Recenzia: Príbeh čarodejnice

Pre Čarovnú poličku napísala Eliška Holienčiková

Myslím, že žiadna recenzia nebola tak žiadaná ako práve táto :). Keď som prvý raz odfotila knihu Príbeh čarodejnice tak som dostala desiatky správ, aby som si s čítaním pohla a dala vedieť :-). Trvalo mi to cca 13 dní, ale zlomila som 550 strán. Chvíľami sa mi ani nechcelo, lebo kniha sa krátila a ja som chcela čítať ďalej…

Na druhý úvod vám ešte musím povedať, že prvý som videla seriál Čas čarodejnic.
Z dlhej chvíle som sa pozerala s mamou, ktorá si na tom cvičila angličtinu. A ako to u mňa a seriálov býva, prepadla som tomu. S novým rokom som si gúglila, kde sú ďalšie časti druhej série. No ale, ešte nie sú. Tak som sa vydala pátrať po knižke. Vďaka poličke sa mi ju podarilo zohnať a pekne na oslavu marca, mesiaca kníh som ju začala čítať.

2019-03-14_0716

Začína to ako nedostatok a túžba, začína to ako krv a strach, začína to ako čas čarodejníc…

Mladá historička Diana Bishopová je čarodejnica, ktorej sa podarilo požičať si v knižnici stratený alchymistický rukopis, po ktorom pátrajú už stáročia čarodejnice, upíri a demóni. V rukopise, ako sa nazdávajú, je načrtnutý pôvod vzniku týchto bytostí. (Teraz to znie trochu ako také hlúpe klišé, že poďme si čítať o upíroch a čarodejniciach, plus ešte aj démonoch, ale tým sa nedajte odradiť). Jediné upírske, čo som videla bol Twilight a úprimne, mne sa tí upíri fakt páčia. Princíp dobra a zla nie je úplná dominanta knihy, lebo v príbehu nejde o to, kto je dobrý, či upír alebo čarodejnica. Ako nám rôzne situácie ukážu, nie každá čarodejnica je dobrá a upír napríklad zlý.

Tak a ešte raz :), Diane sa podarilo požičať si rukopis, ktorý bol po stáročia stratený a nikomu sa nepodarilo požičať si ho. Preto sa o ňu a vyvolanie rukopisu sa začne zaujímať celý rad bytostí, túžia po tejto stratenej knihe. Diana, aj keď je čarodejnica, sa čarovaniu vyhýba a nechce mať nič spoločné ani s bytosťami a ani s rukopisom. Trošku napínavejšie to začne byť, keď ju navštívi ju aj upír, Matthew Clairmont, ktorý po tomto rukopise pátra už celé stáročia. Niečo (samozrejme okrem jej krvi) ho k Diane priťahuje a nevie jej odolať. A potom tu máme ešte ten rukopis… Diana upíra odmieta, ale postupne sa jej dostáva pod kožu (toto berte len ako opis, nikto nikoho nehryzie). Priateľstvá alebo nedajbože láska medzi bytosťami (kríženie) sú Kongregáciou, čo je  zoskupenie démov, upírov a čarodejníc, ktoré vládne bytostiam, sú prísne zakázané, a preto ich vzájomné puto spustí celú sériu udalostí… Diana podvedome pri Matthewovi začína čarovať, používať svoju moc, ktorá je naozaj veľká.  Kongregácia sa búri a snaží sa udalosti riešiť spôsobom im vlastným…

Upíri tu dostávajú nový rozmer. Nedržíme sa klasických povier o upíroch, cesnaku a tme... Hoci majú stovky rokov, nie sú to chladné ničivé zvieratá, ktorých sa musíte nevyhnutne báť. Cvičia jogu, skúmajú DNA bytostí a hlavne snažia sa živiť prevažne zverou, nie ľuďmi :-)

Bude vás kniha baviť? Ako sa to vezme. Je tam fakt veľa histórie a faktov. Treba čítať pozorne, aby vám niečo neušlo a potom ste to nemuseli kvôli pochopeniu hľadať spätne. Osobne knihe dávam 10 z 10 *. Bola napínavá a rozhodne vôbec nebola klišé. A aj napriek tomu, že som videla seriál a vedela som, čo sa stane na konci, aj tak ma bavila. A už čítam pokračovanie Tieň noci.

Ešte doplním, že kniha má 550 strán, čo ja taká čitateľská skúška ohňom. Ak vás bude baviť, budete si želať, podobne ako ja, aby sa fakt neskončila a pokračovala ešte ďalej… Čo mňa utešuje je fakt, že séria pokračuje - ešte mám pred sebou 2 ďalšie knihy.

P.S. Ak máte radi tajomno, určite si prečítajte si knihu a pozrite si aj seriál (rozšíri vám obrazové vnímanie). Dianu by som si podľa knihy predstavila možno inak, ale Matthew je dokonalý. Fakt.