Recenzia: Medvědín

Pre Čarovnú poličku napísala Eliška Holienčiková

Medvědín

Frederick Backman je spisovateľ, ktorý ma vždy priklincuje ku knihe. Ale do bodky. Jeho spôsob písania, jazyk...Bolo to tak pri Muž menom Ove, aj teraz pri Medvědíne, či My proti vám.
Medvědín je dokonalý príbeh o tom, že priateľstvo a zodpovednosť za seba a svoje činy je v rodine naozaj dôležité. A niekedy viac ako čokoľvek iné. 


“Jednoho pozdního večera na konci března uchopilo dítě dvouhlavňovou brokovnici, odešlo do lesa, přitisklo zbraň někomu k čelu a zmáčklo spoušť.
Toto je příběh o tom, jak k tomu došlo.”


V Medvědíne to žije hokejom. To je vlastne ústredná téma celej knihy. Nič dôležitejšie neexistuje, o ničom inom sa ľudia medzi sebou nebavia. Medvědínsky tím musí vyhrať, stoj čo stoj. A vyhrá? A čo ak nie?

“Pro většinu lidí neznamená vítězství na juniorském mistrovství v ledním hokeji nic moc,
ale pro obyvatele Medvědína to znamená všechno.”

Táto veta vystihuje celú knihu. Mestečko Medvědín žije hokejom viac ako ktokoľvek na svete. Možno preto, že nič iné nemajú a možno len preto, že ich to baví. Hm, na začiatku som mala pochyby, či mňa bude niečo s hokejom baviť. Ale táto kniha nie je len o hokeji. Ale práve na ňom nám prináša krásny príklad ľudí vo svete. Ako sa správajú, dospievajú, ako riešia problémy a zodpovednosť a prečo plačú. Hokej je fakt tvrdý šport, aspoň čo tak ja viem z bežného života. Ale ľudia majú predsa aj život pomimo hokeja. Nie však v Medvědíne.

„Nic víc po tobě tenhle sport nechce.
Jen všechno, co máš.“

Je to skvelá kniha, verte mi. A myslím, že by ste si ju mali prečítať. Čo na tom, že vám možno vyjde slzička. Pôvodne som mala v tejto recenzii skoro celý obsah, ale potom som si povedala, že vám len chcem povedať, že toto nie je obyčajná kniha. Je to kniha, ku ktorej sa po prečítaní vrátite. A posuniete ju svojim známym. A budete ju milovať. 

P.S. Je to tá istá kniha ako Medveďovce. Ale ja som ju čítala v češtine. preto aj české citácie, opisujem ich z knižky. Na poličke síce knižku aktuálne na predaj nemáme, ale kníhkupectvá majú.
P.S. 2 A ak si ju prečítate, napíšte mi, či sa vám páčila ♥, budem veľmi rada.