F. R. & G. (96 kníh )
-
Juraj Mojžiš Ako po masle
Kniha predstavuje súbor krátkych, esejisticky ladených portrétov zhruba dvoch desiatok autorov, ktorí sa významnou časťou svojho literárneho diela venovali esejám. Sú medzi nimi zástupcovia európskej i americkej tradície pestovania „svedomia slov“, rovnako tak aj slovenskí a českí autori. Súbor ďalej zjednocuje určitý uhol pohľadu, uhol zdôrazňujúci morálny aspekt úvah o formovaní vnímania a prežívania imaginácie…
-
Alfabet
V rokoch 1992-1993 uverejňovali Slovenské pohľady rubriku Alfabet. Princíp rubriky bol prostý - autor napíše text o slovách, ktoré sa začínajú tým istým začiatočným písmenom ako jeho meno. Rubrika sa stretla s veľkým záujmom autorov i čitateľov. V ročníku 1992 do nej prispelo týchto dvanásť autorov: Milan Adamčiak, Peter Breiner, Jana Cviková, Dušan Dušek, Zdeněk Eis, Rudolf Fila, Vladimír Godár, Stanislava…
-
Ján Štraser Až
Básnik Ján Štrasser v svojej najnovšej zbierke Až organicky nadväzuje na svoju tvorbu z posledných desaťročí. Ostal verný svojmu minimalistickému záznamu básnickej reality, v ktorej vyhľadáva a nachádza netušené súvislosti, organizované jazykovou výstavbou básne. Jeho lyrická skratka, miestami tendujúca až k aforizmu, je však takmer vždy svieža, prekvapujúca a v konečnom dôsledku katarzná. Autor do knihy zaradil aj…
-
Marián Kubica Báseň bez všetkého
Zbierka vyhraneného básnika generácie, ktorá je mimoriadne roztratená po svete. Základom jeho poetického bádania je absencia prostoty v modernom živote.
-
Ján Litvák Básne prané v studenej vode
Aktuálna zbierka básní spisovateľa (nar. 1965) a básnických skladieb s kritickým a duchovným podtextom.
-
Karol Chmel Batéria
Autor nevarí z prvej vody; dokonca ani z druhej. Módy a módičky sú mu cudzie, rovnako aj ošúchané slová, otrepané, duté frázy, nepotrebné reči a spevné žiale malátnych kolibríkov. Pri dôkladnejšom prizretí sa na zuby jeho básní zistíme, že je v nich iskra zakresnutá modrou mentalitou, že sú v nich plody nezvestna z ovocnejšieho stromu, že je za nimi – a pred nimi tiež – vzmach šerosvitu, ktorý velebí azúr plný…
-
Ivan Štrpka Bebé: jedna kríza
Je treba pýtať sa na báseň. Čo sa tu nafukuje, kričí, vzlyká, oslepuje krikľavými šatami a vyblednutými vlasmi, v tisícich podobách? Je to horké. Báseň nepostačuje. Ničotné slová nesúce iluzórne zmysluplné tvary? Čo zavážia pred bolesťou, ktorá je skutočná? Ľahké pierko vznášajúce sa nad povrchom, vhodné ešte tak na škrtanie?A tej falošnosti a sebaklamu pritom!
-
Dragan Velikić Bonavia
Bonavia, vrstevnatý román s autobiografickými prvkami potvrdzujúci autorovo majstrovstvo v zachytení vlastného literárneho sveta, demonštruje Velikićovu výnimočnú rozprávačskú a jazykovú kultúru, vybrúsený štýl a cit pre pôsobivý detail. Ľúbostný príbeh z obdobia postjuhoslovanskej traumy a tranzície, univerzálne zrozumiteľná kniha, ktorej názov je odvodený od rovnomenného hotela v Rijeke; zároveň ide aj o želanie…
-
Ján Litvák Bratislavské upanišády
Texty básnika a prozaika, ktorý spolu s Kamilom Zbružom a Adrianom Turanom v minulosti tvorili skupinu Barbarská generácia. Vydal zbierku poviedok: Samoreč, básní: Kráľ kalichov, reportáže z Indie a básnickú knihu z orientálneho prostredia Živorodka.
-
Eugen Gindl Čelom vzad, ozvena! CZ
Kniha Eugena Gindla Čelom vzad, ozvena! sleduje tridsaťtri rokov autorovej reportérskej kariéry – od prvých textov z časopisu Život, ročník 1971, až po posledné dve, ktoré vyšli v roku 2004 ako fragmenty nedokončenej knihy o Slovensku. Turecko-bulharské hranice, Ukrajina, Krym, Kosovo, tam všade je Eugen Gindl rovnako doma, ako v obciach, ktoré mali už čoskoro naveky pochovať vody Liptovskej Mary, či v dedine Veľké…
-
Ivan Kadlečík Chronoskop
Kniha slovenského prozaika, esejistu, literárneho kritika, ktorá je plynulým pokračovaním jeho kníh Lunenie a Epištoly. Zložená z fragmentov zdanlivých náhodností, i ohromných maličkostí. Jej súčasťou je i rozsiahla esej venovaná J. S. Bachovi.
-
Július Vanovič Chvála a skepsa
Kniha literárneho historika, kritika a esejistu o najväčšom slovenskom literárnom vedcovi 20. storočia Alexandrovi Matuškovi.
-
Peter Repka Chvála zápisníku
Žánrovo nezaraditeľné zápisníkové poznámky & glosy & postrehy & pohľadnice & reportáže a rôzne iné textové udalosti knihy Petra Repku Chvála zápisníku sú nevyčerpateľné zázračnosti postrehu a osobného spontánneho osamelobežeckého pohľadu. Sú ihneď poznateľné repkovsky charakteristickým básnicko-reportérsko-kontemplatívnym spôsobom prenikajúcim in medias res na odvrátenú stranu vecí, udalostí, ľudských situácií,…
-
Ján Štrasser Čítal som...
Spisovateľ Ján Štrasser (1946) začal svoju literárnu dráhu v polovici šesťdesiatych rokov minulého storočia ako básnik, no zároveň sa v tom čase profiloval ako literárny kritik so zameraním na vtedajšiu mladú poéziu. Patril medzi ťažiskových autorov časopisu Mladá tvorba. Nastupujúca normalizácia zlikvidovala Mladú tvorbu a tým aj aj Štrasserove literárnokritické aktivity. Kniha Čítal som... je výberom z jeho…
-
Ján Štrasser Čítam...
Ak sa bezmála pol storočia viac-menej aktívne pohybujete v priestore literatúry, raz vás prikvačí zvláštne nutkanie upratať si v tom, čo ste robili: vytriediť a utriediť si texty, čosi z nich zostaviť do zmysluplného celku a hádam aj vydať v podobe knihy. Takéto počínanie má aj svoju tienistú stránku - uvedomíte si, že čas je vektor a pred vami je ho už oveľa menej ako za vami. Čo už. Tak som sa pozrel na texty,…
-
Iva Kadlečíková Čítanie myslenia
Prvá časť knihy Čítanie myslenia obsahuje fakty príbehu časopisu Krok a v druhej časti časopisu zo šesťdesiatych rokov minulého storočia Matičné čítanie, ktoré sa stali pre mnohých „osudnými“ a nezabudnuteľnými v dobrom aj v zlom zmysle slova. Na osud sa netreba priveľmi spoliehať a zabudnúť sa nemá. Dnešný čitateľ si môže spraviť predstavu o tom, ako sa literárny časopis dal dobre robiť aj v nie najideálnejšej…
-
Peter Michalovič De disciplina et arte
Prvú časť knihy tvoria texty, ktoré boli uverejňované v časopise Romboid. História ich vzniku je jednoduchá. Ivan Štrpka a Oleg Pastier oslovili Petra Michaloviča s ponukou vytvoriť rubriku, do ktorej by prispieval tak vlastnými, ako aj textami hostí. Tak vznikla rubrika De disciplina et arte, ktorej názov sa transformoval na titul tejto knihy.
-
Valér Mikula Démoni súhlasu i nesúhlasu
V knihe Démoni súhlasu i nesúhlasu sa stretávajú dve významné osobnosti slovenskej kultúry dvadsiateho storočia: básnik a politik Miroslav Válek a prozaik Dominik Tatarka. V „dvojknihe“ Valéra Mikulu Démoni súhlasu i nesúhlasu nenájdeme čiernobiele hodnotenie týchto osobností, ale dôslednú analýzu ich diela a rozdielnych osudov v rôznych obdobiach slovenských dejín. Obaja totiž natoľko poznamenali slovenskú kultúru,…
-
Daniel Hevier Dýchanie:
Nepokojný a neustále experimentujúci duch Daniela Heviera prichádza aj teraz s novou knihou. Kniha Dýchanie je v istom zmysle slova najintímnejšou autorovou knihou. Za mnohorakým skúšaním foriem, tvarov a žánrov (od poézie po román, od sonetu po esej) je vždy funkčné pomenúvanie vlastnej skúsenosti.
-
Marcel Proust Eseje
Žáner eseje tvorí významnú súčasť životného diela Marcela Prousta (1871-1922). Proust sa už od svojej mladosti venoval písaniu rôznych glos, článkov, kroník i esejí, v ktorých sa vyjadroval k výstavám, koncertom, literárnym dielam, otázkam umeleckej tvorby, ale aj svojskýmireportážami čitateľom približoval rôzne aristokratické salóny, spoločenské udalosti apod. Spočiatku prispieval do revue Le Banquet a La Revue…
-
Velimir Chlebnikov Fontána črepov
Na začiatku svojej tvorivej cesty sa Chlebnikov vyjadril: Kepler napísal, že počuje hudbu sfér. Ja ju však vnímam nielen ušami, ale aj očami, rozumom a celým telom. Chlebnikov žil hudbou sfér, ktorú sa usiloval prepísať do jazyka ľudí, aby aj oni počuli jej majestátne, vznešené tóny a jej prostredníctvom sa nadchli pre svoju budúcnosť. O sebe v jednej básni povedal, že je ten, čo celú Zemeguľu nosí na malíčku pravej…
-
Fragment 2/2009
Jedným z nemnohých fenoménov, ktorý sa v našej kultúre spája s bojom za slobodu pred rokom 1989, je revue Fragment, založená v roku 1987, ktorá do novembra 1989 vychádzala ako samizdat. Z obsahu: Boris Mihalkovič - Hlbšie budem rásť Rudolf Jurolek - Poľný zošit Jakuba z rána Jana Juráňová - Únos premiéra Andrés Sánchez Robayna - Jednej hudbe a iné básne ...
-
Fragment 3 - 4, 2005
Revue pre literatúru, výtvarné umenie, históriu a kritiku Fragment bola založená v Bratislave v roku 1987. Do novembra 1989 vychádzala ako samizdat. Súčasťou časopisu je Knižná edícia. Z obsahu: Danilo Kiš - Buridanov osol alebo Spisovateľ v chaose sveta Eugen Gindl - Dillí Ján Litvák - Zničenie mizérie Andy Turan - Písanie je hlavne o zázrakoch Lubomír Martínek - Fanfan ... Autori ďalších príspevkov: Angela…