Rozhovor s blogerkou Aďkou

Pre Čarovnú poličku napísala Eliška Holienčiková


Keď sme založili Instagram Čarovnej poličky, prezerala som si účty mnohých dievčat (väčšinou sú to dievčatá :-) ), ktoré blogujú o knihách. Hľadala som inšpiráciu, ako sa správať “ako Čarovná polička”. Natrafila som naozaj na skvelé kočky, ktorých IG vyzerajú maximálne profesionálne, no a povedala som si, že by ste ich mali poznať určite aj vy. Tak vznikol nápad, že občas vyspovedám nejakú z “našich” spolupracujúcich blogeriek.

Ako prvá je jedna z mojich srdcoviek, Aďka, ktorú nájdete na Instagrame ako @knihy_knihy_a_knihy.


Ahoj Aďka, veľmi pekne ďakujeme za to, že si sa rozhodla poskytnúť nám rozhovor. Trošku ťa našim poličkárom predstavme.
Ahoj, som Aďa, také obyčajné dievča, ktoré sa snaží zachrániť svet, ale niekedy zabúda sama na seba, a preto rada čítam. Sú to pre mňa chvíle, kedy sa dokážem uvoľniť a aspoň na chvíľu sa ponoriť do iného sveta.


Čo ťa priviedlo k blogovaniu a ako dlho už bloguješ?
Píšem už viac ako tri roky. Úprimne som sa na blogovanie dala, pretože ma fascinovalo, že blogeri dostávajú knihy zadarmo :D. Neskôr som však zistila, že to vôbec nie je také jednoduché a preto, aby som zaujala niektoré internetové kníhkupectvá, musím vedieť vyjadriť svoje pocity a na to treba mať hlavne fakt širokú slovnú zásobu. Keď som sa v tom už ako tak oťukala, tak som si uvedomila, že ma to baví a aj keď som nedostávala knihy zadarmo :D, tak ma to neodradilo a písala som si ďalej (prikladáme odkaz na Aďkin blog).


Aký žáner ti je najbližší?
Túto otázku mi pokladá naozaj veľa ľudí a ja nikdy neviem odpovedať. Čítam fakt všetko, čo mi príde pod ruku a niečím ma to zaujme. Keď sa ale pozriem do mojej knihovničky, tak tam asi najviac nájdem knihy o vojne, klasiku, knihy o cestovaní a v poslednom čase mi tam pribúda dosť thrillerov. Väčšinou si žáner knihy vyberám podľa momentálnej nálady a nikdy neviem dlho vydržať len pri jednom.

Koľko kníh prečítaš ročne? (stačí odhadom)
Záleží podľa času, ktorí v ten rok mám. Minulý rok som ich napríklad prečítala 34, tento rok už mám však prvých 16 kníh za sebou a to je len polovica apríla. Každý rok sa mi zatiaľ darí prečítať väčšie množstvo, ako ten predtým.


Máš najobľúbenejšiu knižku, ktorú môžeš čítať aj viackrát?
Divočina. Čítala som ju, keď som si prechádzala obdobím, kedy som nebola spokojná sama so sebou (to čo robím, ako vyzerám a ako sa správam). V tejto knihe je hlavná hrdinka žena, autorka, ktorá si prešla veľmi ťažkú cestu, práve kvôli tomu, že potrebovala znovu nájsť sama seba. Veľmi ma to fascinovalo a odvtedy, vždy keď pomyslím na niečo takéto, znova si ju vezmem do rúk a mám pocit, ako keby som si tú cestu prešla spolu s ňou.


Kde najčastejšie nakupuješ knižky?
Nakupujem cez internet s tým, že predtým, ako si knihu objednám idem sa na ňu pozrieť do kníhkupectva. Väčšinou je to rôzne, pretože ceny majú všade iné, ale najčastejšie je to v Panta Rhei. Nebránim sa však ani bazárom, kde sa častokrát nájdu skvelé knihy v dobrom stave za super ceny, preto sa mi páči nápad Čarovnej poličky.

Ako si sa dozvedela o poličke?
Našla som ju na Instagrame. Prvo som len obdivovala fotky s krásnymi záložkami a až neskôr som pochopila, o čo vlastne ide.

Čo hovoríš na Čarovnú poličku?
Príde mi to ako super nápad. Môžeme si knihy kúpiť alebo predávať na jednom mieste. Stránka je veľmi prehľadná, takže ak niečo hľadáte nie je to ťažké nájsť. Úžasný bonus, za prihlásenie dostanete peknú záložku.


Tvoj tip na skvelú knižku?
Tajný denník Hendrika Groena, túto knihu si musíte prečítať, pretože ten starček je neskutočný a ja som sa nemohla prestať na ňom smiať. Pri knihe som si predstavovala, že hlavný hrdina je môj priateľ, ktorý sa povahovo úplne zhoduje so starčekom a o to väčšia sranda to bola. Knihu som mu potom kúpila a aj napriek tomu, že nečíta táto kniha ho fakt bavila, takže ak neviete čo dať priateľovi, toto môže byť tá správna voľba.

Máš odkaz pre našich knihomoľov a poličkárov?
Robte to, čo Vás baví a nenechajte sa odradiť názormi iných, pretože nie je nič krajšie, ako plniť si svoje sny.


Aďke veľmi pekne ďakujeme za rozhovor!
Fotografie sme použili z Aďkinho IG, samozrejme, s jej výhradným súhlasom.