Rozhovor s Natyn

Pre Čarovnú poličku napísala Eliška Holienčiková

Každý rozhovor na Čarovnej poličke prinesie niečo nové. Nielen tipy na knihy, tie si pýtam vždy, to viete. Ale vždy sa mi podarí poodhaliť knihomoľa trochu viac a keď potom vyberám fotky do rozhovoru, som zvedavá a neváham prejsť celý jeho Instagram, hoci ho má  napríklad už 4 roky :-).Takto to bolo aj s Naty. Poznáme sa už dlhšie. Teda, “poznáme sa” virtuálne cez Čarovnú poličku. Knihomoľka ako vyšitá, keby som ju mala opísať. Stačí jediný pohľad na jej Instagram a viete, že ste správne, ak hľadáte tipy na knižky a krásne fotky.

Naty, pozerám, že máš 2320 príspevkov na Instagrame k dnešnému dňu. To už musí človeka nozaj baviť, však? :-)

Joj to áno, mám tam toho veľa. Niekedy si aj hovorím, že by som mala ubrať, ale ako si povedala, mňa to veľmi baví. Hlavne sa vždy teším keď dočítam knihu a utekám ju odfotiť a zavesiť na Instagram, pretože mám radosť z toho, že sa tým možno niekto inšpiruje a prečíta si ju.

(toto je jedna z prvých fotiek Natynkinho Instagramu. Nuž, má takmer 4 roky :-) Ale myslím, že citát ju spoľahlivo vystihuje stále).

Aké knihy by si zaradila do TOP3 z roku 2018?

Prvá je určite kniha Malý Život od Hanya Yanagihara, ktorá ma úplne dostala a ktorú odporúčam na každom kroku. Druhé miesto má u mňa Transport za věčnost od Františka Tichého, ktorej sa podľa mňa dostáva celkom málo pozornosti a pritom je fakt úžasná. A tretia naj kniha, ktorú som v roku 2018 prečítala bola Tá, čo sa vracia od Donatella di Pietrantonio.

Pamätáš si, ako si sa učila čítať? Prípadne prvú prečítanú knižku?

Ja sa musím priznať, že mám hroznú pamäť, kamarátky si zo mňa kvôli tomu stále robia srandu, lebo som vždy prekvapená aj z vecí, ktoré mi už predtým povedali. Čiže nie, nepamätám si ani ako som sa učila čítať, ani ktorá bola moja prvá prečítaná kniha. Ale minule som sa dostala k záznamom z knižnice do ktorej chodím od malička a moja prvá požičaná detská kniha sa volala Hľadám lepšiu mamu, tak aspoň to viem a doteraz sa z toho smejem. Ale moju mamu mám veľmi rada, aby ste si nemysleli (smiech).Trošku sa nám odhaľ, čo okrem čítania ešte rada robíš?

Tak najspokojnejšia som naozaj s knihou a kávou v ruke. Ale rada tiež chodím na nové miesta a mám fakt rada jedlo, aj keď neviem či sa to dá považovať za hobby (smiech) . A ďalšia vec, ktorú robím rada je chodenie do útulku UVP v Košiciach, kde si beriem psíka niekam na celodenný výlet a síce potom odchádzam so zlomeným srdcom, ale s pocitom, že som im spravila krajší deň. A sebe tiež. A tiež priznávam, že som seriálový maniak.Máš nejaké vysnívané knižné miesto, kam by si sa chcela ísť pozrieť?

Neviem či sa to dá nazvať knižným miestom, ale rada by som niekedy šla do Amsterdamu pozrieť sa do domu Anny Frankovej. A mimo toho by som chcela navštíviť všetky tie krásne knižnice, ktoré na svete sú.

Máš obľúbenú knižku? (Je to taká otázka, pri tom množstve, ktoré prečítaš je možno ťažké, niektorú nazvať vyložene obľúbenoou, ale možno? :)  ) Alebo takú, ktorú čítaš často?

Dlho bola moja obľúbená kniha Sophiina voľba od Williama Styrona, ale po nej nasledujúce roky som prečítala toľko skvelých kníh, že sa už neviem rozhodnúť ktorá je tá NAJ. Ale momentálne by som povedala, že je to už spomínaná kniha Malý Život, alebo Hana od Aleny Mornštajnovej, ak teda nejaké musím vybrať. Ale ani medzi týmito dvomi sa neviem rozhodnúť, toto je ťažká otázka asi pre každého milovníka kníh.

Trošku filozofická otázka: čítačka kníh alebo knižky?

Klasickej tlačenej knihe sa nič nevyrovná, to je jasné. Tá vôňa, otáčanie stránok a celkový ten pocit, že držíš knihu v rukách je na nezaplatenie. Elektronickú knihu si napríklad neviem vychutnať tak ako klasickú knihu, ale mám aj čítačku kníh, pretože je to pohodlné napríklad pri cestovaní. Do čítačky si však kupujem skôr knihy, ktorými si nie som istá či sa mi budú páčiť, napríklad ak ide o prvú knihu nového autora. Ale knihy obľúbených autorov a tie, ktoré viem že sú “také tie moje“ a chcem (musím!) ich vlastniť, si kupujem vždy klasické, milujem pohľad na moje police plné kníh.

Kniha, ktorá ťa vyložene nebavila?

Kniha Nejlepší pro všechny od Petry Soukupovej, nejako som jej nevedela prísť na chuť, nesadol mi štýl akým bola napísaná a celkom dosť som sa nudila. Ale určite netvrdím, že je kniha zlá, každý máme to svoje, ale mne nejako nesadla.

Knižka, ktorú odložíš pre svoje deti? :)

Tak nad týmto som sa nikdy nezamýšľala, nemám vybranú žiadnu konkrétnu. V podstate asi všetky, ale či si ich prečíta, to je otázne. Ale mám staré vydanie knihy Čo Dante nevidel, to je taký môj poklad, čiže asi túto, ale samozrejme až vtedy keď na to bude mať určitý vek, keďže je to naozaj ťažká téma.

 

My veľmi pekne ďakujeme za rozhovor a určite navšívte Natyn instagram