, hygieny ústnej dutiny a včasnej sanácie lézií skloviny ako prevenciu chorôb pulpy. Endodontická diagnostika a terapia…

  • Milan Nagy, Pavel Mučaji, Daniel Grančai Farmakognózia

    Úvod Použité skratky 1 Legislatívne postavenie rastlinných liekov 2 Molekulové a bunkové ciele účinku rastlinných sekundárnych metabolitov a ich biologická aktivita 3 Liekové interakcie rastlinných drog 4 Drogy s monografiou EÚ 4.1 Tráviaci trakt a metabolizmus 4.2 Kardiovaskulárny systém 4.3 Koža 4.4 Urogenitálny systém 4.5 Muskuloskeletálny systém 4.6 Nervový systém 4.7 Respiračný systém 4.8 Zmyslové…

  • Peter Krištúfek Funkcia dýchania v klinickej praxi

    OBSAH: Z predhovoru k prvému vydaniu (1982) Z predhovoru k druhému vydaniu (1988) Predhovor k tretiemu vydaniu (2015) 1. Fyziológia a patofyziológia dýchania(Peter Krištúfek) 1.1. Štruktúra pľúc a fyziológia dýchania(klinická respiračná fyziológia) 1.2. Patofyziológia dýchania (respirácie) 2. Klinický význam, indikácie a kontraindikácie funkčného vyšetrenia (Peter Krištúfek, Jozef Ružička, Eva Viestová) 3…

  • Ladislav Kužela Gastroenterológia

    Gastroenterológia - klinické odporúčania.

  • Ladislav Hegyi, Štefan Krajčík Geriatria

    Publikácia je určená geriatrom, internistom, ale aj lekárom iných medicínskych odborov, ktorí sa starajú o geriatrického pacienta.Z obsahu: Zoznam použitých skratiek Predhovor (M. Bernadič) Namiesto úvodu (Š. Krajčík, L. Hegyi) Gerontológia 1 Geriatria 1.1Gerontológia teoretická, klinická a sociálna (L. Hegyi) 1.1.1Sociálna geriatria 1.2Z dejín gerontológie a geriatrie (L. Hegyi) 1.2.1Gerontológia vo…

  • Ladislav Hegyi, Štefan Krajčík Geriatria pre praktického lekára

    Renomovaní autori predkladajú odbornej verejnosti už tretie prepracované a doplnené vydanie knižnej publikácie Geriatria pre praktického lekára (2004, 2006, 2015). Slovensko sa pripája k trendom rozvinutých krajín Európskej únie, kde sa spolu s predlžovaním strednej dĺžky života zlepšuje aj kvalita života vo vyššom veku. Súvisí to nielen s dostupnosťou zdravotníckej starostlivosti, ale aj s jej rastúcou kvalitou. …