Podporiť čarovnú poličku je možné prostredníctvom zobrazovania reklám. Zvážte prosím možnosť vypnutia adblocku a pomôžte nám prevádzkovať túto službu aj naďalej.
Vaša podpora je pre nás veľmi dôležitá a vopred vám ďakujeme za prejavenú ochotu.

F. R. & G. (96 kníh )

  • Fragment 3/2017

    Z obsahu: Peter Karvaš: Niekoľko viet(3) Ján Buzássy: Jarné básne na konci jesene (5) Eugen Gindl: Zaživa v Tramtárii (13) Boris Mihalkovič: Srdce z mäsa a iné básne (41) Peter Birčák: Medzi nebom a zemou (49) PROHIBITUM: Výber z archívnych materiálov Správy tlačového dozoru(69) Dušan Dušek: Nablízku – stále bližšie (97) Ivan Štrpka: Vrecková antológia popisov cesty (119) Nemanja Mitrović: Koniec kruhu (135…

  • Fragment 4/2017

    Albert Camus: Niekoľko viet(3) Ján Zambor: Brána a iné básne (5) Stanislav Rakús: Dom na Agátovej ulici (21) Árpád Tőzsér: Nechcel som byť žid – štvorhlasne (33) Duško Novaković: Cvičný zožit z prírodopisu (41) Eugen Gindl: Zaživa v Tramtárii (59) Emil Višňovský: O hodnote ľudského života (91) PROHIBITUM: Výber z archívnych materiálov Správy tlačového dozoru(109) Juraj Mojžiš: Smädná pijavica a čerstvý…

  • Gramotnosť prežitia

    V názve tejto knihy sa hovorí o gramotnosti a o prežití - o dvoch pojmoch, ktoré zaväzujú - a možno aj zväzujú -, ale nemýlia. Pri výbere autorov a ich maloplošných textov sme sa sústredili na to najdôležitejšie: aby bol dotyk naozaj tou najkratšou vzdialenosťou od napísaného k prečítané-mu. Poviedky s rodokmeňom rôznosti, tolerantne spolu-nažívajúce v knihe Gramotnosť prežitia, túlali sa po ces-tách i necestách…

  • Ivica Ruttkayová Hadia žena

    Vo svojom básnickom programe otvára Ivica Ruttkayová nové témy, ako sú opozícia voči stereotypom v chápaní obrazu žien, spochybňovanie zažitých klišé v interpretácii partnerských vzťahov, či kritický postoj voči komerčnej kultúre a konzumu.

  • Ján Štrasser Hahaiku

    Haiku má úsporný tvar. Aj úsporný tvar môže byť sporný, ak nie je každé slovo na svojom mieste. Ján Štrasser vie slová stavať tvárami k sebe, aby vystihol, aký je človek osamelý. Na vlečné časy. Jeho zbierka Hahaiku by mohla mať podtitul Múdre srdce.

  • Haiku, haiečku, haiku zelený

    Haiku má sedemnásť slabík, čistú formu japonskej priezračnosti. Dumka, piktogram blesku, padajúci list jesenného chladu a zimného hladu, otvorená náruč a zaťatá päsť. Napriek svojej ostrovnej izolovanosti prekĺzlo haiku všade, kam sa dalo i nedalo. A nevyhlo sa ani Slovensku. To všetko je obsiahnuté v tejto antológii, ktorá je súborom toho najlepšieho sedemnásťslabičného putovania od zablysnutia k záverečnému…

  • Tomáš Petřivý Hra o všetko

    V máji 2006 uplynulo 20 rokov od skonu Tomáša Petřivého (1955 - 1986). Hra o všetko je kniha dostupných, reálne existujúcich literárnych fragmentov jeho tvorby. Obsahuje niekoľko próz, zopár básní a úryvky z listov, eseje a preklady. Knihu zostavil Oleg Pastier.

  • Jozef Kelemen Iné texty

    Jožo, nemáš nejaké iné texty? spýtal sa ma raz, niekedy začiatkom roka 2004 pri jedných z našich zriedkavých spoločných raňajok v bratislavskej kaviarni Galéria Oleg Pastier. Nie tie odborné, ale také odkiaľsi z hranice medzi tým, čo robíš a tým, o čom len tak laicky premýšľaš, pokračoval.Asi by sa niečo našlo, odpovedal som. Niečo napíšem, nejaké úryvky povyberám z iných textov, možno tak získajú rozmer zakrytý či…

  • Ján Púček Kameň v kameni

    Ján Púček sa narodil pod patronátom všetkých svätých, prvého novembra 1987, v Liptovskom Mikuláši. Prvé literárne práce uverejnil v časopise Rekord (2. ročník základnej školy; kvôli rôznym mocenským zásahom však vyšlo len jedno číslo v náklade jeden kus). Básne a poviedky z neskoršieho obdobia sa objavili na stránkach rôznych iných literárnych časopisov a niekoľko sedemnásťslabičných povzdychov našlo svoje miesto v…

  • Antoni Ferdynand Ossendowski Krajinou ľudí, zvierat a bohov

    Najslávnejšie dielo A. F. Ossendowského (1876 – 1945) Krajinou ľudí, zvierat a bohov je akýsi denník zážitkov, aké boli jeho údelom, keď počas občianskej vojny v Rusku utekal pred boľševikmi – ako niekdajší tajomník admirála Kolčaka – cez Sibír....

  • Miodrag Vuković Kruh hlavy

    Výsostne moderný, no zároveň svojbytný a ťažko porovnateľný opus Kruh hlavy, skromný svojím rozsahom, ale mimoriadne naliehavý a nevšedne inšpiratívny obsahom a formou.

  • Ivan Kadlečík, Oleg Pastier Krúženie

    Všetko nevyhnutné, osudovo nalinkované si nás stále viac a viac znepriateľuje. Odchody. Príchody. Očakávania. Stála nestálosť. Bezhraničná prelietavosť. Čokoľvek hasnúce, vyspievané. Nedajme sa, nenechajme sa preto mýliť minulým, budúcim, tobôž nie prítomným. V deň súdny nech fúknu do trúb všetci omilostení – ale nech nesúdia, lebo „deň za dňom treba vypiť do dna“. Zatiaľ ešte stále zlomkovito krúžime nad cieľom,…

  • Ján Litvák List v perzštine

    Najnovšia kniha Jána Litváka List v perzštine ponúka prácu s textom skôr ako kontrapunkt k prvotine, a zároveň voľne nadväzuje na témy načrtnuté v novších Litvákových knihách básní, poviedok, čŕt a literárnych poznámok. List v perzštine k pôvodnému debutu nepridáva nič, ani z neho nič neuberá. Prvú časť knihy tvorí viacero samostatných nových textov zo súčasnosti - zážitková esej, cyklus básní, aktuálna reportáž z…

  • Jozef Mihalkovič Listové tajomstvá

    Kniha predstavuje autora v komplexnosti jeho literárnych prejavov, teda tak ako sa v skutočnosti uplatňuje v našom literárnom priestore. Popri jeho pôvodnej poézii tu nachádzame rozličné esejistické či naratívne texty o spisovateľoch či výtvarných umelcoch i rozhovory s básnikom.

  • Jozef Mihalkovič Listové tajomstvá II.

    Kniha je pokračovaním súboru Listové tajomstvá z Mihalkovičovej tvorby: básnickej, esejistickej aj prekladateľskej (Rimbaud, Dickinsonová, Cros, Goethe, Verlaine, Rilke). V knihe sú tiež prítomné básne z ostatného obdobia básnikovho aktívneho reflektovania súčasnosti „vylúpnutej živými rezmi z konkrétnych faktov života“. O tomto a o takomto básnickom smerovaní Jozefa Mihalkoviča sa azda najpresnejšie a…

  • Ivan Kadlečík Matka všetkých slov

    Kniha obsahuje štyridsaťdva básní vo forme haiku. Táto prísna forma troch krátkych riadkov má len sedemnásť slabík a vylučuje všetko zbytočné, takže je virtuóznou previerkou možností aj nášho jazyka. Naozaj netreba veľa slov, skôr úsilia a námahy od autora i čitateľa.

  • Pavol Macho Mesiac na červeno

    Brutálnou básňou si básnik lieči komplex. Neustále vyhľadávanie konfliktu mu umožňuje trápiť sa nad svetom. Pomyslenie, že to raz stratí význam ho nabáda k samovražde. Nahlas predriekava svoje texty. Lepšie by vyznela mučednícka...

  • Boris Mihalkovič Môj nebeský kôň

    Básnik Boris Mihalkovič disponuje najvzácnejším darom: vnímavou pokorou k hodnote slova a reči, k jeho a jej možnostiam, dosahom a presahom. Jednotlivé texty Mihalkovičovej knihy Môj nebeský kôň možno pripodobniť k šperkárskej práci na budovaní a cizelovaní verša, na prelínaní niekoľkovrstvových metafor s podobenstvami a symbolmi. A predovšetkým treba na Mihalkovičovej poézii oceniť to, čo mnohým dnešným autorom…

  • Marina Moskvinová Môj pes má rád džez

    Štrnásť poviedok pre deti i dospelých.

  • Moje mesto

    Texty obsiahnuté v knihe Moje mesto mapujú Slovensko celkom iným spôsobom, ako turistické bedekre či naivné maľované mapy; mapujú ho rôznymi smermi a najväčšmi do hĺbky. Rôznorodosť autorov tu dovedna spája texty beletristické, esejistické, publicistické i rozhovory. Ich autormi sú zväčša osvietení domorodci, (neraz členovia významných rodín), alebo ľudia, ktorí v tom-ktorom meste dlho žili a venovali sa ošetrovaniu…

  • Juraj Špitzer Nechcel som byť žid

    Kniha Juraja Špitzera vyšla prvý raz v roku 1994 a už vtedy jej autor tvrdil, že je neskoro. Dnes, keď mnohí s ústami otvorenými od prekvapenia počúvajú o tom, že aj na Slovensku boli zariadenia nápadne pripomínajúce nemecké nacistické lágre (Sereď, Vyhne, Nováky), je znovuvydanie Špitzerovho svedectva takmer povinnosťou a nutnosťou. Špitzerova kniha je o tom, ako sa zrazu z veľkej časti obyvateľov jednej…

  • Július Vanovič Nova et vetera

    Pod názvom Nova et vetera, čiže Nové a staré, predkladá Július Vanovič jedenásť esejí o slovenskej literatúre. Žáner a kvality jeho eseje netreba predstavovať, dávno patrí medzi slovenských esejistov hodných toho mena. Treba len dodať, že práve v týchto, okrem známeho presahu jeho písania o literatúre do celokultúrnych, spoločenských a morálnych oblastí, ešte výraznejšie ako doteraz poznávame črtu komparatistickú …