Podporiť čarovnú poličku je možné prostredníctvom zobrazovania reklám. Zvážte prosím možnosť vypnutia adblocku a pomôžte nám prevádzkovať túto službu aj naďalej.
Vaša podpora je pre nás veľmi dôležitá a vopred vám ďakujeme za prejavenú ochotu.

Ars Poetica (44 kníh )

  • Ars Poetica 2014. XII. ročník medzinárodného festivalu poézie

    Antológia z tvorby účastníkov medzinárodného festivalu poézie Ars Poetica v roku 2014.

  • Ars Poetica 2015. XIII ročník medzinárodného festivalu poézie

    Ars Poetica 2015 je oslavou kvalitnej svetovej poézie na Slovensku. 13. ročník medzinárodného festivalu vám predstaví 21 popredných básnikov z celého radu krajín v spojení s originánym VJ-ingom, recitáciou pôvodných prekladov, koncertmi a špeciálnym filmovým programom. Jedným z highlightov aktuálneho 13. ročníka je „horizont Čína“, keď sa v Bratislave predstavia hneď štyria súčasní nezávislí básnici tejto krajiny.…

  • Ars Poetica 2018

    Antológia z tvorby účastníkov 16. ročníka medzinárodného festivalu poézie Ars Poetica: Tomomi Adači (Japonsko) / Risto Ahti (Fínsko) / Renate Aichinger (Rakúsko) / Nikolina Andova Šopova (Macedónsko) / Jana Beňová (Slovensko)...

  • Anna Snegina Básne z pozostalosti

    Zväzok Básne z pozostalosti je výberom z básní, ktoré Anna Snegina napísala sčasti počas svojho života na Slovensku, sčasti po odchode do Ruska. Dobu a miesto vzniku väčšiny básní však možno, vzhľadom na nejasné biografické osudy autorky, určiť iba veľmi problematicky. Textová podoba a štruktúra predkladaného výberu sa snaží rešpektovať tematickú, ideovú, estetickú či biograficky podmienenú príbuznosť a blízkosť…

  • Mila Haugová Biele rukopisy

    Básne slovenskej poetky, v ktorých ide ozaj len o to podstatné. Hlavnú úlohu v tejto zbierke hrá hlavnú úlohu láska a holá ľudská existencia.

  • Marta Straková Čarovná lúka na okraji mesta

    Čo magické sa deje za mestom, kde sa svet rastlín a čarovných bytostí z ríše zvierat stretáva so svetom detí? Odpovede nájdete v knihe Čarovná lúka na okraji mesta, ktorú napísala Marta Straková a ilustrovala Eva Škandíková.

  • Zoë Skoulding Chrám z piesku je búrka

    Zoë Skoulding vyrastala vo Východnom Anglicku, študovala na Exeteri a predtým, ako sa usadila v severnom Walese, získavala skúsenosti v Himalájach. Prednáša na University of Wales v Bangore. Je zakladateľkou a redaktorkou časopisu Skald. Debutovala zbierkou Tide Table (Plocha prílivu, 1998), nasledovali The Mirror Trade (Zrkadlenie, 2004) a Remains of a Future City (Ruiny mesta budúcnosti, 2008). Pracuje na…

  • Adga B. Pain Europain

    „Obývateľný svet je obklopený: na východnej strane neznámou zemou, na poludňajšej strane neznámou zemou, na západnej strane neznámou zemou, na polnočnej strane neznámou zemou.“ Pierre d’Ailly: Ymago Mundi

  • Ivana Taranenková Fenomén Vajanský

    Monografia Fenomén Vajanský prezentuje názory Svetozára Hurbana Vajanského na literatúru a umenie v kontexte jeho kultúrnej koncepcie, ktorá je produktom nacionalizmu, chápaného v zmysle moderných politologických teórií ako sprievodný jav modernizácie spoločnosti v 19. storočí. Autorka sa zároveň sa sústreďuje i na podobu uplatňovania týchto koncepčných východísk vo Vajanského kritickej činnosti i v literárnej…

  • Dana Hučková Hľadanie moderny

    Autorka ukazuje, akým spôsobom moderna tematizuje zmenené vedomie človeka o sebe a o svete, ktoré sa filtrovaloaj do sféry umenia a kultúry. Charakterizuje čiastkové prejavy a tendencie modernistickej literárnej výpovede, ale súčasne zachytáva spoločenské a kultúrne súvislosti. Autorka sa prejavuje ako znalkyňa spoločenských, historických i umeleckých súvislostí. Jej práca je ukážkou možností korektného, precízneho,…

  • Ted Hughes KRÁ

    Komponovaná básnická kniha s názvom Krá (Crow) je najvýznamnejším dielom Teda Hughesa. Vyšla v roku 1970.

  • Sarah Kirsch Krídla okna

    Je to lyrika veľkých citov a vášní, vysokého tónu a dramatického, ak nie melodramatického gesta. Tieto básne balansujú medzi extrémami, medzi žiarivým slnečným svetlom a temnou nocou. Ich rozpätie siaha od naplnenia k odopretiu, od tichej nehy k burácajúcej zlosti a mohutnému hnevu, od blaženosti víťazstva až k trpkosti prehry. (Z komentára Marcela Reich-Ranickeho) Slovenský text

  • Literárnokritická reflexia slovenskej literatúry 2009

    Poslaním Literárnokritickej reflexie slovenskej literatúry 2009 je poskytnúť priestor na výmenu názorov a postojov k najnovšej slovenskej literárnej produkcii. Táto platforma bilančného literárno-kritického uvažovania rok čo rok poskytuje komplexnú reflexiu najnovšej literárnej produkcie.

  • Literárnokritická reflexia slovenskej literatúry 2010

    Literárnokritická reflexia slovenskej literatúry 2010 je priestorom pre kritické hodnotenie najnovšej slovenskej literárnej produkcie. Pravidelne prináša komplexnú reflexiu súčasnej slovenskej literatúry a konfrontáciu odlišných názorov, postojov a východísk jednotlivých literárnych kritikov.

  • Martin Solotruk Lovestory : Agens a paciens

    Básne súčasného slovenského básnika so zmyslom pre fantasy prvky v svojich básňach.

  • Katarína Kucbelová Malé veľké mesto

    Tretia básnická kniha Katarína Kucbelovej Malé veľké mesto zobrazuje fenomén mesta ako premietacej plochy kolektívneho prežívania súčasného stavu sveta. Zároveň aj individuálny osud, konkrétny príbeh ako súčasť kolobehu širšie koncipovaného sveta, urbánnej reality. Autorku zaujíma spôsob a miera situovanosti človeka v súčasnej civilizácii, jeho ašpirácie a neschopnosť zasiahnuť alebo sa prispôsobiť jej chodu, ako…

  • Marek Debnár Medzi myšlienkou a obrazom

    Marek Debnár (1979) je absolventom Filozofickej faktulty UK v Bratislave, kde obhájil doktorskú prácu na tému vzťahu subjektu a autora. Dva roky študoval na Inštitúte filozofie a na Katedre teórie literatúry Jagelonskej univerzity v Krakove a ďalšie dva na Ústave filozofie a religionistiky Karlovej univerzity v Prahe. Absolvoval kratšie študijné pobyty v Slovinsku a Francúzsku. Vo svojej publikačnej činnosti sa…

  • Martin Solotruk Metafyzická domácnosť I

    Metafyzická domácnosť I je v poradí piatou zbierkou medzinárodne etablovaného básnika Martina Solotruka, kde autor pracuje s objektmi bežného používania (sporák, kľučka, vešiak, či zrkadlo), prostredníctvom ktorých komunikuje s čitateľom a objekty....

  • Michal Habaj Michal Habaj

    Odkazuje tiež na gesto mojej debutovej básnickej zbierky: v tomto zmysle sa pre mňa kruh uzatvára na tom najmenej očakávanom mieste. Pokúsil som sa svoj život uchopiť, zvrátiť a opustiť – spojiť prostredníctvom jogovej praxe, meditácie, pôstu, lucidného snenia, dychových cvičení, očistných techník, tantrizmu a vnútorných rituálov do jedného celku s básnickou tvorbou. Výsledkom sú básne tejto knihy, ktoré popri…

  • Dariusz Pawelec Mŕtve body

    Poézia, ktorú tu prezentujeme, oživuje rozmanitými spôsobmi frazeologizmy využívajúce pojem mŕtvy bod. Dokonca aj vtedy, keď to nerobí bezprostredne, nachádzame svet zhromaždených básní v stave takmer absolútnej nehybnosti. V jazyku techniky mŕtvy bod znamená pozíciu mechanizmu, v ktorej nemôže byť uvedený do pohybu ani ľubovoľne veľkou silou, čo bežne predstavuje, ako vieme, neprekonateľnú prekážku.

  • Hans Thill Múzeum netrpezlivosti

    Hans Thill (1954) sa narodil v Baden-Badene, žije v Heidelbergu. Básnik, spoluzakladateľ Vydavateľstva Wunderhorn, prekladá francúzsku literatúru. Od roku 2010 je riaditeľom Umeleckého centra Edenkoben. Za zbierku poézie Kühle Religionenen (Cladné náboženstvá, 2003) mu udelili Cenu Petra Huchela (2004). Výber z jeho básní bol preložený do turečtiny, ukrajinčiny, francúzštiny, angličtiny, španielčiny, gréčtiny,…

  • Ľubica Somolayová Mystická misia S.B. Hroboňa

    Ťažisko práce spočíva v interpretačných analýzach vybraných básní S. B. Hroboňa, ktorých cieľom je overiť prítomnosť mystických inšpirácií. Autorka sa sústredila na niekoľko vybraných textov, u ktorých predpokladala, že budú v akejkoľvek forme odrážať mystický zážitok. Vybrala si štyri ústredné texty s rozličným datovaním, resp. i bez datovania Obraz (Krajolik), nedatovaný; Prietaj, napísaný v roku 1849, publikovaný…

  • Veronika Rácová Na pomedzí škrupiny

    V jednom z rozhovorov s príznačným názvom Báseň zobúdza spiaceho sa básnik Ivan Štrpka (1944) zamýšľal nad tým, či čitateľovi vôbec stojí za námahu odkrývať všetky sémantické vrstvy modernej poézie a tým podstupovať intenzívnu duševnú prácu. Tieto úvahy ho spontánne nasmerovali k formulácii akejsi primárnej funkcie poézie – znepokojovať, vnímať komunikáciu s textom ako dialóg, ktorý si síce vyžaduje vysoké mentálne…

  • Mária Ferenčuhová Ohrozený druh

    Básne z zbierky Márie Ferenčuhovej očarili jednoduchou, no akiste aj silnou obrazotvornosťou či skromným postojom nasilu nevyčnievať.