Rozhovor s blogerkami “knihomoľky”

Pre Čarovnú poličku napísala Eliška Holienčiková

Moja najväčšia radosť na #bookstagramme sú knižné profily. Preklikám ich denne desiatky, mesačne asi aj stovky. A málokedy sa mi podarí nájsť zohratý tandem dievčat, ktoré spolu aj instagramujú a blogujú. Tieto knihomoľky razia heslo ,,Človek, ktorý číta, prežije tisíc životov, kým zomrie. Človek, ktorý nikdy nečítal prežije iba jeden.” Knihomoľky, alias Caroline a Victory píšu blog, ktorý si rozhodne musíte pozrieť. A odporúčam určite nevynechať ani Instagram, ktorý robia tak zanietene, ako to len môžu dve knižné nadšenkyne :).

Kočky predstavte sa nám jedna druhú :)
C: Vika je človek s veľkým srdcom, zanietená knihomoľka milujúca mačky a najmä úžasná kamarátka! Je tiež obrovským „snílkom“ a veľkým puntičkárom.
V: Karol je éterická bytosť, ktorá to so mnou ťahá už osem rokov. Je to tá najlepšia kamarátka, akú si človek môže priať. Nie je len vášnivá čitateľka, ale aj veľký milovník rastlín – najmä kaktusov.

Ako sa dajú do tímu dve knihomoľky? Odkiaľ sa poznáte?
Spoznali sme sa v prvom ročníku osemročného štúdia na miestnom gymnáziu. Spriatelili sme sa však až neskôr a odvtedy sme nerozlučná dvojka. Každý nás na školských chodbách mohol ľahko spoznať vďaka nášmu výškovému rozdielu. Naše priateľstvo bolo silné aj vďaka spoločnej vášni ku knihám, a preto sme sa rozhodli založiť si spoločný Instagram.

Kde beriete inšpiráciu na Instagram?


Inšpirácie čerpáme najmä na Pintereste, či Instagrame, ale zakaždým sa snažíme vymyslieť niečo originálne, čo nie je vždy jednoduché, keďže je vo svete toľko talentovaných bookstagramerov.

Pracujete alebo študujete? Dá sa to skĺbiť s blogom? :)
Aktuálne sme ukončili štúdium na gymnáziu a obe pokračujeme na vysokých školách. Zatiaľ sme nemali veľké problémy skĺbiť štúdium a Instagram, ale uvedomujeme si, že teraz to bude oveľa komplikovanejšie. Nebudeme spolu tak často, ale dúfame, že to nebude problém.

“Bonznite” nám jedna na druhú niečo :) (a nemusí to byť len knižného rázu).
V: Karol je plná kontrastov. Na jednu stranu je to veľmi sebavedomé dievča, nemá problém s verejným vystupovaním, avšak vie byť aj veľký introvert a večne sa strachuje, čo si o nej myslia iní ľudia. Vie byť aj poriadnym nervákom.


C: Na Viku platí porekadlo: „Tichá voda brehy myje.“ Každý si o nej myslí, že je to ten typ dievčaťa, ktoré ticho sedí v kúte s knihou v ruke, no niekedy dokáže byť skutočnou mrškou :D.


Akú knižku čítate opakovane? Ja si napríklad aspoň raz ročne otvorím Harry Pottera, len aby som nezabudla, že fantázii sa medze nekladú :)
C: Nespomínam si, že by som čítala nejakú knihu viackrát, keďže je vo svete toľko veľa dobrých kníh, ktoré čakajú na prečítanie.
V: Ja sa rada opakovane vraciam k Malému princovi. Je to moja srdcovka už niekoľko rokov a vždy keď sa k nemu vrátim, tak si z toho príbehu odnesiem niečo nové.

Vždy sa pýtam na obľúbených autorov, preto dnes mi okrem obľúbených spomeňte aj tých, ktorí vás neohúrili a čítať ich už nebudete…
C: K mojim obľúbeným patria hlavne českí autori ako napríklad Patrik Hartl, či Adam Chromý, no rada si prečítam aj Jonasa Jonassona. Zatiaľ som nenatrafila na spisovateľa, ktorého štýl by mi nesadol až tak, aby som ho nazvala neobľúbeným.
V: V tomto sa my dve dosť líšime. Ja preferujem najmä zahraničné YA a autorov ako Sarah J. Maas, Johna Greena, ale zároveň som aj veľkým fanúšikom našej slovenskej spisovateľky Mirky Varáčkovej. Je pomerne ťažké vybrať autorov, ktorí by mi veľmi nesadli. Momentálne mi napadá jedine Lauren Oliver, žiadna z jej kníh ma neoslovila.

Čo robíte s množstvom kníh, ktoré máte doma? Rozširujete si svoje knižnice, či posielate niektoré knižky aj ďalej?
Obe sme nie len vášnivé čitateľky, ale aj zberateľky kníh. Obe však na našich poličkách nájdeme knihy, ku ktorým sa určite už nevrátime, preto sme rady, že sme sa dozvedeli o projekte Čarovná polička. Určite využijeme vaše služby.

A ešte nám dajte tip na knihu, ktorá má pre vás (skrytý) význam.
C: Kniha, ktorá má pre mňa obrovský význam je určite Listy Oľge od Jula Satinského.


V: Mňa nedávno oslovila kniha od Johna Greena – Všade samé korytnačky. Je to malá tenká knižka, ale podľa môjho názoru v sebe nesie veľmi veľkú tému a posolstvo.


Fotky som si požičala z krásneho Instagramu, ktorý baby robia. Určite odporúčam sledovať ♥