Podporiť čarovnú poličku je možné prostredníctvom zobrazovania reklám. Zvážte prosím možnosť vypnutia adblocku a pomôžte nám prevádzkovať túto službu aj naďalej.
Vaša podpora je pre nás veľmi dôležitá a vopred vám ďakujeme za prejavenú ochotu.

F. R. & G. (96 kníh )

  • Ilja Zeljenka Spoveď o dráme

    Ilja Zeljenka patril k najaktívnejším a najhranejším skladateľom novej slovenskej hudby. Narodil sa 21, decembra 1932, absolvoval kompozíciu na Vysokej škole múzických umení u Jána Cikkera, skomponoval množstvo hudobných a hudobno-dramatických diel. Napísal dve opery, deväť symfónií, množstvo klavírnych sonát, sláčikových kvartet, scénických pašií a mnoho koncertných a komorných kompozícií. Zložil hudbu k hraným i…

  • Ivan Kadlečík, Oleg Pastier Spytovanie (Román)

    Kniha Spytovanie má niekoľko časových rovín: začína sa žičlivým obdobím v druhej polovici šesťdesiatych rokov, pokračuje nečasom normalizácie a končí sa najsúčasnejšou súčasnosťou. Pokúsili sme sa s Ivanom podať akúsi správu o tom, prečo sme žili tak, ako sme žili, a prečo tak žijeme aj dnes. Je to aj kniha-dokument obnažených listových tajomstiev, rozhovorov bez konca, tápavého hľadania a častého nenachádzania.…

  • Ivan Korman Štrbiny

    Výber z esejí, básní a článkov slovenského výtvarníka, básnika, múzejníka a novinára.

  • Mihailo Pantič Stretnutie v ulici gaštanov

    Výber z próz súčasného srbského poviedkára...

  • Darek Foks Svadobná pizza

    Prozaická kniha poľského básnika a spisovateľa, ktorého zaraďujú medzi špičku. Jeho básnický štýl je charakterizovaný intelektuálnym odstupom, iróniou a sebairóniou.

  • Eugen Gindl Svetobežník bez pasu

    Eugen Gindl v úvode knihy píše: Prvý mi Samka Šikeťa, vyučeného debnára z Pukanca, spomenul Julo Satinský. Na túre z Karlovej vsi na Kobylu nad Devínom. Označil ho za prvého, naozajstného slovenského globetrottera. Pretože sa na cestu okolo zemegule....

  • Peter Macsovszky Tovar

    Básnická kniha od autora, ktorý nepíše jednoduchú poéziu. Jeho nové básne sú však plné lyrických príbehov sústredených na najbližšie okolie. Názov má naznačiť, že i poézia je v istom zmysle spotrebným artiklom.

  • Ivan Laučík Trblet v oku

    Kniha Trblet v oku básnika, osamelého bežca Ivana Laučíka, obsahuje texty napísané pomimo básní – v dlhých riadkoch. Žánrovo sú mimoriadne pestré, a preto aj nezaraditeľné. Pohybujú sa na pomedzí poviedky, či fejtónu, najbližšie však majú zrejme k žánru eseje (a ešte aj tú presahujú). Laučíkove texty publikované v knihách a časopisoch medzi rokmi 1988-2006 sú osobitým záznamom „prelomu“ a následného „prudkého behu“…

  • Pavel Malovič Tvar mojej tváre

    Kniha básní Pavla Maloviča Tvar mojej tváre je správou o nových obsahoch a presahoch našej prítomnosti, o konfrontácii „osobného“ a „verejne deklarovaného“ posolstva. Malovičova poézia má v sebe skryté formy „neformálne zdielneho“ dialógu smerujúceho k východisku, ktoré chápe ako jednotu zmyslového, racionálneho a intuitívneho. V Malovičových veršoch sa nič nepredstiera a preto plynú „bez postranných úmyslov“ s…

  • Ján Púček Uchom ihly

    Ľudské životy sa uzlia. Jeden s druhým. S tretím. So sebou samým. Nerozmotateľne. Neprehľadne. A pritom je to také jednoduché; stačí sa obzrieť ponad plece a vidíme celkom jasne, že všetko tu už dávno bolo.Tretia kniha Jána Púčeka s názvom Uchom ihly (a podtitulom Pletky) je stručnou históriou jednej rodiny tiahnucej sa naprieč celým dvadsiatym storočím, no najmä príbehom lásky murára Jána a krajčírky Boženy,…

  • Juraj Mojžiš Voľným okom

    Kniha textov, ktoré autor, výtvarný a filmový kritik, uverejňoval v časopise Romboid.

  • Juraj Mojžiš Voľným okom III

    Tretí súbor krátkych úvah Voľným okom prezentuje rozprávania o mediálnych presahoch, ktoré zviditeľňujú spisujúci výtvarníci alebo výtvarníčiaci spisovatelia. Mal byť aj o inšpirujúcich zásahoch literárneho diela do spriazneného, ale neilustratívneho výtvarného diela i o zvláštnych dosahoch rodom či voľbou spriaznených umelcov, rod či voľbu neberúcich na ľahkú váhu. Mali teda dopĺňať autorovu predstavu o…

  • Gabriela Rakúsová Z literárnych reflexií

    Gabriela Rakúsová patrí k tomu typu recenzentov a tvorcov rozhlasových pásiem, ktorí pravidelne reagujú na dianie v literatúre i vo výtvarnom umení. Z hľadiska prístupu k umeleckému objektu nadväzuje jej kniha na ten typ odbornej reflexie, ktorý možno označiť ako kritiku sympatie. Literárne príspevky tejto knihy, pôvodne publikované v rozličných printových a v menšej miere i elektronických médiách, sú výrazom…

  • Oleg Pastier Z protiľahlého brehu

    Rozhovory slovenského básnika a esejistu s osobitými a svojráznymi literátmi, ktorí nikdy nepatrili do žiadneho stáda.

  • Július Vanovič Za kulisy života

    O režisérovi, ktorý najmä v šesťdesiatych rokoch minulého storočia žal svetovú slávu, doteraz niet v slovenskej kinematografickej literatúre ani dlhšej štúdie. Tým cennejšie je, že o reflexiu, nie o jeho filmovej poetike, ale o reflexiu antropologickú či existenciálnu sa pokúša esejista Július Vanovič, známy nielen príťažlivosťou svojho podania, ale aj mysliteľským, existenciálnym ponorom a empatiou do diel a…

  • Oleg Pastier Za ozvenou tichých hlasov

    Urobiť si jasno v otázke – čo zaradiť k rodinnému striebru slovenskej kultúry 20. storočia – vôbec nie je ľahké. Veď v konečnej fáze triedenia rozhodujú detaily, takmer nepostrehnuteľné jemnosti, subtílne odlišnosti. A pritom jediným nástrojom, ktorý nám môže pomôcť, je naša intuícia. Oleg Pastier výstižne dokáže interpretovať nielen dielo jednotlivých protagonistov, ale aj dobu, v ktorej tieto nevšedné diela…

  • Oleg Pastier Za ozvenou tichých hlasov III

    Keď ideš sám za sebou môže sa ti stať, že stretneš odraz ozveny aj tých najtichších hlasov. Nie je to isté, - ale pravdepodobné. I keď príliš silný zvuk je rovnako nepočuteľný ako slabý. A naopak. Jedno je isté: keď ideš sám za sebou, nejdeš sám. S Jurajom Mojžišom som sa už neraz zhováral. Viazane i neviazane. A vždy to bolo pre mňa užitočné. Na strohé otázky som dostával košaté odpovede. Prečo takúto štedrosť…

  • Isaak Babel Zabití

    Doteraz u nás nepublikovaná publicistika z raného autorovho tvorivého obdobia, črty a reportáže, v ktorých sa už výrazne prejavil jeho kritický vzťah k revolučnej realite, sa stali podnetom pre vznik tejto knihy-zborníka, knihy-montáže, knihy-koláže...

  • Valerij Kupka Zabudnutá štvrtá strana

    Valerij Kupka sa udomácnil v kontexte súčasnej slovenskej poézie ako autor enigmatických, tajomných a nevypovedateľných obsahov situovaných do mytologického času. Alegorizujúce básnické mini príbehy pripomínajúce podobenstvo, snová a archetypálna obraznosť, vzájomné presahovanie i „prestupovanie“ jednotlivých textov, to všetko sa podieľalo na poetike, ktorú vnímame ako jedinečnú, zvláštnu, ba v niektorých prípadoch…

  • Leszek Engelking Zanechala si odtlačky prstov na mojej koži

    Literárny redaktor, prekladateľ, vedec a jeho kniha básní inšpirátivnych svojou formálnou i obsahovou bravúrou.

  • Rudolf Sloboda Záznamy

    Kniha je súhrnom krátkych esejistických postrehov, zamyslení, úvah, kritík a pochvál mnohých prečítaných kníh pôvodnej slovenskej aj prekladovej literatúry. Tieto poznámky akoby na okraj prečítaného približujú Slobodov priamočiary a autentický spôsob myslenia a poukazujú na tri hlavné zdroje spisovateľovho záujmu: filozofiu, náboženské myslenie a beletriu

  • Osip Mandeľštam Zázrakmi chránená tíš

    Osip Mandeľštam (1891 – 1938) má svoje nezameniteľné miesto v súhvezdí najpozoruhodnejších ruských spisovateľov. Medzi jeho generačnými druhmi nachádzame Annu Achmatovovú, Marinu Cvetajevovú, Borisa Pasternaka, Michaila Bulgakova. Mandeľštam –v nečase boľševickej totality nezákonne perzekvovaný a až posmrtne rehabilitovaný – sa vo svojej poézii a esejistickej tvorbe usiloval nájsť živý zmysel a trvalé hodnoty…