Podporiť čarovnú poličku je možné prostredníctvom zobrazovania reklám. Zvážte prosím možnosť vypnutia adblocku a pomôžte nám prevádzkovať túto službu aj naďalej.
Vaša podpora je pre nás veľmi dôležitá a vopred vám ďakujeme za prejavenú ochotu.

Dobrá kniha, Teologická fakulta Trnavskej univerzity (15 kníh )

  • sv. Augustín Enchiridion

    Monografická štúdia, preklad, poznámky, indexy: ThLic. Miloš Lichner SJ, D. Th. Môže svätý teológ na vrchole svojho pôsobenia napísať príručku, v ktorej podá podstatu kresťanského života na zemi? Jeden z najväčších kresťanských teológov, biskup, svätý Augustín z Hippo (354 – 430) sa o to pokúsil vo veku asi 66 rokov. Enchiridion teda vznikol v rokoch 421 – 422/423. Jeho základným presvedčením je, že Bohu je…

  • Miloš Lichner List pápeža Inocenta I. biskupovi Decentiovi z Gubbia

    Po smrti pápeža Anastázia (339 – 402) bol v roku 402 za jeho nástupcu zvolený presbyter, ktorý si zvolil meno Inocent (Innocentius I.) Pápežom bol v rokoch 402 – 417. V súčasnej dobe máme zachovaných 43 listov, ktoré buď Inocent napísal, alebo...

  • Peter Dubovský Marek

    Vydavateľstvo Dobrá kniha v spolupráci s Teologickou fakultou Trnavskej univerzity vydalo ďalšie významné a obsiahle dielo kolektívu slovenských biblistov. Spomedzi novozákonných kníh si ako prvé vybrali na komentovanie Evanjelium podľa Marka. Hoci je zo štyroch evanjelií najkratšie, pre exegétov predstavuje text s mnohými úskaliami. Jedným z dôvodov je fakt, že texty zachované na starovekých papyrusoch sú zo…

  • Múdroslovné knihy Starého zákona

    Múdroslovná literatúra prekvitala vo viacerých kultúrach starovekého Východu. Aj súčasťou Starého zákona je popri historických knihách zbierka tzv. sapienciálnych, čiže múdroslovných kníh. Tvoria ju Kniha Jób, Kniha Žalmov, Kniha Prísloví, Kniha Múdrosti, Kniha Kazateľ, Pieseň piesní a Kniha Sirachovcova. Za pôvodcu múdroslovného žánru v Starom zákone sa pokladá kráľ Šalamún. Posledné knihy múdroslovnej literatúry…

  • sv. Augustín O katechizovaní úplných začiatočníkov

    Dielo hipponského biskupa sv. Augustína je jedným z najdôležitejších dokumentov z obdobia ranej Cirkvi. Zaoberá sa správnou metódou katechizovania a zároveň ponúka i jej dva vzory. Vzniklo v rokoch 399 – 405. Špecifikum diela spočíva v tom, že ide o tzv. predkatechézu, ktorá je určená záujemcovi o krst, ktorý sa po vypočutí tejto katechézy rozhoduje, či začne alebo nezačne katechumenálnu prípravu. Ako prevažná…

  • Helena Panczová (editor) O nepravej ženskej kráse

    Tertullianus: O pestovaní ženskej krásy, Tertullianus: O závoji panien, sv. Cyprián: O správaní panien, sv. Gregor z Nazianzu: Proti ženám, čo sa príliš krášlia...

  • Egeria Púť do Svätej zeme

    Itinerarium Egeriae, v starších prácach známe pod názvom Peregrinatio Aetheriae, je správa o púti do Svätej zeme v listovnej forme, pochádzajúca pravdepodobne z roku 384. Ide o unikátne dielo z hľadiska textu, jazyka i obsahu a je tiež jedným z nepočetných starovekých spisov pochádzajúcich z ruky ženy. Predkladaná publikácia poskytuje toto dôležité dielo v bilingválnej podobe. Egeriine zápisky sa nám zachovali v…

  • Helena Panczová (editor) Slávne svedectvo mučeníkov

    Predkladaný výber chronologicky zachytáva literárne svedectvá starokresťanského mučeníctva. Najstaršie doklady máme v epistolografii Plinia Mladšieho cisárovi Traianovi. Z kresťanského grécky hovoriaceho prostredia pochádzajú List Rimanom od Ignáca Antiochijského, Umučenie Polykarpa, Aktá Iustina, Umučenie Karpa, Papyla a Agathoniky a List o mučeníkoch vo Vienne a Lugdune, zachovaný v Eusebiových Cirkevných dejinách…

  • Erika Brodňanská (editor) Sv. Gregor z Nazianzu: Môj život (II,I, 11)

    Báseň Môj život (De vita sua) je jedinou gréckou autobiografiou vo veršoch. Svätý Gregor z Nazianzu (329/330 – 389/390) v nej ponúka pohľad do vlastného vnútra a vlastného prežívania najrozličnejších životných situácií. Vykresľuje spôsob svojho myslenia, odkrýva trápenia, ktoré ho sužovali, pomenúva nepriateľov, s ktorými zápasil, ale i okolnosti, v ktorých bol víťazom. Dáva nazrieť do svojho detstva, študentských…

  • Helena Panczová (editor) Sv. Makrína, Melánia a Olympia

    Život sv. Makríny (327 – 380) podáva príbeh ženy, ktorá sa po smrti svojho snúbenca rozhodla celý svoj život prežiť v ústraní na vidieku. Starala sa o svojich mladších...

  • Miloš Lichner (editor) Svätý Ambróz

    Aurelius Ambrosius, ktorého poznáme skôr ako svätého Ambróza, milánskeho biskupa, ktorý pokrstil sv. Augustína, patrí k najvýznamnejším latinským cirkevným otcom. Spolu s Augustínom, Hieronymom a Gregorom Veľkým ho radíme k tzv. štyrom veľkým učiteľom západnej Cirkvi. Z jeho rozsiahleho diela sme vybrali mystagogické katechézy O sviatostiach (De sacramentis) a O tajomstvách (De mysteriis), ktoré odzneli vo…

  • Gregor z Nyssy Výklad Veľpiesne (1. časť)

    V starovekom východnom Stredomorí existovala dlhá kultúrna tradícia, ktorá vnímala transcendentný význam erotiky. Do tohto prúdu náboženských výpovedí sa zaradila aj Veľpieseň, keď bola zahrnutá do biblického kánonu. Židovskí aj kresťanskí exegéti v tomto ľúbostnom lyrickom príbehu videli rozprávanie o vzťahu Boha a jeho ľudu. Svätý Gregor z Nyssy (335 – 394) vo svojom komentári nadväzoval na svojich predchodcov, no…

  • Gregor z Nyssy Výklad Veľpiesne (2. časť)

    Svätý Gregor z Nyssy (335 – 394) nadväzuje na starobylú židovsko-kresťanskú tradíciu výkladu ľúbostného vzťahu Veľpiesne ako rozprávania o vzťahu Boha a jeho milovaného ľudu. Gregorovou osobitosťou je veľmi široké chápanie Božieho ľudu...

  • Gregor z Nyssy Život Mojžiša

    Ako už naznačuje samotný dvojitý názov, v tomto diele sa rozoberajú jednak udalosti biblických kníh Exodus, Numeri a Deuteronomium, jednak sa tu hovorí o duchov¬nom rozvoji človeka. Život Mojžiša je jednou zo skvostných ukážok starovekej exegézy Biblie, najmä toho prúdu, ktorý sa tradične nazýva „alegorický, čiže obrazný alebo symbo¬lický. Dielo však nie je exegézou v prísnom zmysle, ale skôr spintuálnym traktátom.…

  • Sulpicius Severus, Helena Panczová (editor) Život svätého Martina z Tours

    V predkladanej monografii predstavujeme prvý slovenský preklad diela Vita Martini od Sulpicia Severa pod názvom Život sv. Martina z Tours (už skôr publikovaný v elektronickej forme)...