Recenzia: Kult
Pre Čarovnú poličku napísala Adél Koribaničová
25.7.2019
Evie už ako dospelá žena žije v domčeku pri pláži. Nečakaná návšteva neskoro večer jej pripomenie sladké aj bolestivé zážitky z obdobia puberty, ktorými si prešla počas éry hippies. Udalosť, ktorá vtedy zasiahla životy mnohých, je len čerešničkou na torte v príbehu o živote bez pravidiel a zábran.
Dievča z bohatej rodiny dostáva všetko, po čom zatúži, okrem lásky a pozornosti. Jedného dňa počas letných prázdnin v meste narazí na skupinku dievčat, z ktorých už na pohľad vyžaruje sloboda, šťastie a ľahkosť. Na jednu z dievčat Evie nedokáže prestať myslieť. V krátkej dobe sa s ňou však náhodou stretne a spriatelia sa. Suzanne ju vezme na ranč, kde žije ona aj ďalšie dievčatá v mladom veku spolu s vodcom skupiny Russellom. Všetci sú k Evie pozorní, milí, lásku a mier stavajú nad svoju existenciu, a tak sa tam rýchlo udomácni. Zhoršujúce sa vzťahy s matkou aj najlepšou priateľkou ju len utvrdia v tom, že jej bude na ranči lepšie. Dievčatá sú však Russellom úplne zaslepené, žiadna z nich nechce vidieť, že sú len zneužívané. Po čase si Evie začne všímať aj realitu, nie len ľahkosť a slobodu, no už sa schyľuje k niečomu hroznému.
Navonok kniha pôsobí ako čítanie pre mládež, no práve vďaka obdobiu, do ktorého je dej zasadený, je dielo príťažlivým aj pre dospelých. Občas tu nájdete aj trochu erotiky, poňatej však skôr ako konštatovanie situácie, nečakajte zdĺhavé vykreslenia. Hlavná hrdinka opisuje väčšinou drsný život mimo komfortnej zóny, ktorý sa dievčatám na ranči javí dokonalý len kvôli drogám. Vyvrcholenie deja nájdete ozaj až na posledných stránkach, čo môže byť pre niekoho škoda, ale dovysvetlené bolo takmer všetko. Aby som vám knihu trošku zatraktívnila, ale zároveň nič nevyzradila, na záver vám dám jednu informáciu: dielo bolo inšpirované sektou Charlesa Mansona, vraha manželky režiséra Romana Polanského.