Rozhovor s blogerkou Jankou

Pre Čarovnú poličku napísala Eliška Holienčiková

Odkedy máme Instagram Čarovnej poličky, zhruba od tej doby sledujem aj Janku, alebo aj @my_fantasydream . Zaujali ma nielen fotky, ale aj samotná Janka, neúnavná milovníčka kníh, a tiež pisateľka blogu.Tak sme sa dohodli, že spolu spravíme rozhovor, aby som ju trošku predstavila aj vám ostatným.

Janka, dostaneš od nás výzvu, skús sa predstaviť iba jednou vetou :) a povedať nám, prečo práve my_fanatasydream?
Som veľkou milovníčkou čítania, najmä fantasy a týmto smerom sa uberá aj zameranie môjho blogu, pre ktorý som vybrala práve názov obsahujúci FANTASY, DREAM v zmysle snívania, žitia v oblakoch a MY je myslím úplne jasné ?

Máš veľmi farebný a pozitívne ladený instagram, zaberie to veľa času, v kombinácii s blogom? Lebo prispievaš veľmi pravidelne :) - čo kvitujeme!
Priznám sa, že to zaberie dosť času, najmä nafotenie fotografií. Vždy pri jednom fotení vytvorím viac fotiek a postupne ich pridávam, pretože niekedy je zlé svetlo, inokedy nemám čas a z času na čas som jednoducho lenivá ? Snažím sa písať aj zmysluplné popisy k fotkám, aj to dá občas dosť práce. S blogom je možno časovo viac práce, ale som na to už po rokoch taká zvyknutá, že mi to tak ani nepríde.


Aká je obľúbená fantasy knižka, ktorú by si odporučila aj tomu, kto taký žáner vlastne nečíta?
Mojou srdcovkou je jednoznačne Harry Potter a odporúčam ho nielen ako výbornú sériu so super dejom a postavami, ale aj ako nie až tak náročné čítanie ako napríklad Tolkien. Z novších sérií odporúčam Trón zo skla, výborné knihy pre mladých s mágiou a bojmi alebo dilógiu Vrania šestka od Leigh Bardugo

Skús odhadom, koľko máš doma kníh :) ? Ale pravdu, aj tie skryté :)))
Po letmej konzultácii s mojimi knižnými poličkami to bude okolo 250 (ale pár nových je ešte na ceste :-D).


Vždy sa pýtame na top knižku, ktorú by si odporučila všetkým?
Rozprávky barda Beedla. Nielen pre prepojenie s Harrym Potterom, ale pre krásne príbehy, s poučením, pobavením a životnými múdrosťami. Myslím si, že kniha by sa páčila ako mladším, tak starším čitateľom, vydanie je navyše doplnené krásnymi ilustráciami a je to tenká publikácia, aj menej vášniví čitatelia ju hravo zvládnu.

Takže tvoja srdcovka je podľa všetkého Harry Potter?
Áno, je to srdcovka, som veľkou fanúšikov ako kníh, tak aj filmových spracovaní, rovnako ako samotnej autorky. Myslím, že je to výborný príbeh, skvele vystavaný od prostredia sveta, postáv, zápletky, premyslenosti všetkých detailov. Sú to knihy, po ktorých môžem hocikedy siahnuť a vždy ma poteší ich čítanie.

Často fotíš s knižkami aj sviečky alebo svetielka, majú pre teba hlbší význam? Prípadne, aké obľúbené rekvizity na fotenie máš?
Priznám sa, že čo sa týka rekvizít, sledujem ostatné účty a snažím sa im nejako pripodobniť, aspoň tou štylizáciou fotiek, hoci samozrejme každý do fotiek dáva to „svoje“. Ja používam prevažne obyčajné vonné farebné sviečky, mám veľkú umelú ružu, ktorú mi kúpila mamina a z vianočnej výzdoby som si celoročne „ponechala“ jednoduché malé svetielka. Ako pozadie volím bielu plachtu a jeden menší hnedý plagátik, aby som mala ako-tak jednotné pozadie fotiek. Rada pridávam záložky či knihomoľské prívesky, nebránim sa ani foteniu vonku v prírode. Celkovo ma fotenie baví a to je to najdôležitejšie, nepotrebujem mať profesionálne fotky, ale poteší ma, ak sa ľuďom páčia.


Píšeš si poznámky do kníh?
V tomto som trošku stará škola, písanie do kníh nie, nie. Ani ceruzkou, ani perom, nelepím si dokonca ani farebné papieriky. Často si úryvky z kníh fotím do mobilu, prípadne si do knihy vložím čistý papier a píšem si naň poznámky alebo si poznačím stranu a odsek. Pomáha mi to aj pri spisovaní recenzií.

Čítala som článok o tom, ako si predstavuješ svoje ideálne čitateľské miesto. Keby si si mala vybrať iba jednu knižku, ktorú tam budeš mať, aká by to bola?
A mohla by to byť séria? ? Tak by som tam „prepašovala“ viac kníh. Ak by som si však naozaj mala vybrať jediný knižný titul, bol by to práve Harry Potter, záverečný diel tejto série s názvom Dary smrti.

Patríš aj do tímu aj Knihožrútov, je to smer, ktorým by si sa do budúcna chcela vybrať? :)
Knihožrúti sú takpovediac malý školský projekt alebo voľnočasová školská aktivita. Študujem masmediálnu komunikáciu a na univerzite máme aj vlastnú školskú televíziu a štúdio, ktoré môžeme využívať. Ako milovníčka kníh som chcela prepojiť knihy a školu. Spolu s ďalšími spolužiakmi sme vytvorili Knihožrútov, reláciu o recenziách a nových tituloch. Rada by som v relácii pokračovala a keby sa mi raz pošťastilo mať takúto reláciu v reálnej televízii bola by som tým nadšená. Všetko samozrejme závisí od možností, ale chcela by som sa uberať cestou, kde môžem spojiť profesiu so záľubou v čítaníFotografie sme si vypožičali z Jankinho IG.
P.S. Určite tam nazrite aj vy!