Recenzia: Doktor spánok

Pre Čarovnú poličku napísala Adél Koribaničová

Príbehy s prázdninovou romantikou si zvyčajne nechávam na zimu. V lete preferujem knihy, po ktorých ma zamrazí. :) A na to je skvelý Stephen King. Hoci Doktor spánok už má pár rokov, stále je o toto dielo záujem. Ak ste nerozhodní, možno zmeníte názor po prečítaní tejto recenzie.

Hlavnou postavou je Danny Torrance, ktorý má nadprirodzenú schopnosť – žiarenie. Je to moc, kvôli ktorej vidí aj veci, ktoré by mali ostať ukryté. Vníma to ako prekliatie, nie ako dar, a tak to ťažko znáša. Keď dospeje, snaží túto schopnosť potláčať alkoholom, no neúspešne. Jeho celkový stav sa tým len zhoršuje. Keď prehráva boj sám so sebou, rozhodne sa radikálne zmeniť svoj život k lepšiemu. Presťahuje sa, nájde si novú prácu, prestane piť a svoje schopnosti začne využívať tak, aby pomohol iným. V nemocnici, kde pracuje, pomáha umierajúcim prejsť cez prah smrti, čím získa prezývku Doktor spánok. Keď sa už zdá, že Danny má svoj život pevne v rukách, opäť sa niečo zamotá. Telepaticky sa s ním spojí mladá Abra Stone, ktorá žiada o pomoc v boji proti desivým bytostiam. Tie si totiž radi pochutnávajú na deťoch s nadprirodzenými schopnosťami.

Doktor spánok voľne nadväzuje na populárnu kingovku Žiarenie (The Shining). Ak ste to nečítali, nič sa nedeje, z kontextu porozumiete všetkým súvislostiam. Ale je dobré si nájsť čas aj na Žiarenie, potom človek získa na celú vec trochu iný pohľad, keď má viac informácií o podivných veciach. :) Veľmi som sa tešila, keď som konečne držala v rukách túto 640 stranovú publikáciu. Túžila som ju zhltnúť na jedno prečítanie, no strávila som pri nej tri dni. Niektoré pasáže ma totiž pred spaním trochu desili. Okrem samotného príbehu ma zaujala osobnosť hlavnej postavy. Bol vykreslený ako bežný človek s každodennými problémami, v ktorom mnohí čitatelia spoznajú sami seba, alebo niekoho známeho. No napriek svojim neduhom a mnohokrát zlým rozhodnutiam má Dan obrovské srdce a odvahu, čo je, koniec koncov, to najdôležitejšie.