Podporiť čarovnú poličku je možné prostredníctvom zobrazovania reklám. Zvážte prosím možnosť vypnutia adblocku a pomôžte nám prevádzkovať túto službu aj naďalej.
Vaša podpora je pre nás veľmi dôležitá a vopred vám ďakujeme za prejavenú ochotu.

AEPress (29 kníh )

  • Jan Pešek Centrum moci

    Pojmom stranícky aparát alebo aparát komunistickej strany sa označovali členovia komunistickej strany, ktorí boli jej platenými zamestnancami a venovali práci pre ňu svoj pracovný čas. Tento aparát mal v mocenskom systéme vlády komunistickej strany rozhodujúce postavenie, bol jej oporou, vykonávateľom a spolutvorcom straníckej politiky. Ústredný stranícky aparát, t. j. aparát ÚV KSS, bol centrom komunistickej moci…

  • Jan Rychlík Češi a Slováci ve 20. století

    Historie československého státu z pera významného současného historika, specialisty na moderní české a slovenské dějiny a dějiny jihovýchodní Evropy Jana Rychlíka...

  • Ľubomír Lipták Changes of Changes

    The book of studies by Ľubomír Lipták brings new views on the modernization of society in Slovakia in the 20th century, development of the urban middle class, civil society and...

  • Vladimír Godár De musica I.

    Predkladaná práca je pokusom o načrtnutie myšlienkového konceptu, stojaceho v pozadí dejín európskej hudby, pokusom pochopiť dejiny európskej hudby cez prizmu kultúrnych ideí či paradigiem, ktoré sa ustaľovali vo vedomí ľudí, pričom boli podrobované oscilácii medzi dynamizujúcimi a statizujúcimi silami ľudského myslenia. Východisková idea predloženého semiotického konceptu hudobných dejín pochádza od františkána…

  • Vladimír Godár De musica II.

    Predložená práca De musica má ambíciu interpretovať fázovanie dejín európskej hudby pomocou semiotickej koncepcie, založenej najmä na myšlienkach Charlesa Sandersa Peircea. Stredoveká európska reflexia začlenila hudbu do systému siedmich slobodných umení (septem artes liberales); v dobe vytvorenia tejto väzby bola hudba súčasťou matematického, „číselného“ kvadrívia a vytvárala si úzke vzťahy predovšetkým so…

  • Dušan Čaplovič, Viliam Čičaj, Dušan Kováč, Ľubomír Lipták, Ján Lukačka Dejiny Slovenska

    Dušan Čaplovič: Nová kniha predstavuje syntetizujúci pohľad na dejiny, ktorý môže slúžiť pre učiteľov a študentov stredných a vysokých škôl i učiteľov dejepisu a občianskej náuky na základných a stredných školách. Zaujať môže však taktiež mnohých ďalších čitateľov. Publikácia obsahuje aj chronologický prehľad najvýznamnejších udalostí, zoznam panovníkov a prezidentov, ako aj zoznam najdôležitejšej použitej i…

  • Ingmar Karlsson Európa a národy

    Pôvodná práca diplomata a publicistu, ktorý je v súčasnosti veľvyslancom Švédska v Českej republike a v Slovenskej republike so sídlom v Prahe Jeho Excelencie Ingmara Karlssona Európa a národy je práve takou výmenou myšlienok, objasňovaním historických javov a súvislostí i analýzou a prognózou súčasného vývoja medzinárodných vzťahov budúcej Európy. Toto dielo sa vecne a zrozumiteľne obracia na každého Európana, teda…

  • Eva Ferková Hudobná analýza

    Hudobná analýza je pre mnohé disciplíny muzikológie jednou z hlavných výskumných metód. Jej história je zviazaná s históriou hudby, s históriou jej sociálnej funkcie, s dejinami hudobnej teórie a teórie kompozície, s hudobno-estetickými náhľadmi na hudbu, s výdobytkami vedy a techniky, s ľudským poznaním vôbec.

  • Miroslav Fabricius, Ladislav Suško Jozef Tiso - Prejavy a články (1913 - 1938)

    Edícia dokumentov obsahuje publicistiku J. Tisu z obdobia 1913 - 1945 vrátane tlačou zachytených a redakčne upravených prejavov, príhovorov, prednášok a príležitostných referátov tak, ako sa zachovali v novinách, časopisoch a kalendároch. Jedným z najefektívnejších prostriedkov na prekonanie diametrálne odlišných názorov a zároveň na objektívnu rekonštrukciu Tisových politických či verejnospoločenských aktivít je…

  • Miroslav Fabricius, Katarína Hradská Jozef Tiso - Prejavy a články (1938 - 1944)

    Druhý zväzok prejavov a článkov Jozefa Tisa obsahuje jeho texty z rokov 1938 - 1944.

  • Elena Mannová Krátke dejiny Slovenska

    Krátke dejiny Slovenska sú určené širokému okruhu záujemcov o históriu, ktorí sa neuspokoja s obyčajným opisom udalostí, ale sú ochotní uvažovať o faktoroch minulosti, ktoré ovplyvňujú našu súčasnosť. Publikácia odráža rozširujúci sa tematicky záber modernej slovenskej historiografie. Okrem tradičných tém sa autori venujú tiež každodennému životu a kolektívnym identitám, hodnotovým postojom, dlhodobej akumulácii…

  • Hana Urbancová Mariánske legendy v ľudovom speve

    Mariánske legendy tvoria najpočetnejší repertoár náboženskej piesňovej epiky. Kniha je teoretickou prácou o ľudovej tvorbe tohto druhu a čerpá poznatky aj z terénneho výskumu.

  • Veronika Bakičová Musica aeterna & Ján Albrecht

    Kniha o súbore Musica aeterna je ako hrajúca šperkovnica. V jej priehradkách sú uložené dejiny výnimočného orchestra starej hudby, kompaktná platňa a spomienky na zakladateľa súboru. Ján Albrecht prijal v dome na Kapitulskej ulici v Bratislave nespočítateľné množstvo hostí.

  • Eduard Krekovič, Elena Mannová, Eva Krekovičová Mýty naše slovenské

    Kniha rozoberá základné kamene slovenskej mytológie od Veľkej Moravy, cez Matúša Čáka, Jánošíka, Štúra, Štefánika, Hlinku, Tisa až po Husáka a mýty obdobia komunizmu. Autori (archeológovia, jazykovedci, etnológovia,historici, publicisti) upozorňujú, v čom sa obsahy mýtov rozchádzajú s výsledkami výskumov.

  • Pavel Langer Povstalecké križovatky

    Na pozadí autenticky prežitej atmosféry SNP a obdobia jeho zatlačenia do hôr sa rozvíjajú príbehy hlavných postáv bojujúcich na opačných stranách tohto konfliktu...

  • Katarína Hradská Prípad Wisliceny

    Autorka monografie spracúva dlho tabuizovanú tému deportácií slovenských Židov z územia Slovenskej republiky v rokoch 1942–1944. Pokúša sa dať odpoveď na dosiaľ nezodpovedanú otázku, prečo boli...

  • Vladimír Godár Rozhovory a úvahy

    Človek má veľké množstvo slov, ktorými môže popísať okolitý svet, no veľmi málo slov, ktorými vie opísať svoje vnútro. Dejiny spôsobili, že človek spoznáva onen vonkajší svet prostredníctvom vedy, kým ľudskému vnútru sa venujú najmä umenia. Umenia pomáhajú človeku spoznať seba samého - toto sebapoznanie sa skrýva v príbehoch vystavaných pomocou slov, v hudobných priebehoch, v obrazoch, ktorých vnímanie sprevádzajú…

  • Jan Rychlík Rozpad Československa CZ

    ... je ještě nutno konstatovat, že za příčinu špatného stavu třeba považovat především nedostatek politické vůle, která za vlády Václava Klause a Vladimíra Mečiara chyběla na obou stranách. Příčina byla nepochybně v tom, že šlo o politické představitele, kteří prováděli rozdělení Československa, což se v mnoha směrech muselo nutně promítnout i na formování vzájemných politických vztahů obou nástupnických států pod…

  • Uwe Albrecht Šľachtické sídlo v stredoveku

    Francúzsko, časti Anglicka, Nizozemsko, nemecké kraje okolo Severného a Baltického mora a Dánsko spájajú hlboké kultúrne väzby. Ich vplyvu sa nevyhol ani vývoj obydlia, presnejšie šľachtického bývania, ktorý Uwe Albrecht sleduje od...

  • Joseph A. Mikuš Slovakia

    With the Poles and the Czechs the Slovaks belong to the group of the Western Slavs. They were the first among them to become Christianized. Already in 828 the first Christian...

  • Ján Tibenský, Viera Urbancová Slovensko očami Európy 900-1850

    Čítanie knihy Slovensko očami Európy 900-1850 môže byť pre našu široku verejnosť zaujímavým a užitočným čítaním nielen informáciami ako sa u nás kedysi cestovalo, ale aj mnohými radami múdrych ľudí ako riešiť aj mnohé závažné a pálčivé problémy súčasného verejného života.Autor

  • Leon Sokolovský Správa stredovekej dediny na Slovensku

       Predkladané dielo predstavuje výsledok mnohoročného bádania v domácej aj cudzojazyčnej odbornej spisbe, skúmania pramenných edícií aj archívnych dokumentov. Vytrvalo som hľadal a nachádzal čriepky, z ktorých postupne vznikala mozaika právnych pomerov, správnych štruktúr, sídlištných podôb a spoločenského života dedinského obyvateľstva na Slovensku v stredoveku. Autor

  • Günther Binding Stavebný proces v stredoveku

    Aký dlhý bol pracovný čas tesára? Koľko zarobil kamenár? Kde sa obstarával stavebný materiál? Koľko mužov bolo potrebných na postavenie lešenia? Ktorí stavitelia boli žiadaní o radu? Táto obsiahla prehliadka stredovekého stavebného procesu podáva spoľahlivú informáciu o všetkých aspektoch staviteľstva, o remeselníkoch, stavebných technikách a pracovných nástrojoch. Čitateľ sa tiež oboznámi s organizáciou stavebnej…

  • Valerián Bystrický, Jaroslava Roguľová Storočie propagandy

    Na slovenské dejiny 20. storočia, plné zvratov, prevratov a veľkej dynamiky, možno nazerať z najrozličnejších uhlov. Práve optika propagandy prináša veľmi zaujímavé...