Podporiť čarovnú poličku je možné prostredníctvom zobrazovania reklám. Zvážte prosím možnosť vypnutia adblocku a pomôžte nám prevádzkovať túto službu aj naďalej.
Vaša podpora je pre nás veľmi dôležitá a vopred vám ďakujeme za prejavenú ochotu.

Benjan (24 kníh )

  • Lukáš Embe Ateizmus - Teizmus - Kresťanstvo

    Kniha sa skladá zo štyroch častí: I. NEVE­RECTVO a VIERA (o kres­ťan­skej viere i viere nevercov), II. VIERA a KRESŤAN­STVO (nie kaž­dý kto ve­rí je kresťanom; o ceste k vie­­re, zdo­lávaní pochybností a iných pre­kážok), III. KRES­ŤAN­STVO a ŽI­VOT (dôležité otáz­ky kresťan­stva vo vie­rouke i v pra­xi), IV. ZMY­SEL a CIEĽ ŽIVOTA.

  • Marek Beem Byť kresťanom!

    Stručne zhrnuté základy viery kresťanov. (Evanjelizačná brožúra).

  • Milan Benjan Fakty a úvahy o autorite a poslušnosti

    Dnes sa stretávame s absenciou autority takmer všade: v rodinách, školách, na pracoviskách..., mnohí ľudia nerešpektujú zákony, tradície a konvencie, spoločenské a mravné normy (ktoré tiež majú, alebo by mali mať autoritu). Niektorí svoj odpor k autoritám dávajú ostentatívne najavo, napr. svojím správaním sa na verejnosti, svojím oblečením a pod. A pri tomto demonštratívnom ignorovaní, poprípade potupovaní autorít …

  • Milan Benjan Fakty a úvahy o viere a (niektorých) problémoch kresťanov

    Je to zborník kratších prác, doplnený niekoľkými vybra­nými ka­pitolami z pred­­­chádzajú­cich autorových kníh. Kniha, ktorá môže dobre poslúžiť učiteľom i študentom stredných škôl ako učebnica (hoci neoficiálna) náboženstva, je rozdelená na tri časti: I. VIERA: V úvodnej časti (v akejsi prvouke vierouky) sú vysvet­lené zá­klad­né pojmy, napr. čo je to vie­ra, láska (agapé), osprave­dlnenie, obrá­tenie atď. Ďalej…

  • Milan Benjan Fakty a úvahy o živote

    Autor ponúka pohľad na život – tento jedinečný, obdivuhodný, vedou nevysvetlený a nevysvetliteľný fenomén – z rôznych aspektov, najmä (ale nielen) bio­logického a du­chov­ného. V knihe – ako naznačuje jej podtitul – nájdete FAKTY o: * pozoruhodnostiach života (o rôznych, často veľmi podivuhodných formách života; o divoch živej prí­rody, o tzv. inteligentnom designe; o tom, ako vynálezcovia kopí­rujú to, čo už bolo…

  • Kamienky z mozaiky antropológie

    Antropológia – náuka o človeku je veľmi široký a pestrý vedný odbor. Je to v podstate mozaika, skladajúca sa z množstva kamienkov rozličnej farby a veľkosti; niektoré z nich sú v cen­tre obrazu a podieľajú sa na zobrazení ústrednej postavy (resp. deja), iné ústredný výjav iba dopĺňajú alebo dekorujú. Ale aby bola vec ešte zložitejšou: veľa je nielen kamienkov, ale aj samotných mozaík je niekoľko, a každá z nich…

  • M.B. Benjan Kultúra Západu v agónii

    1. Aké boli cesty európskeho umenia a myslenia? Aké premeny postihli filozofické ná­zory a umelecké štýly za posledné pol­tisícročie (od talianskeho quttrocentapo moderniz­mus 20. sto­­ročia)? – 2. Čo je a aký je humanizmus? K čo­mu viedol priamo a čo spôsobil nepriamo (rôz­ne reakcie na hu­manizmus a ich dôsledky)? – 3. Čo je a aké je umenie? Čo o tom hovoria kresť­anskí myslitelia a čo tvrdia ateistickí estetici …

  • Milan Benjan L.N. Tolstoj a jeho životné otázky

    Túto knihu označil jej autor ako malú splátku veľkého dlhu voči Tolstému: ma­la by aspoň tro­chu zmierniť neprávosti, ktoré sú páchané na jednom z najväč­ších svetových géniov – umel­covi, mysliteľovi, reformátorovi a neľútostnom kritikovi spo­ločnosti, z kto­rej sám pochá­dzal; neprávosti, ktoré sú na ňom páchané jednak ig­no­rovaním (nevydáva­ním jeho diel, naj­mä tých, ktoré si on najviac cenil, teda trakt­átov,…

  • Marek Beem Moje krédo

    Nie je to iba osobné vyznanie au­tora, ale aj pohľad na krédo (vyznanie) kresťana vo svetle Božieho slova (teda nie nebib­lických dogiem).

  • Milan Beňo Neurálna terapia

    V osemdesiatych rokoch 20. stor. bola v bývalom Československu ofi­ciálne uznaná a uve­de­ná do praxe nová liečebná metóda – neurálna tera­pia. Aktom tohoto jej uznania a súčas­ne „inštitucionalizovania“ bo­lo schválenie založenia Komisie pre neurálnu tera­piu pri Slo­ven­skej fyziatrickej spo­ločnosti (predsedom Komisie bol autor tejto kni­hy). Neurálna terapia síce používa lokálne anestetiká, ale nie je lokálnou…

  • Marek Beem Nový vek

    Hnutie New Age – nepriateľ kresťanstva; čo mali s ním spo­ločné naciz­mus a komunizmus? Za čím všetkým sa skrýva toto hnutie? (Ezoterika, východ­né kulty, tzv. alternatívna me­dicína, globalizmus atd.). Aký je pohľad kresťanov na tieto otáz­ky? Ideológia evolu­cio­nistov (darvinistov) a jej hlinené no­hy. Nie­čo o érach, letopoč­toch, kalen­dároch.

  • M.B. Benjan Po najťažšom úseku cesty kráčal s nami nielen Alzheimer

    Táto kniha je viac než autobiografia – je to takmer „reportáž“, dokumentárny záznam o „dlhom odchádzaní“ blízkej, milovanej osoby, o jej postupnom menení sa v priebehu šiestich rokov – od prvých príznakov choroby do definitívneho odchodu... Keďže autorom je lekár a obeťou choroby jeho manželka, v knihe sa striedajú odborné pasáže s vyslovene intímnymi, poznatky lekára (skúsenosti i úvahy) o podstate choroby a…

  • Marek Beem Poznanie

    Poz­na­nie Boha a Jeho Syna je podmienkou i známkou spásy, t.j. získania več­ného života (podľa J 17,3). Inou alternatívou je: nepoz­na­nie Boha, od­mie­tnutie evan­­jelia Ježiša Krista – a následná smrť, večné zahynutie, definitívna zá­hu­ba (2Tes 1,8.9). Lebo: Boh nám dal večný život… v Jeho Synovi: kto má Syna, má život; kto nemá Bo­žieho Syna, nemá život. (1J 5,11.12). Ale sú tie poznania, ktoré ponúkajú…

  • M.B. Benjan Premeny (Metanoiózy)

    Táto kniha je o človeku – o nás ľuďoch. O ktorých, o akých ľuďoch? Sme predsa ľudia rôzni. A práve o tej rôznosti sa tu píše. O tom, akí sme (z hľadiska biologického, filozofického, psychologic-kého i teologického). Tiež o tom, že tá naša rôznosť...

  • Príbehy a pristavenia (s prídavkami)

    Príbehy môžu byť rôzne, napr. okrem dobrodružných (či dokonca „akčných“) i „nedobrodružné“ (či dokonca „všedné“, každodenné); popri fiktívnych (či dokonca fantastických) i realistické (či dokonca reálne, autentické)… Pristavenie sa môže byť i pripomenutím si a zamyslením sa. A pripomenutie môže byť aj napomenutím (ktoré môže byť užitočné pre tých, čo sa dokážu zamyslieť). Prídavky dopĺňajú a „doťahujú“ – vlastne…

  • M.B. Benjan Problémy pri liečení a pri liečení sa

    Je až neuveriteľné, koľko chýb a omylov sa vyskytuje v najdôležitejšej oblasti medicíny – pri liečení chorých. Autor na ne (aspoň na tie najčastejšie) upozorňuje, pričom sa nesústreďuje na nejaké „senzačné kauzy“, ktoré sú takou „vďačnou témou“ médií, ale najmä na tie „bežné“, o ktorých sa mlčí (pretože buď nie sú považované za nič závažného), alebo sa o nich neraz ani nevie (lebo nie sú pokladané za chyby). Chýb a…

  • M.B. Benjan Semper reformanda

    Už názov knihy napovedá, o čo v nej ide: o poukázanie na vážne poškodenia (deformácie) budovy kresťanského učenia, a to s cieľom prispieť aspoň malým dielom k jej prepotrebnému reštaurovaniu. Tie deformácie nespôsobil „zub času“, ale ľudia, ktorí svojvoľne systematicky poškodzovali bu¬dovu dvoma nebezpečnými spôsobmi: jed¬nak syn¬¬kretizmom – primiešavaním (resp. „pristavovaním a naliepaním“) rôznych cudzích prvkov,…

  • Solus Christus - Totus Christus

    „Solus Christus“ (jedine Kristus) je jedna zo zásad protestantskej teológie. Znamená, že spásu môžeme získať iba prostredníctvom Krista (toto tvrdenie sa opiera o mnohé texty NZ, napr. J 3,16; 14,6; 1Tim 2,5 a i.). Ak však hovoríme „prostredníctvom Krista“, máme mať na mysli „celého Krista“ (totus Christus), nie iba jediný je¬ho čin, alebo jednu stránku jeho života (či dokonca len je¬ho smrť). „Totus Christus“ – to…

  • M.B. Benjan Starnutie a staroba

    Staroba –choroba!Proti veku nieto lieku! Naozaj platia tieto príslovia (alebo, ak chcete, ľudové sentencie)? Je v nich veľa pravdy, ale nemožno ich brať doslovne. Lebo staroba nie je choroba (i keď je často chorobami sprevádzaná), ale je to fyziologický stav (i keď niektoré fyziologické funkcie organizmu v starobe občas už nefungujú ako predtým); je to skrátka fyziologický stav istého (involučného) obdobia…

  • Adolf von Harnack Stručné dejiny dogmy

    Prvé vydanie slovenského prekladu knihy, ktorá patrí ku klasike svetovej teologickej lite­ratú­ry. Autor, svetoznámy nemecký teológ, veľmi prehľadne a pôsobivo opisuje dejiny dogmy – mohli by sme aj po­vedať: vývoj kresťanského myslenia – od apoštolskej doby až po 16. stor., ke­dy sa – podľa au­tora – vývoj dogmy končí, a to trojakým spôsobom: v potrident­skom kato­li­ciz­me, v socini­anizme a v evan­jelic­kej…

  • Lukáš Embe Úvahy

    O vzťahu vedy a viery, o pod­state viery kresťanov; o zdraví i chorobe; o pomoci ľuďom na pomoc odkázaným a o iných dôležitých otázkach; + vyše 60 duchov­ných mini úvah (kvapiek).

  • M.B. Benjan Viera ateistov a synkretistov verzus viera kresťanov

    Kniha sa zaoberá veľkým sve­toná­zoro­vým sporom a ponúka odpo­vede na výhrady (obvinenia) kri­tikov (nepria­teľov) kresťanskej vie­ry; je rozdelená na štyri časti: I. Stvoril nás Boh, či evo­lú­cia?II. Koná Boh vo svete? (O zá­zrakoch, o prítomnosti zla a utrpenia vo svete, o nových ľuďoch); III. Čím je Biblia? (O vie­ro­hodnosti Biblie, o jej pôvode a vý­zna­me); IV. Kým bol Ježiš? Bol Kristom? Čím je Kristus? Je…

  • M.B. Benjan Výber zo zápiskov chlapca, muža, starca

    „Zápisky“ sú príbehom života, prežitého síce nie nejako „dobrodružne“, ale napriek tomu sú poučné – najmä opisom mnohých „pádov a vstávaní“, a tiež neustáleho hľadania, a postupného nachádzania. Sú obrazom i dôkazom toho, že myslenie a konanie človeka v jednotlivých obdobiach jeho života ovplyvňuje akýsi „trojzápas“, prebiehajúci neustále v jeho duši – súboj troch „aktérov“: pudov, rozumu a morálky.

  • M.B. Benjan základné CNOSTI, VLASTNOSTI a POVINNOSTI kresťanov

    Kniha je určená (predovšetkým) kresťanom. Ale tí sú rôzni: jedni veria z presvedčenia, iní sú „kresťan-mi“ viac-menej formálnymi, jedni sú vysoko, iní menej vzdelaní, informovaní (a týka sa to, pochopiteľne, nielen všeobecných vedomostí, ale aj...