Upírska trilógia (Žihadlá, Nákaza, Večná noc)

Pre Čarovnú poličku napísala Denisa Kancírová


Osobne nemám načítaných veľa kníh o upíroch. Zvládla som napr. Twilight ságu, sériu Školu noci (v stave rozčítania) a to je asi tak všetko (nie, ešte čítam knihu Lokaj od slovenskej autorky). Skôr mám napozerané filmy a seriály - Upírske denníky (taktiež The Origins), Twilight ságu, Underworld ( i keď tu som sa stratila pri neviem ktorom dieli), Svitanie (Daybreakers, film z roku 2009), Interview s upírom a tiež zaujímavý počin Noc dlhá 30 dní (30 Days of Night, film z prostredia Aljašky z roku 2007).
Nad týmto všetkým sa u mňa najnovšie vyníma seriál The Strain (v preklade ako Agresívny vírus), ktorý už ukončil svoje vysielanie. Takže ho môžete v pokoji a návykovo začať pozerať a dočkať sa strhujúceho finále. Vo vodách internetu som najprv objavila seriál a až potom som sa dostala ku knižným podkladom.


V tomto prípade je úplne jedno, či pozeráte najskôr seriál alebo sa rozhodnete pre čítanie kníh. Dej sa odlišuje, čo nie je vôbec na škodu, lebo v každom prípade ste stále v napätí. Tí čo nemajú radi rozdiely, tak majú smolu. Pri čítaní som prirodzene hľadala podobnosti so seriálom, ale v konečnom dôsledku mi rozdiely nevadili. Bola som z nich príjemne prekvapená a bola som za tie dva totožné a predsa odlišné príbehy aj rada.
Autori nám vykresľujú upírov ako romantické postavy s nebezpečným nádychom, takže nám predkladajú „bad boyov“. Alebo sa vrhnú na verziu, kde sa upíri ocitnú v roli krvilačnej beštie, ktorú si len tak ľahko „ochočiť“ neviete. Práve tento prípad nájdeme v Upírskej trilógii.


Aby sme v krátkosti predstavili všetky tri knihy zo série uvádzam oficiálne anotácie (zdroj: Martinus.sk):


Žihadlá (1. diel Upírskej trilógie)

Na newyorskom letisku pristane lietadlo. Všetky elektronické systémy v okamihu zlyhajú a piloti na výzvy riadiacej veže neodpovedajú. Po násilnom vniknutí na palubu objavia v tmavom lietadle štyroch pasažierov na pokraji života a smrti. Ostatní sú mŕtvi, ibaže ich telá sa odmietajú podriadiť biologickým zákonom rozkladu. Prípad preberá doktor Ephraim Goodweather, vedúci projektu včasného varovania a likvidácie rozsiahlych epidémií, ktorý sa súčasne vyrovnáva s rozpadom manželstva a bojuje o právo opatrovať syna. Spolu s kolegyňou Norou Martinezovou zisťujú, že nemajú do činenia s obyčajnou nákazou...


Nákaza (2. diel Upírskej trilógie)

Druhý diel upírskej trilógie, pokračovanie úspešných Žihadiel. Na planétu padá súmrak, nočné príšery obsadzujú Zem. New York a postupne aj zvyšok sveta podliehajú nákaze, ktorá mení ľudí na upírov. Žiaľ, len málokto vie, aká je skutočná príčina epidémie, a tak sa zdá, že Majster – zlovestný prastarý upír – čoskoro ovládne svet. Na čele vzdoru stojí čudná hŕstka odhodlaných. Ak chcú odvážlivci zastaviť pád ľudstva, musia stoj čo stoj získať vzácnu ručne písanú knihu. V jej strieborných doskách je ukrytý kľúč na vykynoženie nemŕtvych...


Večná noc (3. diel Upírskej trilógie)

Od vypuknutia upírskej nákazy prešli dva roky. Svet sa navždy zmenil. Na zemi vládne nukleárna zima, bledé slnečné lúče sotva preniknú cez hrubú vrstvu tmavých mračien, aj to iba na dve hodiny denne. Planétu ovládajú nemŕtve monštrá, ľudská populácia je drasticky zredukovaná a veľkú časť z tých, čo prežili, chovajú upíri ako dobytok na krv v špeciálnych farmách. Budúcnosť ľudstva leží v rukách vyčerpanej skupinky vzbúrencov a Quinlana, napolo upíra, napolo človeka. Duchovný vodca odporu Ephraim Goodweather bojuje aj o život svojho syna Zacharyho, s ktorým má zlovestný Majster diabolský plán...


Upír je zmiešaním netvorov z filmu Ja, legenda a netvorov z Resident Evil. Základ nebezpečného upírskeho klanu je vo vodcovi zvanom Majster, ktorí premenných upírov riadi kolektívnou mysľou. Má prehľad o všetkom, aj o tom, kde sa jeho upíri nachádzajú. Vie sa pozerať na svet ich očami a taktiež s nimi telepaticky komunikovať.
Majster je vlastne dosť veľký pánko a jeho počínanie je ľahko pochopiteľné. Chce ovládnuť svet. Bodka.
Avšak ako to vždy býva, ľudia nie sú také ovce ako by sa na prvý pohľad zdalo a bojujú proti tejto nadvláde. Niektorí využívajú situáciu na to, aby zbohatli, uzatvárajú pakty s upírmi za cenu večného života. Aké hlúpe nie? Myslieť si, že upír dodrží dohodu (pche!).
A tak sa dostávame k bojovníkom a hrdinom ľudstva - Ephraimovi, Nore, Fetovi, Setrakianovi a Gusovi. Dôležitú úlohu tu má aj Ephraimova bývala manželka Kelly a ich syn Zack.
V knihe (a taktiež v seriáli) sa postavy dostanú do situácií, kedy sa musia rozhodnúť medzi dobrom jednotlivca a dobrom celého sveta.


Okrem ťažkých rozhodnutí nechýba v príbehu ani akcia, boj a taktika. Poprechádzame sa po New Yorku, ktorý má tú smolu, že vždy ho obsadia nejaké netvory. Dej sa dostáva aj do flashbackov a dej sa presúva aj po iných častiach sveta.
Pre mňa osobne je tento príbeh srdcovka, takže negatív tu nájdem málo (ak vôbec). Páči sa mi vykreslenie upírov a celé pozadie ich pôvodu. Pôvodní upíri, ktorí vznikli na roztrúsených miestach na zemi, kde boli uložené ostatky Ozryela (jeden z anjelov, ktorý veľmi dávno zdivočel a bol za to potrestaný). Ostatní sa akosi vedeli umierniť a schovať sa pred svetom, okrem Majstra. Ten sa vyskytol pri všetkých veľkých svetových udalostiach, ako napr. pri 2. svetovej vojne, kde sa v koncentračných táboroch vyžíval v utrpení. Tu môžem spomenúť postavu Thomasa Eichhorsta, ktorý bol v seriáli nezabudnuteľný. Ide o vojaka SS, ktorý sa dostane do služieb Majstra a pomáha mu asi vo všetkom. Myslím, že herec dostatočne vystihol jeho podstatu. Prepojenie zla, histórie a náboženstva je v knihe zvládnuté na veľmi dobrej úrovni. Aj to jedno veľké plus. Upír tu predstavuje veľké zlo a ľudia jeho potravu. Nič viac, ani nič menej.
Zaujímavá je postava Zrodeného - Quinlana, ktorého osudom je zabiť svojho otca - Majstra a zomrieť s ním. Viac o ňom spoilovať nebudem. A klasicky ako v každom upírskom prevedení, ani títo nemôžu ísť na slnko (vadí im ultrafialové svetlo), boja sa striebra a odseknutie hlavy je najspoľahlivejším odstránením ich existencie.
Zaujímavosťou je ešte ich krv premenená na bielu emulziu, ktorá obsahuje krvné červy, ktorými sa nákaza upírstva šíri ďalej. A ak si myslíte, že sa nemáte čoho báť, máte problém! Červy sa totiž radi zavŕtajú aj do vášho oka či radi vniknú cez hocaké dutiny do tela a máte smolu. Stačí jeden červ a ste stratení.
Ako malý bonus - k seriálu bol vytvorený plagát, kde sa do oka zavŕtava jeden zo spomínaných červov. Tento plagát bol v USA stiahnutý práve kvôli jeho „nechutnosti“.


A z tohto všetkého vyplýva to, že ak na letisku pristane lietadlo a neodpovedá a zdá sa, že všetci sú mŕtvi, rovno ho zapáľte. Ak to nespravíte, tak nech vám príde podozrivá aspoň „živá“ mŕtvola, ktorá sa zmení na upíra.
Ale ľudia niektoré chyby opakujú stále...