Podporiť čarovnú poličku je možné prostredníctvom zobrazovania reklám. Zvážte prosím možnosť vypnutia adblocku a pomôžte nám prevádzkovať túto službu aj naďalej.
Vaša podpora je pre nás veľmi dôležitá a vopred vám ďakujeme za prejavenú ochotu.

F. R. & G. (96 kníh )

  • Július Vanovič Nové antidialógy

    Nové antidialógy sú pokračovaním rozhovorov erudovaného znalca a kritika slovenskej literatúry s jej poprednými protagonistami.

  • Ivan Kolenič Nožnice

    Poviedka zvolenského rodáka, básnika Ivana Koleniča (1965).

  • Peter Prokopec Nullae

    Nullae, čítaj „núllé“, rozumej NIČ. Keď je niečo ničím, neznamená to, že neexistuje; keď je niečo ničím, je dobré zamyslieť sa nad naozajstnou hodnotou nepolapiteľného. Krátkodyché, krátkozraké popevky bokom – tu ide o viac. V zápase o zmysel opiera sa Peter Prokopec o múdrosť. Je to nerovný boj. Ako každý, keď v ňom stojí človek sám proti presile, ako každý, keď nejde v prvom rade o víťazstvo. Tu je dielom…

  • Ajgi Gennadij Obdarená zima

    Zbierka básní výnimočného básnika súčasnej ruskej avantgardy. Slovenský preklad Ján Zambor, Valerij Kupka, Ivana Kupková, Miroslav Válek.

  • Alta Vášová Odlety

    Autorkine charakteristické fragmentárne záznamy (prezentované predtým trocha inak v knihách Úlety či Dolety) čoraz intenzívnejšieho vnímaného plynutia času – od toho najosobnejšieho, najintímnejšieho až po zachytávanie dobovej atmosféry, prienikov...

  • Ján Púček Okná do polí

    Cesta vrezaná ako nôž do hlinenej krajiny. Cesta tesne po daždi. Uprostred vlhkom stmavnutého asfaltu ubiehajú rovnaké biele čiary. Celkom pomaly. Pomaličky. Cítiť ozón, ťažké oblaky visia ešte na prahu horizontu. Cesta. A krížom cez ňu leží rozbitý čierny klavír. Obídeme ho. Lampy. Stará skriňa s otvorenými dverami, trčia z nej rozsypané biele košele. Záclony. Črepy tanierov: modrý cibuľový vzor. Televízor. A…

  • Ján Litvák Oranžová tráva

    Útla, no obsažná knižka záznamov, postrehov, úvah a básničiek, do ktorých pri čítaní dobre vidieť, také sú priezračné, pokračuje vo výskumoch a bádaniach Jána Litváka na jeho ceste a cestičkách, vedúcich k harmónii. Tej je vždy málo. No táto knižka sa za ňou uberá na správnu svetovú stranu – do šťastia.

  • Alta Vášová Ostrovy nepamäti

    Finalista literárnej ceny Anasoft litera 2009. Cyklus štyroch voľne radených, navzájom prepojených textov, ktoré spája jedna autobiografická pamäť - nepamäť.

  • Stano Kočiš Otvoriť si mapu

    Poviedky Stana Kočiša (1977) sa vymykajú jednoznačným žánrovým vymedzeniam. Autor známy čitateľskej verejnosti vďaka textom publikovaným v novinách a časopisoch, resp. na blogoch, predkladá v tejto knižke prvý ucelený súbor próz charakteristických nielen dynamikou deja, ale aj prerývaným rytmom viet, rýchlym striedaním záberov, pohybom akoby bez oporného bodu. Väčšina týchto záznamov sa stroho drží opisu vnímanej…

  • Rudolf Jurolek Pán Ó

    Pán Ó, samotársky päťdesiatnik, sa usiluje nanovo poskladať svoj život, ktorý sa mu rozpadol po odchode ženy, s ktorou prežil svoje najvitálnejšie a najproduktívnejšie roky. Dolieha naňho únava a bezradnosť a aby tento stav prekonal, vydáva sa na cestu. Chce nájsť svoj komplement, pretože si myslí, že práve fakt, že mu niečo chýba, je zdrojom jeho únavy a bezradnosti. Kvôli svojmu putovaniu sa vzdáva zamestnania,…

  • Marián Kubica, Jaroslav Štuller (ilustrátor) Pár básní – nanič

    Posledná zbierka básní predčasne zosnulého Mariána Kubicu Pár básní - nanič, je široko koncipovaný lyrický text. V akomsi samopohybe odvíjajú sa jednotlivé básne a vytvárajú ojedinelý, priezračný text. Hľadanie a dešifrovanie slova, mikrosvet básne...

  • Eugen Gindl Piknik na lietajúcom koberci

    Prvé básničky som zosmolil v tretej ľudovej. Ukradomky, pre seba, do šuplíka. Z času na čas som poéziu zneužil na sporadické záznamy každodennosti, ale aj v denníkoch z ciest. Svoje výtvory, až na jeden pokus v Mladej tvorbe, som nikdy nemal potrebu uverejňovať. Moje zábrany prelomil v roku 2002 Ivan Štrpka, ktorý ma, spolu s Ivanom Laučíkom presvedčil, aby sme našu korešpondenciu z virtuálnej expedície do Sin…

  • Dušan Dušek Počúvať je zadarmo

    Počúvať i rozprávať je zadarmo. A keď k tomu v rozhovore medzi ľuďmi robí prosredníka čosi ako porozumenie, je to navyše činnosť aj veľmi príjemná. Nielen tí, čo sa spolu rozprávajú, ale aj náhodní okoloidúci si môžu z takého rozhovoru ukradnúť čosi pre seba - stačí zachytiť pár slov, útržok peknej vety a aj chmúrny deň je hneď o čosi krajší. Dušan Dušek za tých 49 rokov, čo je v službách literatúry poskytol už…

  • I. Laučík, P. Repka, I. Štrpka Pohybliví nehoria

    Po rozsiahlej a veľmi úspešnej knihe Pohybliví v pohyblivom (2007) prichádza Oleg Pastier s ďalšou objavnou literárno-dokumentárnou prácou o dnes už legendárnej básnickej skupine Osamelí bežci. Kniha obsahuje autentické svedectvá nielen hlavných protagonistov Ivana Laučíka, Petra Repku a Ivana Štrpku, ale aj spisovateľov a hudobníkov, ktorí viac ako štyri desaťročia spolubežali s Osamelými bežcami a v mnohých…

  • Ivan Laučík, Peter Repka, Ivan Štrpka Poker s kockami ľadu

    Kniha Poker s kockami ľadu je akýmsi voľným pokračovaním dvoch kníh o Osamelých bežcoch: Pohybliví v pohyblivom (2007) a Pohybliví nehoria(2009). Listové siete osamelobežeckej trojice vytvárajú obraz malých dejín literárnej skupiny a zároveň sú aj komentármi k viac ako štyridsaťročnému obdobiu našej novodobej histórie, ktorá nebola vždy prajná a žičlivá k tvorcom vybočujúcim z presne vymedzených súradníc…

  • Albín Bagin, Ivan Kadlečík Poste restante

    Kniha je zložená z doteraz nepublikovanej korešpondencie Ivana Kadlečíka a Albína Bagina. „Hypotetické otázky nemajú veľký zmysel, predsa sa však dnes neviem jednej vyhnúť, totiž akú rolu by v súčasnom negatívnom chaose a dezorientovanosti literárnej...

  • Rodinné striebro II.

    Mozaika textov od rôznych osobností slovenskej intelektuálnej scény. Jej zmyslom je upozorniť na diela slovenskej modernej kultúry, ktoré by mali tvoriť jej zlatý fond.

  • Daniel Hevier Sedemnásťtisíc smiešnych sonetov

    Autor vzal starú formu sonetu, ktorá môže pôsobiť archaicky, a naplnil ju súčasný obsahom, všetkým tým, čo ho znepokojuje, hnevá, nadchýna, rozvášňuje. Hevier hovorí vždy sám za seba, je „hovorcom samého seba“, ale s jeho výpoveďou sa môžu stotožniť aj iní. Jeho sonety sú formálne vybrúsené, plné netradičných rýmov, ale brilantná technika slúži iba ako prostriedok na vyslovenie naliehavého životného pocitu.

  • Alta Vášová Sfarbenia

    Súbor prozaických textov Alty Vášovej Sfarbenia tvorí dvadsať farebných situácií. Ide o situácie skrytej prítomnosti medzi viditeľným a neviditeľným, staccatovitých zápisov ich latencie, neprejavenosti, nerozhodnutosti, suspendácie. Alta Vášová vytvára atmosférami a naladeniami, vznikajúcimi prostredníctvom zmyslových farebných filtrov, meniacich, odkalujúcich a zakalujúcich pôvodné vnímanie, sériu nepriamych…

  • Signum Temporis

    Texty v tejto knihe majú svoje krátke dejiny. Najprv boli prednesené v rámci cyklu prednášok, ktoré organizovalo občianske združenie tranzit.sk, konkrétne Miroslav Marcelli, Boris Ondreička a Laco Teren. Bez ich pomoci, najmä finančnej, by sa toto podujatie nemohlo uskutočniť.

  • Boris Mihalkovič Slnko nad Modrou

    Mihalkovič nechce byť širokospektrálny a umelecky nenásytný, hoci jeho rozhľad v literatúre mu to umožňuje. Je vždy vnímavý k zázemiu a konkrétny voči situácii človeka v plnom rozsahu prirodzeného osudu. Po dlšej odmlke prichádza s knihou Slnko nad Modrou. V prvej časti Srdce na dlani akoby znovu nadväzoval na svoj tradičný útvar. No v ďalších častiach Pezinské litánie a Svetlo dňa sú už zreteľné výrazné posuny k…