Podporiť čarovnú poličku je možné prostredníctvom zobrazovania reklám. Zvážte prosím možnosť vypnutia adblocku a pomôžte nám prevádzkovať túto službu aj naďalej.
Vaša podpora je pre nás veľmi dôležitá a vopred vám ďakujeme za prejavenú ochotu.

Európa (156 kníh )

  • Iľja Iľf, Jevgenij Petrov 12 stoličiek

    Lenin a Stalin by boli šokovaní, aký akčný a humorom nabitý príbeh sa môže odohrávať v boľševickej realite vytvorenej ich zločineckými mozgami. Brilianty nesmiernej hodnoty sú ukryté v jednej z dvanástich čalúnených stoličiek madam Petuchovovej. Divoký západ nebol nikdy tak nebezpečný ako boľševické Rusko v časoch, keď Ostap Bender so svojim kumpánom putoval za týmto pokladom. Pripravte svojich susedov na salvy…

  • Franz Kafka Amerika - Nezvestný

       Strhujúce dielo pražského rodáka je základným kameňom svetovej literatúry. Franz Kafka nie je muzeálny exponát ani mýtus, ale skutočný spisovateľ pre čitateľov. Nájdite v sebe odvahu a prekonajte balast, ktorého nános pojem „Kafka“ na sebe nesie. Objavte nový vesmír čitateľského zážitku. Objavtepozorovateľa reálneho sveta. Kafka bol majstrom grotesky, aranžovania a predvádzania situácií, ktoré bez zbytočného…

  • Martinus Nijhoff Awater

    Martinus Nijhoff (1894—1953) patrí k najvýznamnejším severonizozemským básnikom 20. storočia. Za svojho života vydal tri básnické zbierky (Pútnik, 1916; Formy, 1924; Nové básne, 1934), množstvo esejí a takisto prekladov z angličtiny, francúzštiny a gréčtiny (T. S. Eliot, W. Shakespeare, A. Gide, Euripides). Ako predstaviteľ neskorej moderny zastával pozíciu autonómnosti poézie a vo svojom básnickom diele, ktoré sa…

  • Ivan Sergejevič Turgenev Básne v próze

    Ivan Sergejevič Turgenev (1818 - 1883) vytvoril na sklonku svojho života lyricko-filozofické Básne v próze, ktoré dodnes žiaria ako moderný skvost v diele tohto svetového klasika, predstavujú prozaikov vrcholný tvorivý čin a popri Charlesovi Baudelairovi z neho urobili nesmrteľného majstra tohto náročného literárneho žánru. Autor sám pokladal tieto miniatúry za náčrty, za prípravu motívov, ktoré by sa dali použiť…

  • Michail Bulgakov Biela garda

    Michail Afanasievič Bulgakov (1891 Kyjev – 1940 Moskva) patrí medzi najznámejších a najvydávanejších ruských prozaikov 20. storočia. Trochu v tieni jeho slávneho románu Majster a Margaréta ostáva fascinujúca románová freska Biela garda. Toto veľkolepé dielo písal Bulgakov v čase, keď ľudský život nemal veľkú cenu – v čase občianskej vojny v Rusku po boľševickej revolúcii. V období, keď to zdanlivo nové a dobré…

  • Fjodor Michajlovič Dostojevskij Biele noci

    Možno slnečný lúč, čo náhle vykukol spoza oblaku, znova sa schoval za dažďový mrak a všetko v mojich očiach znova otmavelo; alebo sa možno predo mnou mihla tak nevľúdne a smutne celá perspektíva mojej budúcnosti a ja som sa videl v tej istej situácii o pätnásť rokov, ostarený, v tej istej izbe, rovnako opustený, s tou istou Matrionou, ktorá vôbec nezmúdrela za všetky tie roky. Ale že by som si pamätal svoju krivdu,…

  • William Hope Hodgson Brána do sveta príšer

    Prípady detektíva Carnackiho – najslávnejšieho vyšetrovateľa paranormálnych záhad.

  • Fjodor Michajlovič Dostojevskij Bratia Karamazovovci

    Rodina Karamazovovcov predstavuje charakteristický predobraz vtedajšej zdeformovanej spoločnosti. Už vyše sto rokov neutíchajú spory o tom, ktorý z románov F.M. Dostojevského je najlepší. Jedni tvrdia, že prvý – Chudobní ľudia, – pretože znamenal novú kvalitu v ruskej literatúre (podľa Belinského to bol prvý ruský sociálny román); iní sa nazdávajú, že Zápisky z mŕtveho domu, pretože sú v nich všetky základné…

  • Joseph Sheridan Le Fanu Carmilla

    Slávna lesbicko-upírska novela. Oslňujúca novela írskeho spisovateľa Josepha Sheridana Le Fanu (1814 – 1874) vznikla takmer štvrťstoročie pred publikovaním asi najslávnejšieho hororu – románu Dracula. Neodškriepiteľným faktom však ostáva, že Bram Stoker sa pri písaní svojho románu inšpiroval práve dielom o uhrančivo krásnej Carmille. Sheridan Le Fanu napísal svoj strašidelný príbeh v duchu takzvaných gotických…

  • Aleksander Błażejowski Červený šašo

    Napínavý kriminálny román z medzivojnovej Varšavy. Dvadsiate roky 20. storočia, medzivojnová Varšava s jej nočnými podnikmi, salónmi, hazardnými hrami a búrlivým spoločenským životom. V jednom z varšavských kabaretov máva predstavenie tajomná postava známa pod pseudonymom Červený šašo. Vystupuje v červenej maske a jeho identitu nikto nepozná. Vo svojich vystúpeniach satiricky zosmiešňuje vtedajších verejne činných…

  • Ferdinand Bordewijk Charakter

    Román holandského spisovateľa sa odohráva na prelome dvadsiatych a tridsiatych rokov v Rotterdame. Je to príbeh mladého Jacoba Katadreuffa, ktorý navzdory biednym pomerom urobí právnickú kariéru; na tejto ceste ho neustále prenasleduje otec, obávaný exekútor. Majstrovské dielo svetovej literatúry je založené na dobre ukrytom, no vybičovanom psychologickom napätí medzi synom a otcom. Román bol preložený do…

  • Jicchok Lejbuš Perec Chasidské príbehy

    Smutno-úsmevné poviedky zo života východoeurópskej židovskej komunityAž do vypuknutia 2. svetovej vojny pulzoval vo východnej Európe židovský život intenzívne rovnako v kvantitatívnom, ako aj v kvalitatívnom zmysle. Nebol to však ani idylický ani harmonický život. Najneskôr z tých čias pochádza zrejme aj starý vtip o tom, že na otázku, čo by urobil, keby sa ocitol na opustenom ostrove, odpovie Žid, že by ako prvé…

  • Thomas Rosenboom Chlapec s husľami

    Thomas Rosenboom (1956), narodený v Doetinchem, patrí k najvýznamnejším súčasným nizozemským prozaikom. V Nijmegene začal študovať psychológiu, neskôr v Amsterdame ukončil nederlandistiku. Roku 1982 debutoval poviedkou Bedenkingen (Pochybnosti), o tri roky neskôr uverejnil thriller Vriend van verdienste (Zaslúžilý priateľ). Za historický román z 18. storočia Gewassen vlees (Umývané mäso, 1994) získal cenu Libris…

  • Michaela Martinková Chlapec, ktorý myslí v obrazoch a vyjadruje sa kresbou

    Výnimočná kniha - denník profesionálnej matky nadaného autistického chlapca, Michaely Martinkovej je prvým edičným počinom, zoznamujúcim slovenských čitateľov s problémom autistických detí. Autistické dieťa sa nevie samé hrať, resp. jeho spontánna aktivita ho postupom času nesocializuje, ale práve naopak – odvádza ďalej od sociálne akceptovateľného správania, ktorým by sa dieťa mohlo zaradiť do života rodiny a…

  • Arthur Conan Doyle Cloomberská záhada

    Sir Arthur Conan Doyle (1859 – 1930) – tvorca najslávnejšieho literárneho detektíva Sherlocka Holmesa je dodnes jedným z najčítanejších a najprekladanejších britských spisovateľov. V tajomnom príbehu z roku 1889 naplno odhaľuje svoju...

  • Edita Steinová Čo je človek? Teologická antropológia

    Edita Steinová (1891 – 1942), filozofka a rehoľná sestra (karmelitánka) mala v úmysle svoje prednášky na Nemeckom inštitúte pre vedeckú pedagogiku v zimnom semestri 1932/33 na tému filozofickej antropológie doplniť v ďalšom semestri prednáškami z teologic

  • Bram Stoker Dáma v rubáši

    Prvé slovenské vydanie slávneho predposledného románu autora „nesmrteľného“ Draculu. Prízrak tajomnej ženy v pohrebnom rubáši unášaný vlnami Jadranského mora v plavidle podobnom truhle... Takýmto lákavým obrázkom nás privíta Bram Stoker, autor nesmrteľného Draculu, vo svojom predposlednom románe z roku 1909. Na čitateľa prvého slovenského prekladu tohto diela však čakajú aj iné prekvapenia a napokon zistí, že…

  • Alexander Sergejevič Puškin Dejiny obce Goriuchina

    Úchvatné literárne miniatúry Dejiny obce Goriuchina (1830), Roslavlev (1831) a Dubrovskij (1832 – 1833) patria k tým najlepším a najatraktívnejším dielam svetovej literatúry.

  • Desať vecí, ktoré by každé dieťa s autizmom chcelo, aby ste vedeli

    Hlboko ľudský a úprimne odborný pohľad do duše dieťaťa s autizmom. Každý rodič, učiteľ, sociálny pracovník, terapeut a lekár by mal mať túto výstižnú a poučnú knižku stále poruke. S humorom a súcitom definuje desať najdôležitejších charakteristík približujúcich myslenie a city detí s autizmom. Autorkine osobné skúsenosti rodiča, spisovateľky píšucej o autizme a prispievateľky do množstva rodičovských časopisov z…

  • Gilbert Keith Chesterton Detektívne príbehy otca Browna

    Chestertonove detektívne poviedky môžeme smelo zaradiť k najlepším dielam klasickej detektívky a najmä k románom sira Arthura Conana Doyla. Nenápadný, ošumelý, postavou ťarbavý, na prvý pohľad naivný, ba až smiešny katolícky kňaz postupne rozuzlí navonok neriešiteľné kriminálne prípady a svojím racionalizmom a dôsledne logickým myšlienkovým postupom prekvapuje aj najskúsenejších profesionálnych detektívov. Na…

  • Maxim Gorkij Detstvo

    Slávny ruský román v brilantnom slovenskom preklade. Maxim Gorkij (1868 – 1936) bol romantik a idealista. Možno to bolo zapríčinené tým, že od malička vyrastal v prostredí hodnom jeho pseudonymu – v prostredí s maximálne horkou príchuťou. „V detstve,“ píše Gorkij, „si sám seba predstavujem ako úľ, do ktorého rozliční jednoduchí, všední ľudia ako včely znášali med svojich vedomostí a myšlienok o živote a…

  • Michail Bulgakov Diaboliáda

       Obrovskí hadi požierajú pracovníkov tajnej polície v čase, keď jednotky statočných červenoarmejcov bojujú s priveľkým množstvom zmutovaných krokodílov a pštrosov pustošiacich šíru ruskú step... Majstrovská próza demaskujúca podstatu byrokraticko-totalitného systému, ktorý boľševici nastolili v Rusku.Bulgakovov pohľad na svet je taký zvláštny, magický a zároveň očistný, že v každučkej vete, ktorú napísal, cítim…

  • Arthur Conan Doyle Diabolská izba

    Sir Arthur Conan Doyle (1859 – 1930) sa do sŕdc čitateľov zapísal predovšetkým ako stvoriteľ najslávnejšieho literárneho detektíva Sherlocka Holmesa, ktorý je známy naozaj po celom svete. Aj holmesovské detektívky vedeli byť značne hrôzostrašné, nuž nečudo, že Doyle svoje spisovateľské zručnosti zúročil i na teréne žánru hororovej fantastiky. K tomuto žánru ho viedol i jeho celoživotný záujem o špiritizmus (stal sa…