Rozhovor: Podporujme slovenských autorov

Pre Čarovnú poličku napísala Eliška Holienčiková

Často si hovorím, že kto píše všetky tie skvelé knižky, čo čítame :) A oni sú to obyčajní ľudia z mäsa a kostí… No už trošku klišé ja viem. Vždy ma ale zaujímalo, ako takí autori píšu, ako sa zaraďujú do pisateľskej komunity a tak podobne :) Spojila som sa s Dominikou, ktorá založila projekt Podporujme slovenských autorov.

 

Ako si založila tento projekt, aká bola prvá myšlienka “tak, ja idem do toho”?

Bol to jeden z mojich impulzívnych nápadov. Začalo to práve v ten rok, keď som sa sama stala autorkou knižného diela - teda mojej zbierky Slovo je nádych. Na Vianoce som len tak blúdila po internete a uvedomila si, že akosi nenachádzam žiadny projekt, ktorý by pomáhal s propagáciou slovenských autorov. A sledovala som českú verziu tohto projektu Podpora českých autorů a veľmi sa mi ich myšlienka páčila. A tak som si pomyslela: “Čo keby som vytvorila niečo také aj na Slovensku?”Nuž, vzala som zápisník a písala si pre a proti, čo by som do toho mohla zahrnúť, koho osloviť a tak. Keď som už mala v hlave názov a víziu, tak som vedela, že to musím urobiť, Samozrejme som sa musela spýtať zakladateliek českého projektu, či im nebude vadiť prevzatie ich myšlienky a vytvorenie akejsi slovenskej pobočky. Neboli proti a tak sa to 29. decembra 2016 spustilo. A môžem povedať, že som za svoje impulzívne rozhodnutie veľmi rada. :)

Čo všetko v rámci projektu robíš?

V začiatkoch som všetko robila sama. Sama som recenzovala, robila rozhovory, propagovala… Ale teraz mám pod sebou niekoľko veľmi šikovných recenzentov - sú medzi nimi dokonca tri recenzentky z susedných Čiech, čo ma neskutočne teší. Takže recenzujeme knihy, robím s autormi rozhovory, uverejňujem ich profily na stránke - slúži to na také krátke oboznámenie sa s autorom. Zdieľam udalosti, píšem o knihách, ktoré ma na knižnom trhu zaujali… Jednoducho robím všetko pre to, aby som mohla akýmkoľvek spôsobom propagovať slovenských autorov, ktorí sú veľmi šikovní a takisto ukázať čitateľom, ktorí možno podceňovali slovenskú tvorbu, že aj slovenská literatúra môže byť (a je) kvalitná. Robíme aj na Facebooku súťaže a tak.

Všimla som si, že medzi redaktormi, je aj veľa mne známych tvárí z Instagramu, ako napríklad “Drominicka”. Ako vzniká takáto spolupráca?

Väčšinou to vždy začína tým, že spustím akoby “hľadanie redaktorov” a čakám, kým sa niekto ozve. Samozrejme že niektoré spolupráce vznikajú aj mimo týchto “hľadaní”. Keď mi daný bloger/ka, napíše mail, že má záujem recenzovať, väčšinou si pozriem jeho blog a spôsob jeho recenzovania. Ale prijímam aj tých, ktorí neblogujú, no vždy je pre mňa dôležitá láska ku knihám a chuť písať o nich. Ak sa pre niekoho rozhodnem, posielam - podobne ako u autorov - profil na vyplnenie, aby si čitatelia mohli ľahko dohľadať, čo daný redaktor už recenzoval a pozrieť sa na jeho blog. No a potom je to už jednoduché. Pošlem zoznam kníh a redaktor si vyberá. :)

Aký máš vzťah ku knižkám, si “rodená knihomoľka” ?

Asi áno… Odmalička som milovala, keď mi mamka čítala rozprávky na dobrú noc. Potom sa môj vzťah ku knihám na nejaký čas odmlčal, ale opäť som sa k tomu vrátila pri čítaní napríklad Harryho Pottera, alebo Upírskej akadémie. Myslím, že u Harryho Pottera som na tom podobne ako mnoho knihomoľov. Láska ku knihám ešte narástla v období, keď som sama začala písať. Ono je to k písaniu veľmi potrebné, pretože potrebujeme čerpať slovnú zásobu a rozvíjať fantáziu. :) A odvtedy v podstate čítam stále. Niekedy menej, niekedy viac.

Viem, že aj ty si spisovateľka, aký si mala prvotný impulz na písanie knižky (knižiek)?

Odvtedy, ako ma písanie veľmi chytilo a zistila som, že je to môj zmysel života som snívala o napísaní a vydaní vlastnej knihy. Najviac ma k tomu viedlo to, že chcem ukázať svoj pohľad na svet, ktorý je trošku iný ako u zdravých ľudí, keďže mám zrakový hendikep. Takisto bolo u mňa pomerne ťažké obdobie dospievania a o tom som chcela hovoriť, pretože o probléme, ktorým som trpela sa veľmi nehovorí a považuje sa to za tabu. A tak vlastne vznikli Odtiene dúhy. Rovnako som človek, ktorý píše poéziu a vydanie zbierky básní bolo pre mňa niečo skvelé, čo sa mi aj splnilo. Opäť - chcela som, aby ľudia mohli nahliadnuť do mojej duše, ktorá bola dlhé roky poznačená depresiami a absolútnou nechuťou žiť.

 

Aké sú tvoje obľúbené knižky, prezraď nám viac o sebe :)

Mám kopu obľúbených kníh. :) Nie som človek, ktorý by čítal len jeden žáner - mám rada viacero. Medzi také moje srdcovky sa zaraďuje samozrejme Harry Potter, čo je zase podobné ako u mnohých ďalších knihomoľov. Potom nesmiem zabudnúť spomenúť Charlieho malé tajomstvá od Stephena Chboskyho, Ostré predmety od Gillian Flynn, Veronika sa rozhodla zomrieť od Paula Coelha, Malý princ, Psia duša od W. Bruce Camerona, Dievča, ktoré čítalo v metre od Christine Féret-Fleury a z poézie básne Ivana Kraska napríklad. :)

A niečo o sebe? Nuž, som pôvodom zo stredného Slovenska, ale žijem na západe v jednej pohraničnej dedinke. Okrem písania kreslím abstraktné obrazy, ktoré môžete nájsť na stránkach: www.eliart11.webnode.sk a takisto blogujem na osobnom blogu - www.mozaikaticha.com. Písanie považujem za svoj zmysel života. Slová sú mojimi nádychmi - ako hlási názov mojej prvotiny. :)

Povedz našim poličkárom o čom tvoje knižky sú?

Slovo je nádych je zbierkou básní. Ako som spomínala vyššie, sú práve o tom tmavom období môjho života, kedy som si priala neexistovať. Sú v nej všetky vnútorné pocity bolesti, prázdnoty a trápenia. Áno, Slovo je nádych je plná smutných básní, ale ľudia sa v nej dokážu nájsť.

Odtiene dúhy sú mojou autobiografiou. Hovorí práve o tom zlom období. O všetkom, čo som prežila. O depresii, chuti zomrieť a aj znovunájdenej chuti žiť. O ťažkých časoch na škole, vysmievaní kvôli môjmu hendikepu, o priateľstvách a prvých láskach. Momentálne je na Martinuse dostupná aj moja tretia kniha s názvom Na krídlach noci (zatiaľ v elektronickej forme) a to je môj YA fantasy počin o anjeloch smrti. Kniha by mala vyjsť v tlačener forme teraz v decembri. A zároveň som pracovala aj na ďalšej zbierke básní - tá je zatiaľ u vydavateľky a dúfam, že sa dočká vydania.

P.S. Dominikina knižka je dostupná aj u nás na poličke ♥