Recenzia: Venuša zo zátoky

Pre Čarovnú poličku napísala Eliška Holienčiková

Pohodovú prázdninovú atmosféru leta v roku 2009 naruší hrôzostrašný nález dievčenského tela bez hlavy a rúk. Torzo pláva v ramene rieky neďaleko lodenice, mladí športovci zažijú na tréningu ozajstný šok. O dva dni sa na opačnom konci mesta v zátoke rieky nájde odseknutá hlava. Prípad sa začne nepríjemne a hlavne nepredvídateľne zamotávať.

Dominik Dán poslednou knižkou znovu ukázal, komu patrí prvenstvo kráľa slovenských detektívok (aspoň tak to vnímam ja). V deň vydania som si kúpila e-knižku, a to len preto, aby som nemusela bežať do kníhkupectva a mohla čítať prakticky ihneď. Samozrejme, mám už aj papierovú verziu, zbierka musí byť kompletná :-).

Príbeh je chronologicky hneď po Noci temných klamstiev (rok 2009). Nález mŕtvoly je taký rutinný, ale veď bez toho by knižka nevznikla. Skvelé prepletenie viacerých príbehov je typické pre Dána. Predstaví nám katastrofu na oddelení vrážd a zároveň dvoch exotických španielskych chlapcov, ktorí majú príliš temperamentnú povahu a novú partiu cez prázdniny.
Do toho policajti nájdu mŕtvolu a nevedia sa nikam odraziť, ono, bez hlavy je to fakt ťažko. O pár dní však nájdu aj hlavu, ale patológ Lengyel im vysvetlí, že aj keby veľmi chceli, nie je možné tieto nálezy spojiť. Policajti sa teda musia popasovať s oveľa väčším problémom… Ďalej vám už písať nechcem/nemôžem/svedomie mi nedovolí vás ukrátiť o tento skvelý príbeh.

V polovici knihy som mala pocit, že už presne viem, čo sa stalo. Ale Dominik mi zase ukázal, že moje predpoklady si môžem strčiť za klobúk, že veru takto to nebude… Čítala som v noci a jedným dychom. A myslím, že knižka je oveľa nechutnejšia ako napríklad Beštia. Nebudem sem písať konkrétne príklady, lebo sa mi k tomu nechce ani vracať a prenasledovalo ma to celú noc...Naozaj to bolo desivé.

Neviem ako to budete mať vy, ale ja som sa nevedela odtrhnúť. A každá ďalšia strana ma hnala vpred. Ale tak je to vždy. Dominik je naozajstný kráľ slova.