Ženské hrdinky, ktoré zmenili môj pohľad na svet

Pre Čarovnú poličku napísala Simona Bagová

Ženy sú krásne a silné stvorenia s veľkou mierou odhodlania, guráže a láskavosti. Niet sa čomu čudovať, že aj tisícky autorov po celom svete oslavujú ich jedinečnosť pomocou vytvárania krásnych knižných charakterov. Pri príležitosti Medzinárodného dňa žien som si pre vás pripravila skromný zoznam mojich inšpiratívnych ženských postáv.

Každá z nich ma počas rôznych etáp môjho života vnútorne inak obohatila alebo mi priniesla nový pohľad na situáciu, v ktorej som sa nachádzala. Niektoré z nich sú jemne popletené, niektoré azda až príliš zasnené, iné oveľa viac odvážne, ako by som si niekedy dovolila dúfať, no všetky spája jedna výnimočná vlastnosť. Sú ženami, imaginárnymi ľudskými charaktermi, ktorých tvorcovia čerpali inšpiráciu v skutočnej človečine a ženskosti. Postavy sú zoradené v náhodnom poradí.

 1. Viola Podhradská (Terézia Vansová – Sirota Podhradských)

Nikdy nezabúdaj na skromnosť a pokoru.

Hrdinka inšpirovaná dedinskou dievčinou žijúcou na prelome devätnásteho a dvadsiateho storočia na území dnešného Slovenska je plná cnostnej inšpirácie. Pre niekoho možno nudná, no poctivá a charakterovo detailne rozpracovaná postava prvej slovenskej novinárky a jednej z najlepších autoriek minulosti, Terézie Vansovej, prišla o oboch milovaných rodičov a bola umiestnená do veľmi neprajného prostredia. Napriek tomu v sebe vždy našla dostatok cti a prirodzenej ženskej hrdosti, aby sa správala ako dáma a nepodľahla zúfalstvu. Svet oslavuje Janu Eyrovú, či Isabelle Lintnovú, no aj my máme svoju realisticko-romantickú hrdinku, ktorá rozhodne stojí za zmienku.

 1. Louisa Clarková (Jojo Moyesová – Predtým ako som ťa poznala)

S humorom a úsmevom je život krajší.

Louisa Clarková je v posledných rokoch pomerne často skloňované meno hrdinky jemne kontroverzného románu, ktorý sa dočkal aj filmového spracovania. Bláznivá a večne usmiata Lousia, ktorá sa zamiluje do kvadruplegika, dokáže s neuveriteľným optimizmom a sebe vlastným humorom reagovať na každú, aj tú menej vtipnú situáciu. Ako veľké plus tohto charakteru hodnotím jej jedinečné oblečenie, ktorým vyjadruje svoju osobnosť a dáva najavo všetkým ženám – čitateľkám, aby sa nebáli ukázať svoje skutočné ja. Či už pomocou módy alebo vyjadrenia emócií, ktoré sú v dnešnom svete tak potrebné.

 1. Emily (Lucy Maud Montgomeryová – Emily z Nového Mesiaca)

Len život plný snov je hodný žitia.

Priznávam, že uplynul už nejaký ten piatok, odkedy som čítala zasnenú knižku od Lucy Maud Monthomeryovej. Všetci ju poznáme ako autorku Anny zo Zeleného domu (ani tá nechýba v mojom zozname), no menej z nás čítalo podobný príbeh o tmavovlasej sirote Emily. Večne hrdá a pyšná na svoj vlastný svet, plný fantázie, formovala môj dospievajúci charakter, za čo jej patrí veľké ďakujem. Montgomeryovej sa podarilo prepojiť svet nevinnej dievčenskej fantázie a krutej reality chudobnej rodiny. Emily mladé čitateľky pobaví, rozosmeje a ukáže im, že aj intelektuálny humor môže byť jemne ostrý a šťavnatý.

 1. Meggie (Collen McCulloughová – Vtáky v tŕní)

Neexistuje nič na svete, čo by stálo pravej láske v ceste.

Ach, Meggie! Tá nevinná a prekrásne nežná Meggie, ktorej srdce od detstva patrilo zakázanej láske k cirkevnému predstaviteľovi. Mierila vysoko a všetkým láskam, ktoré ženám pripadali pre nejaký dôvod nesprávne, dodala štipku nádeje. Do smrti sa nevzdala svojej lásky k Ralphovi a dočkala sa aj (veľmi úspešného) seriálového spracovania. Naopak, niektoré jej zlé rozhodnutia dodali takmer nadpozemsky krásnej postave ľudskú tvár a urobili z nej ešte o čosi sympatickejšiu a uveriteľnejšiu ženu, ktorá si zaslúži miesto medzi najväčšími knižnými hrdinkami všetkých čias.

 1. Hermiona Grangerová (J. K. Rowlingová – Harry Potter)

Inteligencia a ostrý jazyk sú neskutočne silné zbrane.

Kto z fanúšikov Harryho Pottera by platonicky nemiloval utáranú a veľmi inteligentnú Hermionu? Odmalička som čakala na list z Rokfortu a jedným z dôvodov bolo určite aj potenciálne priatelenie sa s knižnou Hermionou. Navonok neprístupná a prísna, no emočne veľmi vyspelá a milujúca dievčina nemohla chýbať ani na mojom zozname, aj keď je v podobných rubrikách takmer klasikou. Rozhodne oprávnene – ponúka široké spektrum vlastností a vpúšťa čitateľa do takmer nepochopiteľného sveta nadpriemerne inteligentnej študentky, ktorá aj keď je čarodejnica, je v prvom rade ženou.

 1. Allie (Nicholas Sparks – Zápisník jednej lásky)

Ľudia, ktorí nás naozaj milujú, nám nikdy nedovolia zabudnúť.

Každá žena, ktorá čítala slávny Zápisník jednej lásky, sa s Allie stotožnila aspoň v jednej z jej životných etáp. Či už to bolo naivné a zamilované dievča, žena tesne pred svadbou túžiaca po knižne romantickej láske alebo stará a chorá žena, z jej postavy vždy sršala impozantnosť a sila, vďaka ktorej zvládla aj tie najťažšie životné výzvy. Pri náročnom rozhodovaní jej čitatelia držia palce a (povedzme si priamo, najmä čitateľky) od začiatku do konca dúfajú, že sa vyberie cestou večnej a osudovej lásky. Podobne ako vyššie spomínaná Meggie, ani Allie nie je dokonalá, no práve vďaka tomu je o čosi viac ľudská, sympatická a inšpirujúca.

 1. Bridget Jonesová (Helen Fieldingová – Denník Bridget Jonesovej)

Nič je také vážne, aby sme sa na tom v budúcnosti nemohli zasmiať.

Pýtate sa, či patrí Bridget Jonesová do rebríčku inšpiratívnych knižných hrdiniek? Nuž, do toho môjho určite áno! Len ona bola schopná s noblesou jej vlastnou napokon objaviť skutočné šťastie vo veciach, v ktorých ho najmenej očakávala. Ukázala nám, ako zdvihnúť hlavu hore aj po tom, ako sme sa generálne strápnili a ako odísť s hrdosťou aj vtedy, ak nám jej už priveľa nezostalo. Okrem toho je veľmi vtipnou a príťažlivou postavou, ktorá dodáva sebavedomie ženám po celom svete, za čo si autorka zaslúži minimálne potlesk a zrejme aj trochu obdivu. :)

 1. Mária Jolanta (Tadeusz Dolega-Mostowicz – Mastičkár)

Láskavosť je jedna z najväčších cností.

Poľská hrdinka s nezvyčajným menom a ťažkým osudom bola doslova ženou ako z učebnice. Nežná, jemná, láskavá, oddaná a trochu naivná, no nie až tak, aby začala čitateľovi liezť na nervy. Práve naopak, od začiatku som si k nej vytvorila akýsi sesterský vzťah a mala som potrebu ju chrániť pred zlými rozhodnutiami. Páčilo sa mi na nej, že skromne predvídala udalosti a nedala sa stiahnuť intrigami okolo seba. Nebolo by fajn, keby má každý z nás v sebe o kúsok viac Márie Jolanty?

 1. Hazel Grace (John Green – Na vine sú hviezdy)

Duša je vždy viac ako telo.

John Green je jeden z mála mužov, ktorí dokážu svojim písaným slovom dokonale preniknúť do duší, v tomto prípade najmä dospievajúcich dievčat. Postava krátkovlasej Hazel Grace s nádychom rebelky, ktorej telo odmieta slúžiť, ako by malo, rozplakal milióny čitateľov po celom svete. Pripomenula mi (alebo skôr nám všetkým), že banality, s ktorými sa denne stretávame a trápime, málokedy stoja za povšimnutie. Oveľa dôležitejšie hodnoty v živote sú radosť z maličkostí, plnenie snov sebe aj druhým či nájdenie ľudí, v prítomnosti ktorých sa cítime sami sebou. Moderné a nedospelé dievča s dospelými myšlienkami sa zaradilo na môj osobný list najmä pre svoju statočnosť, ktorou nám dalo všetkým jasný odkaz – nachádzajte v živote to pekné, je toho naozaj neúrekom. :-)

 1. Anna (Lucy Maud Montgomeryová – Anna zo Zeleného domu)

Tvoja inakosť je to, čo ťa robí jedinečnou a krásnou.

Anna bola jednou z prvých knižných hrdiniek, ktoré som mala možnosť spoznať a zrejme aj preto mi tak silno utkvela v pamäti. Dokázala som sa stotožniť s jej láskou pre kvety, zvieratká, pre všetko jemné a nežné. Lucy Maud Montgomeryová vytvorila hrdinku, ktorej problémy sú aktuálne pre dievčatá už desiatky rokov. Napriek tomu, že vonkajšie okolnosti sa menia, a to celkom zásadne, problémy s láskou a udržiavaním sociálnych vzťahov v školských triedach zostávajú stále nezmenené. Aj preto originálna ryšavá Anna patrí do svetových zoznamov TOP literárnych hrdiniek a zaslúžene sa ocitla aj na tom mojom.

 1. Skupina žien (Kathryn Stockettová – Farba citov)

Žiadny človek neznamená viac než ten druhý.

Farbisté zobrazenie vrcholiacej rasovej segregácie v USA v šesťdesiatych rokoch minulého storočia, ktoré príjemne vykreslené postavy nižšie postavených negroidných žien tak správne okorenili. Nedokázala som si vybrať len jednu postavu spomedzi zrelých a životom občas ťažko skúšaných postáv. Spoločne tvorili nezlomný a inšpiratívny celok. Ich najsilnejšou zbraňou bol humor, vďaka ktorému dokázali zvládnuť aj tie najťažšie životné nástrahy a dokázať tak všetkým, ktorí si myslia opak, že žiaden človek neznamená viac než ten druhý.

 1. Liesel (Mark Zusak – Zlodejka kníh)

V ťažkých časoch sa snaž byť slnkom pre ostatných.

Liesel sa snažila byť slnkom teoreticky aj prakticky. Osirelá a nezlomná dievčina, ktorej charakter bol zasadený do Nemecka poznačeného druhou svetovou vojnou, bola tou najvernejšou malou milovníčkou kníh. Rebelsky ich zachraňovala, vystupovala „proti systému“ a nebála sa riskovať vlastné šťastie pre ostatných. Keď sa spojí sila, nádej a neoblomná ochota v jednom malom dievčatku, výsledok je viac ako pôsobivý. Ak by som si mala zvoliť pomyslený vrchol zoznamu, Liesel by na ňom pravdepodobne viedla. Bola totiž skutočnejšia a uveriteľnejšia než mnoho iných, jej podobných postáv.

 1. Bonus – Anna Malinová (Veronika Homolová-Tóthová – Mama milovala Gabčíka)

Keď si myslíš, že už viac nemôžeš, môžeš ešte desaťkrát toľko.

Všetky hrdinky, ktoré som vybrala na môj pomyselný list, boli fiktívne. Okrem jednej, ktorú som pridala ako bonus. Prednedávnom som si prečítala silný slovenský príbeh Anny Malinovej, zabudnutej vojnovej hrdinky. Nechcem prezrádzať dej, no azda žiadnemu knihomoľovi neušlo promo tejto knihy, ktoré nebolo prehnané. Príbeh Anny Malinovej a jej blízkych si zaslúžil zverejnenie tak, ako si zaslúži aj patriť do vašej poličky. Nechajte sa presvedčiť! :-)

 

P.S. Napíšte nám do komentára, ktoré knižné hrdinky zmenili život vám a nezabudnite napísať, že prečo. Veľmi radi si prečítame v komentároch vaše inšpirácie. :)
Obrázky sme si požičali z Pinterestu.