Rozhovor s Jankou z Jajibloguje

Pre Čarovnú poličku napísala Eliška Holienčiková

Ku každému rozhovoru s knižnou blogerkou pristupujem takpovediac s úctou.
Veľmi si vážim si každého, kto pravidelne číta a ešte o svojich dojmoch o knihách aj píše.
Janku sledujem už dlho, úplne od začiatkov poličky, keď som hľadala instagramové účty na sledovanie :).
A dobre som urobila, že som ju začala sledovať - Janka
píše super blog a vedie krásny bookstagram.
Určite odporúčam nakuknúť :-)

Janka, poďme na to zhurta, ako si sa dostala k tomu, čo robíš?
Kedysi som mala blog s poviedkami z prostredia Harryho Pottera, no osud to chcel inak a na dlhé roky som s písaním prestala. Neskôr som sa potrebovala viac sebarealizovať, tak som si založila blog na blogovacej platforme blog.sme.sk. Zistila som, že ma najviac baví písať o cestovaní a knihách, no a aj vďaka čitateľom som sa diferencovala len na knihy, kde som našla zmysel aj po marketingovej stránke. Vo svojej profesionálnej sfére zaoberám digitálnym marketingom knižného trhu na Slovensku. A tak som sa dostala až sem.

Úplne klišé otázka, ale mňa to fakt zaujíma - akú najobľúbenejšiu knihu máš?
Nemám len jednu obľúbenú knihu, pretože je viacero, z ktorých som nadšená. Skôr mám obľúbenú myšlienku, ktorú v každej knihe hľadám. Ak sa v knihe nachádza, stáva sa členom mojej skupinky najobľúbenejšie čítanie. Mojou srdcovkou je ale Malý princ, lebo je to jedna z kníh, ktoré som ešte ako malá dostala od babičky. Preto som sa nedávno rozhodla, že túto knihu chcem mať aj v iných jazykoch.

Zaujíma ma, nedočítala si niekedy knihu, že bola fakt nudná?
Jasne a koľko ich bolo. Po čase som ale dostala výčitky svedomia a knihu som dočítala. Nikdy nevieme, či náhodou nenastane ten zlom a nuda sa hneď stratí. Vo väčšine prípadov k tomu ale nedošlo.

Obľúbená slovenská autorka/ autor?
Opäť aj tu ich je viac. Medzi mojich naj patrí Miroslava Varáčková, Michaela Zamari, Hanka Repová či vychádzajúca hviezda Baja Dolce. Od nich by som snáď prečítala knihu, aj keby bola napísaná na toaletnom papieri (smiech).

Ako riešiš cestovanie a knihy, nosíš so sebou nejaké, alebo nastúpi čítačka?
Čítačka je môj verný priateľ, no vždy so mnou cestuje aj klasická tlačená kniha. A potom podľa potreby a podmienok to striedam. Záleží čo čítam a či je to v rámci spolupráce alebo len obyčajné čítanie pre potešenie. Samozrejme dôležitým kritériom je aj kam a ako cestujem.

Keďže som si všimla, že máš rada YA literatúru, daj nám nejaký fakt super tip. Alebo aj dva :)
Super tip? To je ťažké, pretože neviem, čo presne čitatelia hľadajú. Ale z tých zahraničných určite novinka Kulti, séria Kosec alebo všetky knihy od Jenny Han či Kasie West. Od slovenských autorov odporúčam jednoznačne Spolu to zvládneme od Miroslavy Varáčkovej alebo V znamení ametystu od Majky Danihelovej.

Som si trošku scrollovala tvoj instgram a prvé fotky najskôr nenaznačovali, že pôjdeš knižným smerom, úplne prvá bola až Harry Potter. Aký máš vzťah k HP? :)
Tento instagram bol pôvodne mojim súkromným. No časom, keď si moje súkromie ukradli knihy, tak im začal patriť aj Instagram. Harry Potter má v mojom živote nezastupiteľné miesto. Na celej sérii som vyrastala, preto som veľmi rada, že stále objavuje nových fanúšikov a tematika je živá. List z Rokfortu som nedostala, ale pevne verím, že sa len niekde stratil.

Všimla som si aj, že chodíš často na knižné zrazy, ako to celé vnímaš, čitateľskú komunitu? Máš v nej (alebo z nej) blízkych ľudí?
Je super, ak sa stretávajú ľudia s podobnými záujmami. Vplyvom digitálnej doby je to jednoduchšie, než kedysi. Pamätám si, keď som bola malá a ešte sme nemali doma internet (áno, aj také kedysi existovalo), tak sme si z klubu fanúšikov Harryho Pottera posielali listy, ale bližší kontakt bol veľmi komplikovaný. Čitateľskú komunitu vnímam pozitívne a teším sa, že sa neustále medzi sebou motivujeme v tom, čo nás baví. Počas svojho blogovania som stretla veľmi veľa ľudí, ktorí sa stali mojimi blízkymi priateľmi a za nič na svete by som ich nevymenila.

Keď čítaš, prežívaš príbehy s hlavnými postavami?
Vždy sa potrebujem stotožniť s hlavnými postavami. Rada si totiž predstavujem, akoby som sa v nejakej situácii zachovala ja. Knihy sú pre mňa menším únikom z reality, preto rada vyhľadávam spoločnosť, ktorá mi bude blízka.

Čo ty a audioknihy? Čítala som blog o tom, že si si jednu vypočula a bola si nadšená. Budeš počúvať aj ďalšie?
Ach, áno, Cinder bola úžasná. Nečakala som, že sa mi tak veľmi zapáči. To môže byť tiež ďalšia young adult kniha, ktorú odporúčam - ale v tej audioverzii, pretože Terezin hlas je pre mňa TOP. Medzitým som si vypočula ďalšie 3 a práve dnes som dostala odporúčanie na Príbeh služobníčky. Určite sa audioknihy stanú súčasťou môjho života, pretože je to pre mňa neuveriteľný relax. A aj vďaka nim môj priateľ nie je hladný, pretože sa z kuchyne nepohnem, dokedy nedopočúvam kapitolu (smiech).

Janke veľmi pekne ďakujeme za rozhovor! :) A určite k nej nakuknite na bookstagram alebo blog, stojí to za to.