Ars Poetica (44 kníh )
-
Derek Rebro Okamih pred dopadom
Debutová zbierka poézie Dereka Rebra básnicky zaujímavým spôsobom skúma, akými spôsobmi je prostredníctvom tela reprezentovaná či konštruovaná identita. Pokúša sa určiť parametre „inakosti“, otvára priestor pre problematiku rodovej neutrality.
-
Martin Solotruk Planktón gravitácie
Básne súčasného slovenského básnika. '...až do blankytnej ostražirosti, / spoločného vedomia, / otvoreného softu, / ktorý im dáva krídla.'
-
Julieta Valero Plynutie
Poézia Juliety Valero je mimoriadne súčasná vo svojej naliehavosti vysloviť existenciálne pochybnosti modernej spoločnosti jazykom, ktorý osciluje medzi modernou a postmodernou. Otvára pred nami sieť surrealistických obrazov, nových možností básnického vyjadrovania i hru so slovami a s obrazmi. Jej básne sa často javia ako koncentrované zhluky imaginácií na pomedzí možnej reality a predstáv. Ľudský život sa…
-
Martina Straková Pohľadnice z neviditeľných miest
Básnický debut Martiny Strakovej Pohľadnice z neviditeľných miest prináša čitateľom poéziu impresionizmu. Zbierka je rozdelená do štyroch navzájom prepojených častí: Kabinetky, Herbáriá, Lepidoptera (súčasťou, ktorej sú aj tri grafické básne), spolu...
-
Peter Macsovszky Príbytok k cudzieho času
Témami priamočiarych, takmer minimalistických básní Petra Macsovszkého sú otázky času, telesnosti, identity, priestoru a vyrovnávanie sa jednotlivca s poznatkami modernej fyziky. Tie človeka nútia znovu hľadať súradnice svojho bytia. Autor uprednostňuje rytmus a melodiku, aby tak zvýraznil rečnícke (litanické či mantrické) gesto. Miestami sa objavuje inšpirácia Ch. Bukowským a L. Ferlinghettim. Niektoré z…
-
Mária Ferenčuhová Princíp neistoty
Autorka sa narodila v roku 1975, vyrastala v Bratislave, dospela v Paríži a vrátila sa späť do Bratislavy. Dnes prednáša na Vysokej škole múzických umení a prekladá z francúzštiny.
-
Marta Součková P[r]ózy po roku 1989
Monografia P[r]ózy po roku 1989 je príspevkom k doteraz málo prebádanej problematike slovenskej prózy posledných 20 rokov. Skúsená literárna kritička a zároveň erudovaná vysokoškolská pedagogička Marta Součková pomenováva nielen tendencie a javy v slovenskej próze po roku 1989, ale na základe presných konkretizácií ich aj „diagnostikuje“, preto jej monografiu možno považovať za ojedinelý príspevok k slohovo…
-
Sylvia Geist Ráno modré zviera a iné básne
Predstavujeme čitateľskej verejnosti výber z tvorby súčasnej nemeckej poetky Sylvie Geist, jednej z najzaujímavejších nemecky píšucich poetiek a autorky, ktorá prostredníctvom originálnych výrazových prostriedkov vytvára osobitý vnútorný svet prežívania každodennosti a často dokáže zdanlivú všednosť pretaviť do podoby univerzálneho, všeobecne platného. V tvorbe Sylvie Geist sa vnútorné konfrontuje s vonkajším,…
-
Agda B. Pain Rytier bez básne a Hany
Stojeden nekonečných básní a spevov. Dielo s absolútnymi novinkami a výberom toho najlepšieho z rokov 2000-2010, čo sa objavilo v tlači, rádiu a televíziu doma a v zahraničí.
-
Dimana Ivanovová Som ako morská voda
Dimana Ivanovová je autorkou dvoch básnických zbierok Pozvanie k otcovstvu (orig. Pokana za bašta, 2012) a Abeceda túžob (orig. Azbuka na želanijata, 2016), z ktorých výber tvorí básnickú zbierku Som ako morská voda. Jej poézia sa....
-
Katarína Kucbelová Šport
Športujete? Básnická zbierka Šport túto ľudskú kratochvíľu vykresľuje s mnohými súvislosťami, no hlavne s ďalekosiahlymi dôsledkami, ako v podstate nezmyselnú aktivitu. Zefektívňujeme svoje činnosti, aby nám zostal čas na šport – a ten realizujeme, trénujeme a cvičíme, aby sme dokázali ešte viac zefektívňovať všetky ostatné aktivity. Čitateľský zážitok plynutia a éterickosti vyvoláva i stále prítomný motív dychu,…
-
Mila Haugová Srna pozerajúca na Polárku
To čo neexistuje ale čo sme si vždy mysleli: želali: snívali: tušili: to čo môže zaplniť šialenú trhlinu medzi svetom a nami: vedie nás k najkrajnejšej hranici: k bodu, kde sa myšlienka transformuje do formy & kde sú city tak ukryté že evokujú nič... – Mila Haugová, úryvok z novej básnickej zbierky Srna pozerajúca na Polárku
-
Ivan Štrpka Tichá ruka
Osamelý bežec Ivan Štrpka už kráča ďalej sám, ale môžeme si jeho nové verše v šialenom rytme rituálneho básnického tanca zhudobňovať v duchu sami: „Médium praská. Ktosi farbí. Analytici uprostred slova miznú z obrazovky. Sliediči tupo hľadia pred seba. Psovodi blednú, temní chrti sa prepadajú v čerstvej stope.“ V jeho knihe Tichá ruka nájdeme opäť toho šialeného Štrpku, ktorý sa nedá „chytiť“, vždy tesne ubzikne…
-
Ivan Štrpka Veľký dych: Psychopolis, tenký ľad
Ivan Štrpka v básnickej knihe Veľký dych: Psychopolis, tenký ľad tvorivo pracuje s motívom krutosti súčasného života a konfrontuje ich s ľudskosťou a fantaskným zobrazením medziľudských vzťahov.
-
Jana Pácalová Všetko o mojej matke
Výber z knihy porozprávam vám o svojej matke žene ktorá už mŕtva vytiahla hlavu z plynovej rúry v srdci našej kuchyne a zašepkala: nikto netuší že dôvodom bol iný muž nie tá mrcha Assia Wevill (ako sa bude konšpirovať)
-
Zhao Si Zmiznutia a návraty
Zhao Si uniká do svojho imaginárneho sveta, vo svojich básňach krok po kroku navštevuje známe turistické miesta, ktoré v jej poézii ožívajú, možno trochu inak, ako ich vnímame my. Pozornosť zameriava na hviezdnu oblohu, ktorá nie je...
-
Peter Huchel Zrátané dni
Peter Huchel: Zrátané dni preklad: Ján Štrasser a Peter Zajac Výber z básní jedného z najväčších nemeckých lyrikov 20. storočia. Autor, ktorý bojoval v 2. svetovej vojne, bol v sovietskom zajateckom tábore, neskôr zbavený literárnej funkcie v Sinn undForm pre obvinenie z „tendencie podporovať spolužitie ideológií“, stal sa napokon emigrantom. V jeho poézii však bije vrúcne a pokojné srdce človeka zmiereného s…