Podporiť čarovnú poličku je možné prostredníctvom zobrazovania reklám. Zvážte prosím možnosť vypnutia adblocku a pomôžte nám prevádzkovať túto službu aj naďalej.
Vaša podpora je pre nás veľmi dôležitá a vopred vám ďakujeme za prejavenú ochotu.

Ekonomický ústav Slovenskej akadémie vied (29 kníh )

  • Iveta Pauhofová, Peter Staněk Adaptačné procesy a pulzujúca ekonomika

    Doterajšiu adaptáciu ekonomiky a spoločnosti na zmenu podmienok, ktoré vyvolala kríza, nemožno považovať ani za uspokojivú, ani za ukončenú. Naopak, problémy sa ďalej kumulujú, vznikajú nové a zväčšuje sa ich vzájomná previazanosť, multiplikujú sa negatívne efekty, ktoré sa komprimujú v stále kratšom časovom úseku. Reakcia v podobe použitia tradičných nástrojov riešenia sa ukazuje ako neúčinná/málo účinná. Vzniká…

  • Karol Morvay Hospodársky vývoj Slovenska v roku 2011 a výhľad do roku 2013

    Kolektív autorov z Ekonomického ústavu SAV každoročne spracúva hodnotenia ekonomického vývoja v prechádzajúcom roku a predikcie na najbližšie obdobie. V posledných štyroch rokoch ekonomika prešla niekoľkými výrazne odlišnými fázami makroekonomického vývoja: vystriedal sa silný ekonomický rast (2008) s mimoriadne hlbokou recesiou (2009), s nečakane silným oživením (2010) a následným opätovným spomalením (2011).…

  • Karol Morvay Hospodársky vývoj Slovenska v roku 2015 a výhľad do roku 2017

    Slovenská ekonomika bola v rokoch 2014 a 2015 na vzostupnej dráhe. Za zlepšením parametrov rastu a stability, ako aj za zlepšením niektorých sociálno-ekonomických parametrov boli aj (ale nie výlučne) faktory, ktoré nie sú, a ani nebudú trvalo prítomné. Takým faktorom boli mimoriadne toky eurofondov, navyše kombinované so záverečnou fázou politického cyklu. V ekonomike pozorujeme niekoľko javov, ktoré sú vzhľadom na…

  • Karol Morvay Hospodársky vývoj Slovenska v roku 2016 a výhľad do roku 2018

    Ekonomický ústav SAV pripravuje od roku 1993 každoročne takúto analýzu hospodárskeho vývoja Slovenska. V publikácii venujeme pozornosť hodnoteniu ekonomickej úrovne a výkonu ekonomiky, vonkajšej a vnútornej rovnováhy, hospodárskej politiky, vývoja na trhu práce, ako aj opatrení, ktoré zmenili ekonomické prostredie. V porovnaní s minuloročnou publikáciou je táto obohatená o pohľad na vývoj v odvetviach hospodárstva…

  • Karol Morvay Hospodársky vývoj Slovenska v roku 2017 a výhľad do roku 2019

    Tím z Ekonomického ústavu SAV pripravuje od roku 1993 každoročne svoj pohľad na hospodársky vývoj Slovenska. Hoci iniciátorom vydávania týchto publikácií bola spočiatku Európska hospodárska komisia OSN, postupne sa z tejto činnosti stala vnútorná...

  • Karol Morvay Hospodársky vývoj Slovenska v roku 2018 a výhľad do roku 2020

    Tradícia vydávania publikácie Hospodársky vývoj Slovenska je rovnako dlhá ako existencia samostatnej Slovenskej republiky. Tím z Ekonomického ústavu SAV pripravuje od roku 1993 každoročne svoj analytický a hodnotiaci pohľad na hospodársky vývoj...

  • Viliam Páleník Inkluzívny rast v stratégii Európa 2020: naivita alebo genialita?

    Hlavnou motiváciu celej monografie bolo zjednotenie prieskumu a analýza variantných scenárov, ktoré sa venovali napríklad predpokladu pokračovania v existujúcej politike trhu práce. Zintenzívneniu politiky solidarity. Zapojenie nezamestnaných do dobrovoľníckych a aktivačných prác ako aj absolventov do absolventských praxí. Vytvorenie inkluzívneho trhu, ktorého princípmi sú pozitívna diskriminácia, paralelný trh…

  • Adrián Ondrovič Inštitucionálne príčiny globálnej ekonomickej krízy

    Globálna ekonomická kríza z roku 2008 sa postupne premenila na celkovú krízu západnej spoločnosti s neustále rastúcimi dlhmi, rastúcou príjmovou a majetkovou polarizáciou, s poklesom spoločenskej dôvery, s krízou demokratického systému a s rastúcou...

  • Iveta Pauhofová, Soňa Svocáková Investičné stratégie Číny v podmienkach krízy

    Globálna finančná kríza spôsobila už vo svojej prvej fáze zmeny v investičných stratégiách mnohých investorov. Kombinácia nedostatku finančných prostriedkov v krajinách zasiahnutých krízou na jednej strane a prebytkov reálnych finančných zdrojov veľkých inštitucionálnych investorov na strane druhej, je dôsledkom zmien na finančných trhoch. Potreba získania peňažného kapitálu vyvolala zmenšenie niektorých druhov…

  • Borislav Petrík Lexikón slovenských ekonómov

    V úvodnej časti Náčrt vývoja ekonomického myslenia na Slovensku autor chronologicky uvádza osobnosti a udalosti, ktoré mali vplyv na ekonomiku a ekonomické myslenie. V 18. storočí sa na území Slovenska (v rámci Uhorska) rozvíjajú vzdelávacie inštitúcie a vznikajú ekonomicky zamerané knihy. Reformy v období osvietenstva boli zamerané na prekonávanie hospodárskej zaostalosti monarchie. Autor uvádza osobnosti a spolky,…

  • Iveta Pauhofová Paradigmy budúcich zmien v 21. Storočí: Európa, Slovensko – súvislosti globálneho ekonomického a mierového potenciálu

    Globálna spoločnosť na začiatku 21. storočia je plná rozporov a turbulencií. V zložitosti doby sa premieta kumulácia negatívnych javov, spojených s neistotami vplyvu zmien klimatických a prírodných podmienok, dôsledkov krízy v ďalšom prehlbovaní polarizácie príjmov a bohatstva obyvateľstva, poklesu globálnej spotreby, starnutia populácie vo vyspelých ekonomikách, migrácie obyvateľstva z rozvojových krajín,…

  • Iveta Pauhofová Paradigmy budúcich zmien v 21. storočí: externé a interné determinanty polarizácie spoločnosti

    Polarizácia spoločnosti patrí podľa materiálov World Economic Forum v roku 2017 medzi tri hlavné determinanty globálnych rizík budúceho vývoja. Vzájomné väzby jednotlivých rizík predstavujú najzásadnejšie výzvy pre globálnu spoločnosť, najmä v súvislosti so štvrtou priemyselnou revolúciou. Zámerom tejto publikácie je prispieť k posunom v poznaní konkrétnych determinantov polarizácie spoločnosti prostredníctvom…

  • Iveta Pauhofová Paradigmy zmien v 21. storočí: Európa, Slovensko – súvislosti globálneho ekonomického a mierového potenciálu

    V poradí už tretia publikácia, zaoberajúca sa témou paradigiem budúceho vývoja v 21. storočí, má ambíciu posunúť bádanie od hľadania kontúr v mozaike globálneho vývoja, cez kľúčové súvislosti infraštruktúry spoločnosti a otázky formovania kontrolovanej spoločnosti, ktoré boli obsahom predchádzajúcich knižných vydaní, k témam globálnych súvislostí ekonomického a mierového potenciálu, s bližším zameraním na Európu a…

  • Iveta Pauhofová Paradigmy zmien v 21. storočí: hľadanie kontúr v mozaike

    Predstavy o tom, ktoré paradigmy možno považovať za určujúce pre budúci vývoj spoločnosti, závisia od úrovne a odbornosti vnímania súvislostí javov minulých a súčasných a schopnosti posudzovať ich v komplexnosti. Zároveň pri vnímaní týchto javov zohráva nemalú úlohu aj pohľad regionálny, teda či určité súvislosti sú viac alebo menej rozhodujúce pre krajinu, jej jednotlivé regióny, skupinu krajín alebo svet, planétu.…

  • Iveta Pauhofová Paradigmy zmien v 21.storočí: adaptačné procesy a pulzujúca ekonomika

    Zborník statí Paradigmy zmien v 21. storočí: Adaptačné procesy a pulzujúca ekonomika ponúka vo svojej štruktúre pohľad na otázky adaptácie na meniaci sa svet a nové paradigmy, prezentuje vybrané aspekty riadenia národného hospodárstva a podnikov, venuje sa niektorým sociálnym a ekonomickým otázkam polarizovaného sveta. V prvom okruhu je kladený dôraz na problém paradigmy a metodológie v sociálnych a ekonomických…

  • Iveta Pauhofová Paradigmybudúcich zmien v 21. storočí: adaptačné procesy – budúcnosťEurópy a Slovenska

    Publikácia je svojim zameraním a radením statí ďalším príspevkom rozširujúcim pohľad na paradigmy zmien v 21. storočí, na ktoré ako prvá zacielila monografia „Hľadanie kontúr v mozaike“ a zborník statí „Infraštruktúra spoločnosti, infraštruktúra človeka a kontrolovaná spoločnosť“ v roku 2012. Vo väzbe na zásadné zmeny v globálnej spoločnosti, ktoré mali tak ekonomický, ako aj geopolitický dosah, bola v roku 2013…

  • Iveta Pauhofová, Tomáš Želinský Paradigmybudúcich zmien v 21. storočí: infraštruktúra spoločnosti, infraštruktúra človeka, kontrolovaná spoločnosť

    Zborník statí, ktorý ste práve otvorili, je výsledkom sústredeného úsilia autorov, z ktorých sa väčšina zúčastnila panelových vystúpení na v poradí už druhej medzinárodnej konferencii „Paradigmy budúcich zmien v 21. storočí“, ktorá sa konala v máji 2012 na zámku v Smoleniciach. Autori pôsobia v rôznych vedných oblastiach a spracovávané problémy vnímajú prierezovo a interdisciplinárne. Skúmaním infraštruktúry…

  • Karol Morvay Pohľady na štruktúrne problémy slovenskej ekonomiky I

    Tento zborník vznikol ako súčasť riešenia projektu, ktorý sa zaoberá výskumom štruktúrnych zmien v ekonomike pri prechode ekonomiky zo strednej do vysokej úrovne vyspelosti. Predpokladáme, že slovenská ekonomika sa na takomto prahu nachádza. A takisto predpokladáme, že prechod do stupňa vysokej vyspelosti je spojený so súborom špecifických štruktúrnych zmien. Práve odhaľovanie takýchto štruktúrnych zmien,…

  • Karol Morvay Pohľady na štruktúrne problémy slovenskej ekonomiky III

    Kto sa zaoberá národným hospodárstvom vie, že štruktúrnych problémov môže byť nespočetne veľa. To preto, lebo štruktúru hospodárstva možno chápať mnohorako a tiež prístupov k analýze štruktúrnych problémov je veľmi veľa. Žiadna publikácia nemôže obsiahnuť všetky. Snažili sme sa v tejto kolektívnej monografii vybrať niekoľko možných a relevantných pohľadov. Už aj na základe zistení skorších etáp výskumu (ktorých…

  • Viliam Páleník et al. Potential of the Silver Economy in an Ageing Europe dealing with an Ongoing Debt Crisis and Problems in the Labour Market EN

    The current situation in the EU is defined by low economic growth, ongoing debt crisis corresponding with problematic budget deficits, wage stagnation and high unemployment accompanied with ageing population trend. In this context, the search for new factors of growth gains importance and it is based on the effects of the so-called „Silver Economy“. The “Silver Economy” can be defined as the economic opportunities…

  • Saleh Mothana OBADI Spomalenie rastu vplyvom obchodnej vojny

    Cieľom predkladanej vedeckej monografie, ktorá je v sérii publikácií Ekonomického ústavu SAV o vývoji a perspektívach svetovej ekonomiky v poradí trinástou, je prostredníctvom rôznych analýz priblížiť ekonomické dianie vo svete...

  • Viliam Páleník Strieborná ekonomika – potenciál na Slovensku

    Európska únia zažíva prudké starnutie populácie, ktoré je spôsobené hlavne zvyšujúcou sa očakávanou dĺžkou dožitia v kombinácii s nízkou mierou pôrodnosti. Toto je považované za jednu z hlavných európskych výziev, ovplyvní to konkurencieschopnosť Európskej únie v rámci svetových regiónov, ekonomický rast ako aj zamestnanosť. Transformujú sa sociálne systémy, ktoré v mnohých prípadoch nie sú nastavené na zaťaženie…

  • Iveta Pauhofová Súvislosti príjmovej polarizácie na Slovensku

    Zámerom publikácie je prispieť k rozšíreniu poznania v oblasti príjmovej polarizácie a nerovnosti na Slovensku. Skúmajú sa tie súvislosti, ktoré najviac reprezentujú reálne disproporcie na regionálnej úrovni a z pohľadu dlhodobého predstavujú ohrozenia v prehĺbení príjmovej polarizácie a náraste nerovnosti. Najvážnejšími endogénnymi determinantmi potenciálneho prehlbovania polarizácie v SR sú nezamestnanosť,…

  • Iveta Pauhofová Súvislosti príjmovej polarizácie na Slovensku II.

    Publikácia je pokračovaním objasňovania súvislostí príjmovej polarizácie na Slovensku, ktoré boli súčasťou predchádzajúcej monografie z roku 2016. V nej sme predstavili našu metodológiu skúmania príjmových nerovností a polarizácie s prihliadnutím i na medzinárodné teoretické a praktické skúsenosti. V tejto monografii pokračujeme v odhaľovaní rozsahu pôsobenia determinantov nerovností a polarizácie predovšetkým na…